Kuchyně na chalupě

Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.

Vybavení chaty čelí různým rizikům

Jaká rizika mohou interiér chaty ohrozit? Většinu z nás jako první nejspíš napadne krádež, případně vandalismus. Nepochybně se jedná o jedno z největších rizik – každoročně je v Česku vykradeno více než tisíc víkendových chat s celkovými škodami v řádu desítek milionů Kč. Vandalismus jde obvykle ruku v ruce s krádeží. Zloději nebývají příliš ohleduplní a často vybavení poničí při hledání cenností nebo jen tak pro zábavu.

Nepříjemné důsledky nejen pro vybavení chaty může mít i přepětí v síti a následný požár. Problematická jsou také křehká skla, která v interiéru najdete například u zrcadel, stolů nebo skříní. Tyto skleněné části se mohou snadno rozbít v důsledku mnoha nahodilých událostí. Podceňovat byste neměli ani rizika spojená s přírodními živly.

Jako základ pro ochranu vybavení chaty lze tedy doporučit pojištění vztahující se na:

 • krádež,

 • vandalismus,

 • rozbití skel,

 • přepětí v síti,

 • požár,

 • přírodní živly.


Pojištění chaty by mělo zahrnovat nemovitost i domácnost

Při sjednávání pojištění chaty je důležité, abyste si uvědomili rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu a součásti, které jsou s ní pevně spojeny (schody, podlahy, stropy, zdi apod.). Pokud máte sjednané pouze pojištění nemovitosti a někdo vaši chatu vykrade, za odcizené cennosti, nábytek, spotřebiče nebo elektroniku neuvidíte od pojišťovny ani korunu. Pro konkrétní vybavení je navrženo pojištění domácnosti.

K pochopení rozdílu mezi oběma typy pojištění slouží jednoduchá pomůcka. Představte si, že celou chatu obrátíte vzhůru nohama. To, co se vysype, zahrnuje pojištění domácnosti. Zbytek vám ochrání pojištění nemovitosti. U sporného vybavení (vestavěné skříně či kuchyňská linka) se postup pojišťoven liší. Zde nezbývá, než si v podmínkách zjistit, jaký přístup volí vybraná pojišťovna.

Do specifického vybavení patří také solární panely. Tady je však situace poměrně jednoduchá – na fotovoltaiku se vztahuje pojištění nemovitosti. Nemusíte řešit žádný speciální produkt, pojišťovny ho většinou ani nenabízí. Jde jen o to, abyste o hodnotu fotovoltaiky navýšili celkovou hodnotu pojišťované nemovitosti.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Co ovlivní konečnou výši pojištění chaty?

Nejlepší cestu, jak pojistit vybavení chaty, představuje kombinace pojištění nemovitosti i domácnosti. Zloděj vám totiž při krádeži může odnést cennosti, ale také zničit dveře či okna. Stejně tak oheň při požáru nerozlišuje, co je pevnou součástí budovy. Nicméně většina vybavení interiéru spadá do pojištění domácnosti. Proto je důležité, abyste správně nastavili pojistnou částku. Ta by měla odpovídat skutečné hodnotě majetku. Jinak vám hrozí přepojištění, případně mnohem častější podpojištění majetku, tedy stanovení příliš nízké pojistné částky. V praxi to znamená, že si za peníze od pojišťovny nebudete schopni koupit srovnatelné vybavení.

Výše pojištění se samozřejmě odvíjí od konkrétní chaty. Do hry vstupuje mnoho aspektů. U pojištění nemovitosti se jedná například o lokalitu, podlahovou plochu, počet pater či zmiňovanou přítomnost solárních panelů. V rámci pojištění domácnosti hraje hlavní roli především hodnota vybavení chaty (nábytku, spotřebičů, elektroniky, starožitností atd.), ale i dalších běžně skladovaných věcí, typicky jízdních kol či nářadí.

U velmi hodnotného vybavení se často doporučuje samostatné připojištění. Platí to například pro drahé obrazy nebo sběratelské předměty. Pojišťovny totiž u jednotlivých skupin věcí aplikují limity maximální částky, které vám v případě pojistné události vyplatí. Limity se uvádí v konkrétní částce (např. 50 000 Kč) či v procentech vztažených k pojistné částce (např. 10 % z pojistné částky). Na pokrytí škod u drahého vybavení tyto limity nemusí stačit. Proto je na místě zvážit jejich navýšení nebo připojištění vybraných předmětů. Obecně samozřejmě platí, že čím dražší vybavení chaty, tím vyšší by měla být pojistná částka a tedy i výše pojistného.

Na kolik pojištění chaty vyjde?

Výši pojistného u jednotlivých pojišťoven si srovnejte v naší online kalkulačce. Během chvíle najdete nejvýhodnější nabídku, kterou si v případě zájmu můžete sjednat z pohodlí domova. Se vším vám zdarma pomohou naši specialisté.

Jako příklad může posloužit pojištění chaty v obci Morávka v Beskydech. U takového objektu vás nejlevnější roční pojištění s pokrytím hlavních rizik vyjde na 3 888 Kč. V modelovém příkladu počítáme s pojistnou částkou 3 miliony Kč u pojištění nemovitosti a 500 tisíc Kč u pojištění domácnosti. 

Chci si také pojistit chatu

Sjednejte si podobně výhodné pojištění majetku i pro vaši chatu nebo dům. Stačí zadat několik údajů o objektu, který si chcete pojistit, a my vám srovnáme všechny výhodné nabídky na trhu. Tu, kterou si vyberete, vám pomůžeme i sjednat.


Vyberte jednu z možností:

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?