Zasněžená chata v zimě

10 kroků, jak na zazimování chaty

Vypnout lednici, zhasnout a zamknout? Jestli opouštíte chatu na celou zimu, tak to rozhodně nestačí. Máme pro vás jednoduchý návod, jak na zazimování chaty, aby vás na jaře nečekala nepříjemná překvapení. Kromě pečlivých příprav na zimu vám s ochranou majetku pomůže i pojištění chaty.

Proč se pustit do zazimování chaty?

Riziko poškození chaty nebo chalupy bývá větší než u trvale obývaných domů. Když rekreační objekt opustíte na celou zimu, nemáte šanci zjistit, že přes střechu zatéká nebo vám mrazem popraskaly radiátory. Stejně tak na chatě nebude nikdo, kdo by zajistil střechu před hlášenou vichřicí nebo svojí přítomností odradil zloděje. Veškeré zabezpečení proto musíte provést ještě před zimou, než se za vámi definitivně zabouchnou dveře.  

A jaké škody hrozí nejčastěji? Podle statistik pojišťoven 80 % škod na chatách a chalupách způsobí přírodní živly, 20 % škod jde na vrub zlodějům a vandalům. Na řádění živlů se podílí zejména vichřice a krupobití, ale během zimních měsíců je potřeba dávat pozor i na vodovodní škody.

Kdy zazimovat chatu? Před prvními mrazy

Zazimování chaty byste měli mít hotové, ještě než přijdou první mrazy. Největší škody totiž hrozí kvůli zamrzlé vodě. Ta zvětšuje svůj objem, a proto potrubí může popraskat. Před zimou zavřete hlavní přívod vody a vypusťte všechny trubky a hadice. Vodovodní baterie nechte otevřené.

Nezapomeňte ani na nádoby s vodou – bojler a splachovací nádržku u toalety. Jestliže je chata vybavena radiátory a přes zimu ji nebudete temperovat, je potřeba vypustit i topný systém. Pozornost věnujte také odpadní vodě a kanalizaci. Pokud v toaletě nebo sifonu zůstanou zbytky vody, nasypte do ní sůl nebo nalijte nemrznoucí kapalinu.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Opravy nenechávejte na poslední chvíli

Když se do zazimování chalupy pustíte už na začátku podzimu, získáte dostatek času na různé opravy. Pokud při kontrole střechy zjistíte, že do chaty mírně zatéká, měli byste to vyřešit ještě před zimou. Stejně tak se nevyplatí spoléhat, že nahnilé stropní trámy ještě jednu zimu vydrží. Kdo ví, třeba se zrovna letos dočkáme větší sněhové nadílky a střecha se pod tíhou sněhu propadne. Zkontrolujte rovněž připevnění střešních tašek, aby odolaly vichřici.

Dostatek času si nechte na vyčištění okapů. Vrstva nečistot brání odtékání vody, která snadno zmrzne a okapy roztrhne. Navíc při intenzivním dešti nebo jarním tání sněhu nebudou ucpané okapy stíhat a voda může zatékat, kam nemá. Ořezejte také větve na stromech, které by pod nánosem sněhu mohly spadnout na střechu.

Kromě vody vypněte i elektřinu a plyn

K zazimování chalupy patří i vypnutí elektřiny a plynu. Únik plynu totiž hrozí výbuchem, elektrické spotřebiče zapojené v síti by zase mohly zkratovat, a tím způsobit požár. Škody na samotných elektrických spotřebičích vznikají nejčastěji kvůli přepětí způsobenému bleskem nebo v síti. Škody ale dokáže napáchat i podpětí.

Chraňte se před nezvanými hosty

Během zimních měsíců si cestu do chalupy budou hledat myši a další hlodavci, které lákají zbytky jídla. Proto i trvanlivé potraviny raději odvezte, případně přemístěte do těsnících nádob ze skla či kovu. Zabezpečte také okénka do sklepa, mezery pode dveřmi a další otvory, kudy by se hlodavci mohli dostat dovnitř.

K nezvaným návštěvníkům patří i zloději, kteří mají na opuštěné rekreační objekty spadeno. Na chatě nenechávejte žádné cennosti, drahé spotřebiče, elektroniku a zahradní nářadí. Před odjezdem zavřete všechna okna a dveře zajistěte kvalitním zámkem.

checklist jak zazimovat chatu

Při řádném zazimování stačí základní pojištění chaty

Ani přes veškerou snahu se vám někdy škody nevyhnou. Naštěstí se v takových případech můžete spolehnout na pojištění majetku. Pojištění nemovitosti a domácnosti se rozhodně vyplatí pro váš dům či byt, abyste nepřišli o střechu nad hlavou. Ani hodnota vaší chaty a chalupy však není zanedbatelná, a tak byste její pojištění neměli podceňovat.

Je-li chata řádně zazimovaná, nemusíte za pojištění majetku platit spoustu peněz. Bude vám stačit pojištění nemovitosti a domácnosti se základním krytím. Do něj spadají rizika požáru, výbuchu, úderu blesku a pádu letadla. Některé pojišťovny do základních rizik zahrnují i vodovodní škody

Nikdy nevíte, co se může stát, a to i v průběhu roku, když na chatě pobýváte. K základnímu krytí si tak můžete přidat ještě další připojištění, ať máte klidné spaní opravdu za každé situace.

Modelový příklad

Chatu v Mokrovratech si majitelé chtěli pojistit na částku 5,6 mil. Kč v rámci pojištění nemovitosti a na 200 tis. Kč v rámci pojištění domácnosti.

Díky kalkulačce pojištění chaty si porovnali ceny online a základní roční pojistné je vyšlo jen na 2 316 Kč. Vyzkoušejte také naši kalkulačku pojištění a zjistěte, která pojišťovna vám dá nejvýhodnější nabídku.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?