Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů

Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

Dříve pojišťovny navyšovaly čtvrtletní platby o 5–⁠6 %

Před pár lety se rozložení plateb povinného ručení do častějších plateb nevyplácelo. Řidiči, kteří dali přednost pololetním či čtvrtletním platbám, zaplatili na povinném ručení v průměru o 5–⁠6 % více. Podobné navýšení uplatňovaly prakticky všechny pojišťovny na českém trhu. Pokud jste chtěli na povinném ručení ušetřit, nezbývalo, než zaplatit celé pojištění na rok dopředu.

Některé pojišťovny dokonce klienty platící čtvrtletně znevýhodňovaly i v dalších ohledech. Například pojišťovny Triglav a Slavia nabízely klientům benefit v podobě nezapočítání první drobné škody do bonusu. Tato výhoda se však týkala pouze ročně platících klientů. Těm, kteří platili čtvrtletně, se snížil bonus hned po první nehodě.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Chci lepší nabídku povinného ručení

Jaká je situace dnes? Záleží na pojišťovně

Situace na pojistném trhu se neustále vyvíjí, a to platí i pro platby povinného ručení. Zatímco některé pojišťovny zůstaly u osvědčeného systému, kdy nejvýhodněji vychází roční platby, jiní poskytovatelé se snaží klientům vyjít vstříc a nabízí půlroční, čtvrtletní nebo dokonce měsíční platby bez navýšení.

V tomto ohledu patří k nejvstřícnějším pojišťovnám Pillow. Nejen, že měsíční, čtvrtletní a pololetní platby pojistného jsou bez navýšení, ale navíc klient může pojištění vypovědět k datu splatnosti. Stačí napsat žádost o ukončení e-mailem 14 dnů před datem splatnosti.

Také u Kooperativy si můžete zvolit pojistné období 12 měsíců, 6 měsíců, 3 měsíce nebo 1 měsíc a v této frekvenci hradit platby. Nicméně u Kooperativy se pojištění vypovídá se standardní lhůtou 6 týdnů před výročím smlouvy.

Naopak u ostatních pojišťoven si sice můžete rozložit platby povinného ručení do splátek, ale pojištění vozidla se standardně uzavírá na období jednoho roku –⁠ tj. pojistné období činí 1 rok. Tudíž ho smíte vypovědět pouze k výročí smlouvy,⁠ to znamená poslat výpověď nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy.

Největší rozdíly činí i 10 % z pojistného

Kromě Pillow nabízí splátky povinného ručení bez navýšení také Allianz či Česká podnikatelská pojišťovna. Naopak největší rozdíl v ceně povinného ručení zaznamenáte u Generali České pojišťovny a pojišťovny UNIQA –⁠ při roční platbě nabízí 10% slevu.

Pokud uvažujete o rozložení pojistného do vícero splátek, prostudujte si i související podmínky o minimálních platbách. Například Kooperativa stanovuje minimální pojistné povinného ručení u frekvence placení 6 měsíců na částku 200 Kč, u 3 měsíců je to také 200 Kč, ale u 1 měsíce je to 1 000 Kč. To znamená, že reálně si do měsíčních plateb budete moci rozdělit pouze povinné ručení s cenou 12 tisíc korun a více.

Přehled, jak se změní cena pojištění vozidla při rozložení do splátek

V následující tabulce přinášíme přehled, jaké podmínky mají pojišťovny stanoveny pro platby povinného ručení.

PojišťovnaFrekvence placeníZměna ceny povinného ručení

ČSOB pojišťovna

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

3 % sleva za roční platby

Česká podnikatelská pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Generali Česká pojišťovna

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

10 % sleva za roční platby,

5 % sleva za pololetní platby,

3 % sleva za čtvrtletní platby,

0 % sleva za měsíční platby

Pillow

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Allianz

měsíční, roční

cena za měsíc se vypočítá jako cena za rok děleno 12 bez přirážky, zaokrouhlení na celé koruny

Kooperativa

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Direct pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

u čtvrtletní a pololetní platby se roční částka navýší o 6 %

UNIQA

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

10 % sleva za roční platby

Slavia pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

u čtvrtletní a pololetní platby je navýšení ceny dle pojistné smlouvy


Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Sjednat povinné ručení

Komu přijdou splátky povinného ručení vhod?

Platit povinné ručení v menších splátkách se hodí všem, pro něž znamená roční platba velký zásah do rodinného rozpočtu. A to zejména v případě, kdy zároveň hradí havarijní pojištění. Pak činí roční pojistné i přes 10 tisíc korun, a to je přece jen příjemnější platit v měsíčních splátkách než jednorázově.

Stejně tak přijdou splátky povinného ručení vhod řidičům s drahým povinným ručením –⁠ například mladým řidičům, kteří ještě nenasbírali bonusy.

Někdy si frekvenci platby v měsíčních či čtvrtletních splátkách volí řidiči, kteří plánují v nejbližší době auto prodat. Obávají se totiž, že by po prodeji vozidla nedostali peníze od pojišťovny zpět. Tato obava ovšem není na místě –⁠ prodej vozidla je důvodem pro okamžitou výpověď povinného ručení a pojišťovna vám přeplatek na pojistném vrátí.

Jak co nejvíce ušetřit na povinném ručení?

Rozložit si platbu povinného ručení do vícero splátek není dobrý způsob, jak ušetřit na povinném ručení. Naopak u některých pojišťoven si ještě připlatíte, a proto bývá výhodnější zvolit si roční frekvenci placení u pojištění vozidla. Cena povinného ručení se však dá snížit, jelikož každá pojišťovna tvoří kalkulaci na základě vlastních podmínek. Díky tomu můžete mít u jiného poskytovatele pojištění až o polovinu levnější.

Jak najít nejlevnější povinné ručení auta? Vyzkoušejte online kalkulačku na Srovnejto.cz. Porovnává nabídky pojišťoven na českém trhu, přesně na míru vám a vašemu vozidlu. Během pár minut tak uvidíte, kolik zaplatíte u jednotlivých pojišťoven, porovnáte si pojistné limity a další výhody. Snadno si tak vyberete tu nejvýhodnější nabídku.

K dalším trikům, jak ušetřit na povinném ručení, patří sjednání online či uzavření více pojistek u jedné pojišťovny. Nezapomínejte ani na pravidelnou aktualizaci smlouvy.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Spočítat havarijní pojištění
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  Zdražení povinného ručení 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Auto
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 

 • nehoda
  Auto
  28. března 2022|Lucie Dosedělová
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Auto
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Auto
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Auto
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Auto
  04. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

 • servis a kontrola motorky
  Auto
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).