cestování-vozem

Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

29. 6. 2022
|
Délka: 8 min.

Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

Politici se přou, jestli budoucnost patří elektromobilům, nebo vodíkovým automobilům. Na současných silnicích ovšem nadále převažují vozy, které jezdí na benzín a naftu. Tyto ropné produkty seženete pod různými marketingovými a alternativními názvy, například jako Natural, Normal, Super nebo Diesel. Ale existují také objektivní jakostní a cenová měřítka.

Benzínky podléhají kontrole

Kvalita pohonných hmot záleží na jejich chemickém složení. Rozhodující jsou uhlovodíky, mezi které patří oktan a cetan. Čím vyšší vychází takzvané oktanové nebo cetanové číslo, tím lepší je dané palivo.

 • Automobilové benzíny hodnotíme podle jejich oktanového čísla, které obvykle najdete v samotném produktovém názvu. Čeští řidiči tankují nejčastěji Natural 95, ačkoli existuje také horší Natural 91 nebo lepší Natural 98.

 • Motorové nafty mají cetanové číslo 51 až 65. Většina produktových názvů však neobsahuje přesnou hodnotu. Čerpací stanice nabízejí zkrátka Diesel.

Oficiální jakostní kritéria jsou popsána ve směrnici Evropské unie 98/70/ES a v české vyhlášce č. 516/2020 Sb. Tam naleznete minimální oktanová a cetanová čísla, povolené chemické složení nebo hustotu pohonných hmot. Reálnou kvalitu nabízeného benzínu a nafty kontrolují státní orgány. V tuzemsku máme Českou obchodní inspekci, jejíž inspektoři objíždějí čerpací stanice a testují pohonné hmoty. Následně oznamují, kdo porušil právní předpisy, které jakostní parametry nebyly dodrženy a jaké padly pokuty.

Kolik stojí benzín a nafta v Česku

Kvalitu vybraného paliva poznáte teprve dodatečně, na výkonu nebo životnosti svého vozu. Ovšem tržní cenu zjistíte daleko dříve, protože bývá inzerovaná před samotnou benzínkou, na svítícím reklamním panelu (na takzvaném „totemu”). Dobře zvažte, kde zastavíte.

V České republice funguje bezmála 4 000 veřejných čerpacích stanic. Rozšířenými značkami jsou polská Benzina (Orlen), maďarský MOL, český EuroOil (Čepro), nizozemský Shell a rakouská OMV, ale potkáte i další benzínky. Ceny bývají dražší tam, kde nacházejí vyšší poptávku, zatímco na dopravních periferiích nabízejí slevu. Proto pravděpodobně zaplatíte více v Praze nebo kolem dálnice D1, než v Ústeckém a Karlovarském kraji. Aktuální průměrné krajské ceny srovnáváme v grafu, v českých korunách (Kč) za litr (l). Benzín stojí kolem 47,62 Kč/l, nafta zdražila zhruba na 47,65 Kč/l.

nafta-v-cr

Přepočítejme modelový příklad: Jistý Severočech bydlí v Roudnici nad Labem, ale pracuje v Praze. Ročně najezdí asi 25 000 kilometrů. Čerpá Natural 95, přičemž jeho auto Škoda spotřebuje 0,05 litru/km. Pokud netankuje v Praze, ale v Ústeckém kraji, ročně ušetří přes 1 500 Kč.

Ceny pohonných hmot v Evropě

Česká republika, ani Evropská unie není bohatá na fosilní paliva. Proto „černé zlato” přímo nebo nepřímo kupujeme od ropných velmocí, které mají obrovské zásoby a zásadní vliv na cenu. Když probíhal konkurenční boj mezi Saúdskou Arábií a Ruskou federací, benzín zlevnil až na 25 Kč/l. Ale jakmile Rusko naplno napadlo Ukrajinu a Evropská unie zareagovala ekonomickými sankcemi, Natural 95 vystoupal až nad 48 Kč/l.

Mezi jednotlivými státy panují značné cenové rozdíly. Maďaři mají pumpy zhruba o polovinu levnější nežli Finové. V našem nejbližším zahraničí ušetříme v Polsku a na Slovensku, ale připlatíme v Rakousku a Německu. Současné průměrné vnitrostátní ceny porovnáváme v dalších grafech, v eurech (€) za litr. Benzín stojí kolem 2,037 €/l, přesněji od 1,227 €/l po 2,545 €/l. Průměrná cena nafty stoupla na 2,031 €/l, pohybuje se od 1,210 €/l po 2,528 €/l.

nafta-v-eu


Opět přidejme ilustrační příklad: Nejmenovaná česká rodina podnikne poznávací cestu po severním pobřeží Jaderského moře. Dohromady najezdí 2 000 kilometrů. Benzínovou nádrž pokaždé naplňuje ve Slovinsku, kde zaplatí celkem 156 € (1,56 € x 100 litrů). Kdyby tankovala v Rakousku, utratí 209 € (2,09 € x 100 litrů). Ve Slovinsku tedy ušetřila 53 €, což znamená přes 1 300 Kč.

Tipy pro prázdninovou jízdu

Státy zatěžují řidiče spotřebními a dalšími daněmi. Ceny pohonných hmot však letos překonávají svoje historické rekordy, takže politici zavádějí úlevy. Polsko razantně srazilo svoji daň z přidané hodnoty (DPH), a také proto je nyní levnější než Česká republika. I naše vláda dočasně snížila daňové břemeno o 1,5 Kč/litr, což ale řidiči příliš nepociťují. Našincům nepomohou ani německé, francouzské a italské slevy –⁠ západní Evropa je stále dražší. Maďarsko představilo zvýhodněné tarify, které však neplatí pro Čechy a další cizince, a některé tamní benzínky mají omezenou nabídku: Maximálně vám natankují 50 litrů/den.

Výhodně vycházejí dočasné slovinské cenové stropy, které oficiálně platí také pro české řidiče: Litr standardního benzínu stojí 1,560 € (asi 38,57 Kč), litr motorové nafty přijde na 1,668 € (41,24 Kč). Chorvatská vláda zavedla dočasné cenové stropy pro benzínky, které stojí u vedlejších komunikaci: pro naftu 13,08 kuny (42,94 Kč), pro benzin 13,50 kuny (44,32 Kč).

Dejte si také pozor, abyste natankovali správné palivo. Produktové názvy se liší a benzín vypadá podobně jako nafta, takže se raději pumpaře zeptejte, pokud neporozumíte místní terminologii. Každopádně vám přejeme šťastnou cestu –⁠ ať už jedete za prací, odpočinkem nebo dobrodružstvím, užijte si jízdu a v pořádku se vraťte!

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Pes na silnici
  Auto
  19. března 2023|Jana Březinová
  Srážka psa s autem – jako majitel nesete vinu

  Ke srážce se zvěří dochází na silnicích čím dál častěji, ale nehody se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Z hlediska pojištění se však jedná o jiný případ. Pokud se vám pod kola přimotá zaběhlý pes nebo naopak vy jste majitelem pejska, kterého někdo srazil autem, měli byste vědět, jak správně postupovat.

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. března 2023|Jana Březinová
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2023

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží – budeme připlácet nejen za pohonné hmoty, ale i autoservisní práce a součástky. Ceny budou kopírovat inflaci a ta zůstává nadále vysoká, i když oproti loňskému roku nebude nárůst cenové hladiny tak citelný. Čeká nás i zdražení pojištění aut. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Žena po dopravní nehodě telefonuje
  Auto
  21. února 2023|Petr Pohůdka
  Co byste měli vědět, když budete po havárii používat náhradní vozidlo

  Někdo vás naboural, vaše vozidlo se porouchalo nebo je z nějakého jiného důvodu nepojízdné? To ještě neznamená, že musíte chodit pěšky. Od pojišťovny totiž na potřebnou dobu můžete získat náhradní vozidlo. V jakých situacích na něj máte nárok a co byste měli vědět, než do zapůjčeného vozu poprvé usednete?

 • Autíčko vedle mincí
  Auto
  19. února 2023|Jana Březinová
  10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

  Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem stoupají, a s tím roste i cena povinného ručení. Naštěstí známe triky, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení. S některými ušetříte až tisíce korun ročně!

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  21. června 2022|Jana Poncarová
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.