Žena jde bosa po vyhřívané podlaze

Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

11. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Podívejte se, jaké má podlahové vytápění výhody a nevýhody, a na kolik vás jeho instalace vyjde.

Jak podlahové topení funguje?

Podlahové topení je tvořeno potrubím, rohožemi nebo fóliemi, které jsou instalovány pod podlahovou krytinou. Existují dvě varianty – teplovodní nebo elektrické. V obou případech vzniká tzv. sálavé teplo, které ohřívá plochu podlahy, poté okolní předměty a teprve nakonec vzduch v místnosti. To zajišťuje rovnoměrnější prohřátí místnosti než s klasickými radiátory – díky tomu nevznikají velké rozdíly mezi teplotou u podlahy a pod stropem.

Podlahové vytápění se používá v kombinaci s nízkoteplotním zdrojem, nejčastěji s tepelným čerpadlem nebo kondenzačním plynovým kotlem. Pro optimální tepelný komfort se podlaha vyhřívá obvykle na 22–25 °C. Nejvyšší povolená teplota nášlapné vrstvy je stanovena hygienickou normou na 29 °C, v místnostech s krátkodobým pobytem osob (např. koupelna) je povolené maximum 33 °C.

Jaké jsou výhody podlahového topení?

Ušetříte náklady na vytápění

Jak se říká, cena je až na prvním místě, a tak vás jistě zajímá, jak je na tom s náklady podlahové topení. Rovnoměrné rozložení teploty a teplo „od nohou“ přispívají k vyššímu tepelnému komfortu při nižší teplotě. Proto je možné vytápět místnosti na teplotu o 1–2 stupně nižší, než jste zvyklí, ale dosáhnout stejného pocitu pohodlí.

Pokud se rozhodnete pro teplovodní podlahové vytápění, ušetříte rovněž náklady na ohřev vody. Zatímco voda v otopné soustavě radiátorů se musí ohřívat na 60–80 °C, u podlahového topení stačí teplota vody okolo 38 °C. Právě z toho důvodu se podlahové topení kombinuje s nízkoteplotními zdroji a hodí se do novostaveb, zateplených objektů a domů s nízkými tepelnými ztrátami.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Interiér už nemusí hyzdit radiátory

Pokud chcete vyladit design svého domu do posledního detailu, bude pro vás podlahové topení pravou volbou. Klasické radiátory působí ve stylovém interiéru často rušivě, navíc kolem nich musíte nechávat prostor pro proudění teplého vzduchu. Naproti tomu podlahové topení je zapuštěno přímo pod podlahovou krytinou, a tak nenarušuje design interiéru, ani nezabírá žádné místo.

Ideální volba pro alergiky

U vytápění klasickými radiátory vznikají velké rozdíly mezi teplotou u podlahy a pod stropem, protože horký vzduch stoupá rychle vzhůru. Z toho důvodu dochází k proudění, které přispívá k víření prachu v místnosti. Naopak podlahové vytápění prohřívá vzduch rovnoměrně, a tak snižuje jeho proudění, a s tím spojenou prašnost. Proto se jedná o ideální volbu pro alergiky.

Náš tip

Alergici ocení také to, že podlahové topení tolik nevysušuje vzduch a pomáhá udržovat vlhkost na optimální úrovni, a tak v domě nehrozí plísně.

Nevýhody podlahového topení

Potřebuje čas pro nahřátí

Největší nevýhodou podlahového vytápění je pomalá odezva. To znamená, že po jeho zapnutí trvá delší čas, než se interiér prohřeje. Proto se nehodí do chat, chalup a dalších objektů, kde je požadavek na rychlé vytopení po krátký čas. U běžného bydlení je tato nevýhoda vyvážena vysokou setrvačností a akumulačními schopnostmi podlahy, což udržuje v místnosti příjemné teplo i po vypnutí topení.

Opravy podlahového topení se prodraží

Pokud jste se rozhodli pro instalaci podlahového topení, dodavatelskou firmu vybírejte opravdu pečlivě. Je důležité použití kvalitních materiálů a profesionálně odvedená práce, jinak hrozí riziko oprav. A ty se hodně prodraží. Pokud dojde k nějaké závadě, je nutné podlahu vysekat a položit znovu. V případě kvalitního provedení se životnost podlahového topení uvádí až 50 let.

Nábytek a podlahovou krytinu vybírejte předem

Při přípravě projektu pro podlahové vytápění je důležité předem rozvrhnout rozmístění velkého nábytku. Ten totiž zakrývá podlahovou plochu, a tím brání prohřívání interiéru. Vhodným řešením je pořízení nábytku na nožičkách.

Také výběr podlahové krytiny není zcela bez omezení. Pro použití s podlahovým topením se nehodí dřevo, protože má vysoký tepelný odpor. Zcela nevhodné jsou koberce s vysokým vlasem. Lepší volbu představuje keramická dlažba, vinyl nebo PVC.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Jaká je cena podlahového topení?

Cena podlahového topení se liší podle toho, zda se jedná o teplovodní nebo elektrický systém. Elektrické rohože a fólie jsou levnější na pořízení, ale na druhou stranu je dražší jejich provoz, proto se hodí především do pasivních domů s velmi nízkými tepelnými ztrátami.

Cena podlahového vytápění se odvíjí také od instalovaného výkonu. Obecně lze říci, že se vyplatí instalovat v novostavbách, zejména pak v nízkoenergetických domech, případně ve starších domech po rekonstrukci. U nezateplených domů se podlahové topení většinou nevyplácí, protože je nutné instalovat vysoký výkon a navíc ho doplnit přídavným tepelným zdrojem.


Cena elektrických rohoží začíná na 400 Kč/m2, kabely s nízkým výkonem jsou ještě levnější. Cena teplovodního podlahového topení se pohybuje od 600 Kč/m2. Jedná se však o cenu pouze za topný systém. K té se připočítává cena lité anhydritové podlahy (cca 300 Kč/m2), která se používá častěji než beton, protože má lepší vodivé vlastnosti.

Samozřejmě nesmíme zapomenout zohlednit ještě cenu vrchní krytiny. Někteří dodavatelé podlahového topení nabízí slevu, pokud si od nich necháte provést kompletní montáž na klíč.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.