Přepis auta - kompletní návod

 • Celý proces přepisu je nutné dobře naplánovat.

 • Máme pro vás kompletní návod.

 • Nezapomeňte na povinné ručení.

kupnismlouva

Kde je potřeba přepis vozidla realizovat?

Přepis vozidla dnes provedete nejen na místně příslušném městském či obecním úřadu obce s rozšířenou působností, ale také na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pro lepší orientaci můžete využít podrobné mapy Portálu územního plánování. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že přepis už dávno nemusí probíhat pouze v místě trvalého bydliště prodávajícího.

Náš tip: Abyste si ušetřili čas a zbytečné čekání, zarezervujte si online předem přesný den a hodinu.

Na úřadu vyplníte jednoduchý formulář k přihlášení vozidla na kupujícího a poté pracovníkovi úřadu doložíte požadované dokumenty k přepisu, které jsou uvedeny ve výčtu níže. Zároveň je potřeba doložit informace o novém vlastníkovi, případně plnou moc zmocněného zástupce.

Stříbrné auto na silnici

Kde najdu formulář přepis vozidla?

Zmíněný formulář je dostupný v papírové podobě přímo na příslušném městském či obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pokud si ho chcete dopředu pročíst a vyplnit, najdete ho na webu Ministerstva dopravy v pdf formátu.

Co potřebuji k přepisu vozidla?

plnamoc
 • Osobní doklady obou smluvních stran (popř. plnou moc s ověřeným podpisem - vzor ke stažení),

 • velký technický průkaz,

 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),

 • platnou zelenou kartu,

 • protokol o evidenční kontrole,

 • doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu,

 • doklad o tom, že jste uhradili správní poplatek za přehlášení vozidla,

 • v některých případech doklad o zaplacení ekologické daně.

Jak dlouho trvá přepis auta?

Pamatujte, že nový majitel vozidla je dle zákona povinen provést změnu vlastníka v registru do 10 dní od převodu vlastnického práva k vozidlu. V praxi to znamená, že desetidenní lhůta začíná běžet v momentě podpisu kupní smlouvy. Pokud smlouva nebyla sepsána (například kvůli přepisu auta na rodinného příslušníka), začíná zmíněná lhůta běžet od úhrady ceny vozidla. Samotný úkon přepisu trvá na úřadě pár minut.

Jak přepsat auto po vypršení lhůty?

Pokud vozidlo nestihnete přepsat v dohodnuté lhůtě, můžete podat žádost o přepis k obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Úřad následně kontaktuje nového vlastníka vozidla a dá mu možnost se k záležitosti vyjádřit. Pokud nový vlastník již má doklady od auta u sebe, tak ho úřad vyzve k jejich dodání v přiměřené lhůtě. Kromě výše uvedených dokladů bude potřeba úřadu doložit i doklad potvrzující neposkytnutou součinnost pro společné podání žádosti o přepis (např. trestní oznámení na nového vlastníka vozidla).

Kolik stoji přihlášení

 • 1

  Samotný přepis

  Za vozidlo zaplatíte 800 Kč. Bohužel nejde o jediný poplatek. Potřeba je také počítat s evidenční kontrolou, která vás vyjde na dalších 400 až 1000 Kč. Výsledná cena závisí na konkrétní stanici STK i místě, v němž necháte vozidlo zkontrolovat

 • 2

  Další poplatky

  Pokud budete ověřovat plnou moc, budou náklady ještě o pár stovek vyšší. V případě přihlášení motocyklu, činí cena za přepis 500 Kč. V případě, že přepisujete starší vozidlo, které nesplňuje emisní normu alespoň EURO 3, bude potřeba platit také ekologickou daň, jejíž výše záleží na normě, kterou přepisovaný vůz splňuje (3000 – 10 000 Kč).

 • 3

  Kdo přepis platí?

  Poplatníkem je fyzická osoba, která podala žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla k příslušnému správnímu úřadu. Pokud nemáte smluvně upraveno, že tento poplatek hradí kupující, musí přepis vozidla uhradit na zmíněném úřadu prodávající.

Jak na přepis auta v depozitu?

Jak na přepis auta na rodinného příslušníka?

Darovací smlouva by měla obsahovat:

 • Definici obou smluvních stran,

 • specifikaci darovaného předmětu (vozu),

 • projev vůle darovat věc bezplatně,

 • úmysl dar přijmout ze strany obdarovaného,

 • podpisy obou smluvních stran.

Jakmile darovací smlouvu obě strany podepíšou, vaše další kroky by měly kvůli evidenční kontrole opět vést na STK. Protokol o evidenční kontrole, který vám na STK vystaví, nesmí být v době, kdy žádáte o přepis auta na rodinného příslušníka, starší 30 dnů. Posledním krokem je samotný přepis na příslušném úřadě.

Nezapomeňte zrušit povinné ručení

Jakmile vozidlo prodáte a obdržíte doklad o jeho prodeji, nezapomeňte zrušit povinné (případně havarijní) ručení. Neprodleně proto zašlete výpověď na adresu pojišťovny, u které máte pojištění vedeno.

Ve výpovědi uveďte číslo pojistné smlouvy, kterou plánujete vypovědět a číslo účtu, na který vám pojišťovna vrátí zpět peníze za část roku, kdy pojistka neplatí. Nezapomeňte, že prodej vozidla je potřeba pojišťovně doložit. K tomu vám poslouží kopie velkého TP s vyznačenou změnou nebo kopie řádně podepsané kupní smlouvy.

Pokud byste povinné ručení po prodeji vozidla nezrušili, jste za vozidlo i nadále zodpovědní. Pokud by tak nový majitel spáchal dopravní přestupek a způsobil nehodu, veškeré škody jdou za vámi a vy tak můžete přijít o bonusy za bezpečnou jízdu.

V hlavní roli prodej auta a kupní smlouva

Přepis automobilu pochopitelně nemůžete realizovat, pokud nedojde k samotnému procesu koupě nebo prodeje automobilu. I přesto, že občanský zákoník pro platné uzavření kupní smlouvy výslovně nevyžaduje její písemnou formu, ve vašem vlastním zájmu byste kupní smlouvu měli sepsat a důkladně si ji uschovat pro případné budoucí použití.

Kupní smlouva musí obsahovat.

Prodej auta, postup v 5 jednoduchých krocích.

Srovnaný magazín

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.