Muž pije pivo při řízení auta

Bodový systém přehledně: Jak přijít o řidičák snadno a rychle?

Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

Jak funguje bodový systém?

Bodový systém v ČR funguje od roku 2006. Jeho platnost a znění udává zákon č. 411/2005 Sb. a č. 226/2006 Sb. Každý řidič může nasbírat maximálně 12 trestných bodů. Po vybodování nesmí řidič nejméně jeden rok usednout za volant. Vrácení řidičáku je možné po přezkoušení v autoškole a absolvování dopravně psychologického vyšetření.

Určitě se tedy vyplatí sledovat stav trestných bodů, abyste se nedočkali nepříjemného překvapení. Je také dobré vědět, kolik bodů za jaký přestupek dostanete.

Stav bodů zjistíte ve výpisu z bodového hodnocení řidiče. Ten získáte:

Věděli jste?

Za jak dlouho přijde pokuta?

O spáchání některých přestupků (např. překročení rychlosti) se často dozvíte, až když obdržíte oznámení. Pokuta za rychlost obvykle přijde v řádu týdnů, ale může to trvat i měsíce. Maximální lhůta činí jeden rok, poté je přestupek promlčen.

Nejčastější scénář? Pokuta za rychlost

Podle policejních statistik byla řidičům v roce 2022 nejčastěji udělována pokuta za rychlost, manipulaci s mobilem a jízdu bez bezpečnostních pásů. V tabulce najdete přehled přestupků spolu s počtem bodů, výší pokuty a délkou zákazu řízení.

PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízeníBodyZákaz řízení

Překročení rychlosti o 10 km/h mimo obec (5 km/h v obci)

Do 1 000 Kč

1 500 až 2 500 Kč

0

x

Řízení pod vlivem alkoholu (do 0,3 promile)

x

2 500 až 20 000 Kč

0

6 měsíců až 1 rok

Zavinění nehody s ublížením na zdraví

x

25 000 až 50 000 Kč

0

1 až 2 roky

Řízení s telefonem v ruce

Do 1 000 Kč

1 500 až 2 500 Kč

2

x

Překročení rychlosti do 30 km/h (20 km/h v obci)

Do 1 000 Kč

1 500 až 2 500 Kč

2

x

Jízda bez pásů

Do 2 000 Kč

1 500 až 2 500 Kč

3

x

Překročení rychlosti o 30 km/h a více (20 km/h v obci)

Do 2 500 Kč

2 500 až 5 000 Kč

3

1 až 6 měsíců (při druhém porušení během 12 měsíců)

Jízda na červenou

Do 2 500 Kč

2 500 až 5 000 Kč/4 000 až 7 500 (při druhém porušení během 12 měsíců)

5

1 až 6 měsíců (při druhém porušení během 12 měsíců)

Řízení technicky nezpůsobilého vozidla

x

5 000 až 10 000 Kč

5

6 měsíců až 1 rok

Překročení rychlosti o 50 km/h a více (40 km/h v obci)

x

5 000 až 10 000 Kč

5

6 měsíců až 1 rok

Vjíždění na železniční přejezd přes zákaz

Do 2 500 Kč (nemotorová vozidla)

2 500 až 5 000 Kč

7

1 až 6 měsíců

Ujetí od dopravní nehody

x

2 500 až 5 000 Kč

7

1 až 6 měsíců

Nedovolené předjíždění

x

5 000 až 10 000 Kč

7

6 měsíců až 1 rok

Couvání, otáčení, jízda v protisměru na dálnici

x

5 000 až 10 000 Kč

7

6 měsíců až 1 rok

Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile) nebo návykových látek

x

2 500 až 20 000 Kč

7

6 měsíců až 1 rok

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol nebo návykové látky)

x

25 000 až 50 000 Kč

7

1 až 2 roky; může být klasifikováno jako trestný čin (odnětí svobody až 3 roky

Seznam všech přestupků a postihů najdete na webu Ministerstva dopravy.

Vyhněte se pokutě s povinným ručením

Na silnici nesmíte vyjet bez platného povinného ručení. Pokuta za nepojištěný vůz se může vyšplhat až na 50 000 Kč. Nejvýhodnější povinné ručení během pár minut najdete v naší online kalkulačce. Zdarma za vás vyřídíme i případné sjednání pojištění.

Nový bodový systém bude přísnější

S každou aktualizací bodového systému se zpřísňují tresty za vážné přestupky (řízení pod vlivem alkoholu či drog, výrazné překročení rychlosti, jízda na červenou). Postihy za banálnější přestupky (zapomenuté doklady, špatné parkování) se naopak zmírňují.

Změny, které začnou platit v roce 2024, tento trend potvrzují. Například maximální pokuta za jízdu na červenou se zvýší až pětinásobně na 25 000 Kč. Vzroste také pokuta za rychlost a další závažné přestupky. Zároveň dojde ke zjednodušení bodového systému – místo pěti sazeb budou zavedeny jen tři (2, 4 a 6 bodů).

Věděli jste?

Věděli jste, že od roku 2024 bude možné řídit auto od 17 let? Mladý šofér však ve voze musí být pod dohledem jiného řidiče, tzv. mentora.

Pokuta za parkování vyjde v budoucnu levněji

K méně závažným přestupkům se řadí například špatné parkování. Nyní vám policisté mohou udělit blokovou pokutu až 2 000 Kč. Od příštího roku se maximální hranice sníží na 1 500 Kč, vše navíc půjde vyřešit domluvou. Ve správním řízení ale maximální pokuta za parkování vzroste z 2 500 Kč na 5 000 Kč.

Zvýší se také bloková pokuta za parkování na invalidech – nově vás vyjde na 2 500–3 500 Kč. Do konce roku vám policisté smí vyměřit nejvýše 2 500 Kč. Pokuta za parkování na invalidech je navíc doplněna dvěma trestnými body.

Odřel vám někdo na parkovišti auto? 

Je-li viník neznámý, pomůže vám jedině havarijní pojištění. Jinak půjde náhrada škody z vaší kapsy. Nabídky pojišťoven si rychle srovnáte v naší online kalkulačce.

Nejčastější přestupky při parkování

 • Parkování v zákazu stání a zastavení.

 • Podélné parkování v protisměru.

 • Parkování na nezpevněném povrchu.

 • Parkování na chodníku mimo vyznačené parkoviště.

 • Parkování na přechodu pro chodce.

 • Parkování na zastávce MHD.


Náš tip:

Chystáte se do větších měst a potřebujete zaparkovat v centru? Zjistěte si předem, kde můžete vůz nechat. Pomohou vám například weby Parking Praha nebo Parkování v Brně.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?