cestování-vozem

Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

29. 6. 2022
|
Délka: 8 min.

Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

Politici se přou, jestli budoucnost patří elektromobilům, nebo vodíkovým automobilům. Na současných silnicích ovšem nadále převažují vozy, které jezdí na benzín a naftu. Tyto ropné produkty seženete pod různými marketingovými a alternativními názvy, například jako Natural, Normal, Super nebo Diesel. Ale existují také objektivní jakostní a cenová měřítka.

Benzínky podléhají kontrole

Kvalita pohonných hmot záleží na jejich chemickém složení. Rozhodující jsou uhlovodíky, mezi které patří oktan a cetan. Čím vyšší vychází takzvané oktanové nebo cetanové číslo, tím lepší je dané palivo.

 • Automobilové benzíny hodnotíme podle jejich oktanového čísla, které obvykle najdete v samotném produktovém názvu. Čeští řidiči tankují nejčastěji Natural 95, ačkoli existuje také horší Natural 91 nebo lepší Natural 98.

 • Motorové nafty mají cetanové číslo 51 až 65. Většina produktových názvů však neobsahuje přesnou hodnotu. Čerpací stanice nabízejí zkrátka Diesel.

Oficiální jakostní kritéria jsou popsána ve směrnici Evropské unie 98/70/ES a v české vyhlášce č. 516/2020 Sb. Tam naleznete minimální oktanová a cetanová čísla, povolené chemické složení nebo hustotu pohonných hmot. Reálnou kvalitu nabízeného benzínu a nafty kontrolují státní orgány. V tuzemsku máme Českou obchodní inspekci, jejíž inspektoři objíždějí čerpací stanice a testují pohonné hmoty. Následně oznamují, kdo porušil právní předpisy, které jakostní parametry nebyly dodrženy a jaké padly pokuty.

Kolik stojí benzín a nafta v Česku

Kvalitu vybraného paliva poznáte teprve dodatečně, na výkonu nebo životnosti svého vozu. Ovšem tržní cenu zjistíte daleko dříve, protože bývá inzerovaná před samotnou benzínkou, na svítícím reklamním panelu (na takzvaném „totemu”). Dobře zvažte, kde zastavíte.

V České republice funguje bezmála 4 000 veřejných čerpacích stanic. Rozšířenými značkami jsou polská Benzina (Orlen), maďarský MOL, český EuroOil (Čepro), nizozemský Shell a rakouská OMV, ale potkáte i další benzínky. Ceny bývají dražší tam, kde nacházejí vyšší poptávku, zatímco na dopravních periferiích nabízejí slevu. Proto pravděpodobně zaplatíte více v Praze nebo kolem dálnice D1, než v Ústeckém a Karlovarském kraji. Aktuální průměrné krajské ceny srovnáváme v grafu, v českých korunách (Kč) za litr (l). Benzín stojí kolem 47,62 Kč/l, nafta zdražila zhruba na 47,65 Kč/l.

nafta-v-cr

Přepočítejme modelový příklad: Jistý Severočech bydlí v Roudnici nad Labem, ale pracuje v Praze. Ročně najezdí asi 25 000 kilometrů. Čerpá Natural 95, přičemž jeho auto Škoda spotřebuje 0,05 litru/km. Pokud netankuje v Praze, ale v Ústeckém kraji, ročně ušetří přes 1 500 Kč.

Ceny pohonných hmot v Evropě

Česká republika, ani Evropská unie není bohatá na fosilní paliva. Proto „černé zlato” přímo nebo nepřímo kupujeme od ropných velmocí, které mají obrovské zásoby a zásadní vliv na cenu. Když probíhal konkurenční boj mezi Saúdskou Arábií a Ruskou federací, benzín zlevnil až na 25 Kč/l. Ale jakmile Rusko naplno napadlo Ukrajinu a Evropská unie zareagovala ekonomickými sankcemi, Natural 95 vystoupal až nad 48 Kč/l.

Mezi jednotlivými státy panují značné cenové rozdíly. Maďaři mají pumpy zhruba o polovinu levnější nežli Finové. V našem nejbližším zahraničí ušetříme v Polsku a na Slovensku, ale připlatíme v Rakousku a Německu. Současné průměrné vnitrostátní ceny porovnáváme v dalších grafech, v eurech (€) za litr. Benzín stojí kolem 2,037 €/l, přesněji od 1,227 €/l po 2,545 €/l. Průměrná cena nafty stoupla na 2,031 €/l, pohybuje se od 1,210 €/l po 2,528 €/l.

nafta-v-eu


Opět přidejme ilustrační příklad: Nejmenovaná česká rodina podnikne poznávací cestu po severním pobřeží Jaderského moře. Dohromady najezdí 2 000 kilometrů. Benzínovou nádrž pokaždé naplňuje ve Slovinsku, kde zaplatí celkem 156 € (1,56 € x 100 litrů). Kdyby tankovala v Rakousku, utratí 209 € (2,09 € x 100 litrů). Ve Slovinsku tedy ušetřila 53 €, což znamená přes 1 300 Kč.

Tipy pro prázdninovou jízdu

Státy zatěžují řidiče spotřebními a dalšími daněmi. Ceny pohonných hmot však letos překonávají svoje historické rekordy, takže politici zavádějí úlevy. Polsko razantně srazilo svoji daň z přidané hodnoty (DPH), a také proto je nyní levnější než Česká republika. I naše vláda dočasně snížila daňové břemeno o 1,5 Kč/litr, což ale řidiči příliš nepociťují. Našincům nepomohou ani německé, francouzské a italské slevy –⁠ západní Evropa je stále dražší. Maďarsko představilo zvýhodněné tarify, které však neplatí pro Čechy a další cizince, a některé tamní benzínky mají omezenou nabídku: Maximálně vám natankují 50 litrů/den.

Výhodně vycházejí dočasné slovinské cenové stropy, které oficiálně platí také pro české řidiče: Litr standardního benzínu stojí 1,560 € (asi 38,57 Kč), litr motorové nafty přijde na 1,668 € (41,24 Kč). Chorvatská vláda zavedla dočasné cenové stropy pro benzínky, které stojí u vedlejších komunikaci: pro naftu 13,08 kuny (42,94 Kč), pro benzin 13,50 kuny (44,32 Kč).

Dejte si také pozor, abyste natankovali správné palivo. Produktové názvy se liší a benzín vypadá podobně jako nafta, takže se raději pumpaře zeptejte, pokud neporozumíte místní terminologii. Každopádně vám přejeme šťastnou cestu –⁠ ať už jedete za prací, odpočinkem nebo dobrodružstvím, užijte si jízdu a v pořádku se vraťte!

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  Zdražení povinného ručení 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Auto
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 

 • nehoda
  Auto
  28. března 2022|Lucie Dosedělová
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Auto
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Auto
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Auto
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Auto
  04. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

 • servis a kontrola motorky
  Auto
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

 • Jak řešit srážku se zvěří?
  Auto
  10. února 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Nemusíte nutně projíždět lesem či polní krajinou, aby vám pod koly vozu skončilo zvíře. Jak se zachovat v případě, že není možné střetu se zvířetem či divokou zvěří zabránit? Jak řešit vzniklou škodu a lze se proti ní pojistit?

 • mladý pár drží klíčky od nového auta
  Auto
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • udržovat auto v zimě
  Auto
  04. února 2022|Marek Drahorád
  Jak správně udržovat auto v zimě?

  Extrémní teploty nevyhovují žádnému stroji. Automobily nejsou výjimkou a obzvlášť v zimě mohou bez správné údržby trpět. Víte, jak se o své auto v zimě správně postarat? Objevte s námi tipy, jak se o vůz správně starat, když venkovní teploty spadnou pod bod mrazu.

 • kontrola motoru s baterkou
  Auto
  Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu

  Ať už kupujete ojeté auto z bazaru nebo od soukromé osoby, číhá na vás celá řada nástrah. Tu se zamlčí závada, tam se zatají bouračka, ale setkáte se i s regulérními podvody, jako je přetočený tachometr. Kromě technického stavu byste si měli posvítit i na doklady k vozu a uzavřít kvalitní smlouvu, aby koupě ojetého auta proběhla bez problémů.

 • zelená karta pojištění
  Auto
  Zelená karta stačí v elektronické podobě, rozhodlo Ministerstvo financí

  Ministerstvo financí rozhodlo ve prospěch řidiče, který se při silniční kontrole prokázal zelenou kartou na displeji telefonu. Zatím se jedná pouze o rozhodnutí v konkrétním případu, ale znamená to, že řidičům bude odteď stačit zelená karta v elektronické podobě.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).