Přívěsný vozík

Povinné ručení pro přívěsný vozík: Je nutné?

15. 12. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Majitelé přívěsných vozíků za auto si musejí ze zákona sjednat povinné ručení. V případě zaviněné dopravní nehody jsou z tohoto pojištění hrazeny škody na majetku či zdraví. Cena povinného ručení pro běžný přívěsný vozík je velmi příznivá, vyjde totiž maximálně na několik stokorun ročně.

Řada řidičů automobilů používá pro převoz objemnějšího nákladu přívěsný vozík. I když nemá vlastní pohon a nejedná se tedy o motorové vozidlo, musí mít při provozu na veřejných komunikacích sjednáno povinné ručení. Přívěsný vozík za auto má stejně jako ostatní motorová vozidla přidělenou vlastní registrační značku a technický průkaz. Samostatně se nepojišťují pouze přívěsné vozíky za motocykly, které jsou bez registrační značky.

Pojišťovny rozdělují přívěsné vozíky podle celkové hmotnosti

Povinné ručení na přívěsný vozík si můžete sjednat buď samostatně, nebo společně s pojištěním automobilu. Nejrychleji a z pohodlí domova si porovnáte aktuální nabídky povinného ručení pomocí online srovnávače pojištění. Než se pustíte do výběru pojištění, připravte si technický průkaz přívěsného vozíku. Informace z něj budete potřebovat při vyplňování údajů ve srovnávači.

Přívěsné vozíky jsou podle celkové hmotnosti rozdělovány do dvou kategorií, a to do 750 kilogramů a nad 750 kilogramů. Mezi přípojná vozidla patří i návěsy. Za běžný osobní automobil se ovšem připojují pouze přívěsy. S řidičským oprávněním skupiny B nesmí celková hmotnost jízdní soupravy, tedy maximálně naloženého automobilu a přívěsného vozíku, překročit 3,5 tuny. Jízda s přetíženým vozidlem je nejen nebezpečná, ale navíc riskujete i pokutu od policie.

Jaké informace jsou pro pojišťovnu důležité

Při sjednávání povinného ručení přívěsného vozíku se pojišťovny zajímají o to, jestli vozík pojišťuje nepodnikající fyzická osoba, živnostník (OSVČ), nebo firma. Podnikatelé využívají přívěsné vozíky mnohem častěji než běžní občané a riziko vzniku škody bývá v případě živnostníků a firem vyšší. Při výběru pojištění je také potřeba uvést, jak bude přívěsný vozík využíván – například pro běžný provoz, k půjčování dalším osobám a podobně.

Stejně jako u povinného ručení automobilů je potřeba i u přívěsných vozíků uvést jejich tovární značku a model. Mezi další sledované údaje rovněž patří nejvyšší přípustná hmotnost přívěsu, jeho rok výroby a datum prvního uvedení do provozu.

Pojišťovna potřebuje znát i údaje o pojistníkovi. Jedná se především o datum narození a místo bydliště včetně PSČ. Cenu povinného ručení přívěsného vozíku výrazně ovlivňují získané bonusy za jízdu bez nehod. Vzorní řidiči mohou dosáhnout na slevu v řádu desítek procent.

Cena povinného ručení přívěsného vozíku

Cena povinného ručení přívěsného vozíku se stejně jako u osobních automobilů odvíjí od více parametrů. Obecně mívají levnější pojištění starší řidiči z menších měst, kteří již mají za sebou delší dobu pojištění. U přívěsných vozíků se cena pojištění liší také podle celkové hmotnosti. Povinné ručení přívěsného vozíku s celkovou hmotností do 750 kilogramů vyjde ročně maximálně na několik stokorun. U České podnikatelské pojišťovny můžete získat povinné ručení přívěsného vozíku dokonce zdarma, a to v rámci povinného ručení automobilu ve variantě Speciálpov a Superpov.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?