Dálniční známka 2023

 • Kolik stojí dálniční známka v ČR?

 • Jak koupit dálniční známku online a existují jiné možnosti?

 • Nezapomeňte si před cestou do zahraničí sjednat pojištění auta.

Elektronická dálniční známka

Od 1. ledna 2021 byla v České republice zavedena elektronická dálniční známka. Od té doby už se na sklo nelepí žádný papírový kupón. Dálniční známku zakoupíte pouze v elektronické podobě – je spárována s SPZ vozidla. Kontroly se provádí pomocí kamer, které snímají zpoplatněné úseky. Když v systému není vaší SPZ přiřazena platná dálniční známka, hrozí vám pokuta až 20 000 Kč.

Elektronickou dálniční známku musí mít při průjezdu zpoplatněných úseků všechna motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny. Díky dálniční známce získáte přístup na téměř 1 400 km dálnic na území ČR. Můžete si vybrat ze tří typů dálničních známek – desetidenní, třicetidenní nebo roční.

Pro přípojná vozidla a motorky neplatí povinnost mít dálniční známku v ČR. Vozidla nad 3,5 tuny podléhají placení elektronického mýta.

Dálniční známku v ČR nepotřebují:

  • Vozidla na elektřinu, vodík nebo s hybridním pohonem, jehož emise CO2 nepřesáhnou 50 g/km (se speciální registrační značkou začínající písmeny EL)

  • Historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla

  • Vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P

  • Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou

  • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, hodnota emisí CO2 do 50 g/km bez speciální SPZ (nutné podat oznámení o osvobození)

  • Vozidla provozovaná domovem pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob (nutné podat oznámení o osvobození)

  • Vozidla registrovaná v zahraničí na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, hodnota emisí CO2 do 50 g/km (nutné podat oznámení o osvobození)

Výhody elektronické dálniční známky

 • Pohodlnost: Elektronický systém představuje jednoduchou možnost, jak koupit dálniční známku. Pořídíte ji online z pohodlí domova – z telefonu, PC nebo tabletu.

 • Rychlost: Elektronickou dálniční známku zakoupíte online a můžete si zvolit její okamžitou platnost. Hned můžete vyrazit na cesty.

 • Časová úspora: Nemusíte jezdit pro dálniční známku na čerpací stanici, a tak šetříte čas.

 • Bez papíru: Už není třeba lepit papírový kupón na sklo a pak ho opět obtížně seškrabávat.

Nevýhody elektronické dálniční známky

 • Technické problémy: Hrozí, že elektronický systém postihne výpadek. Přitom se jedná o jediný způsob, jak koupit dálniční známku.

 • Chyba v SPZ: Pokud špatně vyplníte SZP při koupi dálniční známky s okamžitou platností, nelze chybu dodatečně opravit. Musíte si koupit novou dálniční známku.

 • Ochrana soukromí: Někteří řidiči mohou mít obavy kvůli sběru a využívání osobních údajů, které vyžaduje elektronický systém dálničních známek.

Platnost dálniční známky

Dálniční známka v ČR se nabízí ve třech variantách:

 • 10denní dálniční známka,

 • měsíční (30denní) dálniční známka,

 • roční dálniční známka.

Dejte si pozor na to, že platnost dálniční známky na 1 rok činí přesně 365 dní. Když se používal papírový kupón, byla roční dálniční známka platná od prosince předchozího roku do ledna následujícího roku, tedy celkem 14 měsíců. Tak tomu již není. Elektronická dálniční známka je platná přesně 365 dní. Krátkodobé varianty pak nabízí platnost přesně 10 dní a 30 dní. Začátek platnosti dálniční známky si můžete zvolit – od okamžité platnosti až po 90 dní od nákupu.

Náš tip

Máte obavy, že si platnost špatně spočítáte? Při koupi můžete zaškrtnout, aby vám přišlo automatické upozornění na konec platnosti dálniční známky, a to jak do e-mailu, tak v SMS.

Cena dálniční známky 2023

Cena dálniční známky v roce 2023 zůstala stejná jako loni. Vozidla s pohonem na zemní plyn (CNG) nebo biometan (bioCNG) platí poloviční cenu dálniční známky.
PlatnostStandardní cenaEko cena

10 dní

310 Kč

155 Kč

30 dní

440 Kč

220 Kč

1 rok (365 dní)

1 500 Kč

750 KčKolik stojí dálniční známka v ostatních zemích EU?

Ceny dálničních známek v ČR se už několik let drží na stejné úrovni, ale jak jsme na tom ve srovnání s ostatními zeměmi EU? Dálniční známka na Slovensku stojí přibližně stejně jako v ČR, přitom délka dálniční sítě na Slovensku je oproti ČR asi poloviční.

Dálniční známku v Rakousku pořídíte o něco levněji než v ČR ve variantě na 10 dní, naopak roční kupón vychází přibližně o polovinu dráž než u nás. Ještě vyšší jsou ceny dálničních známek ve Slovinsku. Navíc ve Slovinsku a Rakousku platí za dálnice i motorkáři. Dálniční známka v Maďarsku se také prodraží, za roční zaplatíte v přepočtu přes 4 000 Kč. 

V Polsku, Itálii nebo Chorvatsku hradíte mýtné, a tak cena závisí na délce projetého úseku.


Před cestou do zahraničí si zkontrolujte pojištění vozu

Při cestách mimo ČR byste si měli zjistit nejen to, jaká pravidla se vztahují na použití dálnic. Velmi důležité je také sjednání správného pojištění vozidla. Povinné ručení naštěstí platí automaticky po celé Evropské unii. U havarijního pojištění tomu tak není, některé pojišťovny nabízí havarijko pouze pro ČR.

Pokud havarijní pojištění vůbec nemáte, měli byste o něm rozhodně uvažovat. A to hlavně kvůli asistenčním službám, jelikož v zahraničí se veškeré opravy prodraží. Co teprve, když budete potřebovat odtah do ČR! Při cestách po EU se havarijní pojištění vyplatí i pro starší vozidla a nemusí vás ani stát spoustu peněz. Nejvýhodnější pojištění na trhu totiž snadno najdete pomocí online srovnávače.

Kde koupit dálniční známku

Nejrychleji zakoupíte dálniční známky online přímo na oficiálních webových stránkách edalnice.cz. Další možností, kde koupit dálniční známku, je u obsluhy na pumpách EuroOil nebo na pobočkách České pošty. Kromě toho můžete využít samoobslužných kiosků, které najdete především poblíž hraničních přechodů.

Kolik stojí dálniční známka na jednotlivých prodejních místech? Buďte bez obav, cena je všude stejná. Přesto má každé prodejní místo své výhody a nevýhody. Liší se hlavně v tom, jak zaplatit dálniční známku.

Výhody a nevýhody míst, kde koupit dálniční známku

VýhodyNevýhody

online na edalnice.cz

 • platba kartou nebo bankovním převodem

 • lze koupit odkudkoliv

 • nelze platit v hotovosti

 • nelze opravit chyby při nákupu známky s okamžitou platností

EuroOil, Česká pošta

 • personál provede nákup

 • platba v hotovosti nebo kartou

 • možnost opravy údajů do 15 minut od nákupu

 • nelze platit bankovním převodem

 • nutnost dostavit se osobně na místo

samoobslužné kiosky

platba kartou

 • nelze platit v hotovosti ani bankovním převodem

 • nutnost dojet ke kiosku

Jak koupit dálniční známku online

Oficiální webovou stránku, kde koupit dálniční známku, najdete na adrese edalnice.cz. Projděte si postup, jak koupit dálniční známku online.
1

Otevřete si webovou stránku edalnice.cz a klikněte na tlačítko Koupit známku. Zadejte SPZ a stát registrace vozu.

2

Vyberte počátek platnosti elektronické dálniční známky (nanejvýš za 90 dní).

3

Vyberte si druh elektronické dálniční známky (10 dní, 30 dní, 1 rok). Pokud máte vozidlo na zemní plyn nebo biometan, zaškrtněte dané políčko.

4

Vyplňte kontaktní e-mail a zaškrtněte, zda chcete být upozorněni na konec platnosti dálniční známky.

5

Zaplaťte. Potvrzení o koupi dálniční známky online obdržíte na svůj e-mail.

Jak zaplatit dálniční známku?

Máte na výběr tři možnosti – platební kartou, GooglePay nebo bankovním převodem.

Dálniční známka ZTP

Dálniční známka ZTP v České republice neexistuje. Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P jsou ze zákona automaticky osvobozeni od placení dálničních poplatků. Má to však své podmínky. 

Provozovatelem vozidla musí být postižená osoba, případně osoba jí blízká. Osvobození od dálničního poplatku tak nelze využít v případech, kdy držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P přepravuje svým vozem jiná osoba, například kamarád.

Navíc se osvobození vztahuje jen na situace, kdy se zdravotně postižená osoba nachází ve vozidle. Pokud auto používají třeba rodinní příslušníci i pro jiné účely, musí si zakoupit standardní dálniční známku.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Srovnaný magazín

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.