Pojištění proti krupobití

 • Jak správně postupovat při poškození majetku krupobitím?

 • Správně nastavená pojistka vám usnadní život

 • Se sjednáním vám pomůžeme jednoduše online

Chci si pojistit majetekPro sjednání pojištění proti krupobití si vyberte jednu z následujících možností:
Přírodní živly jsou často nevyzpytatelné a jen velmi těžko předpověditelné. Často navíc netušíme, s jakou silou udeří. Podle České asociace pojišťoven patří mezi nejničivější živly povodně a vichřice. Na pomyslném třetím místě je ale poměrně nečekaně krupobití, které má za posledních deset let na svědomí 12 % všech škod způsobených živly. Jak život a majetek před krupobitím ochránit?

Co je krupobití?

Krupobití je poměrně běžným a v zásadě též neškodným meteorologickým jevem doprovázejícím bouřky. Přímé nebezpečí začíná ve chvíli, kdy se vyskytnou kroupy o průměru větším než cca 2 cm. Jen velmi vzácně se u nás objevují kroupy s průměrem větším než 5 centimetrů, které již způsobují vážné hmotné škody a jsou nebezpečné také pro člověka. 

Kroupy jsou ve své podstatě ledové částice, které mohou být kulatého nebo nepravidelného tvaru s hrbolatým povrchem. Vznikají výhradně v bouřkových oblacích cumulonimbus, kdy se ledové částice z horních mraků dostávají do nižších částí a namrzají na nich přechlazené vodní kapky. Proud větru je následně znovu vynese nahoru, kde se ledové částice spojují, zvětšují a opět klesají. 


Věděli jste, že...

Ve středních zeměpisných šířkách padají kroupy při každé osmé až desáté bouřce.

Pojištění před krupobitím

Většina pojišťoven nabízí ochranu proti pojistnému nebezpečí vichřice a krupobití v základním krytí. I přesto ale můžeme na trhu objevit produkty, u kterých tato nebezpečí v základní nebo standardní variantě pokryta nejsou. Proto je nezbytně nutné projít aktuální smlouvy, aktualizovat je, případně sjednat novou pojistku, v níž budete mít riziko krupobití pokryto.

Abyste měli jistotu, že vybraná pojistka škodu skutečně pokryje, je dobré v pojistných podmínkách ověřit, zda bude kryta jen přímá škoda způsobená krupobitím (např. zničená střecha), nebo jestli pojišťovna klientovi uhradí i související náklady, které mohou spočívat třeba ve vysoušení nemovitosti, kdy voda vnikne do objektu poničenou střechou.

Pozornost věnujte také výlukám z pojistného plnění, kde jsou popsány situace, za kterých bude pojišťovna pojistné plnění krátit, případně vám dokonce nevyplatí vůbec nic. Pamatujte taky na to, že cena by měla být jedním, nikoli jediným rozhodujícím faktorem. Porovnat ji můžete pomocí našeho online srovnávače. Při finálním výběru ale věnujte pozornost nejen ceně, ale zajména konkrétním rizikům i výši krytí. 

Jak ochránit dům před krupobitím?

Jak jsme již zmínili výše, kroupy dokážou napáchat obrovské škody na majetku, v krajním případě i na lidských životech. Nejbezpečnějším způsobem, jak se vyhnout případnému zranění, je úkryt pod střechou domu. Co ale dělat, pokud máte strach o okna, fotovoltaické panely nebo další majetek?
 • Fotovoltaické panely

  Co se týče zmíněných fotovoltaických panelů, ty jsou již z výrobního závodu opatřeny dostatečně kvalitním zasklením, které by mělo být odolné klimatickým vlivům. Dodatečné zasklení proto není nutné. Pokud se pro něj přeci jen rozhodnete, je třeba posoudit účinnost vybraného zasklení, která bude záviset na kvalitě a typu použitého skla.

 • Zahrada

  Zahrádku můžete ochránit pomocí sítě natažené přes záhony. Tato síť ale musí být pevně ukotvená, aby síťovina pružila, jinak se pod vahou krup provalí a kroupy úrodu během několika sekund zničí. Použít můžete i nejrůznější druhy přístřešků vyrobených z plechu. Sklo, plexisklo nebo laminát mohou kroupy rozbít.

 • Okna

  Ochranu oken můžete vyřešit pomocí kvalitních venkovních rolet. Rolety na střešní okna jsou vyrobeny z odolného materiálu, který bez větších problémů odolá všem povětrnostním podmínkám. Pokud dům teprve stavíte a nechcete řešit ochranu střešních oken dodatečně, zvolte okna s tvrzeným venkovním sklem, které díky své tloušťce ochrání nejen před případným krupobitím, ale i vniknutím cizí osoby do domu.

 • Střecha

  Na ochranu střechy byste měli myslet už při samotné výstavbě domu. Pokud bydlíte v obci, kde není výskyt krupobití výjimečný, je na místě zvolit hliníkovou střešní krytinu se speciální povrchovou úpravou. Tu by kroupy neměly prorazit. Počítejte ale s tím, že i u robustnějších materiálů mohou po velkých kroupách zůstat nevzhledné prohlubně.

Na co nezapomenout

Jedním ze spolehlivých způsobů, jak ochránit majetek před řáděním přírodních živlů, je kvalitně sjednané pojištění majetku. Při sjednávání vybrané pojistky ale nezapomeňte též na připojištění vzhledu. To oceníte ve chvíli, kdy po silném krupobití sice nebude narušena funkčnost střechy, ale vyskytnou se vzhledové vady ve formě drobných prohlubní.

Chci si pojistit majetek

Buďte připraveni na vše

Vždy je také dobré myslet na to, že škody způsobené výlučně na nemovitosti (obvodové zdi, střecha, okna, apod.) kryje pojištění nemovitosti. Vybavení, které se v dané nemovitosti nachází, je pak potřeba chránit pomocí pojištění domácnosti. Pokud na pozemku parkujete vůz, a chcete jej chránit před řáděním přírodních živlů, nezapomeňte na kvalitní havarijní pojištění.

Jak postupovat, když majetek poškodí krupobití?

1

V první řadě zajistěte, aby nebylo ohroženo zdraví a životy vás nebo dalších osob v okolí a udělejte maximum pro to, aby se škoda dále nezvětšovala.

2

Škodu důkladně zdokumentujte. Pokud nevlastníte fotoaparát, shromážděte poškozené věci na jedno místo, kde je zdokumentuje mobilní technik.

3

Připravte si pojistnou smlouvu a nahlaste pojišťovně pojistnou událost.

4

Připravte si seznam poškozených věcí s uvedením jejich ceny a stáří. Ideálně si také připravte doklady a účty od těchto věcí.

5

Zničené věci likvidujte až po dohodě s pojišťovnou/likvidátorem!

Česko, kroupy a nejvíce ohrožené oblasti

Ani Česku se krupobití nevyhýbá. Často k němu dochází v souvislosti se silnými letními bouřkami. Krupobití mívá jen krátké trvání a vyskytuje se v místě výstupního proudu do bouřky. V ostatních částech bouřkového mraku jen vydatně prší. Na radarových snímcích o vzniku krup informuje bílá barva

Předvídat vznik krup je značně obtížné a prakticky neexistuje vodítko k tomu, kde by mohly kroupy udeřit příště. Z dřívějších zkušeností ale víme, že větší kroupy dokážou napáchat značné škody nejen na majetku, ale také na lidských životech. Rekordní byl v téhle oblasti třeba červenec roku 2019, kdy v Rosovicích poblíž Příbrami padaly až sedmicentimetrové kroupy. To byla rarita, největší v rámci celého Česka. 

Za zmínku jistě stojí i rok 2010, kdy krupobití zasáhlo zejména Prahu a její blízké okolí. K ničivému krupobití došlo 15. srpna 2010 a nahlášeny byly škody pohybující se okolo 1 až 2 miliard korun. Poničeny byly zejména osobní automobily. Dále také došlo k lokálním záplavám, poškození stromů, narušení dopravy a několika zraněním.

Rekordy ve světě krup

 • Největší změřená kroupa spadla v Kansasu (USA). Zmíněná kroupa vážila úctyhodných 766 gramů, měla obvod 44 cm a pádovou rychlostí 43 m/s dopadla na zem 3. září 1970.

 • Nejsilnější krupobití bylo zaznamenáno v roce 1986 v Bangladéši. Při něm padaly kroupy o hmotnosti kolem 1 kg a vyžádaly si téměř 100 obětí na životech.

 • V roce 1981 v Číně kroupy údajně dosahovaly hmotnosti 7 kg.

 • V USA 23. července 2010 v Jižní Dakotě zaznamenali kroupu o hmotnosti 879 g a průměru 20,3 cm.

 • Jedno z nejničivějších krupobití všech dob se událo 30. dubna 1888 v indickém Morabádu, kdy byly kroupy velké údajně jako pomeranče a zabily nejméně 230 lidí a více než 1600 ovcí a koz. Vrstva napadaných krup dosahovala až 60 cm.

 • Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc
  Hypotéky
  23. května 2022|Lucie Dosedělová
  Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

  Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  Hypotéky
  12. května 2022|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Muž opravuje modem
  Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • tankování
  Cestování
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Podle čeho vybírat hypotéku - šťastný pár u počítače
  Hypotéky
  19. dubna 2022|Renata Badalíková
  Podle čeho vybírat hypotéku a na jak dlouho ji fixovat při rostoucích sazbách?

  Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostředků, aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Rok 2022 bude pro hypotéční trh, díky rostoucí inflaci a intervencím ČNB, velmi zátěžový. Úrokové sazby stoupají a počet zájemců o poskytnutí úvěru prudce klesá.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).