Náhrobní kámen s věncem

Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

13. 10. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.

Jak pojišťovny přistupují k pojištění hrobu

K pojištění hřbitovních staveb se každá pojišťovna staví jinak. Některé pojišťovny:

 • pojišťují hroby a hrobky jako stavbu vedlejší v rámci pojištění jiné hlavní stavby (např. Generali Česká pojišťovna, Allianz, UNIQA),

 • nabízí pojištění hřbitovních staveb jako doplňkové pojištění, které si můžete přidat k pojištění nemovitosti či domácnosti (např. Kooperativa, Slavia pojišťovna),

 • nabízí pojištění hrobu jako samostatné stavby a lze ho sjednat nezávisle na jiné stavbě (např. Generali Česká pojišťovna)

 • vůbec nenabízí pojištění hřbitovních staveb (např. ČSOB Pojišťovna).

Je rozdíl mezi pojištěním hrobu, hrobky a urny?

Pojišťovny se liší i v tom, co přesně do pojištění hřbitovních staveb zahrnují. Většinou se pojištění vztahuje na hroby, hrobky, náhrobky i urnové hroby v kolumbáriu.

„V pojistné smlouvě se popisem uvede stručná specifikace a místo (např. obec, název hřbitova, číslo hrobky nebo kolumbární schránky),“ vysvětluje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa. Ale například Generali Česká pojišťovna nabízí pouze pojištění hrobu nebo hrobky, pojištění urny v kolumbáriu si u ní nesjednáte.

Porovnejte si pojištění majetku

Zjistěte, která pojišťovna vám nabídne pojištění hrobu a dalšího majetku podle vašich představ. Porovnejte si nabídky od různých pojišťoven s naší kalkulačkou. Rychle, jednoduše, online.

Co kryje pojištění hřbitovních staveb

Pojištění hřbitovních staveb se zpravidla vztahuje na stavební součásti a příslušenství, které je s hrobem pevně spojené. Jedná se například o:

 • krycí desku,

 • pomník na hrob,

 • skleněnou náhrobní desku,

 • sošky,

 • lampy.

Pojištění se nevztahuje na volně položené předměty:

 • květináče,

 • svíčky,

 • věnce.

Jaká rizika si můžete pojistit

Pojištění hřbitovních staveb spadá pod pojištění majetku, a proto si můžete zvolit podobná pojistná rizika jako například u pojištění rodinného domu. K základním pojistným nebezpečím se řadí živelné pohromy, tj. škody způsobené vichřicí, krupobitím, úderem blesku, požárem, povodní, pádem stromu a podobně. Hrob nebo hrobku si můžete pojistit i na rizika vandalismu a sprejerství, násilné odcizení nebo vloupání. Může to ale být za příplatek.

Opět platí, že konkrétní rizika se u jednotlivých pojišťoven mohou lišit. Dejte si pozor také na výluky – tedy specifické případy, na něž se pojištění nevztahuje. „Speciální výluka pro vedlejší stavby je zatékání atmosférických srážek,“ uvádí Kateřina Novotná, specialistka interní a externí komunikace v pojišťovně Allianz.

Věděli jste?

Existuje i pojištění odpovědnosti z vlastnictví hrobu

Některé pojišťovny myslí na pojištění odpovědnosti i v rámci hřbitovních staveb. Třeba u Generali České pojišťovny se pojištění odpovědnosti vztahuje na hroby a hrobky, pokud je pojištěný jejich vlastníkem, nájemcem nebo je z jiného důvodu po právu drží.

Kdy se takové pojištění může hodit? „Může jít například o situace, kdy by z hrobky spadla nějaká část (například ze střechy nebo z fasády) a zranila kolemjdoucího. Případně může spadnout náhrobek a poškodit vedlejší hrob,“ vysvětluje Honza Marek, tiskový mluvčí pojišťovny.

Kolik stojí pojištění hrobu

Pokud jsou hřbitovní stavby zahrnuty v pojištění majetku jako vedlejší stavby, vztahuje se na ně pojištění automaticky a nemusíte nic připlácet. Na vedlejší stavby ovšem může být stanoven limit, například 10 % pojistné částky hlavní stavby. To znamená, že při pojištění domu na 2 000 000 Kč se na vedlejší stavby uplatní limit 200 000 Kč.

Chcete-li si sjednat samostatné pojištění hrobu, počítejte s pojistným 400–700 Kč ročně na pojistnou částku 100 000 Kč. Zpravidla si můžete zvolit také spoluúčast, která pojistné o něco sníží. Roční pojistné vás tak vyjde na přibližně stejnou částku jako roční poplatek za hrobové místo na jednom z pražských hřbitovů.

Cena hrobu (rám, krycí deska, pomník) z leštěné žuly je asi 90 000 Kč, a tak i náklady na opravu při poškození živly nebo vandaly se šplhají do desítek tisíc korun. Třeba nový pomník na hrob vás bude stát kolem 30 000 Kč. O pojištění hřbitovní stavby se tak rozhodně vyplatí přemýšlet zejména u větších hrobů a hrobek.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • deratizér v obleku
  17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

  Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Muž s kufrem odchází z domu
  21. července 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

  Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

 • Bouřka s blesky nad městem
  13. července 2023|Petr Woff
  Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

  Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

 • Oheň v grilu
  03. července 2023|Petr Pohůdka
  Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

  Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

 • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
  20. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

  Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

 • Kuchyně na chalupě
  12. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

  Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.

 • 3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chalupy - Roubenka na samotě
  07. dubna 2023|Jana Březinová
  3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty

  Vlastníte chatu nebo chalupu, ale zatím ji nemáte pojištěnou? Hodnota rekreačních objektů se neustále zvyšuje, a tak vám v důsledku požáru nebo řádění přírodních živlů mohou vzniknout škody za miliony. Přitom základní pojištění chaty nemusí být nijak drahé. Poradíme, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty.