chorvatsko-autem

Cesta autem do Chorvatska 2022

28. 6. 2022
|
Délka čtení: 15 min.

I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

Hned na začátek pro vás máme jednu skvělou zprávu – na dovolenou v Chorvatsku nepotřebujete očkování ani testy prokazující bezinfekčnost v souvislosti s covid-19. To platí nejen pro Chorvatsko, ale rovněž pro všechny tranzitní země – ať už si vyberete trasu přes Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko a Maďarsko.

Trasy do Chorvatska

Pro cestu do Chorvatska autem si můžete vybrat z několika tras. Záleží především na tom, z jakého koutu České republiky vyrážíte, ale také kam se v Chorvatsku chystáte. Podívejte se na mapu nejoblíbenějších tras do Chorvatska.

Praha a okolí

Nejrychlejší trasa vede přes Brno, Mikulov, Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Záhřeb. Kromě krátkého úseku za českými hranicemi pojedete celou dobu po dálnici a vyhnete se placeným tunelům.

Pokud preferujete kratší trasu, vyrazte směrem na České Budějovice.

cesta-1

Jižní a západní Čechy

Nejkratší trasa z jižních Čech vede přes Dolní Dvořiště, Linec, Salzburk, Villach a Lublaň (při cestách na Istrii) či Štýrský Hradec a Záhřeb (při cestách na jih Chorvatska). Na trase se vyskytují zpoplatněné tunely v Rakousku. Při cestě z Plzně a dalších západočeských měst se v pracovní dny potrápíte jízdou za kamiony po silnicích 1. tříd, než se dostanete na dálnici u Lince.

cesta-3

Západočeši, kteří trvají na kompletní trase po dálnici, mohou vyrazit přes Prahu. Nejkratší trasa z Plzně a okolí vede přes Domažlice, ale připojuje se na dálnici až u Salzburku.

Východ ČR

Moravané a Slezané mohou vyzkoušet trasu přes Bratislavu, maďarské Szombathely a Záhřeb. Výhodou jsou nižší poplatky za dálnice a zpravidla menší provoz.

cesta-2

Dálniční poplatky

Při plánování cesty nezapomeňte do nákladů zahrnout dálniční poplatky. Všechny země umožňují nákup elektronické dálniční známky. Vždy si známku kupujte výhradně na oficiálních stránkách, ať se vyhnete poplatkům u překupníků.

Česká republika

Elektronickou dálniční známku zakoupíte na webu eDalnice.cz. Případně vám s její koupí pomohou na poště či čerpací stanici EuroOil. Oproti papírovému kuponu mají elektronické známky velkou výhodu – můžete si zvolit libovolný začátek platnosti u celoroční známky.

Dálniční známka na rok vyjde na 1 500 Kč. Třicetidenní známka stojí 440 Kč a desetidenní 310 Kč.

Rakousko

Rakousko nabízí elektronickou dálniční známku online na webu asfinag.at, nicméně ji musíte zakoupit s předstihem alespoň 18 dní. Proto většina řidičů zůstává u koupě nalepovacího kuponu. Pořídíte ho na hraničních přechodech nebo čerpacích stanicích.

Pro klasickou týdenní dovolenou do Chorvatska stačí desetidenní známka za 9,60 eur. Pro dvoutýdenní dovolenou si obstarejte jeden kupon na cestu tam a druhý na cestu zpátky. Druhá nejkratší platnost totiž činí dva měsíce, a tato známka vyjde na 28,20 eur. Roční kupon stojí 93,80 eur.

Slovinsko

Od letošního roku lze ve Slovinsku zakoupit pouze elektronické dálniční známky. Jejich platnost činí sedm dní (15 eur), jeden měsíc (30 eur) či jeden rok (110 eur). Je-li vaše auto lehčí než 3,5 tuny, ale nad přední nápravou vyšší než 1,3 metru (například dodávky Fiat Talento, Mercedes-Benz Sprinter), vyjde vás dálniční známka na dvojnásobek.

Známku pořídíte na webu evinjeta.dars.si či na vybraných čerpacích stanicích.

Slovensko

Na Slovensku zakoupíte dálniční známku elektronicky. A to na webu eznamka.sk, případně na poště, vybraných čerpacích stanicích či samoobslužných automatech u hranic. Desetidenní kupon vyjde na 10 eur, třicetidenní na 14 eur a roční na 50 eur.

Maďarsko

V Maďarsku dálniční známku rozlišují s platností deset dní za 3 640 forintů, jeden měsíc za 4 970 forintů a jeden rok za 44 660 forintů. Známku zakoupíte online na webových stránkách ematrica.nemzetiutdij.hu. Přímo v Maďarsku ji pořídíte také v prodejnách s terminálem a na čerpacích stanicích s označením E-Vignette nebo Matrica.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Chorvatsko

V Chorvatsku se nekupuje dálniční známka, ale hradí se mýtné na mýtných branách. Částky se liší podle úseku, platit můžete hotově či kartou. Dáváte-li přednost hotovosti, připravte si raději kuny, protože při úhradě v eurech platí nevýhodný kurz. Počítejte rovněž s tím, že na malých mýtnicích už ve večerních hodinách není obsluha, a tak přijímají pouze platby kartou.

Pokud do Chorvatska vyrážíte pravidelně, může pro vás být výhodnější alternativou elektronická palubní jednotka ENC. Její majitelé mohou mýtnými branami projet bez zastavení ve vyhrazeném pruhu a navíc získají 22 % slevu na mýtné. Více informací o mýtném v Chorvatsku najdete na oficiálních webových stránkách.

Vyplatí se cesta mimo dálnici?

Chcete-li se platbě za dálnice vyhnout, zvolte si cestu po nezpoplatněných silnicích. Na trase přes Rakousko a Slovinsko se ale musíte obrnit trpělivostí při projíždění mnoha obcemi. Lepší variantu představuje cesta po silnicích první a druhé třídy přes Maďarsko.

Oproti cestě po dálnici se trasa prodlouží asi o 3,5 hodiny. Na druhou stranu se nejspíš vyhnete dlouhým frontám na hlavních hraničních přechodech. Ve srovnání s cestou po dálnici ušetříte nejen na poplatcích, ale měla by klesnout také vaše spotřeba.

Ceny pohonných hmot

Ceny benzinu a nafty sice výrazně vzrostly v celé Evropě, ale mezi zeměmi existují stále znatelné rozdíly. Proto si tankování před cestou do Chorvatska naplánujte. Podívejte se, kde natankujete nejlevněji.

Zatímco dříve bylo výhodné tankovat v Rakousku, dnes už to neplatí. V Rakousku za benzin a naftu zaplatíte přibližně o 10 % více než u nás.

Naopak ve Slovinsku natankujete každý litr asi o 9 Kč levněji než u nás. Proto se vyplatí nabrat plnou nádrž ještě před přejezdem hranic do Chorvatska – tady jsou pohonné hmoty přibližně stejně drahé jako u nás. Na jedné plné nádrži tak ušetříte přibližně pět stovek.

21. června 2022 chorvatská vláda zastropovala ceny benzinu a nafty na dva týdny. Cena benzinu tak činí 13,50 kuny za litr (44,33 koruny) a cena nafty 13,08 kuny za litr (42,95 korun). Toto nařízení se však vztahuje pouze na čerpací stanice mimo dálnice. Na dálnicích nadále platí tržní ceny, a ty se před začátkem sezóny ještě zvýšily.

Chystáte se na cestu přes Slovensko a Maďarsko? Pak natankujete na Slovensku o něco levněji než v ČR. Naopak v Maďarsku se vám tankování prodraží, jelikož jsou zde v platnosti dvojí ceny pohonných hmot. Pro místní obyvatele platí levnější ceny, pro zahraniční turisty vyšší ceny. Jakmile kamera na čerpací stanici zaměří zahraniční poznávací značku a zvednete pistoli ze stojanu, naskočí vám na displeji cena přibližně o 40 procent vyšší. Jeden litr benzinu tak vyjde v průměru téměř na 50 Kč.

Hraniční kontroly

Letošní léto se ruší kontroly očkování a dalších dokumentů, které byly potřeba kvůli pandemii covid-19, ale to neznamená, že se zdržení na hranicích zcela vyhnete. Chorvatsko je sice členem Evropské unie, ale stále nepatří do schengenského prostoru.

Pro cestu do Chorvatska vám stačí platný občanský průkaz, případně můžete vycestovat na cestovní pas. Nezapomeňte na to, že vlastní občanský průkaz či pas musí mít i děti, a to již od narození. Ohlídejte si také platnost dokladů od vozidla (technický průkaz, zelená karta) a vašeho řidičského průkazu.

Dopravní situace

Chcete na dovolenou do Chorvatska během letních prázdnin? Pak se připravte na zácpy. Nejdelší kolony se tvoří na hraničních přechodech v pátek a sobotu, kdy se střídají turnusy v ubytování. Obvykle nepomůže ani vyrazit na noc. Pokud máte možnost výběru, vydejte se na cestu raději uprostřed pracovního týdne.

Vůbec nejhorší situace na silnicích bývá první prázdninový víkend (1.–3. července) a na přelomu července a srpna. V těchto dvou termínech začínají prázdniny v největších spolkových zemích Německa, a proto vás čekají dlouhé kolony.

Dopravní předpisy

Abyste se vyhnuli zbytečným pokutám, připravte se na odlišnosti v dopravních předpisech. V Rakousku sundejte kameru z čelního skla nebo alespoň zakryjte její čočku – je zakázáno pořizovat záběry veřejných prostor.

Odlišností oproti českým zákonům je tolerance alkoholu až do 0,5 promile na území Chorvatska. Nicméně tato hranice neplatí pro mladé řidiče do 24 let a profesionální řidiče, ti musí dodržovat striktní nulu.

Rychlostní limity jsou v Chorvatsku i všech tranzitních zemích shodné s Českou republikou, tedy 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici. Zejména v Rakousku dbejte na přesné dodržování rychlosti, místní policie je proslulá tím, že tvrdě trestá i menší přestupky.

Cestovní pojištění – autoasistence

Při cestě by vám nemělo chybět cestovní pojištění do Chorvatska. V rámci EU vám sice stačí Evropský průkaz pojištěnce, nicméně musíte počítat se spoluúčastí a ošetřením pouze v nezbytných případech.

Naproti tomu cestovní pojištění pokrývá široké spektrum léčebných výloh a navíc vám umožní pojistit si odpovědnost – tedy situace, kdy způsobíte škodu někomu jinému. K cestovnímu pojištění si můžete přidat i další připojištění, například úrazové pojištění nebo pojištění zavazadel.

Pokud jedete do Chorvatska autem, rozhodně oceníte připojištění autoasistence. To vám pomůže, když dojde k havárii či poruše. Zahrnuje odtah či náhradní ubytování, jestliže zůstane po nehodě vaše auto nepojízdné. Když máte defekt nebo si zabouchnete klíče, zajistí vám opravu na místě. Konkrétní rozsah služeb se liší v závislosti na konkrétní pojišťovně.

Cena cestovního pojištění závisí na výši pojistného krytí i dalších faktorech. Proto se vyplatí srovnat si nabídky různých pojišťoven.

Další druhy dopravy do Chorvatska

Nechcete letos cestovat do Chorvatska autem? Můžete si zvolit i jiné způsoby dopravy. Letecky se dostanete z Prahy do Záhřebu, Splitu, Dubrovniku nebo Zadaru, z Vídně se navíc nabízí let do Puly. V posledních letech si čeští turisté oblíbili také cestu vlakem, jízdenky prodává RegioJet a České dráhy. Poslední možností je cesta autobusem s jedním z mnoha dopravců.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.