Blog
Dům a domácnost
lupič páčí okno

Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

17. února 2022|Vendula Flassig Vrablová|

V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

Zabezpečte přístupové cesty

Tou první překážkou, kterou musí potenciální zloděj překonat, je přístupová cesta k domu, chatě, či bytu. Základem je kvalitní a dobře zabezpečená vjezdová brána, branka, garážové, vchodové a balkonové dveře, dveře z garáže do bytu a samozřejmě i okna. Důležitý je i správně vybraný a vysoký plot a ideálně taky chlupatý hlídač, který na případnou nezvanou návštěvu upozorní hlasitým štěkotem. 

Zkontrolujte dveře

Podle informací PČR se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny. A právě dveře a jejich stupeň zabezpečení bude v případě pojistné události zajímat také pojišťovnu. V ideálním případě tak volte certifikované bezpečnostní dveře a zárubně vylité betonem. Do dveří namontujte cylindrickou vložku ve 3. nebo 4. bezpečnostní třídě. Nezapomeňte ani na bezpečnostní zámek, který vyžaduje i pojišťovna k tomu nejzákladnějšímu pojištění proti vykradení.

Zaměřte se na okna

Nikdy při odchodu nenechávejte otevřenou ventilaci. Pomocí níž se totiž mohou zloději dostat do obydlí během několika málo sekund. Okna zavřete, stáhněte rolety, případně si pořiďte speciální bezpečnostní folie, které zpomalují vniknutí do objektu a zároveň zabraňují náhodnému vysypání skla. Současně jsou schopny zachytit až 80 % tepla, takže ve finále zabijete ony pomyslné dvě mouchy jednou ranou – zvýšíte zabezpečení nemovitosti a ještě ušetříte za vytápění. Jistou alternativou jsou i rolety ve vodících lištách nebo tvrzené či lepené sklo. 

Vsaďte na bezpečnostní systémy

Sázkou na jistotu jsou propracované bezpečnostní systémy. Ty moderní vám dnes už ohlídají okna a dveře do objektu, budou signalizovat jejich rozbití, identifikují neoprávněný pohyb v místnostech nebo dokonce upozorní na únik plynu či vznik požáru. Centrální jednotka bezpečnostního systému navíc nasbírané informace analyzuje a poskytuje je majiteli domu v reálném čase např. formou SMS notifikací nebo chytré aplikace. A na kolik vás vlastně vyjde takový bezpečnostní systém? Cena zabezpečení domu se pohybuje v řádech tisíců i desetitisíců. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní značce, ale i kvalitě a rozsáhlosti bezpečnostního systému.

domácí kamerový systém

Pohyb nahrávejte

Další možností zabezpečení domu, bytu nebo chalupy jsou i kamerové systémy. Ty sice představují náklady navíc, ve finále vám ale pomohou s identifikací případného pachatele a zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Kamerové zabezpečení domu může disponovat bleskem a infračerveným přisvícením pro focení v noci a skvěle doplňuje bezpečnostní systémy objektu. Kamery mohou být skryté i viditelné. Druhé zmíněné dokonce mohou nenechavce odradit. Samostatnou skupinou jsou tzv. otočné kamery, obvykle vybavené optickým zoomem, které umožňují ovládání směru a přiblížení uživatelem. Tyto kamery jsou poměrně nákladné a vhodné pro sledování velkých otevřených prostor.

Nepodceňujte živly

Kromě nenechavců a vandalů způsobují značné škody také přírodní živly. V zimním období jde nejčastěji o mráz a tíhu sněhu. Proto je důležité zkontrolovat zabezpečení vodovodu a odpadu, střechu, případně v objektu vypnout elektřinu, pokud se sem hodláte vrátit až na jaře. Nezapomeňte na odčerpání vody ze všech nádrží a vypuštění potrubí, aby v nich voda nezamrzla a neroztrhala potrubí.

Nezbytná je též kontrola případných uvolněných tašek, jimiž by se mohla dostat voda do domu. Vyčistěte i okapy, aby mohly odvádět déšť i tající sníh. Pokud vás v objektu trápí přílišná vlhkost, veškeré oblečení, peřiny či ložní prádlo na zimu uskladněte do vzduchotěsných pytlů, případně je z domu odvezte. Stěny objektu můžete nastříkat speciálními přípravky proti tvorbě plísní. Také od zdí odtáhněte nábytek, abyste předešli jeho plesnivění.

Praktické desatero závěrem

  1. Před odchodem se vždy ujistěte, že jste zavřeli všechna okna i dveře.

  2. Pokud odjíždíte na delší dobu pryč, požádejte sousedy nebo známé o kontrolu vašeho bytu, domu či chaty.

  3. Simulujte přítomnost v domě pomocí spínače světla, který v pravidelných intervalech rozsvítí a případné zloděje odradí.

  4. Požádejte sousedy o vybírání poštovní schránky. Plná schránka totiž zloděje upozorňuje na skutečnost, že její majitel není delší dobu doma.

  5. Nepište veřejně, kam a na jak dlouho odjíždíte. Pokud si přece jen nemůžete pomoct, sdílejte tuto informaci pouze v úzkém okruhu nejbližších přátel.

  6. Pokud se v domě nacházejí cennosti, ukryjte je do trezoru nebo na jiné vhodné místo.

  7. Nezapomeňte si sjednat odpovídající pojištění majetku pro případ vloupání nebo živelné katastrofy.

  8. Před příchodem mrazů vypusťte v objektu všechna potrubí a odčerpejte vodu z nádrží. Nutné je i vypuštění splachovacích nádob a bojleru.

  9. Poté, co se přebytečné vody zbavíte, nasypte do všech nádob sůl (dobře poslouží i denaturovaný líh), která zaručí, aby případné zbytky kapaliny během zimy nezamrzly.

 

Pokud odjíždíte z chaty na zimu, namažte visací zámky vazelínou, aby se deštěm a mrazem nepoškodily a šly s příchodem nové sezony dobře odemknout.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).