Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů

Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

Dříve pojišťovny navyšovaly čtvrtletní platby o 5–⁠6 %

Před pár lety se rozložení plateb povinného ručení do častějších plateb nevyplácelo. Řidiči, kteří dali přednost pololetním či čtvrtletním platbám, zaplatili na povinném ručení v průměru o 5–⁠6 % více. Podobné navýšení uplatňovaly prakticky všechny pojišťovny na českém trhu. Pokud jste chtěli na povinném ručení ušetřit, nezbývalo, než zaplatit celé pojištění na rok dopředu.


Některé pojišťovny dokonce klienty platící čtvrtletně znevýhodňovaly i v dalších ohledech. Například pojišťovny Triglav a Slavia nabízely klientům benefit v podobě nezapočítání první drobné škody do bonusu. Tato výhoda se však týkala pouze ročně platících klientů. Těm, kteří platili čtvrtletně, se snížil bonus hned po první nehodě.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jaká je situace dnes? Záleží na pojišťovně

Situace na pojistném trhu se neustále vyvíjí, a to platí i pro platby povinného ručení. Zatímco některé pojišťovny zůstaly u osvědčeného systému, kdy nejvýhodněji vychází roční platby, jiní poskytovatelé se snaží klientům vyjít vstříc a nabízí půlroční, čtvrtletní nebo dokonce měsíční platby bez navýšení.

V tomto ohledu patří k nejvstřícnějším pojišťovnám Pillow. Nejen, že měsíční, čtvrtletní a pololetní platby pojistného jsou bez navýšení, ale navíc klient může pojištění vypovědět k datu splatnosti. Stačí napsat žádost o ukončení e-mailem 14 dnů před datem splatnosti.

Také u Kooperativy si můžete zvolit pojistné období 12 měsíců, 6 měsíců, 3 měsíce nebo 1 měsíc a v této frekvenci hradit platby. Nicméně u Kooperativy se pojištění vypovídá se standardní lhůtou 6 týdnů před výročím smlouvy.

Naopak u ostatních pojišťoven si sice můžete rozložit platby povinného ručení do splátek, ale pojištění vozidla se standardně uzavírá na období jednoho roku –⁠ tj. pojistné období činí 1 rok. Tudíž ho smíte vypovědět pouze k výročí smlouvy,⁠ to znamená poslat výpověď nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy.

Největší rozdíly činí i 10 % z pojistného

Kromě Pillow nabízí splátky povinného ručení bez navýšení také Allianz či Česká podnikatelská pojišťovna. Naopak největší rozdíl v ceně povinného ručení zaznamenáte u Generali České pojišťovny a pojišťovny UNIQA –⁠ při roční platbě nabízí 10% slevu.

Pokud uvažujete o rozložení pojistného do vícero splátek, prostudujte si i související podmínky o minimálních platbách. Například Kooperativa stanovuje minimální pojistné povinného ručení u frekvence placení 6 měsíců na částku 200 Kč, u 3 měsíců je to také 200 Kč, ale u 1 měsíce je to 1 000 Kč. To znamená, že reálně si do měsíčních plateb budete moci rozdělit pouze povinné ručení s cenou 12 tisíc korun a více.

Přehled, jak se změní cena pojištění vozidla při rozložení do splátek

V následující tabulce přinášíme přehled, jaké podmínky mají pojišťovny stanoveny pro platby povinného ručení.

PojišťovnaFrekvence placeníZměna ceny povinného ručení

ČSOB pojišťovna

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

3 % sleva za roční platby

Česká podnikatelská pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Generali Česká pojišťovna

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

10 % sleva za roční platby,

5 % sleva za pololetní platby,

3 % sleva za čtvrtletní platby,

0 % sleva za měsíční platby

Pillow

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Allianz

měsíční, roční

cena za měsíc se vypočítá jako cena za rok děleno 12 bez přirážky, zaokrouhlení na celé koruny

Kooperativa

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Direct pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

u čtvrtletní a pololetní platby se roční částka navýší o 6 %

UNIQA

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

10 % sleva za roční platby

Slavia pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

u čtvrtletní a pololetní platby je navýšení ceny dle pojistné smlouvy


Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Komu přijdou splátky povinného ručení vhod?

Platit povinné ručení v menších splátkách se hodí všem, pro něž znamená roční platba velký zásah do rodinného rozpočtu. A to zejména v případě, kdy zároveň hradí havarijní pojištění. Pak činí roční pojistné i přes 10 tisíc korun, a to je přece jen příjemnější platit v měsíčních splátkách než jednorázově.

Stejně tak přijdou splátky povinného ručení vhod řidičům s drahým povinným ručením –⁠ například mladým řidičům, kteří ještě nenasbírali bonusy.

Někdy si frekvenci platby v měsíčních či čtvrtletních splátkách volí řidiči, kteří plánují v nejbližší době auto prodat. Obávají se totiž, že by po prodeji vozidla nedostali peníze od pojišťovny zpět. Tato obava ovšem není na místě –⁠ prodej vozidla je důvodem pro okamžitou výpověď povinného ručení a pojišťovna vám přeplatek na pojistném vrátí.

Jak co nejvíce ušetřit na povinném ručení?

Rozložit si platbu povinného ručení do vícero splátek není dobrý způsob, jak ušetřit na povinném ručení. Naopak u některých pojišťoven si ještě připlatíte, a proto bývá výhodnější zvolit si roční frekvenci placení u pojištění vozidla. Cena povinného ručení se však dá snížit, jelikož každá pojišťovna tvoří kalkulaci na základě vlastních podmínek. Díky tomu můžete mít u jiného poskytovatele pojištění až o polovinu levnější.

Jak najít nejlevnější povinné ručení auta? Vyzkoušejte online kalkulačku na Srovnejto.cz. Porovnává nabídky pojišťoven na českém trhu, přesně na míru vám a vašemu vozidlu. Během pár minut tak uvidíte, kolik zaplatíte u jednotlivých pojišťoven, porovnáte si pojistné limity a další výhody. Snadno si tak vyberete tu nejvýhodnější nabídku.

K dalším trikům, jak ušetřit na povinném ručení, patří sjednání online či uzavření více pojistek u jedné pojišťovny. Nezapomínejte ani na pravidelnou aktualizaci smlouvy.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?