chorvatsko-autem

Cesta autem do Chorvatska 2023

V roce 2023 se při cestě do Chorvatska musíte připravit na pár novinek. Chorvatsko se stalo součástí Schengenského prostoru a oficiální měnou je euro. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

Novinka

V Chorvatsku se od 1. ledna 2023 platí eurem

Od letošního roku si na dovolenou do Chorvatska vezměte eura. Kunami už nikde nezaplatíte. Zůstaly vám od minulé dovolené ještě kuny v hotovosti? Pak je můžete vyměnit za eura v jakékoliv chorvatské bance (bez poplatku v maximálním množství 100 bankovek a 100 mincí).

Trasy do Chorvatska

Pro cestu do Chorvatska autem si můžete vybrat z několika tras. Záleží především na tom, z jakého koutu České republiky vyrážíte, ale také kam se v Chorvatsku chystáte. Podívejte se na mapy nejoblíbenějších tras do Chorvatska.

Praha a okolí

Nejrychlejší trasa vede přes Brno, Mikulov, Vídeň, Graz, Maribor a Záhřeb. Kromě krátkého úseku za českými hranicemi pojedete celou dobu po dálnici a vyhnete se placeným tunelům. Pokud preferujete kratší trasu, vyrazte směrem na České Budějovice.

Jižní a západní Čechy

Nejkratší trasa z jižních Čech vede přes Dolní Dvořiště, Linec, Salzburk, Villach a Lublaň (při cestách na Istrii) či Graz a Záhřeb (při cestách na jih Chorvatska). Na trase se vyskytují zpoplatněné tunely v Rakousku. Při cestě z Plzně a dalších západočeských měst se v pracovní dny potrápíte jízdou za kamiony po silnicích 1. tříd, než se dostanete na dálnici u Lince.

Západočeši, kteří trvají na kompletní trase po dálnici, mohou vyrazit přes Prahu. Nejkratší trasa z Plzně a okolí vede přes Domažlice, ale ta se připojuje na dálnici až u Salzburku.

Východ ČR

Moravané a Slezané mohou vyzkoušet trasu přes Bratislavu, maďarské Szombathely a Záhřeb. Výhodou jsou nižší poplatky za dálnice a zpravidla menší provoz.

Dálniční poplatky

Při plánování cesty nezapomeňte do nákladů zahrnout dálniční poplatky. Všechny země umožňují nákup elektronické dálniční známky. Kupujte ji výhradně na oficiálních stránkách, ať se vyhnete poplatkům u překupníků.

Česká republika

Elektronickou dálniční známku zakoupíte na webu eDalnice.cz. Případně vám s její koupí pomohou na poště či čerpací stanici EuroOil. Oproti papírovému kuponu mají elektronické známky velkou výhodu – můžete si zvolit libovolný začátek platnosti u celoroční známky.

Dálniční známka na rok vyjde na 1 500 Kč. Třicetidenní známka stojí 440 Kč a desetidenní 310 Kč.

Rakousko

Rakousko nabízí elektronickou dálniční známku online na webu asfinag.at, nicméně ji musíte zakoupit s předstihem alespoň 18 dní. Proto většina řidičů zůstává u koupě nalepovacího kuponu. Pořídíte ho na hraničních přechodech nebo čerpacích stanicích.

Pro klasickou týdenní dovolenou do Chorvatska stačí desetidenní známka za 9,90 eur. Pro dvoutýdenní dovolenou si obstarejte jeden kupon na cestu tam a druhý na cestu zpátky. Druhá nejkratší platnost totiž činí dva měsíce, a tato známka vyjde na 29 eur. Roční kupon stojí 96,40 eur.

Slovinsko

Ve Slovinsku lze zakoupit pouze elektronické dálniční známky. Jejich platnost činí sedm dní (16 eur), jeden měsíc (32 eur) či jeden rok (117,50 eur). Je-li vaše auto lehčí než 3,5 tuny, ale nad přední nápravou vyšší než 1,3 metru (například dodávky Fiat Talento, Mercedes-Benz Sprinter), vyjde vás dálniční známka na dvojnásobek.

Známku pořídíte na webu evinjeta.dars.si či na vybraných čerpacích stanicích.

Slovensko

Slovenskou dálniční známku zakoupíte elektronicky. A to na webu eznamka.sk, případně na poště, vybraných čerpacích stanicích či samoobslužných automatech u hranic. Desetidenní kupon vyjde na 12 eur, třicetidenní na 17 eur a roční na 60 eur.

Maďarsko

V Maďarsku rozlišují dálniční známku s platností deset dní za 5 500 forintů, jeden měsíc za 8 900 forintů a jeden rok za 49 190 forintů. Maďarskou dálniční známku zakoupíte online na webových stránkách ematrica.nemzetiutdij.hu. Přímo v Maďarsku ji pořídíte také v prodejnách s terminálem a na čerpacích stanicích s označením E-Vignette nebo Matrica.

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolenými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete připojistit i zavazadla nebo odpovědnost.

Chorvatsko

V Chorvatsku se nekupuje dálniční známka, ale hradí se mýtné na mýtných branách. Částky se liší podle úseku, platit můžete hotově v eurech či kartou. Počítejte s tím, že na malých mýtnicích už ve večerních hodinách není obsluha, a tak přijímají pouze platby kartou.

Pokud do Chorvatska vyrážíte pravidelně, může pro vás být výhodnější alternativou elektronická palubní jednotka ENC. Její majitelé mohou mýtnými branami projet bez zastavení ve vyhrazeném pruhu, a navíc získají 22 % slevu na mýtné. Více informací o mýtném v Chorvatsku najdete na oficiálních webových stránkách.

Náš tip

Ušetřete při platbách kartou v zahraničí

Ať už budete v Chorvatsku platit kartou mýtné nebo cokoliv jiného, na terminálu na vás často vyskočí otázka na konverzi. Přejete si platit v eurech nebo korunách? Řada lidí automaticky klikne na koruny, protože už vidí konečnou částku, která se jim z účtu strhne.

To je ale chyba – okamžitá konverze má nevýhodný kurz oproti tomu, když směna proběhne až v rámci vaší banky. Proto vždy klikněte na variantu platit v eurech (místní měně), totéž platí i pro výběry z bankomatu v zahraničí.

Vyplatí se cesta mimo dálnici?

Chcete-li se platbě za dálnice vyhnout, zvolte si cestu po nezpoplatněných silnicích. Na trase přes Rakousko a Slovinsko se ale musíte obrnit trpělivostí při projíždění mnoha obcemi. Lepší variantu představuje cesta po silnicích 1. a 2. třídy přes Maďarsko.

Oproti cestě po dálnici se trasa prodlouží asi o 3,5 hodiny. Na druhou stranu se můžete vyhnout úsekům, kde se tvoří zácpy. Ve srovnání s cestou po dálnici ušetříte nejen na poplatcích, ale měla by klesnout také vaše spotřeba.

Ceny pohonných hmot

Ceny benzinu a nafty se v poslední době ustálily v celé Evropě. Směrem do Chorvatska neexistují mezi zeměmi velké rozdíly, a tak tankování nemusíte tolik plánovat. Nicméně o něco levnější benzin než v ČR načerpáte ve Slovinsku v průměru za 1,45 eur a Chorvatsku za 1,46 eur, a tak ušetříte asi necelé tři koruny na litru.

Pokud jezdíte na naftu, rozhodně natankujte plnou nádrž ještě před opuštěním ČR. V Chorvatsku i všech tranzitních zemích je totiž dražší. Nejméně si za diesel připlatíte v Chorvatsku, a to asi 2 Kč na každém litru.

Průměrná cena pohonných hmot v eurech (k 3. 7. 2023)

Cena benzinuCena dieselu

ČR

1,57

1,37

Slovensko

1,57

1,44

Maďarsko

1,53

1,50

Rakousko

1,57

1,52

Slovinsko

1,46

1,49

Chorvatsko

1,45

1,46

Zdroj: European Commission

Hraniční kontroly

Chorvatsko je od 1. ledna 2023 součástí Schengenského prostoru, a tak byste hranice měli projet bez kontrol. Pro cestu do Chorvatska vám stačí platný občanský průkaz, případně můžete vycestovat na cestovní pas. Nezapomeňte na to, že vlastní občanský průkaz či pas musí mít i děti, a to již od narození. Ohlídejte si také platnost dokladů od vozidla (technický průkaz, zelená karta) a vašeho řidičského průkazu.

Podcast Nepodceňto

Tipy na dovolenou s dětmi

Kdy je bezpečné vzít děti poprvé na dovolenou? Jak vybrat autosedačku a jak do ní dítě správně upoutat? To všechno se dozvíte v podcastu Nepodceňto.

Dopravní situace

Chcete na dovolenou do Chorvatska během letních prázdnin? Pak se připravte na zácpy. Nejdelší kolony se tvoří v pátek a sobotu, kdy se střídají turnusy v ubytování. Nicméně situace už by letos neměla být tak dramatická, protože na hranicích by již neměly probíhat kontroly. Přesto pokud máte možnost výběru, vydejte se na cestu raději uprostřed pracovního týdne.

Vůbec nejhorší situace na silnicích bývá první červencový víkend, kdy si bere spoustu Čechů dovolenou přes dva svátky (5.–6. července) a na přelomu července a srpna, kdy začínají prázdniny v Bavorsku.

Dopravní předpisy

Abyste se vyhnuli zbytečným pokutám, připravte se na odlišnosti v dopravních předpisech. V Rakousku sundejte palubní kameru z čelního skla nebo alespoň zakryjte její čočku – je zakázáno pořizovat záběry veřejných prostor.

Odlišností oproti českým zákonům je tolerance alkoholu až do 0,5 promile na území Chorvatska. Nicméně tato hranice neplatí pro mladé řidiče do 24 let a profesionální řidiče, ti musí dodržovat striktní nulu.

Rychlostní limity jsou v Chorvatsku i všech tranzitních zemích shodné s Českou republikou, tedy 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici. Zejména v Rakousku dbejte na přesné dodržování rychlosti, místní policie je proslulá tím, že tvrdě trestá i menší přestupky.

Cestovní pojištění – autoasistence

Při cestě by vám nemělo chybět cestovní pojištění do Chorvatska. V rámci EU vám sice stačí Evropský průkaz pojištěnce, nicméně musíte počítat se spoluúčastí a ošetřením pouze v nezbytných případech.

Naproti tomu cestovní pojištění pokrývá široké spektrum léčebných výloh, a navíc vám umožní pojistit si odpovědnost – tedy situace, kdy způsobíte škodu někomu jinému. K cestovnímu pojištění si můžete přidat i další připojištění, například úrazové pojištění nebo pojištění zavazadel.

Cena cestovního pojištění závisí na výši pojistného krytí i dalších faktorech. Proto se vyplatí srovnat si nabídky různých pojišťoven.

Pokud jedete do Chorvatska autem, rozhodně oceníte připojištění autoasistence. To vám pomůže, když dojde k havárii či poruše. Zahrnuje odtah či náhradní ubytování, jestliže zůstane po nehodě vaše auto nepojízdné. Když máte defekt nebo si zabouchnete klíče, zajistí vám opravu na místě. Konkrétní rozsah služeb se liší v závislosti na pojišťovně.

Pojištění Dovolená autem

Kvůli asistenčním službám k autu si nemusíte sjednávat havarijní pojištění. Autoasistence může být i součástí cestovního pojištění, což nabízí pojišťovna AXA Assistance v produktu Dovolená autem. Své auto tak pojistíte jen po dobu dovolené. To se hodí hlavně u staršího vozu pro případ, že se porouchá.

Další druhy dopravy do Chorvatska

Nechcete letos cestovat do Chorvatska autem? Můžete si zvolit i jiné způsoby dopravy. Letecky se dostanete z Prahy do Záhřebu, Splitu, Dubrovníku nebo Zadaru, z Vídně se navíc nabízí let do Puly. V posledních letech si čeští turisté oblíbili také cestu vlakem, jízdenky prodává RegioJet a České dráhy. Poslední možností je cesta autobusem s jedním z mnoha dopravců.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění.
Stihnete to během pár minut.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.