Figurka Lego

LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

Jak pojišťovny přistupují k pojištění sběratelských modelů a hraček

Limitované edice LEGO pro dospělé, sběratelské figurky a kartičky nebo deskové hry si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti. To se vztahuje na poškození věci kvůli požáru, povodni a dalším živlům, na škody zaviněné vodou nebo elektřinou a také na krádež a vandalismus.

Pojišťovny na netradiční investiční a sběratelské předměty nahlíží dvěma způsoby.

 • Jako na běžný předmět, jehož hodnotu zahrnete do pojistné částky. Například limitovanou edici LEGO přidáte do souboru movitých věcí v domácnosti jako každou jinou stavebnici, televizi nebo jízdní kolo. Tím si stavebnici pojistíte na hodnotu, za níž byste ji momentálně pořídili.

 • Jako na sbírku, na níž se vztahují zvláštní podmínky a limity v rámci pojištění domácnosti. Obvykle se musí jednat o ucelenou sbírku, jejíž hodnotu musíte doložit znaleckým posudkem či jiným dokladem.

Kdy pojišťovny považují LEGO stavebnici za sbírku?

Každá pojišťovna přistupuje k pojištění cenností a sbírek trochu jinak, proto si pečlivě přečtěte pojistné podmínky. Například ČSOB pojišťovna trvá na doložení znaleckého posudku od experta v dané problematice a sbírky pojišťuje až po předchozím schválení. „Sbírka vždy musí být konzultována před samotným sjednáním s produktovým manažerem,“ říká Petr Milata, mluvčí ČSOB pojišťovny.

Allianz nabízí pojištění pro předměty se „sběratelskou hodnotou“, kterou vytváří ucelenost sbírky nebo exkluzivita stavebnic. „V případě pojistné události je na klientovi prokázat hodnotu a existenci zničené či ztracené věci,“ objasňuje Kateřina Novotná, specialistka interní a externí komunikace v Allianz. Ideální je předložit znalecký posudek, případně evidenci sbírky (popis jednotlivých kusů, fotodokumentaci, pořizovací doklady aj.).

Tomáš Reitermann, vedoucí Odboru pojištění občanů, vysvětluje přístup pojišťovny Kooperativa: „Víme o tom, že lidé investují své prostředky i do méně tradičních věcí a v čase se třeba z limitovaných stavebnic či jiných „běžných“ věcí mohou stát sběratelské předměty.“

Kooperativa nahlíží na sbírky jako na věci zvláštní hodnoty. Pro velmi hodnotné kousky doporučuje mít pravost a hodnotu podloženou znaleckým posudkem nebo jiným hodnověrným dokladem. Pokud ho nepředložíte, má Kooperativa stanoven omezující limit ve výši 75 000 Kč na jakoukoliv jednotlivou pojištěnou věc.

Srovnejte si podmínky pojištění domácnosti od různých pojišťoven

Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky pojištění domácnosti? To zjistíte rychle a přehledně díky online srovnání. Projděte si podmínky pojištění od různých pojišťoven a najděte nejlepší pojištění pro své sběratelské poklady.

Na jakou hodnotu si pojistit LEGO a další sběratelské předměty

 • Pojištění na novou cenu: Uplatní se v případě, že si stavebnice LEGO, sběratelské figurky nebo deskové hry pojistíte jako běžnou movitou věc. Pojišťovna vám vyplatí částku, za níž si stejnou nebo obdobnou věc můžete koupit (novou pořizovací cenu).

 • Pojištění na obvyklou cenu: Používá se u věcí zvláštní hodnoty a sbírek. Pojišťovna vám vyplatí částku, kterou byste získali prodejem dané věci v době bezprostředně před pojistnou událostí.


Stanovte si dostatečné pojistné částky a limity. Pro věci zvláštní hodnoty (sbírky) bývá v pojistné smlouvě stanoven zvláštní limit plnění. Například Kooperativa stanovuje limit 25 % z pojistné částky na věci zvláštní hodnoty. Stejně tak může být ve smlouvě uveden sublimit plnění za jednu věc.

Náš tip

Pozor na správné zabezpečení sběratelských kousků

Čím vyšší je hodnota domácnosti, a tedy pojistná částka, tím lepší zabezpečení domácnosti po vás pojišťovna bude vyžadovat – například bezpečnostní dveře. Dejte si pozor také na to, že na sbírky, cennosti a další předměty s vysokou hodnotou se pojištění nevztahuje, jestliže je umístíte do nebytových prostor (např. do garáže, na půdu).

Nezapomínejte na aktualizaci pojistné smlouvy

Cena sběratelských předmětů se v čase mění, a proto byste měli pojistné částky průběžně aktualizovat. Například LEGO se stává oblíbeným investičním předmětem, a tak cena některých setů prudce stoupá. Pojišťovny většinou nabízí automatickou indexaci, aby průběžně navyšovaly pojistnou částku podle vývoje inflace. Pokud ale hodnota sbírky roste velmi rychle, nebo si pořizujete nové hodnotné kousky, měli byste pojistnou částku sami navýšit.

Nejvyšší hodnotu mají nerozbalené stavebnice LEGO pro dospělé ze speciálních edic, například Star Wars, Harry Potter, Architecture nebo Technic. Za poslední tři roky patří k nejcennějším kouskům LEGO Titanic, které se prodalo na českém Aukru i za 28 000 Kč, ačkoliv nový set stojí kolem 16 000 Kč.

Cena žádaných modelů LEGO stavebnic vyskočí těsně po uvedení na trh, protože se většinou rychle vyprodají. Pár měsíců po vydání cena obvykle poklesne a znovu vzroste v okamžiku, kdy se prémiový set přestane prodávat. Nejvíce se v čase zhodnocují extrémně limitované sady, například LEGO Architecture Billund Airport, protože ho můžete oficiálně zakoupit jen na letišti v Billundu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.