tankování

Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

Šetřete auto i peněženku

Jedním ze zásadních aspektů, které mohou ovlivnit spotřebu automobilu je nepochybně způsob a styl jízdy řidiče. Řidič vyznávající agresivní styl jízdy musí počítat s tím, že mu bude palivo z nádrže mizet mnohem rychleji, než v případě řidiče, který má raději plynulou jízdu, sleduje okolní provoz a je vždy připraven aktivně zasáhnout.

Dobré také je, pokud si cestu dopředu naplánujete, protože nebudete muset měnit trasu na poslední chvíli. Když k výše uvedenému připočtěte ještě nižší náklady na servis, určitě dospějete k názoru, že klidnější a pomalejší jízda je (nejen v této době) výhodnější.

Náš tip: Pokud váš automobil disponuje ECO režimem, aktivně ho během jízdy využívejte.

Chci si spočítat aktuální ceny povinného ručení

Zkontrolujte pneumatiky a vypněte klimatizaci

Věděli jste, že o 10 % nižší tlak v pneumatikách zvyšuje spotřebu o procento a zmenšuje jejich životnost o celou desetinu? Proto zvyšte tlak na předepsanou hodnotu, čímž zmenšíte styčnou plochu pneumatiky s vozovkou, snížíte třecí sílu při jízdě a zároveň také valivý odpor. Kombinace výše uvedeného jde pak ruku v ruce s nižší spotřebou

Spotřebu můžete snížit ale i takovou banalitou, jakou je například puštěná klimatizace. I ona totiž výrazným způsobem zatěžuje celý pohonný řetězec. Kompresor klimatizace má odběr až 2 kW a při pomalé jízdě tak může tento odběr činit až 10 % spotřeby paliva. Klimatizaci má proto smysl vypínat zejména ve městech nebo u malých motorů s nízkým výkonem a točivým momentem. 

Pořiďte si tankovací kartu

Tzv. tankovací karty jsou jedním z nejlepších a nejefektivnějších způsobů, jak za pohonné hmoty ušetřit. Často je s nimi spojena také řada dalších výhod a slev (například levnější občerstvení, slevy na provozní kapaliny apod.). Využívají je nejčastěji profesionální dopravci nebo OSVČ, požádat o ni může ale i běžná fyzická osoba.

Díky palivové tankovací kartě můžete pohonné látky čerpat nejen za totemové ceny, ale také za tzv. vyhlašované ceny. To jsou pevně dané ceny v síti či sítích čerpacích stanic, a to nejen v ČR, ale i v zahraničí. Ve finále je vám tak jedno, jestli benzín či naftu kupujete na dálnici nebo v zahraničí. 

Cena je pro vás pevně daná a platí po předem vyhlášenou dobu (např. týden). Často konkrétní síť nabízí majitelům tankovacích karet další dodatečnou slevu, která může činit několik desetihaléřů i korun z litru ceny benzinu nebo nafty.

 • Mohlo by vás zajímat: Tankovací karty můžete vlastnit zdarma, mnohem častější je ale situace, kdy za jejich držení platíte měsíční paušál. Ten se pohybuje v řádech desetikorun i stokorun.

Stáhněte si chytrou aplikaci a brouzdejte

O aktuálních cenách pohonných hmot vás mohou informovat také aplikace pro chytré telefony. Oblíbená je třeba aplikace pro zařízení s operačním systémem Android Pumpdroid, která informuje řidiče o čerpacích stanicích v okolí, včetně jejich aktuálních cen. Vybrané pumpy si můžete přidat „do oblíbených”, nebo kontrolovat, jak u nich dopadly případné kontroly ze strany ČOI. 

Velkou proměnou prošla poměrně nedávno i oblíbená aplikace Mapy.cz. Ta se „naučila” ve vlastním vyhledávání reagovat na pojmy typu „nejlevnější benzín”, „nejlevnější nafta” nebo „nejlevnější LPG / CNG”. Po zadání výše uvedeného klíčového slova vám aplikace (umí to i web) skutečně vyhledá stanice v nejbližším okolí a ve výsledcích je seřadí podle cen.

Pokud vlastníte mobilní telefon s operačním systémem iOS, stáhněte si aplikaci iPumpuj. Ta funguje na podobném principu jako výše zmíněná „appka“ Pumpdroid, s níž sdílí data. iPumpuj vám najde nejlevnější pohonné látky v okolí a navíc zvládne poskytnout údaje o preferovaném palivu. Sami uživatelé mohou ceny paliva aktivně upravovat a aktualizovat.

Benzínová pumpa

O aktuální situaci na trhu cen pohonných hmot ale informuje také řada webů. Ceny PHM můžete před jízdou ověřit třeba na stránkách mBenzin.cz, kde najdete řazení nejbližších a nejlevnějších čerpacích stanic, ale také informace o případných problémových čerpacích stanicích, na které si posvítila ČOI. Podobně funguje i web CeskyBenzin.cz, který je sice závislý na datech uživatelů, ale poskytuje například i grafické vyjádření růstu či poklesu cen u jednotlivých stanic a lépe pracuje s hledáním v mapách.

Praktické desatero závěrem

 1. Tankujte do plna: Protože je cena PHM na svém historickém maximu, nemá smysl při návštěvě pumpy šetřit. Proto vždy tankujte plnou nádrž. Ušetříte si tak další následné návštěvy čerpací stanice, tedy zbytečné zastavování a rozjíždění.

 2. Nejezděte zbytečně: Pamatujte, že krátké popojíždění má na celkovou spotřebu negativní vliv. Než se motor zahřeje a pracuje v ideálních podmínkách, už zase auto stojí a chladne.

 3. Chytněte se kamionu: Jízda v zákrytu za kamionem, autobusem apod. má na spotřebu vozidla značný vliv. Díky vzduchové kapse, která se za nimi vytváří, podstatně snížíte aerodynamický odpor.

 4. Nevozte zbytečnosti: Každý kilogram zvyšuje spotřebu vozidla. Proto zbytečně nevozte „zahrádku“ nebo kufr naložený nářadím z práce. Uvádí se totiž, že každých 100 kilogramů nákladu zvýší spotřebu automobilu o 1 litr paliva na 100 kilometrů.

 5. Vypínejte tempomat: Tempomat je skvělou pomůckou pro komfortní jízdu. Z pohledu spotřeby paliva ale nelze mluvit o efektivní záležitosti. Pokud to vaše aktuální trasa dovoluje, tempomat vypínejte. 

 6. Zkontrolujte brzdy: Věděli jste, že přirezlé destičky, které se nevracejí, trvale brzdí kolo a zvyšují tak spotřebu paliva? Proto si nechte brzdy pravidelně kontrolovat zkušeným automechanikem. 

 7. Vyhněte se bionaftě: Ta totiž zanáší vstřikovací trysky, čímž trpí nejen motor, ale ve finále i spotřeba vozu. 

 8. Sledujte rádce řazení: Každý moderní automobil má na displeji indikátor řazení, který má zajistit, aby byla spotřeba paliva co nejnižší. Vždy je ale potřeba jeho pomoci využívat individuálně. Podtáčení motoru totiž jeho životnosti rozhodně nesvědčí.

 9. Brzděte motorem: Při zařazené rychlosti a brzdění motorem je spotřeba paliva nulová. Využívejte téhle výhody například, když jedete z kopce ke křižovatce nebo se blížíte k vesnici, kde je maximální povolená rychlost 50 km/h.

 10.  Řaďte správně: Při rozjezdech nebo během předjíždění se nebojte akcelerace. To proto, abyste se co nejrychleji dostali na potřebnou rychlost. Když to ale situace nevyžaduje, motor nevytáčejte a otáčky udržujte v rozumném rozmezí.

Kdy se vrátí ceny pohonných hmot k normálu?

Predikovat budoucí ceny pohonných hmot nebo energií je pro lajky doslova jako věštit z křišťálové koule. Ekonomové a další renomovaní odborníci tvrdí, že vyšponované ceny pohonných hmot nelze udržet dlouhodobě. Znamenalo by to totiž krach některých firem i dopravců.

Chci ušetřit na povinném ručení

Do situace se proto aktivně vložila vláda, která nařídila čerpacím stanicím informovat o svých cenách úřady a zároveň přišla s návrhem novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Jak se bude vyvíjet situace dál bude záležet samozřejmě na dalším vývoji konfliktu na Ukrajině.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.