Blog
Pojištění vozu
Přívěsný vozík

Povinné ručení pro přívěsný vozík: Je nutné?

15. prosince 2020|Monika Šaríková|

Majitelé přívěsných vozíků za auto si musejí ze zákona sjednat povinné ručení. V případě zaviněné dopravní nehody jsou z tohoto pojištění hrazeny škody na majetku či zdraví. Cena povinného ručení pro běžný přívěsný vozík je velmi příznivá, vyjde totiž maximálně na několik stokorun ročně.

Řada řidičů automobilů používá pro převoz objemnějšího nákladu přívěsný vozík. I když nemá vlastní pohon a nejedná se tedy o motorové vozidlo, musí mít při provozu na veřejných komunikacích sjednáno povinné ručení. Přívěsný vozík za auto má stejně jako ostatní motorová vozidla přidělenou vlastní registrační značku a technický průkaz. Samostatně se nepojišťují pouze přívěsné vozíky za motocykly, které jsou bez registrační značky.

Sjednat povinné ručení

Pojišťovny rozdělují přívěsné vozíky podle celkové hmotnosti

Povinné ručení na přívěsný vozík si můžete sjednat buď samostatně, nebo společně s pojištěním automobilu. Nejrychleji a z pohodlí domova si porovnáte aktuální nabídky povinného ručení pomocí online srovnávače pojištění. Než se pustíte do výběru pojištění, připravte si technický průkaz přívěsného vozíku. Informace z něj budete potřebovat při vyplňování údajů ve srovnávači.

Přívěsné vozíky jsou podle celkové hmotnosti rozdělovány do dvou kategorií, a to do 750 kilogramů a nad 750 kilogramů. Mezi přípojná vozidla patří i návěsy. Za běžný osobní automobil se ovšem připojují pouze přívěsy. S řidičským oprávněním skupiny B nesmí celková hmotnost jízdní soupravy, tedy maximálně naloženého automobilu a přívěsného vozíku, překročit 3,5 tuny. Jízda s přetíženým vozidlem je nejen nebezpečná, ale navíc riskujete i pokutu od policie.

Jaké informace jsou pro pojišťovnu důležité

Při sjednávání povinného ručení přívěsného vozíku se pojišťovny zajímají o to, jestli vozík pojišťuje nepodnikající fyzická osoba, živnostník (OSVČ), nebo firma. Podnikatelé využívají přívěsné vozíky mnohem častěji než běžní občané a riziko vzniku škody bývá v případě živnostníků a firem vyšší. Při výběru pojištění je také potřeba uvést, jak bude přívěsný vozík využíván – například pro běžný provoz, k půjčování dalším osobám a podobně.

Stejně jako u povinného ručení automobilů je potřeba i u přívěsných vozíků uvést jejich tovární značku a model. Mezi další sledované údaje rovněž patří nejvyšší přípustná hmotnost přívěsu, jeho rok výroby a datum prvního uvedení do provozu.

Pojišťovna potřebuje znát i údaje o pojistníkovi. Jedná se především o datum narození a místo bydliště včetně PSČ. Cenu povinného ručení přívěsného vozíku výrazně ovlivňují získané bonusy za jízdu bez nehod. Vzorní řidiči mohou dosáhnout na slevu v řádu desítek procent.

Cena povinného ručení přívěsného vozíku

Cena povinného ručení přívěsného vozíku se stejně jako u osobních automobilů odvíjí od více parametrů. Obecně mívají levnější pojištění starší řidiči z menších měst, kteří již mají za sebou delší dobu pojištění. U přívěsných vozíků se cena pojištění liší také podle celkové hmotnosti. Povinné ručení přívěsného vozíku s celkovou hmotností do 750 kilogramů vyjde ročně maximálně na několik stokorun. U České podnikatelské pojišťovny můžete získat povinné ručení přívěsného vozíku dokonce zdarma, a to v rámci povinného ručení automobilu ve variantě Speciálpov a Superpov.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).