Přepis auta - kompletní návod

 • Celý proces přepisu je nutné dobře naplánovat.

 • Máme pro vás kompletní návod.

 • Nezapomeňte na povinné ručení.

kupnismlouva

Kde je potřeba přepis vozidla realizovat?

Přepis vozidla dnes provedete nejen na místně příslušném městském či obecním úřadu obce s rozšířenou působností, ale také na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pro lepší orientaci můžete využít podrobné mapy Portálu územního plánování. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že přepis už dávno nemusí probíhat pouze v místě trvalého bydliště prodávajícího.

Náš tip: Abyste si ušetřili čas a zbytečné čekání, zarezervujte si online předem přesný den a hodinu.

Na úřadu vyplníte jednoduchý formulář k přihlášení vozidla na kupujícího a poté pracovníkovi úřadu doložíte požadované dokumenty k přepisu, které jsou uvedeny ve výčtu níže. Zároveň je potřeba doložit informace o novém vlastníkovi, případně plnou moc zmocněného zástupce.

Stříbrné auto na silnici

Kde najdu formulář přepis vozidla?

Zmíněný formulář je dostupný v papírové podobě přímo na příslušném městském či obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pokud si ho chcete dopředu pročíst a vyplnit, najdete ho na webu Ministerstva dopravy v pdf formátu.

Co potřebuji k přepisu vozidla?

plnamoc
 • Osobní doklady obou smluvních stran (popř. plnou moc s ověřeným podpisem - vzor ke stažení),

 • velký technický průkaz,

 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),

 • platnou zelenou kartu,

 • protokol o evidenční kontrole,

 • doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu,

 • doklad o tom, že jste uhradili správní poplatek za přehlášení vozidla,

 • v některých případech doklad o zaplacení ekologické daně.

Jak dlouho trvá přepis auta?

Pamatujte, že nový majitel vozidla je dle zákona povinen provést změnu vlastníka v registru do 10 dní od převodu vlastnického práva k vozidlu. V praxi to znamená, že desetidenní lhůta začíná běžet v momentě podpisu kupní smlouvy. Pokud smlouva nebyla sepsána (například kvůli přepisu auta na rodinného příslušníka), začíná zmíněná lhůta běžet od úhrady ceny vozidla. Samotný úkon přepisu trvá na úřadě pár minut.

Jak přepsat auto po vypršení lhůty?

Pokud vozidlo nestihnete přepsat v dohodnuté lhůtě, můžete podat žádost o přepis k obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Úřad následně kontaktuje nového vlastníka vozidla a dá mu možnost se k záležitosti vyjádřit. Pokud nový vlastník již má doklady od auta u sebe, tak ho úřad vyzve k jejich dodání v přiměřené lhůtě. Kromě výše uvedených dokladů bude potřeba úřadu doložit i doklad potvrzující neposkytnutou součinnost pro společné podání žádosti o přepis (např. trestní oznámení na nového vlastníka vozidla).

Kolik stoji přihlášení

 • 1

  Samotný přepis

  Za vozidlo zaplatíte 800 Kč. Bohužel nejde o jediný poplatek. Potřeba je také počítat s evidenční kontrolou, která vás vyjde na dalších 400 až 1000 Kč. Výsledná cena závisí na konkrétní stanici STK i místě, v němž necháte vozidlo zkontrolovat

 • 2

  Další poplatky

  Pokud budete ověřovat plnou moc, budou náklady ještě o pár stovek vyšší. V případě přihlášení motocyklu, činí cena za přepis 500 Kč. V případě, že přepisujete starší vozidlo, které nesplňuje emisní normu alespoň EURO 3, bude potřeba platit také ekologickou daň, jejíž výše záleží na normě, kterou přepisovaný vůz splňuje (3000 – 10 000 Kč).

 • 3

  Kdo přepis platí?

  Poplatníkem je fyzická osoba, která podala žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla k příslušnému správnímu úřadu. Pokud nemáte smluvně upraveno, že tento poplatek hradí kupující, musí přepis vozidla uhradit na zmíněném úřadu prodávající.

Jak na přepis auta v depozitu?

Jak na přepis auta na rodinného příslušníka?

Darovací smlouva by měla obsahovat:

 • Definici obou smluvních stran,

 • specifikaci darovaného předmětu (vozu),

 • projev vůle darovat věc bezplatně,

 • úmysl dar přijmout ze strany obdarovaného,

 • podpisy obou smluvních stran.

Jakmile darovací smlouvu obě strany podepíšou, vaše další kroky by měly kvůli evidenční kontrole opět vést na STK. Protokol o evidenční kontrole, který vám na STK vystaví, nesmí být v době, kdy žádáte o přepis auta na rodinného příslušníka, starší 30 dnů. Posledním krokem je samotný přepis na příslušném úřadě.

Nezapomeňte zrušit povinné ručení

Jakmile vozidlo prodáte a obdržíte doklad o jeho prodeji, nezapomeňte zrušit povinné (případně havarijní) ručení. Neprodleně proto zašlete výpověď na adresu pojišťovny, u které máte pojištění vedeno.

Ve výpovědi uveďte číslo pojistné smlouvy, kterou plánujete vypovědět a číslo účtu, na který vám pojišťovna vrátí zpět peníze za část roku, kdy pojistka neplatí. Nezapomeňte, že prodej vozidla je potřeba pojišťovně doložit. K tomu vám poslouží kopie velkého TP s vyznačenou změnou nebo kopie řádně podepsané kupní smlouvy.

Pokud byste povinné ručení po prodeji vozidla nezrušili, jste za vozidlo i nadále zodpovědní. Pokud by tak nový majitel spáchal dopravní přestupek a způsobil nehodu, veškeré škody jdou za vámi a vy tak můžete přijít o bonusy za bezpečnou jízdu.

V hlavní roli prodej auta a kupní smlouva

Přepis automobilu pochopitelně nemůžete realizovat, pokud nedojde k samotnému procesu koupě nebo prodeje automobilu. I přesto, že občanský zákoník pro platné uzavření kupní smlouvy výslovně nevyžaduje její písemnou formu, ve vašem vlastním zájmu byste kupní smlouvu měli sepsat a důkladně si ji uschovat pro případné budoucí použití.

Kupní smlouva musí obsahovat.

Prodej auta, postup v 5 jednoduchých krocích.

Srovnaný magazín

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.