Lámete si hlavu, jaký je rozdíl mezi inteligentní elektroinstalací a chytrou domácností? Obě možnosti vám zajistí automatizované řízení domácnosti, ale liší se v množství funkcí, způsobech ovládání i nákladech na instalaci.
Chytrá domácnost, často označována jako Smart Home, je soubor zařízení a ovládacích prvků, které si můžete pořídit do své domácnosti, aby vám usnadnily život. Jedná se o světla, spotřebiče, zásuvky, vypínače či další zařízení. Prvky chytré domácnosti si můžete pořídit do již vybavené domácnosti. Není potřeba dělat nové rozvody elektřiny. Přístroje spolu komunikují na základě bezdrátového signálu – využívají WiFi nebo Bluetooth připojení.
Inteligentní elektroinstalace poskytuje funkce nad rámec chytré domácnosti. Nejčastěji se instaluje do nových domů již při rozvodech elektřiny. Ty se totiž instalují zcela jiným způsobem – dráty se sbíhají v centrálním místě a ovládání světel i spotřebičů probíhá pomocí vlastního serveru. Díky inteligentní elektroinstalaci vznikají inteligentní domy, které jsou projektovány tak, aby byla budova maximálně automatizovaná, regulovatelná a úsporná.
Váháte-li mezi chytrou domácností a inteligentní elektroinstalací, je dobré vědět, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Dodatečné pořízení: Prvky chytré domácnosti si snadno pořídíte do již vybaveného bytu. Chcete například spouštět spotřebiče na dálku? Zapojte je pomocí chytré zásuvky, kterou ovládáte přes WiFi.
Jednoduchá instalace: Smart Home si zvládnete vytvořit i sami. Není potřeba měnit elektroinstalaci. Ve většině případů jen pořídíte doplněk ke stávajícímu vybavení, který zvládne zapojit i laik.
Nízké náklady: Svoji domácnost můžete automatizovat už za pár stokorun – například při pořízení chytrého osvětlení, které ovládáte mobilním telefonem. Pokud se ale rozhodnete pro nákup spotřebičů, osvětlení, zabezpečovacích systémů a dalších prvků chytré domácnosti, může vás to vyjít i na stovky tisíc korun.
Riziko výpadků: Chytrá domácnost komunikuje výhradně bezdrátově, a proto se můžete potýkat s horší kvalitou signálu či pomalejším přenosem dat.
Napadnutí hackery: „Bezdrátovou komunikaci lze různými způsoby napadnout. Hackeři mohou dálkově vypnout vybrané přístroje, případně špehovat lidi nebo krást jejich citlivá data. Nic takového nedokážou přes kabel, pokud do objektu nemají fyzický přístup,” vysvětluje bezpečnostní odborník Lucas Paus pro server nazeleno.cz.
Nekompatibilita: Budete-li si prvky chytré domácnosti pořizovat postupně, dávejte si pozor na vzájemnou kompatibilitu. Jinak si budete muset stahovat další a další aplikace, aby spolu zařízení komunikovala, a nebo to vůbec nebude možné.
Komplexní řešení: Inteligentní elektroinstalace se nejčastěji projektuje do domu ve výstavbě, tím pádem se do ní zahrnou veškeré možnosti automatizace a regulace – osvětlení, zabezpečení, vytápění/klimatizace, spotřebiče aj. Všechny části spolu budou bez problémů komunikovat.
Spolehlivé kabely: Inteligentní dům se propojí pomocí kabelů – to znamená vyšší rychlost, stabilitu a bezpečnost. Navíc nemusíte řešit výměnu baterií.
Maximální bezpečnost: I z hlediska možností napadnutí systému je drátové řešení bezpečnější. Systém má obvykle vlastní síť a miniserver, proto všechny citlivé údaje zůstávají v domě.
Vyšší cena: Při zapojení kompletní inteligentní elektroinstalace počítejte s částkami v řádech stovek tisíc. Při využití základní konfigurace pro menší rodinný dům byste se měli vejít těsně pod 100 tisíc.
Stavební zásahy: Inteligentní elektroinstalaci lze samozřejmě instalovat i do staršího domu, ale počítejte spíše s omezenými možnostmi, navíc podmíněnými stavebními zásahy. Nikdy ale už nemůžete získat výsledky (zejména v úsporách), jako má domácnost, která byla navrhována již se záměrem využít inteligentní elektroinstalaci.
Složitá instalace: Spolehněte se pouze na firmy, které mají s inteligentními elektroinstalacemi dostatek zkušeností. Je potřeba udělat kompletní rozvody elektřiny, ale také celý systém správně naprogramovat
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.