Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů

Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

Dříve pojišťovny navyšovaly čtvrtletní platby o 5–⁠6 %

Před pár lety se rozložení plateb povinného ručení do častějších plateb nevyplácelo. Řidiči, kteří dali přednost pololetním či čtvrtletním platbám, zaplatili na povinném ručení v průměru o 5–⁠6 % více. Podobné navýšení uplatňovaly prakticky všechny pojišťovny na českém trhu. Pokud jste chtěli na povinném ručení ušetřit, nezbývalo, než zaplatit celé pojištění na rok dopředu.


Některé pojišťovny dokonce klienty platící čtvrtletně znevýhodňovaly i v dalších ohledech. Například pojišťovny Triglav a Slavia nabízely klientům benefit v podobě nezapočítání první drobné škody do bonusu. Tato výhoda se však týkala pouze ročně platících klientů. Těm, kteří platili čtvrtletně, se snížil bonus hned po první nehodě.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jaká je situace dnes? Záleží na pojišťovně

Situace na pojistném trhu se neustále vyvíjí, a to platí i pro platby povinného ručení. Zatímco některé pojišťovny zůstaly u osvědčeného systému, kdy nejvýhodněji vychází roční platby, jiní poskytovatelé se snaží klientům vyjít vstříc a nabízí půlroční, čtvrtletní nebo dokonce měsíční platby bez navýšení.

V tomto ohledu patří k nejvstřícnějším pojišťovnám Pillow. Nejen, že měsíční, čtvrtletní a pololetní platby pojistného jsou bez navýšení, ale navíc klient může pojištění vypovědět k datu splatnosti. Stačí napsat žádost o ukončení e-mailem 14 dnů před datem splatnosti.

Také u Kooperativy si můžete zvolit pojistné období 12 měsíců, 6 měsíců, 3 měsíce nebo 1 měsíc a v této frekvenci hradit platby. Nicméně u Kooperativy se pojištění vypovídá se standardní lhůtou 6 týdnů před výročím smlouvy.

Naopak u ostatních pojišťoven si sice můžete rozložit platby povinného ručení do splátek, ale pojištění vozidla se standardně uzavírá na období jednoho roku –⁠ tj. pojistné období činí 1 rok. Tudíž ho smíte vypovědět pouze k výročí smlouvy,⁠ to znamená poslat výpověď nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy.

Největší rozdíly činí i 10 % z pojistného

Kromě Pillow nabízí splátky povinného ručení bez navýšení také Allianz či Česká podnikatelská pojišťovna. Naopak největší rozdíl v ceně povinného ručení zaznamenáte u Generali České pojišťovny a pojišťovny UNIQA –⁠ při roční platbě nabízí 10% slevu.

Pokud uvažujete o rozložení pojistného do vícero splátek, prostudujte si i související podmínky o minimálních platbách. Například Kooperativa stanovuje minimální pojistné povinného ručení u frekvence placení 6 měsíců na částku 200 Kč, u 3 měsíců je to také 200 Kč, ale u 1 měsíce je to 1 000 Kč. To znamená, že reálně si do měsíčních plateb budete moci rozdělit pouze povinné ručení s cenou 12 tisíc korun a více.

Přehled, jak se změní cena pojištění vozidla při rozložení do splátek

V následující tabulce přinášíme přehled, jaké podmínky mají pojišťovny stanoveny pro platby povinného ručení.

PojišťovnaFrekvence placeníZměna ceny povinného ručení

ČSOB pojišťovna

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

3 % sleva za roční platby

Česká podnikatelská pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Generali Česká pojišťovna

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

10 % sleva za roční platby,

5 % sleva za pololetní platby,

3 % sleva za čtvrtletní platby,

0 % sleva za měsíční platby

Pillow

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Allianz

měsíční, roční

cena za měsíc se vypočítá jako cena za rok děleno 12 bez přirážky, zaokrouhlení na celé koruny

Kooperativa

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

beze změny

Direct pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

u čtvrtletní a pololetní platby se roční částka navýší o 6 %

UNIQA

měsíční, čtvrtletní, pololetní, roční

10 % sleva za roční platby

Slavia pojišťovna

čtvrtletní, pololetní, roční

u čtvrtletní a pololetní platby je navýšení ceny dle pojistné smlouvy


Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Komu přijdou splátky povinného ručení vhod?

Platit povinné ručení v menších splátkách se hodí všem, pro něž znamená roční platba velký zásah do rodinného rozpočtu. A to zejména v případě, kdy zároveň hradí havarijní pojištění. Pak činí roční pojistné i přes 10 tisíc korun, a to je přece jen příjemnější platit v měsíčních splátkách než jednorázově.

Stejně tak přijdou splátky povinného ručení vhod řidičům s drahým povinným ručením –⁠ například mladým řidičům, kteří ještě nenasbírali bonusy.

Někdy si frekvenci platby v měsíčních či čtvrtletních splátkách volí řidiči, kteří plánují v nejbližší době auto prodat. Obávají se totiž, že by po prodeji vozidla nedostali peníze od pojišťovny zpět. Tato obava ovšem není na místě –⁠ prodej vozidla je důvodem pro okamžitou výpověď povinného ručení a pojišťovna vám přeplatek na pojistném vrátí.

Jak co nejvíce ušetřit na povinném ručení?

Rozložit si platbu povinného ručení do vícero splátek není dobrý způsob, jak ušetřit na povinném ručení. Naopak u některých pojišťoven si ještě připlatíte, a proto bývá výhodnější zvolit si roční frekvenci placení u pojištění vozidla. Cena povinného ručení se však dá snížit, jelikož každá pojišťovna tvoří kalkulaci na základě vlastních podmínek. Díky tomu můžete mít u jiného poskytovatele pojištění až o polovinu levnější.

Jak najít nejlevnější povinné ručení auta? Vyzkoušejte online kalkulačku na Srovnejto.cz. Porovnává nabídky pojišťoven na českém trhu, přesně na míru vám a vašemu vozidlu. Během pár minut tak uvidíte, kolik zaplatíte u jednotlivých pojišťoven, porovnáte si pojistné limity a další výhody. Snadno si tak vyberete tu nejvýhodnější nabídku.

K dalším trikům, jak ušetřit na povinném ručení, patří sjednání online či uzavření více pojistek u jedné pojišťovny. Nezapomínejte ani na pravidelnou aktualizaci smlouvy.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.