cestování-vozem

Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

15. 5. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Ceny pohonných hmot se v letošním roce konečně dostaly pod hranici 40 Kč/litr, mezi čerpacími stanicemi však zůstávají rozdíly. Nejdražší benzín a naftu natankujete v Praze, naopak nejlevnější ve Zlínském kraji. V zahraničí naplníte nádrž nejlevněji v Bulharsku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují ČR a EU.

Česká republika, ani Evropská unie není bohatá na fosilní paliva. Proto „černé zlato” nakupujeme od ropných velmocí, které mají obrovské zásoby a zásadní vliv na cenu. Když probíhal konkurenční boj mezi Saúdskou Arábií a Ruskou federací, benzín zlevnil na 25 Kč/l. Ale jakmile Rusko napadlo Ukrajinu a EU zareagovala ekonomickými sankcemi, ceny pohonných hmot vystoupaly až k 50 Kč/l. Naštěstí v současné době cena ropy na burze klesla na hodnoty před začátkem války, a tak se i ceny pohonných hmot umírnily.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Kolik stojí benzín a nafta v Česku

V České republice funguje bezmála 4 000 veřejných čerpacích stanic. Rozšířenými značkami jsou polská Benzina (Orlen), maďarský MOL, český EuroOil (Čepro), nizozemský Shell a rakouská OMV, ale potkáte i další benzínky.

Ceny bývají vyšší v místech s vyšší poptávkou, zatímco na dopravních periferiích natankujete levněji. Proto jsou nejvyšší ceny pohonných hmot v Praze nebo kolem dálnic. Aktuální průměrné krajské ceny srovnáváme v grafu, v českých korunách (Kč) za litr (l). Benzín stojí kolem 37,31 Kč/l. Cena nafty je ještě nižší, v průměru 33,01 Kč/l.

Mapa - průměrné ceny benzínu a nafty po krajích ČR

Tip

Tankujte levněji díky věrnostnímu programu nebo cashbacku

Řada čerpacích stanic nabízí věrnostní programy, díky nimž můžete ušetřit při každém tankování. Například u OMV sbíráte body při každém tankování, a ty následně vyměníte za slevu 1 Kč z ceny běžného paliva nebo 3 Kč z ceny paliva MaxxMotion.

U Shell dostanete za každých 10 bodů slevu 1 Kč z celkové útraty. Některé banky nabízí cashback při platbě kartou na benzínové pumpě, třeba Airbank vrátí 1 % z částky zpět při tankování u Shell.

Ceny pohonných hmot v Evropě

V současné době už nejsou mezi jednotlivými státy takové rozdíly, jaké jsme viděli v loňském roce. Nejlevněji v Evropě tankují Bulhaři, a to za 1,31 €/l benzínu a 1,30 €/l nafty. Také Česká republika patří k zemím s nejlevnějšími pohonnými hmotami, v průměru pořídíte litr benzínu za 1,59 €/l a litr nafty za 1,40 €/l. Jak jsou na tom naši sousedé? V Polsku natankujete diesel za stejnou cenu jako u nás, benzín o něco levněji. Na Slovensku a v Rakousku jsou srovnatelné ceny benzínu, ale ceny nafty se šplhají o pár centů výš.

Současné ceny pohonných hmot v EU porovnáváme v dalších grafech, v eurech (€) za litr. Aktuální ceny benzínu v Evropě se pohybují mezi 1,31 €/l až 1,98 €/l, nafta stojí v rozmezí 1,30 €/l až 1,87 €/l.