Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu

Jak řešit prasklé přední sklo? Co nejdřív a ideálně s viníkem

Poklidná jízda malebnou krajinou se může zcela nečekaně a bez varování proměnit v noční můru každého motoristy. A stačí k tomu vlastně docela málo. Odražený kamínek z vozu jedoucího před vámi může svou deformační energií na čelním skle vytvořit celkem slušný podpis. Věděli jste, že každá čtvrtá škoda na autě představuje poškozené čelní sklo? Bohužel dostat za opravu peníze od pojišťovny není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Auto s prasklinou je technicky nezpůsobilé k jízdě

Ještě před tím, než si začnete dělat hlavu z toho, kdo vám způsobenou škodu uhradí, byste měli vědět, že auto s prasklým nebo rozbitým čelním sklem je podle § 36 odst. 3 písm. a) vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích nezpůsobilé k další jízdě!

To za předpokladu, že má auto na čelním skle v dosahu stěračů (tzv. stírací ploše) poškození větší než 2 cm, což odpovídá zhruba rozměru dvoukorunové mince. V takovém případě nesmí řidič vozidlo na pozemních komunikacích provozovat a závadu musí na místě odstranit, případně v jízdě pokračovat přiměřenou rychlostí jen do nejbližšího autoservisu. 

Rozhodně proto nespoléhejte na to, že prasklé čelní sklo opravíte, jakmile k tomu bude vhodná příležitost. Nejen, že se prasklina poměrně rychle rozšiřuje a může vyústit až ve výhled omezující pavučinu, také riskujete pokutu od 5 000 do 10 000 Kčzákaz činnosti od 6 měsíců do 1 roku a navrch ještě 5 bodů

Pokud navíc policista pojme podezření, že by se přistižený řidič mohl vyhýbat přestupkovému řízení nebo extrémně komplikovat vymáhání pokuty, může na místě vybrat kauci od 3 500 do 10 000 Kč, zajistit auto botičkou, nebo jej nechat rovnou odtáhnout.

S kým řešit rozbité čelní sklo?

Zatímco ještě v roce 2015 se rozbitá čelní skla běžně hradila z povinného ručení, od následujícího roku již tuto možnost řidiči nemají. A to i v případě přítomnosti policie, svědků i viníka, který podepíše prohlášení. Spousta řidičů totiž v minulosti na vyplácení škody z povinného ručení lidově řečeno „hřešila“ a nechala si proplácet i škody, které odlétnutý kamínek nezpůsobil.

Jak tedy rozbité nebo prasklé sklo řešit? Na výběr máte několik možností. Pokud znáte viníka, můžete se s ním pokusit domluvit na nahlášení škody z jeho povinného ručení. To je ovšem většinou problematické, protože by musel sám uznat vinu a navíc by přišel o bonusy. V praxi je tak plnění z povinného ručení viníka opravdu výjimečné.

Oprava čelního skla

Další (a často i jedinou) možností je tedy oprava na vlastní náklady, resp. na náklady pojišťovny, u níž máte sjednané kvalitní připojištění čelních skel. Některé pojišťovny tuto službu nabízí k povinnému ručení, jinde jde o samostatnou pojistku, jejíž cena se liší napříč kraji i jednotlivými pojišťovnami. 

Pokud si pojištění skel sjednáváte k havarijnímu pojištění, tak zde většinou můžete počítat s nulovou spoluúčastí. Jestliže ale pojistku sjednáváte k povinnému ručení, bývá již zpravidla spoluúčast sjednána. I tak ovšem při opravě nebo výměně skla výrazně ušetříte oproti tomu, když žádné pojištění mít nebudete.

Mohlo by vás zajímat: 

U jednotlivých pojišťoven se produkt pojištění skel mírně liší. Většinou se u osobních vozidel pojištění vztahuje na všechna obvodová skla. Z pojistky jsou naopak vyjmuta střešní a panoramatická skla.

V případě, že máte připojištění skel sjednané, s nahlášením škody a následnou opravou neotálejte, ale řešte ji co nejdříve u smluvního servisu pojišťovny. Spousta pojišťoven ve svých pojistných podmínkách totiž uvádí jako důvod pro krácení nebo dokonce odmítnutí plnění, pokud pojištěný nahlásí pojistnou událost se značným zpožděním nebo nepodá důkaz o vzniku škody a tím neposkytne pojistiteli součinnost potřebnou ke zjištění příčin a výše škody. Zmíněným důkazem může být třeba kvalitní záznam z palubní kamery automobilu.

Na kolik vás vyjde výměna předního skla?

Nejhorší variantou je samozřejmě situace, kdy připojištění čelních skel sjednané nemáte a poškození čelního skla od kamínku, či dokonce rozbité čelní sklo musíte hradit ze své kapsy. V takovém případě se připravte na výdaj okolo 8 500 korun. 

Nákladnější jsou samozřejmě opravy vyhřívaných skel nebo skel u novějších modelů aut. Zatímco u Škody Felicie vás výměna čelního skla vyjde na cca 1 700 korun, u vozu Citroën C4 Picasso se částka šplhá až na závratných 13 500 Kč. Samotné připojištění čelních skel je přitom záležitostí několika stokorun ročně. 

Mohlo by vás zajímat: 

U jednotlivých pojišťoven se produkt pojištění skel mírně liší. Většinou se u osobních vozidel pojištění vztahuje na všechna obvodová skla. Z pojistky jsou naopak vyjmuta střešní a panoramatická skla.

Jak kvalitní pojištění čelního skla vybírat?

Při sjednávání pojistky věnujte pozornost nejen výši pojistného plnění, ale zejména limitům. Limit stanovený na každou pojistnou událost zvlášť znamená, že o výměnu skla z důvodu poškození lze požádat i několikrát do roka. Pokud vybraná pojišťovna pracuje s limitem stanoveným na celý pojistný rok, je třeba zohlednit maximální částku, kterou za vás pojišťovna v daném roce zaplatí. 

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.