Přívěsný vozík

Povinné ručení pro přívěsný vozík: Je nutné?

15. 12. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Majitelé přívěsných vozíků za auto si musejí ze zákona sjednat povinné ručení. V případě zaviněné dopravní nehody jsou z tohoto pojištění hrazeny škody na majetku či zdraví. Cena povinného ručení pro běžný přívěsný vozík je velmi příznivá, vyjde totiž maximálně na několik stokorun ročně.

Řada řidičů automobilů používá pro převoz objemnějšího nákladu přívěsný vozík. I když nemá vlastní pohon a nejedná se tedy o motorové vozidlo, musí mít při provozu na veřejných komunikacích sjednáno povinné ručení. Přívěsný vozík za auto má stejně jako ostatní motorová vozidla přidělenou vlastní registrační značku a technický průkaz. Samostatně se nepojišťují pouze přívěsné vozíky za motocykly, které jsou bez registrační značky.

Pojišťovny rozdělují přívěsné vozíky podle celkové hmotnosti

Povinné ručení na přívěsný vozík si můžete sjednat buď samostatně, nebo společně s pojištěním automobilu. Nejrychleji a z pohodlí domova si porovnáte aktuální nabídky povinného ručení pomocí online srovnávače pojištění. Než se pustíte do výběru pojištění, připravte si technický průkaz přívěsného vozíku. Informace z něj budete potřebovat při vyplňování údajů ve srovnávači.

Přívěsné vozíky jsou podle celkové hmotnosti rozdělovány do dvou kategorií, a to do 750 kilogramů a nad 750 kilogramů. Mezi přípojná vozidla patří i návěsy. Za běžný osobní automobil se ovšem připojují pouze přívěsy. S řidičským oprávněním skupiny B nesmí celková hmotnost jízdní soupravy, tedy maximálně naloženého automobilu a přívěsného vozíku, překročit 3,5 tuny. Jízda s přetíženým vozidlem je nejen nebezpečná, ale navíc riskujete i pokutu od policie.

Jaké informace jsou pro pojišťovnu důležité

Při sjednávání povinného ručení přívěsného vozíku se pojišťovny zajímají o to, jestli vozík pojišťuje nepodnikající fyzická osoba, živnostník (OSVČ), nebo firma. Podnikatelé využívají přívěsné vozíky mnohem častěji než běžní občané a riziko vzniku škody bývá v případě živnostníků a firem vyšší. Při výběru pojištění je také potřeba uvést, jak bude přívěsný vozík využíván – například pro běžný provoz, k půjčování dalším osobám a podobně.

Stejně jako u povinného ručení automobilů je potřeba i u přívěsných vozíků uvést jejich tovární značku a model. Mezi další sledované údaje rovněž patří nejvyšší přípustná hmotnost přívěsu, jeho rok výroby a datum prvního uvedení do provozu.

Pojišťovna potřebuje znát i údaje o pojistníkovi. Jedná se především o datum narození a místo bydliště včetně PSČ. Cenu povinného ručení přívěsného vozíku výrazně ovlivňují získané bonusy za jízdu bez nehod. Vzorní řidiči mohou dosáhnout na slevu v řádu desítek procent.

Cena povinného ručení přívěsného vozíku

Cena povinného ručení přívěsného vozíku se stejně jako u osobních automobilů odvíjí od více parametrů. Obecně mívají levnější pojištění starší řidiči z menších měst, kteří již mají za sebou delší dobu pojištění. U přívěsných vozíků se cena pojištění liší také podle celkové hmotnosti. Povinné ručení přívěsného vozíku s celkovou hmotností do 750 kilogramů vyjde ročně maximálně na několik stokorun. U České podnikatelské pojišťovny můžete získat povinné ručení přívěsného vozíku dokonce zdarma, a to v rámci povinného ručení automobilu ve variantě Speciálpov a Superpov.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.