I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.
Hned na začátek pro vás máme jednu skvělou zprávu – na dovolenou v Chorvatsku nepotřebujete očkování ani testy prokazující bezinfekčnost v souvislosti s covid-19. To platí nejen pro Chorvatsko, ale rovněž pro všechny tranzitní země – ať už si vyberete trasu přes Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko a Maďarsko.
Pro cestu do Chorvatska autem si můžete vybrat z několika tras. Záleží především na tom, z jakého koutu České republiky vyrážíte, ale také kam se v Chorvatsku chystáte. Podívejte se na mapu nejoblíbenějších tras do Chorvatska.
Nejrychlejší trasa vede přes Brno, Mikulov, Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Záhřeb. Kromě krátkého úseku za českými hranicemi pojedete celou dobu po dálnici a vyhnete se placeným tunelům.
Pokud preferujete kratší trasu, vyrazte směrem na České Budějovice.
Nejkratší trasa z jižních Čech vede přes Dolní Dvořiště, Linec, Salzburk, Villach a Lublaň (při cestách na Istrii) či Štýrský Hradec a Záhřeb (při cestách na jih Chorvatska). Na trase se vyskytují zpoplatněné tunely v Rakousku. Při cestě z Plzně a dalších západočeských měst se v pracovní dny potrápíte jízdou za kamiony po silnicích 1. tříd, než se dostanete na dálnici u Lince.
Západočeši, kteří trvají na kompletní trase po dálnici, mohou vyrazit přes Prahu. Nejkratší trasa z Plzně a okolí vede přes Domažlice, ale připojuje se na dálnici až u Salzburku.
Moravané a Slezané mohou vyzkoušet trasu přes Bratislavu, maďarské Szombathely a Záhřeb. Výhodou jsou nižší poplatky za dálnice a zpravidla menší provoz.
Při plánování cesty nezapomeňte do nákladů zahrnout dálniční poplatky. Všechny země umožňují nákup elektronické dálniční známky. Vždy si známku kupujte výhradně na oficiálních stránkách, ať se vyhnete poplatkům u překupníků.
Elektronickou dálniční známku zakoupíte na webu eDalnice.cz. Případně vám s její koupí pomohou na poště či čerpací stanici EuroOil. Oproti papírovému kuponu mají elektronické známky velkou výhodu – můžete si zvolit libovolný začátek platnosti u celoroční známky.
Dálniční známka na rok vyjde na 1 500 Kč. Třicetidenní známka stojí 440 Kč a desetidenní 310 Kč.
Rakousko nabízí elektronickou dálniční známku online na webu asfinag.at, nicméně ji musíte zakoupit s předstihem alespoň 18 dní. Proto většina řidičů zůstává u koupě nalepovacího kuponu. Pořídíte ho na hraničních přechodech nebo čerpacích stanicích.
Pro klasickou týdenní dovolenou do Chorvatska stačí desetidenní známka za 9,60 eur. Pro dvoutýdenní dovolenou si obstarejte jeden kupon na cestu tam a druhý na cestu zpátky. Druhá nejkratší platnost totiž činí dva měsíce, a tato známka vyjde na 28,20 eur. Roční kupon stojí 93,80 eur.
Od letošního roku lze ve Slovinsku zakoupit pouze elektronické dálniční známky. Jejich platnost činí sedm dní (15 eur), jeden měsíc (30 eur) či jeden rok (110 eur). Je-li vaše auto lehčí než 3,5 tuny, ale nad přední nápravou vyšší než 1,3 metru (například dodávky Fiat Talento, Mercedes-Benz Sprinter), vyjde vás dálniční známka na dvojnásobek.
Známku pořídíte na webu evinjeta.dars.si či na vybraných čerpacích stanicích.
Na Slovensku zakoupíte dálniční známku elektronicky. A to na webu eznamka.sk, případně na poště, vybraných čerpacích stanicích či samoobslužných automatech u hranic. Desetidenní kupon vyjde na 10 eur, třicetidenní na 14 eur a roční na 50 eur.
V Maďarsku dálniční známku rozlišují s platností deset dní za 3 640 forintů, jeden měsíc za 4 970 forintů a jeden rok za 44 660 forintů. Známku zakoupíte online na webových stránkách ematrica.nemzetiutdij.hu. Přímo v Maďarsku ji pořídíte také v prodejnách s terminálem a na čerpacích stanicích s označením E-Vignette nebo Matrica.
V Chorvatsku se nekupuje dálniční známka, ale hradí se mýtné na mýtných branách. Částky se liší podle úseku, platit můžete hotově či kartou. Dáváte-li přednost hotovosti, připravte si raději kuny, protože při úhradě v eurech platí nevýhodný kurz. Počítejte rovněž s tím, že na malých mýtnicích už ve večerních hodinách není obsluha, a tak přijímají pouze platby kartou.
Pokud do Chorvatska vyrážíte pravidelně, může pro vás být výhodnější alternativou elektronická palubní jednotka ENC. Její majitelé mohou mýtnými branami projet bez zastavení ve vyhrazeném pruhu a navíc získají 22 % slevu na mýtné. Více informací o mýtném v Chorvatsku najdete na oficiálních webových stránkách.
Chcete-li se platbě za dálnice vyhnout, zvolte si cestu po nezpoplatněných silnicích. Na trase přes Rakousko a Slovinsko se ale musíte obrnit trpělivostí při projíždění mnoha obcemi. Lepší variantu představuje cesta po silnicích první a druhé třídy přes Maďarsko.
Oproti cestě po dálnici se trasa prodlouží asi o 3,5 hodiny. Na druhou stranu se nejspíš vyhnete dlouhým frontám na hlavních hraničních přechodech. Ve srovnání s cestou po dálnici ušetříte nejen na poplatcích, ale měla by klesnout také vaše spotřeba.
Ceny benzinu a nafty sice výrazně vzrostly v celé Evropě, ale mezi zeměmi existují stále znatelné rozdíly. Proto si tankování před cestou do Chorvatska naplánujte. Podívejte se, kde natankujete nejlevněji.
Zatímco dříve bylo výhodné tankovat v Rakousku, dnes už to neplatí. V Rakousku za benzin a naftu zaplatíte přibližně o 10 % více než u nás.
Naopak ve Slovinsku natankujete každý litr asi o 9 Kč levněji než u nás. Proto se vyplatí nabrat plnou nádrž ještě před přejezdem hranic do Chorvatska – tady jsou pohonné hmoty přibližně stejně drahé jako u nás. Na jedné plné nádrži tak ušetříte přibližně pět stovek.
21. června 2022 chorvatská vláda zastropovala ceny benzinu a nafty na dva týdny. Cena benzinu tak činí 13,50 kuny za litr (44,33 koruny) a cena nafty 13,08 kuny za litr (42,95 korun). Toto nařízení se však vztahuje pouze na čerpací stanice mimo dálnice. Na dálnicích nadále platí tržní ceny, a ty se před začátkem sezóny ještě zvýšily.
Chystáte se na cestu přes Slovensko a Maďarsko? Pak natankujete na Slovensku o něco levněji než v ČR. Naopak v Maďarsku se vám tankování prodraží, jelikož jsou zde v platnosti dvojí ceny pohonných hmot. Pro místní obyvatele platí levnější ceny, pro zahraniční turisty vyšší ceny. Jakmile kamera na čerpací stanici zaměří zahraniční poznávací značku a zvednete pistoli ze stojanu, naskočí vám na displeji cena přibližně o 40 procent vyšší. Jeden litr benzinu tak vyjde v průměru téměř na 50 Kč.
Letošní léto se ruší kontroly očkování a dalších dokumentů, které byly potřeba kvůli pandemii covid-19, ale to neznamená, že se zdržení na hranicích zcela vyhnete. Chorvatsko je sice členem Evropské unie, ale stále nepatří do schengenského prostoru.
Pro cestu do Chorvatska vám stačí platný občanský průkaz, případně můžete vycestovat na cestovní pas. Nezapomeňte na to, že vlastní občanský průkaz či pas musí mít i děti, a to již od narození. Ohlídejte si také platnost dokladů od vozidla (technický průkaz, zelená karta) a vašeho řidičského průkazu.
Chcete na dovolenou do Chorvatska během letních prázdnin? Pak se připravte na zácpy. Nejdelší kolony se tvoří na hraničních přechodech v pátek a sobotu, kdy se střídají turnusy v ubytování. Obvykle nepomůže ani vyrazit na noc. Pokud máte možnost výběru, vydejte se na cestu raději uprostřed pracovního týdne.
Vůbec nejhorší situace na silnicích bývá první prázdninový víkend (1.–3. července) a na přelomu července a srpna. V těchto dvou termínech začínají prázdniny v největších spolkových zemích Německa, a proto vás čekají dlouhé kolony.
Abyste se vyhnuli zbytečným pokutám, připravte se na odlišnosti v dopravních předpisech. V Rakousku sundejte kameru z čelního skla nebo alespoň zakryjte její čočku – je zakázáno pořizovat záběry veřejných prostor.
Odlišností oproti českým zákonům je tolerance alkoholu až do 0,5 promile na území Chorvatska. Nicméně tato hranice neplatí pro mladé řidiče do 24 let a profesionální řidiče, ti musí dodržovat striktní nulu.
Rychlostní limity jsou v Chorvatsku i všech tranzitních zemích shodné s Českou republikou, tedy 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici. Zejména v Rakousku dbejte na přesné dodržování rychlosti, místní policie je proslulá tím, že tvrdě trestá i menší přestupky.
Při cestě by vám nemělo chybět cestovní pojištění do Chorvatska. V rámci EU vám sice stačí Evropský průkaz pojištěnce, nicméně musíte počítat se spoluúčastí a ošetřením pouze v nezbytných případech.
Naproti tomu cestovní pojištění pokrývá široké spektrum léčebných výloh a navíc vám umožní pojistit si odpovědnost – tedy situace, kdy způsobíte škodu někomu jinému. K cestovnímu pojištění si můžete přidat i další připojištění, například úrazové pojištění nebo pojištění zavazadel.
Pokud jedete do Chorvatska autem, rozhodně oceníte připojištění autoasistence. To vám pomůže, když dojde k havárii či poruše. Zahrnuje odtah či náhradní ubytování, jestliže zůstane po nehodě vaše auto nepojízdné. Když máte defekt nebo si zabouchnete klíče, zajistí vám opravu na místě. Konkrétní rozsah služeb se liší v závislosti na konkrétní pojišťovně.
Cena cestovního pojištění závisí na výši pojistného krytí i dalších faktorech. Proto se vyplatí srovnat si nabídky různých pojišťoven.
Nechcete letos cestovat do Chorvatska autem? Můžete si zvolit i jiné způsoby dopravy. Letecky se dostanete z Prahy do Záhřebu, Splitu, Dubrovniku nebo Zadaru, z Vídně se navíc nabízí let do Puly. V posledních letech si čeští turisté oblíbili také cestu vlakem, jízdenky prodává RegioJet a České dráhy. Poslední možností je cesta autobusem s jedním z mnoha dopravců.