Mladík tankující auto

Kde natankovat kvalitní palivo za nejlepší cenu? Pomůže mobilní aplikace

Výhodná cena nutně nemusí značit sníženou kvalitu nabízeného paliva. Při výběru čerpací stanice byste ale měli být obezřetní a zaměřit se především na kvalitu. I dnes totiž narazíte na místa s nižší jakostí pohonných hmot, které vašemu autu mohou ublížit. Pár ušetřených korun vás pak může přijít draho.

Jak najít nejlepší benzinku? Zkuste chytré aplikace

Pokud za pohonné hmoty nechcete platit zbytečně vysoké částky, ale zároveň nemáte čas ani chuť objíždět několik benzínek, můžete využít mobilní aplikace, přes které rychle najdete správnou čerpací stanici. Pro zařízení od Applu je dostupná aplikace iPumpuj, uživatelé Androidu si mohou stáhnout appku Pumpdroid. Ačkoliv se jinak jmenují, fungují úplně stejně.

V aplikacích najdete údaje z tisíců čerpacích stanic, které jsou pravidelně aktualizovány samotnými uživateli. Kromě cen všech dostupných paliv nechybí ani otevírací doba, možnosti platby nebo historické prohřešky, za které byla udělena pokuta od ČOI. Hned vám tak bude jasné, kterým benzínkám se raději vyhnout. Při hledání čerpací stanice si všechna místa můžete seřadit buď podle vzdálenosti, nebo cen. Dostupná je i filtrace podle provozovatele, což se bude hodit, pokud máte oblíbenou síť čerpacích stanic. Jednotlivé pobočky si také můžete přidávat do seznamu oblíbených pump.

Ceny základního benzinu a nafty umí zobrazit také české Mapy.cz. Stačí na mapě vyhledat čerpací stanici a zobrazit si její detail. Cenu prémiových paliv tu ale bohužel nenajdete a informace u některých pump úplně chybí. Lepší službu vám určitě udělají specializované aplikace.

Pozor na nekvalitní palivo

Ačkoliv kvalita paliv dlouhodobě roste a ČOI uděluje méně a méně pokut, stále se najdou hříšníci. Jejich pravidelně aktualizovaný seznam najdete například na serveru Kverulant a aktuality na svém webu zveřejňuje také přímo ČOI. Pokud chcete minimalizovat riziko, že s nekvalitním palivem přijdete do kontaktu, určitou jistotou mohou být větší sítě čerpacích stanic. Ty si dlouhodobě udržují kvalitu a nechtějí si pošramotit svou pověst. K naprosté většině prohřešků dochází u menších firem.

Kvalitu pohonných hmot při čerpání nemáte šanci poznat. Jestliže je kvalita paliva pouze mírně snížená a nečerpáte ho pravidelně, nemusíte po natankování pocítit žádnou změnu a vašemu autu se nic nestane. Pokud je ale palivo extrémně nízké kvality, můžete kvůli němu po pár kilometrech jízdy volat odtahovku. V lepším případě se citelně změní vlastnosti motoru, vy včas zastavíte a necháte auto odtáhnout do servisu, kde se postarají o vypumpování nekvalitního paliva. V horších případech ale může dojít i k fatálnímu poškození motoru.

Kladete si otázku, jak je vůbec možné, že se nekvalitní palivo může dostat do oběhu? Většinou nejde o úmysl. Ke snížení kvality paliva často dochází během přepravy, kdy se kontaminuje nafta benzínem a naopak. Úmyslné pančování (tj. například ředěním nafty různými oleji) je v dnešní době velmi vzácné. Občas je problém způsoben také pomalou výměnou sezónních paliv. Pohonné hmoty pro zimní a letní sezónu se totiž liší, a pokud při teplejším počasí natankujete zimní palivo (nebo naopak), může dojít k ucpání palivového filtru nebo potrubí.

Obzvlášť obezřetní byste měli být u čerpacích stanic, které jsou součástí firemních areálů. Pokud v nich jako zaměstnanci můžete pohonné hmoty čerpat, mějte na paměti, že tato místa nepodléhají stejným kontrolám jako veřejně dostupná pumpy a kvalita dostupných paliv tak může pokulhávat. To nemusí být způsobeno ani palivem jako takovým, ale i špatně prováděnou údržbou nádrží a souvisejících technologií.

Retro čerpací stanice

Bionaftě se pokud možno vyhněte

Cílem bionafty bylo snížit ekologickou zátěž, kterou má doprava na svědomí. Ukazuje se však, že bionafta je pro životní prostředí horší než ta obyčejná a nezbožňují ji ani motory. Vůbec totiž neprospívá vstřikovacím tryskám, které postupně zanáší. Výroba bionafty navíc není ani cenově výhodná, přesto zatím na trhu zůstává. Naštěstí se jí ale můžete zcela vyhnout. Nemusí se totiž přimíchávat do všech druhů nafty a prémiová paliva ji zpravidla neobsahují.

Palivo do nádrže doplňujte včas

Jezdíte rádi nadoraz, abyste k čerpací stanici mohli zajíždět co nejméně často? Od tohoto návyku byste měli upustit. Autu totiž vůbec nesvědčí. Kontrolka signalizující nedostatek paliva by se ve vašem autě ideálně neměla nikdy rozsvítit. Pokud výjimečně pojede nadoraz, autu se nic vážného nestane. Co ale hrozí, pokud budete nádrž pravidelně vyjíždět až na dno?

Při vyjíždění paliva nadoraz trpí především palivové čerpadlo. Poctivý dříč, který nevyžaduje extra péči a dokud se s ním něco nestane, nikdo mu nevěnuje pozornost. Čerpadlo je poháněno elektromotorem, který se stejně jako každá jiná elektronika potřebuje chladit. Nejlepším chladivem je pro něj protékající palivo, pokud je ho ale v nádrži málo, nahradí ho vzduch. Pokud elektromotor tímto způsobem běží dlouhou dobu, může v extrému dojít i k jeho zadření. Rizikem pro palivové čerpadlo jsou vedle přehřátí také nečistoty ze dna nádrže. V nových autech s plastovou vanou je sice nečistot méně, ale vždy se zde nějaké nachází. A pokud čerpadlo nasává zbytky paliva ze dna nádrže, může tyto nečistoty nasát a poškodit se.

Raději tedy palivo doplňujte včas, čímž palivové čerpadlo spolehlivě ochráníte a neriskujete, že někde zůstanete stát. Ať už bez paliva, nebo se zadřeným čerpadlem. V obou případech vás sice může zachránit kvalitní asistenční služba, která bývá součástí povinného ručení nebo havarijního pojištění, ale i tak jde o nepříjemnou situaci.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.