Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

Ujasněte si pojmy – pojistná hodnota, pojistná částka

U pojištění majetku je důležité rozlišovat dva pojmy.

 • Pojistná hodnota je skutečná hodnota vašeho majetku, tedy částka, za níž byste dokázali právě teď vše znovu nakoupit nebo postavit.

 • Pojistná částka (neboli pojistný limit) je suma, na níž uzavíráte pojištění – jedná se tedy o maximální částku, kterou vám pojišťovna za pojistnou událost vyplatí.


Pojistnou částku si stanovíte ve smlouvě a měla by odpovídat pojistné hodnotě majetku. Navíc tento parametr smlouvy nejvíce ovlivňuje výši pojistného. Čím vyšší je pojistná částka, tím je pojistka dražší. Stanovení pojistné částky je proto naprosto stěžejní.

Zjistěte, kolik vás bude stát pojištění majetku

Často se stává, že si pojistnou částku určíte příliš nízko, a tak dochází k podpojištění. Nastane-li pojistná událost, bude vám pojišťovna krátit pojistné plnění ve stejném poměru ke škodě, v jakém byla pojistná hodnota vůči pojistné částce.

Jak to vypadá v praxi? Vaše domácnost dosahuje hodnoty 1 milion korun, ale vy uzavřete pojištění jen na 500 tisíc korun, to znamená 50 % hodnoty. Když dojde k pojistné události a vznikne škoda 300 tisíc korun, pojišťovna vám plnění sníží ve stejném poměru, tj. 50 % a vyplatí vám pouze 150 tisíc korun.

Opakem je přepojištění, k němuž dochází, když je pojistná částka vyšší ve srovnání se skutečnou hodnotou majetku. V tom případě vám pojišťovna vyplatí maximálně částku odpovídající pojistné hodnotě. Budete tak zbytečně platit vysoké pojistné, ale více peněz, než kolik činí reálná škoda, od pojišťovny stejně nedostanete.

Na co si dát pozor při pojištění majetku

Zmatek v pojistných produktech

Často se plete pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jednoduše řečeno, pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou, tedy stěny, střechu nebo okna. Naproti tomu pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení, například na nábytek, spotřebiče, oblečení či knížky.

Pokud jste majitelem nemovitosti a zároveň ji obýváte, vyplatí se uzavřít jak pojištění nemovitosti, tak pojištění domácnosti. V každém případě se vám bude hodit také pojištění odpovědnosti, které kryje škody vzniklé u sousedů, třeba když vytopíte byt pod vámi.

Příliš nízká pojistná částka

Další chybou je příliš nízká pojistná částka. Správným stanovením pojistné částky se vyhnete podpojištění i přepojištění. Jak částku správně určit se zabýváme dále v článku.

Neaktualizování pojistné částky

Sjednanou smlouvu byste měli pravidelně aktualizovat. Právě teď rostou ceny kvůli vysoké inflaci, a tak je velmi pravděpodobné, že částka, na níž si pojišťujete svůj majetek, bude podhodnocená.

„Pojištění domácnosti či nemovitosti by majitelé měli revidovat zhruba každé dva až čtyři roky nebo v případě, že dojde k nějaké větší změně, například rekonstrukci,“ říká Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny pro E15. Vzhledem k současné inflaci se vyplatí smlouvu revidovat každý rok.

Nedostatečné zabezpečení

Pojištění domácnosti kryje riziko vloupání, a tak bude pojišťovnu zajímat, jak je váš dům či byt zabezpečen. Čím vyšší si nastavíte limity plnění, tím lépe musí být domácnost zabezpečena, abyste mohli uzavřít odpovídající pojištění. Pokud dojde k pojistné události a pojišťovna zjistí, že jste zabezpečení zanedbali nebo se informace ke smlouvě nezakládaly na pravdě, bude vám plnění krátit.


Jak si stanovit pojistnou částku u pojištění majetku

U pojištění nemovitosti vám s určením pojistné částky pomůže znalecký posudek. Pojistná částka by měla odpovídat ceně, za níž byste dnes na stejném místě postavili stejnou nemovitost ve stejné kvalitě – to je tzv. nová cena. Pozor na to, že se nejedná o tržní cenu nemovitosti, tedy částku, za níž byste dokázali nemovitost aktuálně prodat.

Chci si spočítat cenu pojištění majetku

Při pojištění domácnosti berte v úvahu všechny věci, které doma máte. Sečtěte hodnotu veškerého movitého vybavení a osobních věcí podle účtenek či alespoň odhadem. Existuje dva základní způsoby, jak hodnotu vybavení stanovit.

Sepište si všechny položky domácnosti

Pro opravdu přesný odhad pojistné částky si sestavte seznam všech věcí v domácnosti, na něž se vztahuje pojištění. Postupujte po jednotlivých místnostech a v každé si zapište položky dle následujícího seznamu:

 • vybavení bytu: nábytek, koberce, světla,

 • elektronika: kuchyňské spotřebiče, pračka, počítač, televize, anténa, Wi-Fi router,

 • věci osobní potřeby: oblečení, obuv, sportovní vybavení, knihy, fotoaparát,

 • dekorace, obrazy, květiny,

 • peníze, cennosti, starožitnosti, šperky.


U některých pojišťoven pokrývá pojištění domácnosti i stavební prvky, jako jsou schody, podlahy, vestavěný nábytek či vestavěná kuchyňská linka. Jindy se na tyto napevno uchycené části vybavení vztahuje naopak pojištění nemovitosti. Zjistěte si tuto informaci před podpisem smlouvy a podle toho seznam věcí pro pojištění domácnosti upravte.

Po sestavení seznamu věcí přiřaďte ke každé položce částku – nejlépe podle účtenky nebo alespoň odhadem. Abyste měli v případě pojistné události snazší jednání s pojišťovnou, uchovejte si důkazy o vybavení domácnosti, především o tom nadstandardním. Schovejte si účtenky – nejlépe je naskenujte a uložte na USB disku někde mimo domov, pokud by došlo například k požáru. Podobně uchovejte také fotografie bytu a jeho vybavení.

Stanovte pojistnou částku odhadem

Nechcete-li stanovením přesné částky pro pojištění majetku trávit tolik času, můžete využít přibližné určení hodnoty domácnosti pomocí jednoduchého vzorečku podle velikosti vašeho bytu.

 • Zjistěte podlahovou plochu vaší domácnosti v metrech čtverečních.

 • Stanovte si koeficient – pojistnou částku na 1 m2. Doporučujeme počítat minimálně s 5 000 Kč, u menších a moderně vybavených bytů raději více.

 • Vynásobte metry čtvereční určeným koeficientem.

 • K výsledné částce přičtěte hodnotu nadstandardního vybavení domácnosti.


Příklad: Chcete si pojistit byt o výměře 70 m2 a počítáte s pojistnou částkou 5 000 Kč/m2. V bytě máte OLED televizi za 50 tisíc korun. Výsledná pojistná částka se spočítá následovně: (70 * 5 000) + 50 000 = 400 000 Kč.


Stanovení pojistné částky odhadem je sice mnohem rychlejší, ale o to nepřesnější. Mějte na paměti, že tímto způsobem může dojít k podpojištění. Rozhodně se vyplatí věnovat výpočtu pojistné částky dostatečné množství času nebo si přizvat na pomoc vyškoleného poradce.

Chci si správně pojistit svůj majetek
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout v požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • Prohlídka bytu před koupí
  Dům a domácnost
  22. března 2022|Jana Březinová
  Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

  Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

 • Pojištění majetku - dům pod deštníkem
  Dům a domácnost
  10. října 2021|Jana Poncarová
  Jak si správně pojistit majetek?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Jedním z nástrojů je pojištění. Produkty pojišťoven jsou dnes natolik rozsáhlé, že pojistit lze téměř vše. Důležité je dobře nastavit hodnotu majetku a pojištění pravidelně aktualizovat – třeba nyní, kdy zdražují nemovitosti i stavební materiál.

 • Vloupání do auta
  Dům a domácnostAuto
  27. července 2021|Petr Woff
  Které okresy ČR jsou nejrizikovější pro řidiče a majitele nemovitostí?

  Praha, Brno a Ostrava jsou nejlidnatějšími městy České republiky, takže nejčastěji figurují v tuzemské černé kronice. Ale jakmile porovnáme stejné populační jednotky, vyjdou jiné výsledky. V silničních nehodách smutně vyniká Lounsko. Vloupačky do rodinných domů a bytů jsou nejpravděpodobnější v Plzni. Srovnejme, jaké okresy ČR představují vysoké, nebo nízké riziko.

 • Dům
  EnergieDům a domácnost
  08. dubna 2021|Monika Šaríková
  Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

  Předejít vysokým účtům za vytápění lze odhalením, kudy drahocenné teplo z domu uniká. Pak už stačí jen jediné – nejrůznějšími úpravami těmto tepelným ztrátám zabránit. Nejvíce tepla vám z rodinného domu obvykle unikne špatnými okny. Zima vám ale v domě může být také kvůli špatně zateplenému stropu a podkroví. S odhalením úniků tepla vám pomůže selský rozum i termokamera.

 • Ovládání domácnosti z tabletu
  TarifyDům a domácnost
  08. března 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Inteligentní elektroinstalace nebo chytrá domácnost?

  Lámete si hlavu, jaký je rozdíl mezi inteligentní elektroinstalací a chytrou domácností? Obě možnosti vám zajistí automatizované řízení domácnosti, ale liší se v množství funkcí, způsobech ovládání i nákladech na instalaci.

 • Jednání o půjčce peněz
  Dům a domácnost
  06. března 2021|Petr Woff
  Srovnání pojištění domácnosti pro rok 2021

  Rodinné domy a byty stoupají na ceně, zvláště když jsou vkusně a chytře zařízené. Ovšem čím vyšší mají užitnou hodnotu, tím větší vznikne škoda, jakmile propukne požár, nebo se přikrade zloděj. Proti živelným pohromám vás levně pojistí například Uniqa. Zatímco odcizené cennosti může štědře nahradit třeba Maxima. Přidejme také společnosti Direct nebo Slavia, a máme srovnání pojištění domácnosti pro rok 2021.

 • Počítání ceny pojistného
  Auto
  Dům a domácnost
  01. března 2021|Petr Woff
  Jak se počítá pojistné (cena pojištění)?

  Matematici dokážou odhadnout, nakolik je pravděpodobné, že se letos vybouráte nebo budete vykradeni. Následně vyčíslí škodu, která vám teoreticky vznikne. Pojišťovna přihodí svoji obchodní marži a navrhne, jaké můžete platit pojistné. Celková cena pojištění tady záleží na vašem riziku, ale také na vybrané firmě. Srovnejme, co za svoje služby požaduje Allianz, Uniqa nebo třeba Pillow.

 • Starý pán počítá u stolu
  Dům a domácnost
  27. prosince 2020|Monika Šaríková
  Co je to zpětná hypotéka? A pomůže vám stát se rentiérem?

  Kdo vlastní nemovitost a nemá dědice nebo s nimi nepočítá, může se na stáří zajistit s pomocí zpětné hypotéky. V zahraničí se reverzní hypotéky běžně využívají a před několika lety vstoupil tento produkt i na český finanční trh. Přečtěte si, jak zpětné hypotéky fungují a jak vám pomohou stát se rentiérem.

 • Skládání hromady peněz
  Dům a domácnost
  18. prosince 2020|Monika Šaríková
  Co zajímá banky ve vztahu k zastavované nemovitosti

  Hypotéku je možné získat oproti zástavě bytu, rodinného domu, stavebního pozemku či jiné vhodné nemovitosti. Cestu k hypotéce mohou zkomplikovat právní vady, věcná břemena i špatný technický stav nemovitosti. Přečtěte si, co vše banky u zastavované nemovitosti sledují.

 • Automatický lux pod postelí
  Dům a domácnost
  17. prosince 2020|Monika Šaríková
  Jak funguje chytrá domácnost? Často jen na jedno tlačítko

  Jedete domů z práce a nemůžete si vzpomenout, jestli vám v ledničce náhodou nechybí máslo nebo mléko. Otevřete mobil a na dálku se spojíte se spotřebičem, který vám obratem pošle nákupní seznam. I tak může fungovat chytrá domácnost. Jak ji nastavit a na co si dát pozor?

 • Bydlení kuchyně
  Dům a domácnost
  24. září 2020|Vendula Flassig Vrablová
  Chcete bydlet ve vlastním? V Praze můžete mít problém

  Pořízení vlastního bydlení v Praze se může prodražit. Jeden metr čtvereční v novostavbě vyjde v průměru na 115 tisíc korun. Ale ani když disponujete dostatečnými peněžními prostředky, nemáte vyhráno –⁠ bytů v hlavním městě je nedostatek. Vlastní bydlení je tak pro většinu Pražanů nedostižný sen.

 • mala-ceska-ves
  Dům a domácnostHypotéky
  Bydlení v Praze vs. na vesnici: Co se vyplatí?

  Vybrat si to pravé místo pro život není jen tak. Řada z nás si pokládá otázku, zda je lepší bydlení v Praze, nebo bydlení na vesnici. Oboje má své výhody a nevýhody, se kterými člověk musí počítat. Podívejme se na to, která z těchto variant se vyplatí.

 • Klimatizace
  Dům a domácnost
  04. června 2020|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat klimatizaci do bytu?

  V horkých letních měsících, když panuje nesnesitelné vedro, řada z nás uvažuje o pořízení klimatizace. Příjemné ochlazení už není žádnou zvláštní výsadou, klimatizace se v posledních letech staly mnohem dostupnějšími a nabízejí i různá řešení pro obyvatele bytů. Podívejte se na to, jaké možnosti máte při výběru klimatizace do bytu.

 • Žárovky
  EnergieDům a domácnost
  07. května 2020|Sára Nováková
  Co potřebujete ke změně dodavatele elektřiny? - 1. díl

  Vybrat si nového dodavatele elektřiny, který vám nabízí lepší podmínky, než ten stávající, je na trhu s energiemi běžná věc. Samotná změna dodavatele pak nemusí být tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Je ale potřeba pamatovat na několik komplikací, které vás mohou potkat, ať už kvůli nevýhodné původní smlouvě, nebo i kvůli nepozornosti.

 • Novostavba s byty
  HypotékyDům a domácnost
  10. dubna 2020|Sára Nováková
  Ceny nemovitostí: jaká je aktuální situace na trhu? 2. díl

  V předešlém článkuV předešlém článku jsme si přiblížili faktory, které měly historicky vliv na růst či pád cen nemovitostí. Nyní se podrobně zaměříme na současnou situaci a budoucí vývoj cen nemovitostí.

 • Novostavba
  HypotékyDům a domácnost
  17. března 2020|Sára Nováková
  Ceny nemovitostí: jaká je aktuální situace na trhu? 1. díl

  Ještě v roce 2018 a 2019 by vám spousta analytiků řekla, že na koupi nemovitosti není zrovna vhodná doba. V roce 2020 se postoj řady z nich může změnit, stejně jako se pravděpodobně změní i situace na českém trhu s nemovitostmi.

 • Zateplení
  EnergieDům a domácnost
  28. února 2020|Monika Šaríková
  Ušetřete náklady za vytápění se správnou izolací

  Náklady vynaložené na energie a vytápění neustále rostou. Jejich snížení lze přitom docílit nejen rozumnou spotřebou, ale také prostřednictvím úsporných opatření. V případě snahy minimalizovat náklady na vytápění se vyplatí investovat do opravdu kvalitní tepelné izolace.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).