Nastavení teploty radiator

Víte, jaká by měla být optimální teplota v místnosti?

30. 5. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Teplota v místnosti se často stává zdrojem rozepří v domácnosti. Při stejné teplotě může jeden člověk sedět v triku na gauči, zatímco druhý drkotá zuby pod dekou. Víte, jaká by měla být optimální teplota v místnosti? Podívejte se na konkrétní hodnoty a zjistěte, proč je důležité mít teplotu nastavenou správně.

Tepelný komfort je individuální a závislý na dalších faktorech

Na úvod je třeba zdůraznit, že tepelný komfort bude vždy velmi individuální záležitostí. Někdo se zkrátka ve 20 °C bude cítit pohodlně, zatímco druhý bude vytahovat další svetr ze skříně. Kromě absolutní hodnoty teploty záleží také na tom, kde bydlíte. Například v panelákových bytech bude výrazně nižší vlhkost vzduchu, než ve starých nezateplených domech, což značně ovlivňuje pocit z okolní teploty. Stejně tak malé děti, starší a oslabené osoby mají pocitově tepelný komfort vyšší a to až o 2 °C.

Proč je důležité nastavit optimální teploty v místnosti?

Přes veškeré odlišnosti a specifika existují doporučené optimální teploty, které byste měli v interiéru mít. Jejich hodnoty se liší pro jednotlivé místnosti, nicméně obecně se dá říci, že ti, co se v doporučeném teplotním rozmezí nepohybují, mají spíše tendenci domácnosti přetápět.

Přetopený interiér má prokazetopený interiér má prokazatelně negativní důsledky na lidské zdraví – způsobuje dráždivý kašel, škrábání v krku, vysychání horních a dolních cest dýchacích a v dlouhodobém horizontu může vést k chronickým zánětům nosohltanu a dýchacích cest. Kromě toho negativně působí také na pokožku, která bývá vysušená a podrážděná. V neposlední řadě můžeatelně negativní důsledky na lidské zdraví – způsobuje dráždivý kašel, škrábání v krku, vysychání horních a dolních cest dýchacích a v dlouhodobém horizontu může vést k chronickým zánětům nosohltanu a dýchacích cest. Kromě toho negativně působí také na pokožku, která bývá vysušená a podrážděná. V neposlední řadě může přetápění interiéru stát za pocity únavy nebo nevolností.

Jestliže se přetápění nechcete z nějakého důvodu vzdát, se doporučuje alespoň zvlhčovat vzduch – optimální hodnota vlhkosti vzduchu se pohybuje okolo 50 %.

Přetápění zatěžuje váš rodinný rozpočet

Kromě zdravotních rizik vás přetápění domácnosti vyjde draho i finančně. Podle odborných odhadů vám snížení teploty v interiéru o jeden stupeň srazí náklady za energie zhruba o 6 procent.

Úspora bude o to větší, z čím vyšší teploty ubíráte – majitel bytu, který sníží teplotu z 25 na 24 stupňů, dosáhne vyšší úspory než ten, který svoji hranici komfortu posune na 18 z 19 stupňů.

Navíc ulevíte i přírodě. Při snížení teploty o jeden stupeň klesnou přibližně o 6 % i vaše emise oxidu uhličitého směřující do ovzduší – v závislosti na tom, jakým způsobem domácnost vytápíte.

Optimální teplota v jednotlivých místnostech se výrazně liší

Jaké jsou tedy optimální teploty v jednotlivých místnostech vašeho domu či bytu? Možná budete překvapeni – rozdíly mezi místnostmi ve vaší domácnosti mohou činit až deset stupňů Celsia.

Nejvyšší teplota v obydlí připadá na koupelnu, kde se doporučuje hodnota okolo 24 stupňů. Koupelna je rozhodně místnost, kterou byste neměli nechat bez tepelného zdroje. Zejména pokud máte malé děti, tak se pokuste doporučené teploty v koupelně dosáhnout – právě naši nejmenší v chladnějších podmínkách snadno nastydnou.

Po koupelně byste měli mít nejvyšší teplotu v obývacím pokoji, případně v dalších místnostech, kde tráví obyvatelé domácnosti nejvíce času. Takovými prostory jsou dětské pokoje nebo pracovny. V těchto místnostech se uvádí optimální teplota mezi 20–21 °C.


Termostat topení

Spěte raději v chladné místnosti

Naopak pro kvalitní hluboký spánek potřebuje lidské tělo o něco nižší teplotu. V ložnicích udržujte teplotu mezi 16–18 °C. Příliš vytápět nemusíte ani kuchyni. Ve většině domácností se jedná o místnost, kde trávíte jen omezené množství času a ještě jste přitom v pohybu. Navíc teplota zde narůstá, když vaříte nebo pečete. Optimální teplota v kuchyni činí zhruba 18 stupňů.

Na chodbách a schodištích, kde se dlouho nezdržujete, ale pouze procházíte, často vystačíte s teplotami mezi 10–15 °C. Samozřejmě záleží na tom, jak je vaše domácnost řešena – příliš velký rozdíl teplot by v kombinaci s nedostatečným oddělením místností zapříčinil únik tepla z více vyhřátých pokojů. V takových případech udržujte na chodbě nebo schodišti teplotu na úrovni ložnice či kuchyně.

Některé místnosti mohou plnit více rolí – například dětské pokoje, ve kterých si ratolesti přes den hrají a v noci spí. Optimální teplota by tak během dne měla činit 20–21 °C, zatímco na noc 16–18 °C. Tento problém snadno vyřešíte správným nastavením termostatu nebo ztlumením radiátoru a důkladným vyvětráním těsně před spaním. Ostatně na pravidelné větrání nezapomínejte ani v ostatních místnostech, je důležité pro správnou úroveň vlhkosti.

Teplota v místnosti jde ruku v ruce s vlhkostí vzduchu

Kromě optimální teploty je neméně důležitá také vlhkost vzduchu, která v domácnosti panuje. Zejména v panelových domech je vlhkost často nižší, než by bylo vhodné. Bojovat proti tomu můžete zvlhčovači vzduchu. Často však postačí položit mokrý ručník nebo utěrku na radiátor. Optimální vlhkost se pohybuje okolo 50 %. Tato hodnota by určitě neměla klesnout pod 45 % v zimních měsících a pod 40 % v létě.

Na druhou stranu v rodinných domech se naopak můžete potýkat s vysokou vlhkostí vzduchu. V tom případě je nutné dostatečně topit a větrat, jinak hrozí tvorba plísní. Vlhkost v místnosti zjistíte pomocí vlhkoměru, případně prostřednictvím domácí meteostanice.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.