Cestovní pojištění – srovnání cen

Pojištění domu

Domácnost a veškeré její vybavení ohrožují různá rizika. Může se jednat například o povodeň, vytopení vodou, požár či nezvanou návštěvu zloděje. Kromě toho, že se jedná o nepříjemný zážitek, důsledkem jsou i nemalé finanční škody. Pojištění sice velké vodě ani zloději nezabrání, vynahradí vám však vzniklé finanční škody na vašem majetku.

Nejprve je nutné upozornit na rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti. Lidé si tato dvě pojištění velmi často pletou. Pojištění nemovitosti je rovněž důležité a týká se stavby a jejích součástí (tj. zdi, střecha, okna, dveře, podlahy, plot apod.). Naproti tomu se pojištění domácnosti týká vybavení od nábytku, přes spotřebiče až po osobní věci včetně cenností a peněz.

Na co vše se vztahuje pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti zahrnuje nejen veškeré movité věci, které lze “odnést”, ale také ostatní příslušenství a stavební součástí, jenž jsou pevnou součástí interiéru bytu nebo domu. Může jít i o vybavení, které není v majetku členů domácnosti, ale používají jej na základě oprávnění (např. nájemní smlouva).

Předmětem pojištění domácnosti může být:

• nábytek (stůl se židlemi, sedačka, postel, skříně apod.)

• elektrospotřebiče (pračka, lednička, sporák, myčka, mikrovlnka atd.)

• elektronika (video a audio)

• osobní věcí (oblečení, obuv)

• cennosti (šperky, peníze do určité míry, obrazy, cenné papíry)

• stavební součásti interiéru (podlahy, dveře, schody apod.)

Věci, které nelze do pojištěné domácnosti zahrnout:

• rostliny

• autorská práva

• plány

• dokumenty

Na jaká rizika lze pojištění domácnosti uzavřít

Pojistná nebezpeční, které ohrožují domácnost a její vybavení, rozděluje do dvou skupin. Prvním skupinu rizik představují nečekané živelné události. Domácnost nejčastěji ohrožuje požár, výbuch plynu, vytopení vodou či povodeň, ale také přepětí v síti. Druhou skupinou jsou zloději a vandalové, kteří domácnost navštíví nepozvaní a odnesou si drahé vybavení a ostatně vybavení poničí. 

Pojistit si lze také jízdní kolo proti krádeži i mimo domácnost. Musí však být vždy řádně zabezpečené před krádeží. Součástí rozšířeného pojištění domácnosti může být také pojištění odpovědnosti všech členů domácnosti včetně domácích zvířat za škody způsobené jiným osobám na majetku či zdraví.

Pojištění domácnosti a výše pojistného

Cenu pojištění domácnosti ovlivňují různá kritéria. Základním kritériem je hodnota pojištěného vybavení. Vliv má tedy zvolená pojistná částka (pojistný limit plnění v případě pojistné události), výše spoluúčastí (nemusí být), stupeň zabezpečení (např. bezpečnostní dveře), ale i lokalita.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 127