Pojištění proti krupobití

 • Jak správně postupovat při poškození majetku krupobitím?

 • Správně nastavená pojistka vám usnadní život

 • Se sjednáním vám pomůžeme jednoduše online

Chci si pojistit majetek

Pro sjednání pojištění proti krupobití vyberte jednu z možností:
Přírodní živly jsou často nevyzpytatelné a jen velmi těžko předpověditelné. Často navíc netušíme, s jakou silou udeří. Podle České asociace pojišťoven patří mezi nejničivější živly povodně a vichřice. Na pomyslném třetím místě je ale poměrně nečekaně krupobití, které má za posledních deset let na svědomí 12 % všech škod způsobených živly. Jak život a majetek před krupobitím ochránit?

Co je krupobití?

Krupobití je poměrně běžným a v zásadě též neškodným meteorologickým jevem doprovázejícím bouřky. Přímé nebezpečí začíná ve chvíli, kdy se vyskytnou kroupy o průměru větším než cca 2 cm. Jen velmi vzácně se u nás objevují kroupy s průměrem větším než 5 centimetrů, které již způsobují vážné hmotné škody a jsou nebezpečné také pro člověka. 

Kroupy jsou ve své podstatě ledové částice, které mohou být kulatého nebo nepravidelného tvaru s hrbolatým povrchem. Vznikají výhradně v bouřkových oblacích cumulonimbus, kdy se ledové částice z horních mraků dostávají do nižších částí a namrzají na nich přechlazené vodní kapky. Proud větru je následně znovu vynese nahoru, kde se ledové částice spojují, zvětšují a opět klesají. 


Věděli jste, že...

Ve středních zeměpisných šířkách padají kroupy při každé osmé až desáté bouřce.

Pojištění před krupobitím

Většina pojišťoven nabízí ochranu proti pojistnému nebezpečí vichřice a krupobití v základním krytí. I přesto ale můžeme na trhu objevit produkty, u kterých tato nebezpečí v základní nebo standardní variantě pokryta nejsou. Proto je nezbytně nutné projít aktuální smlouvy, aktualizovat je, případně sjednat novou pojistku, v níž budete mít riziko krupobití pokryto.

Abyste měli jistotu, že vybraná pojistka škodu skutečně pokryje, je dobré v pojistných podmínkách ověřit, zda bude kryta jen přímá škoda způsobená krupobitím (např. zničená střecha), nebo jestli pojišťovna klientovi uhradí i související náklady, které mohou spočívat třeba ve vysoušení nemovitosti, kdy voda vnikne do objektu poničenou střechou.

Pozornost věnujte také výlukám z pojistného plnění, kde jsou popsány situace, za kterých bude pojišťovna pojistné plnění krátit, případně vám dokonce nevyplatí vůbec nic. Pamatujte taky na to, že cena by měla být jedním, nikoli jediným rozhodujícím faktorem. Porovnat ji můžete pomocí našeho online srovnávače. Při finálním výběru ale věnujte pozornost nejen ceně, ale zajména konkrétním rizikům i výši krytí. 

Jak ochránit dům před krupobitím?

Jak jsme již zmínili výše, kroupy dokážou napáchat obrovské škody na majetku, v krajním případě i na lidských životech. Nejbezpečnějším způsobem, jak se vyhnout případnému zranění, je úkryt pod střechou domu. Co ale dělat, pokud máte strach o okna, fotovoltaické panely nebo další majetek?
 • Fotovoltaické panely

  Co se týče zmíněných fotovoltaických panelů, ty jsou již z výrobního závodu opatřeny dostatečně kvalitním zasklením, které by mělo být odolné klimatickým vlivům. Dodatečné zasklení proto není nutné. Pokud se pro něj přeci jen rozhodnete, je třeba posoudit účinnost vybraného zasklení, která bude záviset na kvalitě a typu použitého skla.

 • Zahrada

  Zahrádku můžete ochránit pomocí sítě natažené přes záhony. Tato síť ale musí být pevně ukotvená, aby síťovina pružila, jinak se pod vahou krup provalí a kroupy úrodu během několika sekund zničí. Použít můžete i nejrůznější druhy přístřešků vyrobených z plechu. Sklo, plexisklo nebo laminát mohou kroupy rozbít.

 • Okna

  Ochranu oken můžete vyřešit pomocí kvalitních venkovních rolet. Rolety na střešní okna jsou vyrobeny z odolného materiálu, který bez větších problémů odolá všem povětrnostním podmínkám. Pokud dům teprve stavíte a nechcete řešit ochranu střešních oken dodatečně, zvolte okna s tvrzeným venkovním sklem, které díky své tloušťce ochrání nejen před případným krupobitím, ale i vniknutím cizí osoby do domu.

 • Střecha

  Na ochranu střechy byste měli myslet už při samotné výstavbě domu. Pokud bydlíte v obci, kde není výskyt krupobití výjimečný, je na místě zvolit hliníkovou střešní krytinu se speciální povrchovou úpravou. Tu by kroupy neměly prorazit. Počítejte ale s tím, že i u robustnějších materiálů mohou po velkých kroupách zůstat nevzhledné prohlubně.

Na co nezapomenout

Jedním ze spolehlivých způsobů, jak ochránit majetek před řáděním přírodních živlů, je kvalitně sjednané pojištění majetku. Při sjednávání vybrané pojistky ale nezapomeňte též na připojištění vzhledu. To oceníte ve chvíli, kdy po silném krupobití sice nebude narušena funkčnost střechy, ale vyskytnou se vzhledové vady ve formě drobných prohlubní.

Chci si pojistit majetek

Buďte připraveni na vše

Vždy je také dobré myslet na to, že škody způsobené výlučně na nemovitosti (obvodové zdi, střecha, okna, apod.) kryje pojištění nemovitosti. Vybavení, které se v dané nemovitosti nachází, je pak potřeba chránit pomocí pojištění domácnosti. Pokud na pozemku parkujete vůz, a chcete jej chránit před řáděním přírodních živlů, nezapomeňte na kvalitní havarijní pojištění.

Jak postupovat, když majetek poškodí krupobití?

1

V první řadě zajistěte, aby nebylo ohroženo zdraví a životy vás nebo dalších osob v okolí a udělejte maximum pro to, aby se škoda dále nezvětšovala.

2

Škodu důkladně zdokumentujte. Pokud nevlastníte fotoaparát, shromážděte poškozené věci na jedno místo, kde je zdokumentuje mobilní technik.

3

Připravte si pojistnou smlouvu a nahlaste pojišťovně pojistnou událost.

4

Připravte si seznam poškozených věcí s uvedením jejich ceny a stáří. Ideálně si také připravte doklady a účty od těchto věcí.

5

Zničené věci likvidujte až po dohodě s pojišťovnou/likvidátorem!

Spočítejte si cenu pojištění vašeho majetku

Česko, kroupy a nejvíce ohrožené oblasti

Ani Česku se krupobití nevyhýbá. Často k němu dochází v souvislosti se silnými letními bouřkami. Krupobití mívá jen krátké trvání a vyskytuje se v místě výstupního proudu do bouřky. V ostatních částech bouřkového mraku jen vydatně prší. Na radarových snímcích o vzniku krup informuje bílá barva

Předvídat vznik krup je značně obtížné a prakticky neexistuje vodítko k tomu, kde by mohly kroupy udeřit příště. Z dřívějších zkušeností ale víme, že větší kroupy dokážou napáchat značné škody nejen na majetku, ale také na lidských životech. Rekordní byl v téhle oblasti třeba červenec roku 2019, kdy v Rosovicích poblíž Příbrami padaly až sedmicentimetrové kroupy. To byla rarita, největší v rámci celého Česka. 

Za zmínku jistě stojí i rok 2010, kdy krupobití zasáhlo zejména Prahu a její blízké okolí. K ničivému krupobití došlo 15. srpna 2010 a nahlášeny byly škody pohybující se okolo 1 až 2 miliard korun. Poničeny byly zejména osobní automobily. Dále také došlo k lokálním záplavám, poškození stromů, narušení dopravy a několika zraněním.

Rekordy ve světě krup

 • Největší změřená kroupa spadla v Kansasu (USA). Zmíněná kroupa vážila úctyhodných 766 gramů, měla obvod 44 cm a pádovou rychlostí 43 m/s dopadla na zem 3. září 1970.

 • Nejsilnější krupobití bylo zaznamenáno v roce 1986 v Bangladéši. Při něm padaly kroupy o hmotnosti kolem 1 kg a vyžádaly si téměř 100 obětí na životech.

 • V roce 1981 v Číně kroupy údajně dosahovaly hmotnosti 7 kg.

 • V USA 23. července 2010 v Jižní Dakotě zaznamenali kroupu o hmotnosti 879 g a průměru 20,3 cm.

 • Jedno z nejničivějších krupobití všech dob se událo 30. dubna 1888 v indickém Morabádu, kdy byly kroupy velké údajně jako pomeranče a zabily nejméně 230 lidí a více než 1600 ovcí a koz. Vrstva napadaných krup dosahovala až 60 cm.

Srovnaný magazín

 • Dům a domácnost
  15. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

 • Hořící svíčka na vánočním stromku
  Dům a domácnost
  15. prosince 2022|Jana Březinová
  Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

  Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Nemáte pojištěný dům - Rodina na ulici před svým domem
  Dům a domácnost
  18. listopadu 2022|Veronika Doskočilová
  Nemáte podpojištěný dům? I při malé škodě a vysokém krytí nemusíte dostat skoro nic

  Při podpojištění nemovitosti pojišťovny nemusí, ale většinou krátí pojistné plnění, a to stejným poměrem, jakým je nemovitost podpojištěná. Za určitých okolností tak můžete dostat jen zlomek toho, co vynaložíte za opravu.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Vosí hnízdo pod střechou
  Dům a domácnost
  22. října 2022|Veronika Doskočilová
  Kryje pojištění majetku pád parašutisty na dům nebo encefalitidu? Aneb o čem lidé často neví, že mají pojištěno

  Pojištění domácnosti a nemovitosti je nejčastěji využíváno pro situace jako vichřice, vytopení sousedů, vloupání a další. Najde se ale i řada netradičních situací, na které tato pojištění myslí. Jen o nich lidé často neví.

 • Chaty a chalupy jako trend - Roubenka
  Dům a domácnost
  20. října 2022|Veronika Doskočilová
  Chaty a chalupy jako trend

  Češi se ve velkém stěhují na chaty a chalupy. Zapomínají ale na aktualizaci pojistek. Rekonstrukce i nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

 • Drahý obraz si můžete připojistit v rámci druhého domácího pojištění - Domácí zátiší z obrazem
  Dům a domácnost
  18. října 2022|Veronika Doskočilová
  Drahý obraz si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti, ale i samostatně

  Máte doma drahý obraz na plátně? Většinou ho stačí zahrnout do pojištění domácnosti. U dražších kusů je ale potřeba samostatné pojištění i posudek. A hodnotí se i zabezpečení nemovitosti.

 • Průvodce koupí pozemku a výstavbou - manželé prochází stavbu domu
  Dům a domácnost
  15. října 2022|Jana Březinová
  Průvodce koupí stavebního pozemku a výstavbou

  V dnešní době představuje koupě pozemku investici v řádech milionů korun, proto jeho výběr neuspěchejte. Jinak se může stát, že se vám výstavba rodinného domu prodraží nebo vůbec nebude možná. Po zahájení výstavby předcházejte neočekávaným výdajům pomocí pojištění hrubé stavby.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.