asistence

Asistenční služby u majetku: Víte, v jakých situacích se vám můžou hodit?

Zabouchnuté dveře, deratizace nebo třeba servis elektrospotřebičů. Víte, co mají všechny tyto služby společného? Mnohé pojišťovny je nabízejí v rámci balíčků asistenčních služeb. Asistenční služby jsou totiž (minimálně v základní verzi) součástí všech majetkových pojistných smluv a extra se za ně nepřiplácí. Proto jsou často opomíjené a řada pojistníků dokonce ani netuší, že je může aktivně využívat.

Proč si s jednat pojištění majetku?

Ať už se budete během života potýkat s řáděním živlů nebo zlodějů, pojištění majetku zaručeně oceníte. Jak už název tohoto produktu napovídá, jedná se o pojištění, jehož cílem je ochránit váš majetek. V rámci pojištění majetku rozlišujeme nejen pojištění nemovitosti, ale také pojištění domácnosti. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 • Pojištění nemovitosti kryje stavbu jako takovou. Vztahuje se tedy na veškerý nemovitý majetek, který jen tak nevezmete a nepřemístíte. Kryje škody způsobené na bytě, domě nebo rekreační chatě. Vztahuje se ale také na stavební materiál, nebytové prostory a společné části domu.

 • Pojištění domácnosti pak můžeme zjednodušeně vysvětlit tak, že kryje všechno, co z bytu nebo domu vypadne, pokud byste ho mohli (čistě teoreticky) převrátit vzhůru nohama. Vztahuje se tak na veškeré domácí spotřebiče, nábytek i vaše osobní věci a elektroniku. Kromě vybavení nemovitosti kryje pojištění domácnosti i škody způsobené třeba na vašem kole, lyžích a dalším drahém sportovním vybavení.

K čemu je tedy pojištění majetku dobré? Pojistka vás podrží při mimořádných událostech, mezi něž patří třeba požár, výbuch, úder blesku, poškození vodovodu nebo zatečení. Pojištění majetku se ale také vztahuje na krádeže nebo škody způsobené vandalismem.

Náš tip:

Pokud si sjednáte pojištění nemovitosti a domácnosti u jedné pojišťovny, často můžete čerpat zajímavé slevy nebo další výhody.

Součástí pojistky jsou asistenční služby

Jak už jsme zmínili výše, pojištění majetku vždy zahrnuje alespoň základní balíček asistenčních služeb. Jejich rozsah se samozřejmě u jednotlivých pojišťoven a jejich produktů liší, proto nelze přesně stanovit, co všechno je v takové asistenci u jednotlivých pojišťoven obsaženo.

Často je ale součástí asistenčních služeb:

 • Pomoc ve stavu nouze

 • Pomoc při nenadálém výskytu hlodavců či obtížného hmyzu

 • Pomoc při poruše domácího elektrospotřebiče

 • Právní poradenství

Mezi méně obvyklé asistenční služby patří:

 • IT konzultace po telefonu

 • Oprava zahradní techniky, dílenského vybavení

 • Likvidace včelích rojů, vosích a sršních hnízd

 • Cykloasistence

Asistence je na telefonu dostupná 24/7, takže ji můžete využít prakticky kdykoliv. Kontakt na operátora obdržíte po sjednání vaší smlouvy k pojištění domácnosti. V případě, že se tedy v domácnosti setkáte se situací, v níž si nevíte rady, kontaktujte asistenční službu a oni vám s řešením dané situace pomohou.

Asistenční služby v praxi

V životě může nastat nespočet situací, v nichž můžete asistenční služby své pojišťovny využít. Pojďme se podívat na ty nejčastější:

 • Otevření zabouchnutých dveří: U klasických dveří vás tato služba u běžného zámečníka vyjde na cca 500 korun. Otevření bezpečnostních dveří je ale mnohem dražší. Pokud asistenční služby vybrané pojišťovny zahrnují nouzovou situaci, stačí zavolat operátorovi asistenční linky a ten už k vám vyšle zámečníka, jehož služby hradí pojišťovna.

 • Vytopení/havárie vody: Asistenčních služeb můžete využít i ve chvíli, kdy vám z poškozeného potrubí vytéká voda a hrozí tak zničení nejen vašeho majetku, ale také majetku souseda.

 • Ohrožení agresivním hmyzem: Asistenční služby pojišťovny vám mohou pomoci i v případě ohrožení včelami, vosami nebo sršni. Pokud se vám tedy usídlí včelí roj poblíž vašeho domu, nebo bude potřeba zlikvidovat sršní hnízdo, které ohrožuje vás nebo vaše nejbližší, i tady můžete využít asistenčních služeb pojišťovny.

 • Nenadálý výskyt hlodavců/hmyzu: Objevili jsme doma nezvané návštěvníky? I s těmi si hravě poradí odborná deratizační nebo desinsekční firma. Volejte proto asistenční službu své pojišťovny, která k vám vyšle odborného pracovníka stejně rychle (možná i rychleji), jako když ho budete hledat na internetu.

 • Porucha domácího elektrospotřebiče: Přestala vám fungovat pračka, myčka nebo snad lednička? Opět využijte asistence své pojišťovny, která k vám vyšle opraváře bez zbytečného odkladu.

O asistenci se informujte dopředu

V nouzové situaci budete jen těžko hledat pojistné smlouvy a kontrolovat rozsah pojistné ochrany nebo asistenčních služeb. Proto tento krok doporučujeme už při samotném výběru vhodného pojištění majetku. Na našem trhu existuje nespočet nabídek, v nichž je často obtížné se bezpečně zorientovat. Proto je dobré využít praktických online kalkulaček a srovnávačů, které za vás porovnají nejen cenu vybraného pojištění, ale také další parametry.

Tady je potřeba zmínit, že nejlevnější pojistka nerovná se automaticky pojistka nejlepší. V základních balíčcích jsou asistenční služby často dost „osekané“ a pro některé životní situace krajně nedostatečné. Proto vybírejte takovou pojistku, jejíž nabídka asistenčních služeb vás podrží v různých situacích. Ušetříte si tak nejen zbytečné nervy a čas, ale především peníze, které byste za řešení nouzové situace nebo havárie museli uhradit z vlastní kapsy.

A co dělat v případě, že potřebujete asistenčních služeb pojišťovny využít? V první řadě nepanikařte a zkuste situaci řešit s chladnou hlavou. Telefonní číslo na asistenční službu své pojišťovny byste měli mít uložené ve všech telefonech, které jsou součástí vaší domácnosti. Pokud si k němu připíšete i číslo pojistné smlouvy, rozhodně neuděláte špatně. Jestliže číslo smlouvy uložené nemáte, není potřeba propadat panice. Pracovníci pojišťovny si vás ověří podle rodného čísla a příslušnou pojistnou smlouvu dohledají. Jakmile na telefonní číslo asistenční služby zavoláte, postupujte dle instrukcí, které od operátora dostanete.

Chraňte to na čem vám záleží.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.