Přepis auta - kompletní návod

 • Celý proces přepisu je nutné dobře naplánovat.

 • Máme pro vás kompletní návod.

 • Nezapomeňte na povinné ručení.

  Povinné pojištění
kupnismlouva

Kde je potřeba přepis vozidla realizovat?

Přepis vozidla dnes provedete nejen na místně příslušném městském či obecním úřadu obce s rozšířenou působností, ale také na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pro lepší orientaci můžete využít podrobné mapy Portálu územního plánování. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že přepis už dávno nemusí probíhat pouze v místě trvalého bydliště prodávajícího.

Náš tip: Abyste si ušetřili čas a zbytečné čekání, zarezervujte si online předem přesný den a hodinu.

Na úřadu vyplníte jednoduchý formulář k přihlášení vozidla na kupujícího a poté pracovníkovi úřadu doložíte požadované dokumenty k přepisu, které jsou uvedeny ve výčtu níže. Zároveň je potřeba doložit informace o novém vlastníkovi, případně plnou moc zmocněného zástupce.

Stříbrné auto na silnici

Kde najdu formulář přepis vozidla?

Zmíněný formulář je dostupný v papírové podobě přímo na příslušném městském či obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pokud si ho chcete dopředu pročíst a vyplnit, najdete ho na webu Ministerstva dopravy v pdf formátu.

Co potřebuji k přepisu vozidla?

plnamoc
 • Osobní doklady obou smluvních stran (popř. plnou moc s ověřeným podpisem - vzor ke stažení),

 • velký technický průkaz,

 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),

 • platnou zelenou kartu,

 • protokol o evidenční kontrole,

 • doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu,

 • doklad o tom, že jste uhradili správní poplatek za přehlášení vozidla,

 • v některých případech doklad o zaplacení ekologické daně.

Jak dlouho trvá přepis auta?

Pamatujte, že nový majitel vozidla je dle zákona povinen provést změnu vlastníka v registru do 10 dní od převodu vlastnického práva k vozidlu. V praxi to znamená, že desetidenní lhůta začíná běžet v momentě podpisu kupní smlouvy. Pokud smlouva nebyla sepsána (například kvůli přepisu auta na rodinného příslušníka), začíná zmíněná lhůta běžet od úhrady ceny vozidla. Samotný úkon přepisu trvá na úřadě pár minut.

Jak přepsat auto po vypršení lhůty?

Pokud vozidlo nestihnete přepsat v dohodnuté lhůtě, můžete podat žádost o přepis k obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Úřad následně kontaktuje nového vlastníka vozidla a dá mu možnost se k záležitosti vyjádřit. Pokud nový vlastník již má doklady od auta u sebe, tak ho úřad vyzve k jejich dodání v přiměřené lhůtě. Kromě výše uvedených dokladů bude potřeba úřadu doložit i doklad potvrzující neposkytnutou součinnost pro společné podání žádosti o přepis (např. trestní oznámení na nového vlastníka vozidla).

Kolik stoji přihlášení

 • 1

  Samotný přepis

  Za vozidlo zaplatíte 800 Kč. Bohužel nejde o jediný poplatek. Potřeba je také počítat s evidenční kontrolou, která vás vyjde na dalších 400 až 1000 Kč. Výsledná cena závisí na konkrétní stanici STK i místě, v němž necháte vozidlo zkontrolovat

 • 2

  Další poplatky

  Pokud budete ověřovat plnou moc, budou náklady ještě o pár stovek vyšší. V případě přihlášení motocyklu, činí cena za přepis 500 Kč. V případě, že přepisujete starší vozidlo, které nesplňuje emisní normu alespoň EURO 3, bude potřeba platit také ekologickou daň, jejíž výše záleží na normě, kterou přepisovaný vůz splňuje (3000 – 10 000 Kč).

 • 3

  Kdo přepis platí?

  Poplatníkem je fyzická osoba, která podala žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla k příslušnému správnímu úřadu. Pokud nemáte smluvně upraveno, že tento poplatek hradí kupující, musí přepis vozidla uhradit na zmíněném úřadu prodávající.

Jak na přepis auta v depozitu?

Jak na přepis auta na rodinného příslušníka?

Darovací smlouva by měla obsahovat:

 • Definici obou smluvních stran,

 • specifikaci darovaného předmětu (vozu),

 • projev vůle darovat věc bezplatně,

 • úmysl dar přijmout ze strany obdarovaného,

 • podpisy obou smluvních stran.

Jakmile darovací smlouvu obě strany podepíšou, vaše další kroky by měly kvůli evidenční kontrole opět vést na STK. Protokol o evidenční kontrole, který vám na STK vystaví, nesmí být v době, kdy žádáte o přepis auta na rodinného příslušníka, starší 30 dnů. Posledním krokem je samotný přepis na příslušném úřadě.

Nezapomeňte zrušit povinné ručení

Jakmile vozidlo prodáte a obdržíte doklad o jeho prodeji, nezapomeňte zrušit povinné (případně havarijní) ručení. Neprodleně proto zašlete výpověď na adresu pojišťovny, u které máte pojištění vedeno.

Ve výpovědi uveďte číslo pojistné smlouvy, kterou plánujete vypovědět a číslo účtu, na který vám pojišťovna vrátí zpět peníze za část roku, kdy pojistka neplatí. Nezapomeňte, že prodej vozidla je potřeba pojišťovně doložit. K tomu vám poslouží kopie velkého TP s vyznačenou změnou nebo kopie řádně podepsané kupní smlouvy.

Pokud byste povinné ručení po prodeji vozidla nezrušili, jste za vozidlo i nadále zodpovědní. Pokud by tak nový majitel spáchal dopravní přestupek a způsobil nehodu, veškeré škody jdou za vámi a vy tak můžete přijít o bonusy za bezpečnou jízdu.

V hlavní roli prodej auta a kupní smlouva

Přepis automobilu pochopitelně nemůžete realizovat, pokud nedojde k samotnému procesu koupě nebo prodeje automobilu. I přesto, že občanský zákoník pro platné uzavření kupní smlouvy výslovně nevyžaduje její písemnou formu, ve vašem vlastním zájmu byste kupní smlouvu měli sepsat a důkladně si ji uschovat pro případné budoucí použití.

Kupní smlouva musí obsahovat.

Prodej auta, postup v 5 jednoduchých krocích.

Srovnaný magazín

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.