Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách

Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

Kam na výlet s malými dětmi

Chození po horách je vhodné pro dospělé i děti. Nemusí jít přitom pouze o krátké jednodenní výlety, s dětmi můžete vyrazit i na několikadenní přechody. Důležité je zvolit správnou náročnost a délku, aby túru dětské nohy ušly a měly z ní potěšení.

Dolní Morava na pomezí Orlických hor a Jeseníků

Pro rodiny s dětmi je Dolní Morava turistický ráj. Každý místní i návštěvník je téměř povinen vyšlápnout na vrchol Králického Sněžníku, pod jehož vrcholem o kousek níž pramení řeka Morava. Vybírat lze z několika cest z české a polské strany. Pěkný je výlet k jeskyním, které se nazývají Tvarožné díry, nebo na poutní místo na Hedči u města Králíky.

Ve dnech odpočinku se nabízí vyjet lanovkou a navštívit vyhlášenou Stezku v oblacích a letos otevřený Sky Bridge, nejdelší visutý most v ČR. Mezi další atrakce patří divoká jízda na bobové dráze či na kolech ve zdejším bikeparku, a pro menší děti je tu spousta dětských areálů a hřišť. Než se však na Dolní Moravou vyrazíte, seznamte se ceníkem. Ceny nejsou nízké, a proto se vyplatí využít jejich speciální cenové balíčky.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění v ČR

Věděli jste, že si můžete sjednat pojištění pro cestování v Česku za pár korun? Pojištění na prodloužený víkend vás bude stát necelých 100 Kč a pokryje vám i rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Cestujte skutečně naplno.

Sjednat cestovní pojištění

Tipy na výlet s dětmi v Krušných horách

Asi jedním z nejvhodnějších míst v Čechách pro rodiny s malými dětmi je město Boží dar v Krušných horách se svou Ježíškovou cestou. Ta má dva okruhy dlouhé 5,6 kilometrů nebo 12,9 kilometrů. Oba nejsou nijak náročné a zvládnete je pěšky, na kolech, odrážedlech i s kočárkem. Pokud včas vyzvednete zápisníček, vaše děti na konci získají odměnu.

Pro zdatnější velké i malé turisty je ideální túra na Klínovec, na jehož vrcholu ve výšce 1 244 m.n.m. stojí rozhledna Boží vyhlídka. Díky lanovce je Klínovec dostupný i pro opravdu malé děti, seniory nebo turisty, kteří nemají ještě tolik nastoupáno.

Méně náročná je 4,5 kilometrů dlouhá naučná stezka Hřebečná s dolem Mauritius, na níž je možné navštívit prohlídkovou štolu, výšlap na Plešivec či Dračí skálu nad Perninkem.

Výhled na Krušné hory z rozhledny na Klínovci

Jizerské hory mají túry i pro malé děti

Naučná stezka Oldřichovské skály je s délkou 6,5 kilometrů vhodná i pro děti. Náročnější je počáteční stoupání, ale je to interaktivní trasa se spoustou úkolů pro děti, takže se na jejím konci ocitnou bez vymlouvání. Cesta vede i po skalách, žebřících a vytesaných schodech. Pro kočárky to není.

Mezi zajímavý a spíše kratší tip na výlet patří velké bílé Sloní kameny u obce Jítrava. Z parkoviště je to pouze 1 kilometr a za pěkného počasí cestu zvládnou i kočárky. Za návštěvu určitě stojí Kryštofovo údolí s roubenkami a transpondérem, který slibuje dobrodružný a rychlý přesun až na konec údolí.

Nepodceňto

Bezpečné cestování s dětmi

Na co si dát na cestách s dětmi pozor a jak vybavit cestovní lékárničku jsme probírali v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.

Praktické tipy pro cestování s dětmi

Ani malé hory není radno podceňovat a zanedbávat plánování cesty a vhodné vybavení. Při cestování s dětmi doporučujeme sepsat si podrobný seznam všech důležitých věcí, které děti obvykle potřebují, ať už se jedná vhodné oblečení a obuv pro každou situaci či nezbytné léky a mastičky na drobná poranění. Například v létě nezapomínejte na pláštěnky, gumáky a repelent proti hmyzu.

Cestujte bez starostí

Vedle toho nezapomínejte na vhodné pojištění. Pro cesty v Česku se hodí mít k veřejnému zdravotnímu pojištění úrazové připojištění nebo kvalitní cestovní pojištění.

Chci si sjednat cestovní pojištění

Tipy na výlet pro více či méně zkušené turisty

České kopce a hory jsou pro nenáročné turisty jako stvořené. Na výběr jsou jednoduché trasy téměř bez kopců, ale i náročné túry vedoucí po skalách. Chcete-li se dostat ještě o pár metrů výše, můžete za túrami vyrazit na slovenské hory.

Výstup na Sněžku

Nejčastěji se na českou nejvyšší horu Sněžku vychází z Pece pod Sněžkou a chodí se přes Růžohorky či Obří důl a zpět opačnou stranou. Těsně pod vrchol také vede lanovka s jednou mezistanicí.

Další cesta vzhůru vede po modré z polského města Karpacz, která občas připomíná Tatry. Po cestě si můžete zaskočit k ledovcovým jezerům Maly Staw a Wielki Staw. U prvního stojí jedna z nejstarších polských horských chat Samotnia. Na poslední cca 2 kilometry se česká a polská stezka spojuje do jedné.

Malá Fatra a Slovenský ráj

Na dohled českých hranic leží čtvrté nejvyšší slovenské pohoří. K oblíbeným celodenním výletům patří výstup na Rozsutec ve výšce 1610 m.n.m. v severní části. Pro zkušenější a soběstačné turisty je určen třídenní přechod hřebene, kde je však nouze o přístupové cesty i turistické chaty.

Vyhledávanou oblastí je Slovenský ráj, kde nejde ani tolik o výšky jako o hluboké a strmé soutěsky s pěšinami vedoucími po lávkách, žebřících a skalách. Pohyb usnadňují řetězy a skoby. Na podzim už zde nebývají tak dlouhé zástupy jako během léta.

Tipy na výlet pro milovníky hor - Slovenský ráj, vodopád a nad ním žebřík

Vysoké Tatry a Poloniny

Nejvyšší slovenské pohoří nabízí celodenní túry a i několikadenní přechody různé obtížnosti. K oblíbeným méně náročným trasám patří výlety v okolí Štrbského a Popradského Plesa. Ti s dobrou kondičkou si mohou vyšlápnout na Kriváň či Rysy. Obojí se nachází ve výšce okolo 2500 m.n.m.

Bez velké námahy si díky lanovce můžete užít výhledy z druhé nejvyšší slovenské hory, a to Lomnického štítu. Na tu nejvyšší, Gerlachovský štít ve výšce 2 655 m.n.m., se dostanou jen zkušení horolezci v doprovodu horského vůdce.

Pro zkušenější a odvážnější je určen Národní park Poloniny, kde na horskou chatu natrefíte výjimečně. K vyhledávaným cílům patří vrchol Kremenec ve výšce 1221 m.n.m., na němž se střetávají hranice Slovenska, Polska a Ukrajiny.

Nejnáročnější túry na Slovensku

Ačkoliv se české a slovenské hory nemohou, co se týče nabídky obtížných horských tras, rovnat evropským Alpám, nějaké se tu přece jen najdou. Ty nejlepší najdete ve Vysokých Tatrách.

Třídenní přechod Roháčů s výstupem na Bystrou

Převýšení 3 226 metrů a střídání prudkých výstupů a sestupů z trasy dlouhé 36 kilometrů činí pořádně náročnou túru. Ti rychlejší ji zvládnou za dva dny. Vyráží se z obce Pribylina a třetí den se jde přes horu Bystrou s vrcholem ve výšce 2 248 m.n.m.

Okružní trek přes Téryho chatu, Priečne sedlo a Prielom

Chcete-li si dát do těla v jednom dni a máte velmi dobrou fyzickou kondici, vyrazte na okružní trek dlouhý 25 kilometrů s nejvyšším bodem ve výšce 2 352 m.n.m. Trasa obsahuje strmá stoupání a náročné úseky s řetězy a stoupačkami.

Cestovní pojištění na Slovensko

Přečtěte si, jaké cestovní pojištění si sjednat před cestou na Slovensko a jaké turistické zajímavosti nevynechat.

Chci zjistit víc o pojištění na Slovensko

Na co dávat pozor při horské turistice

České Krkonoše a pohoří na Slovensku vyžadují nějaké zkušenosti s turistkou a také kvalitní vybavení. Platí to zejména pro obuv vhodnou do horského prostředí, nepromokavé oblečení pro případ náhlé změny počasí, ale také dostatek vody a jídla na cestu tam a zpět. Ne všude a hlavně ne vždy v pravý čas narazíte na pramen vody a občerstvení.

Každou túru si pečlivě naplánujete a ujistěte se, že jste dobře připraveni po stránce vybavení i kondice. Před každou výpravou si rovněž ověřte předpověď počasí. S tím vám pomohou osvědčené mobilní aplikace jako ČHMÚ pro ČR a Windy pro celý svět. Počasí v horách je nevyzpytatelné.

Jednoduše online

Cestujte naplno

Poslední důležitou věcí, na kterou nesmíte zapomenout, je kvalitní sjednání cestovního pojištění, jež vás ochrání na vašich cestách i po vrcholcích hor. Při výběru pojištění se ujistěte, že pokryje všechny vaše plánované aktivity. Některé vyžadují cestovní pojištění pro extrémní sporty a ty velmi nebezpečné nemusí jít pojistit vůbec. Informujte se vždy u vybrané pojišťovny.

Chci si spočítat ceny cestovního pojištění

Monika Šaríková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Koupě zájezdu v cestovní agentuře
  Cestování
  11. března 2023|Magdaléna Kubečková
  Reklamace zájezdu krok za krokem

  Místo výhledu na oceán koukáte do oken protějšího hotelu. Jste vzhůru ještě o půlnoci, protože vás vzbudila parta opilých turistů, a navíc je vám zle z mušlí, které jste měli k obědu. Že jste si takhle vysněnou exotiku nepředstavovali? Poradíme vám, jak na reklamaci zájezdu, a přidáme pár tipů. 

 • Rodina s kufry jde do letadla
  Cestování
  15. února 2023|Jana Březinová
  Pojištění storna zájezdu

  Nákup zájezdu v předstihu má spoustu výhod. Na dovolenou se můžete těšit a začít včas s plánováním. Ale co když se před odjezdem přihodí něco, kvůli čemu nebudete moci odcestovat? Úraz nebo nemoc vám může plány překazit. Pak nezbývá než dovolenou zrušit, s čímž jsou spojené vysoké storno poplatky. Naštěstí se dají alespoň částečně pokrýt prostřednictvím pojištění storna zájezdu.

 • Žena se sluchátky sedí v letadle
  Cestování
  09. února 2023|Jana Březinová
  Co si s sebou vzít na palubu letadla?

  Blíží se datum vaší dovolené? Už teď se vidíte na exotických plážích s dobrou knihou a vychlazeným koktejlem? Ještě před tím, než se vaše představy promění ve skutečnost, bude potřeba absolvovat let letadlem. Co si sbalit na palubu? Přinášíme praktický seznam pro všechny, které čeká první let letadlem nebo se nechtějí dlouze rozpomínat, co do příručního zavazadla patří a s čím přes kontrolu neprojdou.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  Cestování
  30. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Vysokoškoláci již mnoho let s oblibou využívají program Erasmus podporující studium v zahraničí. Díky této zkušenosti poznají jinou zemi, nové přátele a zdokonalí své jazykové schopnosti. V rámci programu mají studenti nárok na stipendium, které pokryje část nákladů na cestu a ubytování. Jak je to ale s cestovním pojištěním?

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  25. ledna 2023|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2023 aneb kam vyrazit na lyže?

  Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.

 • Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách
  Cestování
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů, co zde vidět - Sophia v Istambulu
  Cestování
  29. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů pro rok 2022: Kdy má smysl se sem vydat a co vidět?

  Ze statistik cestovních kanceláří a agentur jasně vyplývá, že si Češi letos po covidové pauze chtěli opět dopřát zasloužený odpočinek u moře. Letos si dokonce koupili o polovinu více zájezdů než loni. Největší zájem byl už tradičně o Řecko, kterému šlapalo na paty Turecko. Jak se sem dostat, co vidět a navštívit?

 • Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene
  Cestování
  12. listopadu 2022|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • nizkonakladovy-let
  Cestování
  08. května 2022|Veronika Čermáková
  Vše o nízkonákladových letenkách

  Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.