technická kontrola vozu

Co potřebujete vědět o technické kontrole auta? - 2. díl

V minulém článku jsme si přiblížili informace o stanici technické kontroly, kterou musí auta pravidelně navštěvovat, aby se na pozemních komunikacích mohly pohybovat. Nyní si přiblížíme, co s sebou musíte na konkrétní technickou kontrolu přivézt a také jak dlouho bude celá akce trvat.

Co s sebou přivézt a s čím počítat?

Na samotnou technickou kontrolu je potřeba, abyste kromě svého vozu přivezli i velký a malý technický průkaz, tedy osvědčení o registraci vozidla a originál technického průkazu. S vozem nemusí nutně přijet jeho majitel, můžete klidně poslat někoho místo sebe. Stačí, když bud mít potřebné dokumenty.

Auto musíte přivézt čisté a musíte z něj sundat veškeré okrasné věci, které omezují výhled. Stejně tak nesmí být na autě ani ozdobné poklice.

Na technické kontrole strávíte i několik desítek minut. Technik nejdříve změří emise, a následně provede technickou kontrolu vozu.

Ta se skládá z kontrolní jámy, kde technik prohlédne podvozek, zkontroluje, jestli z auta neunikají tekutiny, prověří těsnost motoru apod. Následně bude kontrolovat geometrii vozu, tedy seřízení kol a případné nepřesnosti, stav vzorku na pneumatikách, který nesmí být nižší než minimální povolené limity. Kontrolou projdou i brzdy, a to z hlediska symetrie brždění a funkčnost ruční brzdy.

V neposlední řadě prověří i světla vašeho vozu a jejich nastavení, a také již zmíněnou povinnou výbavu. Samozřejmostí je, že vozidlo projde detailní identifikací, co se týče typu vozu, a také z hlediska stavu tachometru.

Kolik zaplatíte?

Cena technické kontroly není stanovená jednotně. Každá stanice si cenu určuje sama podle svých potřeb. Liší se také podle toho, o jaké auto jde. Vliv má typ pohonu i typ konkrétního automobilu. V průměru pak technická kontrola stojí mezi 500 Kč a 1000 Kč.

Výsledek technické kontroly?

Vaše technická kontrola pak může skončit jednou ze tří variant. První varianta je ideální. Technickou kontrolou jste prošli, obdržíte novou červenou samolepku a nová technická kontrola vám platí další 2 roky. V takovém případě budete při této technické kontrole do 30 dnů platit nižší poplatek, a to v řádu několika set korun.

Druhou variantou je situace, kdy má vaše auto závady většího typu, které je nutné odstranit. V takovém případě vám pracovník technické kontroly udělí technickou kontrolu jen na 30 dní, které vám budou sloužit právě k tomu, abyste auto uvedli do stavu, v němž technickou kontrolu projde. Do těchto 30 dnů musíte auto znovu přivézt ke kontrole.

Třetí varianta je taková, že technik shledá, že vaše auto má závažné závady, které jsou v provozu nebezpečné, a tak vám neudělí žádnou technickou kontrolu. V takové situaci nesmíte s autem na pozemní komunikace, tedy nesmíte s ním vlastně ani odjet. Pokud v této fázi s autem odjedete, ačkoli není způsobilé provozu, opět se dopouštíte přestupku, ale mnohem závažnějšího. Hrozí vám za něj udělení 5 bodů a zákaz řízení na půl roku až rok. Takový přestupek se řeší pouze ve správním řízení, a to s pokutou od 5000 Kč do 10 000 Kč.

technická kontrola motor

A co když na technickou zapomenete?

Může se samozřejmě stát, že budete mít v hlavě i důležitější starosti, než konec platnosti stávající technické kontroly. A pak také může dojít k tomu, že vám jednoduše propadne. A co potom?

S takovým autem byste už pak neměli na silnici vyjet, dokud opět nebude mít technickou kontrolu v pořádku. Což znamená, že byste s autem nesměli přejet ani na tuto technickou kontrolu, ale nechat tam auto dopravit jinak.

Pokud to porušíte a s autem vyjedete, riskujete pokutu, protože se jedná o přestupek. A to do 2000 Kč na místě, případně 1500 Kč až 2500 Kč ve správním řízení. Body za to ale nedostanete. I pokud s sebou zrovna nemáte velký technický průkaz, což vaše povinnost není, Policie ČR si informace zjistí sama. Má totiž kompletní přístup do databáze.

Rada na závěr

Pokud patříte mezi ty, kteří si nejsou jisti, nebo nemají čas celou situaci řešit, můžete využít služeb autoservisů. Některé nabízí speciální balíčky, tzv. Technickou kontrolu na klíč. To znamená, že do autoservisu přivezete vůz, tam jej prohlédnou, opraví závady, se kterými by auto technickou kontrolou neprošlo, a následně tam necháte i veškeré dokumenty. Pracovník autoservisu pak na stanici technické kontroly zajede a technickou kontrolu absolvuje místo vás. Vy si pak zase auto vyzvednete ve zmíněném autoservisu.

Jen se v takovém případě dopředu informujte, kolik celá služba stojí a chtějte také informaci, na kolik vyjde oprava vozu, aby vás výsledná faktura nezaskočila.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.