Přepis auta - kompletní návod

 • Celý proces přepisu je nutné dobře naplánovat.

 • Máme pro vás kompletní návod.

 • Nezapomeňte na povinné ručení.

  Povinné pojištění
kupnismlouva

Kde je potřeba přepis vozidla realizovat?

Přepis vozidla dnes provedete nejen na místně příslušném městském či obecním úřadu obce s rozšířenou působností, ale také na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pro lepší orientaci můžete využít podrobné mapy Portálu územního plánování. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že přepis už dávno nemusí probíhat pouze v místě trvalého bydliště prodávajícího.

Náš tip: Abyste si ušetřili čas a zbytečné čekání, zarezervujte si online předem přesný den a hodinu.

Na úřadu vyplníte jednoduchý formulář k přihlášení vozidla na kupujícího a poté pracovníkovi úřadu doložíte požadované dokumenty k přepisu, které jsou uvedeny ve výčtu níže. Zároveň je potřeba doložit informace o novém vlastníkovi, případně plnou moc zmocněného zástupce.

Stříbrné auto na silnici

Kde najdu formulář přepis vozidla?

Zmíněný formulář je dostupný v papírové podobě přímo na příslušném městském či obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pokud si ho chcete dopředu pročíst a vyplnit, najdete ho na webu Ministerstva dopravy v pdf formátu.

Co potřebuji k přepisu vozidla?

plnamoc
 • Osobní doklady obou smluvních stran (popř. plnou moc s ověřeným podpisem - vzor ke stažení),

 • velký technický průkaz,

 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),

 • platnou zelenou kartu,

 • protokol o evidenční kontrole,

 • doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu,

 • doklad o tom, že jste uhradili správní poplatek za přehlášení vozidla,

 • v některých případech doklad o zaplacení ekologické daně.

Jak dlouho trvá přepis auta?

Pamatujte, že nový majitel vozidla je dle zákona povinen provést změnu vlastníka v registru do 10 dní od převodu vlastnického práva k vozidlu. V praxi to znamená, že desetidenní lhůta začíná běžet v momentě podpisu kupní smlouvy. Pokud smlouva nebyla sepsána (například kvůli přepisu auta na rodinného příslušníka), začíná zmíněná lhůta běžet od úhrady ceny vozidla. Samotný úkon přepisu trvá na úřadě pár minut.

Jak přepsat auto po vypršení lhůty?

Pokud vozidlo nestihnete přepsat v dohodnuté lhůtě, můžete podat žádost o přepis k obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Úřad následně kontaktuje nového vlastníka vozidla a dá mu možnost se k záležitosti vyjádřit. Pokud nový vlastník již má doklady od auta u sebe, tak ho úřad vyzve k jejich dodání v přiměřené lhůtě. Kromě výše uvedených dokladů bude potřeba úřadu doložit i doklad potvrzující neposkytnutou součinnost pro společné podání žádosti o přepis (např. trestní oznámení na nového vlastníka vozidla).

Kolik stoji přihlášení

 • 1

  Samotný přepis

  Za vozidlo zaplatíte 800 Kč. Bohužel nejde o jediný poplatek. Potřeba je také počítat s evidenční kontrolou, která vás vyjde na dalších 400 až 1000 Kč. Výsledná cena závisí na konkrétní stanici STK i místě, v němž necháte vozidlo zkontrolovat

 • 2

  Další poplatky

  Pokud budete ověřovat plnou moc, budou náklady ještě o pár stovek vyšší. V případě přihlášení motocyklu, činí cena za přepis 500 Kč. V případě, že přepisujete starší vozidlo, které nesplňuje emisní normu alespoň EURO 3, bude potřeba platit také ekologickou daň, jejíž výše záleží na normě, kterou přepisovaný vůz splňuje (3000 – 10 000 Kč).

 • 3

  Kdo přepis platí?

  Poplatníkem je fyzická osoba, která podala žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla k příslušnému správnímu úřadu. Pokud nemáte smluvně upraveno, že tento poplatek hradí kupující, musí přepis vozidla uhradit na zmíněném úřadu prodávající.

Jak na přepis auta v depozitu?

Jak na přepis auta na rodinného příslušníka?

Darovací smlouva by měla obsahovat:

 • Definici obou smluvních stran,

 • specifikaci darovaného předmětu (vozu),

 • projev vůle darovat věc bezplatně,

 • úmysl dar přijmout ze strany obdarovaného,

 • podpisy obou smluvních stran.

Jakmile darovací smlouvu obě strany podepíšou, vaše další kroky by měly kvůli evidenční kontrole opět vést na STK. Protokol o evidenční kontrole, který vám na STK vystaví, nesmí být v době, kdy žádáte o přepis auta na rodinného příslušníka, starší 30 dnů. Posledním krokem je samotný přepis na příslušném úřadě.

Nezapomeňte zrušit povinné ručení

Jakmile vozidlo prodáte a obdržíte doklad o jeho prodeji, nezapomeňte zrušit povinné (případně havarijní) ručení. Neprodleně proto zašlete výpověď na adresu pojišťovny, u které máte pojištění vedeno.

Ve výpovědi uveďte číslo pojistné smlouvy, kterou plánujete vypovědět a číslo účtu, na který vám pojišťovna vrátí zpět peníze za část roku, kdy pojistka neplatí. Nezapomeňte, že prodej vozidla je potřeba pojišťovně doložit. K tomu vám poslouží kopie velkého TP s vyznačenou změnou nebo kopie řádně podepsané kupní smlouvy.

Pokud byste povinné ručení po prodeji vozidla nezrušili, jste za vozidlo i nadále zodpovědní. Pokud by tak nový majitel spáchal dopravní přestupek a způsobil nehodu, veškeré škody jdou za vámi a vy tak můžete přijít o bonusy za bezpečnou jízdu.

V hlavní roli prodej auta a kupní smlouva

Přepis automobilu pochopitelně nemůžete realizovat, pokud nedojde k samotnému procesu koupě nebo prodeje automobilu. I přesto, že občanský zákoník pro platné uzavření kupní smlouvy výslovně nevyžaduje její písemnou formu, ve vašem vlastním zájmu byste kupní smlouvu měli sepsat a důkladně si ji uschovat pro případné budoucí použití.

Kupní smlouva musí obsahovat.

Prodej auta, postup v 5 jednoduchých krocích.

Srovnaný magazín

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Jana Březinová
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • svítící žárovka mince
  Energie
  30. března 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Kolik činí mimořádná okamžitá pomoc anebo příspěvek na bydlení?

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a znovu zdražují komodity. Česká republika sice zůstává bezpečnou zemí, ale chudým občanům chybějí peníze na základní životní potřeby. Tuzemská vláda proto zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a další nutné výdaje. Oprávněný žadatel letos získá až desetitisíce korun, nicméně udržitelný rodinný rozpočet závisí také na úsporách.

 • kotel na dřevo
  Energie
  28. března 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Peněz zbývá dost, ale nové technologie jsou nedostatkové

  Domácnosti dostávají poslední příležitost, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Od 1. září 2022 potřebujete ekologické vytápění. Výrobci, dodavatelé a instalatéři vhodných systémů mají omezené kapacity, ale nebojte. Kontroloři budou shovívaví vůči domácnostem, které do srpna požádají o kotlíkové dotace. Nejchudší občané ve výsledku zaplatí pouze 5 % investičních nákladů.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

 • papíry počítaní energie
  Energie
  12. března 2022|Jana Březinová
  Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

  V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

 • fake news hoaxy
  Energie
  03. března 2022|Jana Březinová
  Hoaxy a podvodné maily o energiích – nenechte se napálit

  Přečetli jste si na sociálních sítích zaručenou metodu, jak ušetřit na energiích pomocí stočení elektroměru? Přišla vám do e-mailové schránky podezřelá zpráva o tom, že máte u dodavatele vysoký nedoplatek? Bohužel i v souvislosti s energiemi se po internetu šíří hoaxy a podvodné e-maily, na něž byste si měli dát pozor.

 • Radiátor s kasičkou - náklady na vytápění
  Energie
  24. února 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdržuje také provoz plynových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Levnější jsou peletové automaty, nicméně nejlaciněji se zahřejete obyčejným dřevem a uhlím. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) tepelné energie stojí od 2 do 7 Kč.

 • žena-čte-data-z-plynoměru
  Energie
  19. února 2022|Petr Woff
  Jak číst data z plynoměru?

  Zemní plyn spalujete proto, abyste získali tepelnou energii, a tomu odpovídá následné vyúčtování. Dodavatel započítává spotřebované kubíky, ale taky spalné teplo a takzvaný objemový koeficient. Ukážeme vám, jak číst data z plynoměru.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).