tankování

Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

19. 4. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

Šetřete auto i peněženku

Jedním ze zásadních aspektů, které mohou ovlivnit spotřebu automobilu je nepochybně způsob a styl jízdy řidiče. Řidič vyznávající agresivní styl jízdy musí počítat s tím, že mu bude palivo z nádrže mizet mnohem rychleji, než v případě řidiče, který má raději plynulou jízdu, sleduje okolní provoz a je vždy připraven aktivně zasáhnout.

Dobré také je, pokud si cestu dopředu naplánujete, protože nebudete muset měnit trasu na poslední chvíli. Když k výše uvedenému připočtěte ještě nižší náklady na servis, určitě dospějete k názoru, že klidnější a pomalejší jízda je (nejen v této době) výhodnější.

Náš tip: Pokud váš automobil disponuje ECO režimem, aktivně ho během jízdy využívejte.

Zkontrolujte pneumatiky a vypněte klimatizaci

Věděli jste, že o 10 % nižší tlak v pneumatikách zvyšuje spotřebu o procento a zmenšuje jejich životnost o celou desetinu? Proto zvyšte tlak na předepsanou hodnotu, čímž zmenšíte styčnou plochu pneumatiky s vozovkou, snížíte třecí sílu při jízdě a zároveň také valivý odpor. Kombinace výše uvedeného jde pak ruku v ruce s nižší spotřebou

Spotřebu můžete snížit ale i takovou banalitou, jakou je například puštěná klimatizace. I ona totiž výrazným způsobem zatěžuje celý pohonný řetězec. Kompresor klimatizace má odběr až 2 kW a při pomalé jízdě tak může tento odběr činit až 10 % spotřeby paliva. Klimatizaci má proto smysl vypínat zejména ve městech nebo u malých motorů s nízkým výkonem a točivým momentem. 

Pořiďte si tankovací kartu

Tzv. tankovací karty jsou jedním z nejlepších a nejefektivnějších způsobů, jak za pohonné hmoty ušetřit. Často je s nimi spojena také řada dalších výhod a slev (například levnější občerstvení, slevy na provozní kapaliny apod.). Využívají je nejčastěji profesionální dopravci nebo OSVČ, požádat o ni může ale i běžná fyzická osoba.

Díky palivové tankovací kartě můžete pohonné látky čerpat nejen za totemové ceny, ale také za tzv. vyhlašované ceny. To jsou pevně dané ceny v síti či sítích čerpacích stanic, a to nejen v ČR, ale i v zahraničí. Ve finále je vám tak jedno, jestli benzín či naftu kupujete na dálnici nebo v zahraničí. 

Cena je pro vás pevně daná a platí po předem vyhlášenou dobu (např. týden). Často konkrétní síť nabízí majitelům tankovacích karet další dodatečnou slevu, která může činit několik desetihaléřů i korun z litru ceny benzinu nebo nafty.

 • Mohlo by vás zajímat: Tankovací karty můžete vlastnit zdarma, mnohem častější je ale situace, kdy za jejich držení platíte měsíční paušál. Ten se pohybuje v řádech desetikorun i stokorun.

Stáhněte si chytrou aplikaci a brouzdejte

O aktuálních cenách pohonných hmot vás mohou informovat také aplikace pro chytré telefony. Oblíbená je třeba aplikace pro zařízení s operačním systémem Android Pumpdroid, která informuje řidiče o čerpacích stanicích v okolí, včetně jejich aktuálních cen. Vybrané pumpy si můžete přidat „do oblíbených”, nebo kontrolovat, jak u nich dopadly případné kontroly ze strany ČOI. 

Velkou proměnou prošla poměrně nedávno i oblíbená aplikace Mapy.cz. Ta se „naučila” ve vlastním vyhledávání reagovat na pojmy typu „nejlevnější benzín”, „nejlevnější nafta” nebo „nejlevnější LPG / CNG”. Po zadání výše uvedeného klíčového slova vám aplikace (umí to i web) skutečně vyhledá stanice v nejbližším okolí a ve výsledcích je seřadí podle cen.

Pokud vlastníte mobilní telefon s operačním systémem iOS, stáhněte si aplikaci iPumpuj. Ta funguje na podobném principu jako výše zmíněná „appka“ Pumpdroid, s níž sdílí data. iPumpuj vám najde nejlevnější pohonné látky v okolí a navíc zvládne poskytnout údaje o preferovaném palivu. Sami uživatelé mohou ceny paliva aktivně upravovat a aktualizovat.

Benzínová pumpa

O aktuální situaci na trhu cen pohonných hmot ale informuje také řada webů. Ceny PHM můžete před jízdou ověřit třeba na stránkách mBenzin.cz, kde najdete řazení nejbližších a nejlevnějších čerpacích stanic, ale také informace o případných problémových čerpacích stanicích, na které si posvítila ČOI. Podobně funguje i web CeskyBenzin.cz, který je sice závislý na datech uživatelů, ale poskytuje například i grafické vyjádření růstu či poklesu cen u jednotlivých stanic a lépe pracuje s hledáním v mapách.

Praktické desatero závěrem

 1. Tankujte do plna: Protože je cena PHM na svém historickém maximu, nemá smysl při návštěvě pumpy šetřit. Proto vždy tankujte plnou nádrž. Ušetříte si tak další následné návštěvy čerpací stanice, tedy zbytečné zastavování a rozjíždění.

 2. Nejezděte zbytečně: Pamatujte, že krátké popojíždění má na celkovou spotřebu negativní vliv. Než se motor zahřeje a pracuje v ideálních podmínkách, už zase auto stojí a chladne.

 3. Chytněte se kamionu: Jízda v zákrytu za kamionem, autobusem apod. má na spotřebu vozidla značný vliv. Díky vzduchové kapse, která se za nimi vytváří, podstatně snížíte aerodynamický odpor.

 4. Nevozte zbytečnosti: Každý kilogram zvyšuje spotřebu vozidla. Proto zbytečně nevozte „zahrádku“ nebo kufr naložený nářadím z práce. Uvádí se totiž, že každých 100 kilogramů nákladu zvýší spotřebu automobilu o 1 litr paliva na 100 kilometrů.

 5. Vypínejte tempomat: Tempomat je skvělou pomůckou pro komfortní jízdu. Z pohledu spotřeby paliva ale nelze mluvit o efektivní záležitosti. Pokud to vaše aktuální trasa dovoluje, tempomat vypínejte. 

 6. Zkontrolujte brzdy: Věděli jste, že přirezlé destičky, které se nevracejí, trvale brzdí kolo a zvyšují tak spotřebu paliva? Proto si nechte brzdy pravidelně kontrolovat zkušeným automechanikem. 

 7. Vyhněte se bionaftě: Ta totiž zanáší vstřikovací trysky, čímž trpí nejen motor, ale ve finále i spotřeba vozu. 

 8. Sledujte rádce řazení: Každý moderní automobil má na displeji indikátor řazení, který má zajistit, aby byla spotřeba paliva co nejnižší. Vždy je ale potřeba jeho pomoci využívat individuálně. Podtáčení motoru totiž jeho životnosti rozhodně nesvědčí.

 9. Brzděte motorem: Při zařazené rychlosti a brzdění motorem je spotřeba paliva nulová. Využívejte téhle výhody například, když jedete z kopce ke křižovatce nebo se blížíte k vesnici, kde je maximální povolená rychlost 50 km/h.

 10.  Řaďte správně: Při rozjezdech nebo během předjíždění se nebojte akcelerace. To proto, abyste se co nejrychleji dostali na potřebnou rychlost. Když to ale situace nevyžaduje, motor nevytáčejte a otáčky udržujte v rozumném rozmezí.

Kdy se vrátí ceny pohonných hmot k normálu?

Predikovat budoucí ceny pohonných hmot nebo energií je pro lajky doslova jako věštit z křišťálové koule. Ekonomové a další renomovaní odborníci tvrdí, že vyšponované ceny pohonných hmot nelze udržet dlouhodobě. Znamenalo by to totiž krach některých firem i dopravců.

Do situace se proto aktivně vložila vláda, která nařídila čerpacím stanicím informovat o svých cenách úřady a zároveň přišla s návrhem novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Jak se bude vyvíjet situace dál bude záležet samozřejmě na dalším vývoji konfliktu na Ukrajině.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.