Blog
Cestování
Zuřící vlny na pláži

Do tepla v zimě: 5 tipů, kam letos vyrazit

09. ledna 2020|Monika Šaríková|

Ne každý si zimu a zimní radovánky užívá plnými doušky. Někteří lidé mají prostě raději teplejší podnebí, slunce, teplo a moře. V dnešní době je naštěstí možné vše, třeba si užít letní dovolenou během zimy. Máme pro vás 5 skvělých tipů, kam v zimě za létem.

Kanárské ostrovy

Pokud si chcete užít příjemně jarního až letního počasí během zimy, ale nevyžadujete přímo tropické teploty, a také nechcete cestovat příliš daleko, jsou Kanárské ostrovy ideální volbou.

Průměrné teploty se na Kanárských ostrovech během zimy pohybují okolo krásných 20 stupňů. Ne vždy je to na koupání v moři, ale o to více si užijete výlety po ostrovech, které nabízí rozmanitou přírodu - hory, vulkány, jeskyně i bujarou zelenou džungli.

Kanárské ostrovy tvoří sedm hlavních ostrovů (Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera a El Hierro) a několik menších. Každý ostrov je přitom jiný. Na ostrově Tenerife se nachází nejvyšší vrchol Kanárských ostrovů - sopka Pico de Teide, Fuerteventura je zase oblíbená pro své krásné pláže a na ostrově Lanzarote najdete úchvatné pohoří Montanas del Fuego (Ohňové hory), kde se ve vulkanických jeskyních konají koncerty.

Konvice na kávu

Maroko

Podobné podnebí jako Kanárské ostrovy nabízí oblíbený severoafrický stát Maroko, kde je v zimě opět velmi příjemně. píše než pláže si ale vychutnáte zdejší přírodu a města s typickou chaotickou arabskou atmosférou. Můžete vyrazit na originální trhy, na procházku do přístavů, užít si památky (např. města Casablanca, Marakéš, Vazarat, Fes a další), přírodní krásy (např. údolí Dada, vodopád Uzúd) nebo vyrazit na výlet do dechberoucí pouštní krajiny (např. osada Merzouga, vesnička Ait Benhaddou).

Maroko je však úžasné i pro milovníky vodních sportů. Je tu poměrně větrné počasí, a tak si i v zimě užijete kite nebo windsurfing. Zatímco jeden den strávíte na pláži, další se můžete vydat k nejvyšší hoře severní Afriky Jebel Toubkal (4 167 m.n.m.) nebo se projet na velbloudovi. Chutnat vám jistě bude i zdejší orientální lehká a zdravá kuchyně.

Madeira

Ostrov věčného jara, jak se Madeiře přezdívá, nabízí celoročně příjemné počasí a úchvatnou přírodu. Malý ostrov ležící mezi Portugalskem a Marokem má nádherné pláže (Formosa ve městě Funchal, Prainha u města Ponta de Sao Lourenco, Calheta u vesničky Prazeres, Machico ve městečku Machico a pláže na ostrově Porto Santo), subtropický ráj i vysoké hory.

Díky velkému množství barevných květů se Madeiře přezdívá také barevný ráj nebo květinový ostrov. Mezi typické rostliny patří například Laurus novocanariensis, Apollonias barbujana, Ocotea foetens, Erica platycodon subsp. maderincola, Geranium palmatum, Pericallis aurita, Sonchus fruticosus.Na Madeiře lze navštívit úžasné zahrady a parky jako například Jardim Botanico da Madeira.

Porto Moniz v Madeiře

V lázeňském městečku Porto Moniz se nachází přírodní bazény s čistou mořskou vodou. Za návštěvu stojí hlavní město Funchal, kterému se říká “malý Lisabon” s malebným přístavem, koloniálními historickými budovami, exotickými zahradami či muzeum věnovaným slavnému rodákovi Cristianu Ronaldovi. Patříte-li mezi příznivce pěší turistiky, nenechte si ujít výlet kolem sítě zavlažovacích kanálů levadas, které doprovází cestičky.

Kostarika

Chcete-li vyrazit v zimě za létem, výjimečné zážitky nabízí Kostarika ve střední Americe. Tato bezpečná země nabízí vysokou úroveň ubytovacích, restaurační služeb a minimální riziko tropických nemocí. Přes den si můžete užívat na plážích, surfovat na vlnách, potápět se s delfíny či prozkoumávat vulkány. Na Kostarice najdete přes 300 pláží, z nichž nejkrásnější jsou Mina, Shell, Junquillal či pláž Marbella pokrytá černým pískem. Na pláži Ostional zase hnízdí mořské želvy.

Na Kostarice více než 25 % území zabírají chráněné národní parky a rezervace, což je nejvíce na světě a těšit se můžete na těžko uvěřitelné přírodní krásy a rozmanitou faunu i flóru. Daří se zde nejrůznějším živočichům a rostlinám, a žije zde přes 500 tisíc různých druhů. Celkem jich je 28 a nejvíce se jich nachází v pohoří Cordillera de Talamanca. Největším je Národní park La Amistad.

Malajsie v jihovýchodní Asii

Stále více lidí se během zimy vydává poznávat jihovýchodní Asii, která vedle nevšedních zážitků spojených s odlišnou kulturou nabízí více než příznivé ceny. Spousta lidí míří do především do populární Thajska, na Filipíny nebo do Vietnamu, ale i taková Malajsie je studnicí památek a přírodních krás.

Těšit se můžete na průměrné denní teploty kolem 30 stupňů, takže si bez obav užijete i koupání v moři. Hlavní město Kuala Lumpur představuje moderní město kombinované s asijskou městskou “džunglí”. Město Penang skrývá historickou čtvrť Georgetown zapsaný na seznamu UNESCO a krásné pláže najdete na ostrově Langkawi, kde se nachází lanovka a vyhlídka Sky Bridge. V srdci země zase narazíte na čajové plantáže Cameron Highlands obklopené rozsáhlou džunglí či Národní park Taman Negara.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).