Blog
Energie
Podlahové topení

Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

11. března 2020|Monika Šaríková|

Zamysleli jste se někdy nad tím, co je spotřebitelský úvěr a jaká je vlastně jeho pravá podstata? Drtivou většinu určitě napadne, že jde o jistý vztah mezi úvěrujícím a úvěrovaným (dříve věřitelem a dlužníkem), což je nepochybně pravda. Problematika spotřebitelských úvěrů je ale poněkud komplikovanější. Na našem trhu jich totiž existuje nepřeberné množství a zorientovat se v nich proto není tak jednoduché. Víte, že mezi spotřebitelské úvěry patří třeba kontokorent nebo nákup na splátky?

Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Podívejte se, jaké má podlahové vytápění výhody a nevýhody, a na kolik vás jeho instalace vyjde.

Jak podlahové topení funguje?

Podlahové topení je tvořeno potrubím, rohožemi nebo fóliemi, které jsou instalovány pod podlahovou krytinou. Existují dvě varianty – teplovodní nebo elektrické. V obou případech vzniká tzv. sálavé teplo, které ohřívá plochu podlahy, poté okolní předměty a teprve nakonec vzduch v místnosti. To zajišťuje rovnoměrnější prohřátí místnosti než s klasickými radiátory – díky tomu nevznikají velké rozdíly mezi teplotou u podlahy a pod stropem.

Podlahové vytápění se používá v kombinaci s nízkoteplotním zdrojem, nejčastěji s tepelným čerpadlem nebo kondenzačním plynovým kotlem. Pro optimální tepelný komfort se podlaha vyhřívá obvykle na 22–25 °C. Nejvyšší povolená teplota nášlapné vrstvy je stanovena hygienickou normou na 29 °C, v místnostech s krátkodobým pobytem osob (např. koupelna) je povolené maximum 33 °C.

Jaké jsou výhody podlahového topení?

Ušetříte náklady na vytápění

Jak se říká, cena je až na prvním místě, a tak vás jistě zajímá, jak je na tom s náklady podlahové topení. Rovnoměrné rozložení teploty a teplo „od nohou“ přispívají k vyššímu tepelnému komfortu při nižší teplotě. Proto je možné vytápět místnosti na teplotu o 1–2 stupně nižší, než jste zvyklí, ale dosáhnout stejného pocitu pohodlí.

Pokud se rozhodnete pro teplovodní podlahové vytápění, ušetříte rovněž náklady na ohřev vody. Zatímco voda v otopné soustavě radiátorů se musí ohřívat na 60–80 °C, u podlahového topení stačí teplota vody okolo 38 °C. Právě z toho důvodu se podlahové topení kombinuje s nízkoteplotními zdroji a hodí se do novostaveb, zateplených objektů a domů s nízkými tepelnými ztrátami.

Interiér už nemusí hyzdit radiátory

Pokud chcete vyladit design svého domu do posledního detailu, bude pro vás podlahové topení pravou volbou. Klasické radiátory působí ve stylovém interiéru často rušivě, navíc kolem nich musíte nechávat prostor pro proudění teplého vzduchu. Naproti tomu podlahové topení je zapuštěno přímo pod podlahovou krytinou, a tak nenarušuje design interiéru, ani nezabírá žádné místo.

Ideální volba pro alergiky

U vytápění klasickými radiátory vznikají velké rozdíly mezi teplotou u podlahy a pod stropem, protože horký vzduch stoupá rychle vzhůru. Z toho důvodu dochází k proudění, které přispívá k víření prachu v místnosti. Naopak podlahové vytápění prohřívá vzduch rovnoměrně, a tak snižuje jeho proudění, a s tím spojenou prašnost. Proto se jedná o ideální volbu pro alergiky. Ti ocení také to, že podlahové topení tolik nevysušuje vzduch a pomáhá udržovat vlhkost na optimální úrovni, a tak v domě nehrozí plísně.

Podlahové topení

Nevýhody podlahového topení

Podlahové vytápění potřebuje čas pro nahřátí

Největší nevýhodou podlahového topení je pomalá odezva. To znamená, že po jeho zapnutí trvá delší čas, než se interiér prohřeje. Proto se nehodí do chat, chalup a dalších objektů, kde je požadavek na rychlé vytopení po krátký čas. U běžného bydlení je tato nevýhoda vyvážena vysokou setrvačností a akumulačními schopnostmi podlahy, což udržuje v místnosti příjemné teplo i po vypnutí topení.

Opravy podlahového topení se prodraží

Pokud jste se rozhodli pro instalaci podlahového topení, dodavatelskou firmu vybírejte opravdu pečlivě. Je důležité použití kvalitních materiálů a profesionálně odvedená práce, jinak hrozí riziko oprav. A ty se hodně prodraží. Pokud dojde k nějaké závadě, je nutné podlahu vysekat a položit znovu. V případě kvalitního provedení se životnost podlahového topení uvádí až 50 let.

Nábytek a podlahovou krytinu vybírejte předem

Při přípravě projektu pro podlahové vytápění je důležité předem rozvrhnout rozmístění velkého nábytku. Ten totiž zakrývá podlahovou plochu, a tím brání prohřívání interiéru. Vhodným řešením je pořízení nábytku na nožičkách.

Také výběr podlahové krytiny není zcela bez omezení. Pro použití s podlahovým topením se nehodí dřevo, protože má vysoký tepelný odpor. Zcela nevhodné jsou koberce s vysokým vlasem. Lepší volbu představuje keramická dlažba, vinyl nebo PVC.

Jaká je cena podlahového topení?

Cena podlahového topení se liší podle toho, zda se jedná o teplovodní nebo elektrický systém. Elektrické rohože a fólie jsou levnější na pořízení, ale na druhou stranu je dražší jejich provoz, proto se hodí především do pasivních domů s velmi nízkými tepelnými ztrátami.

Cena podlahového vytápění se odvíjí také od instalovaného výkonu. Obecně lze říci, že se vyplatí instalovat v novostavbách, zejména pak v nízkoenergetických domech, případně ve starších domech po rekonstrukci. U nezateplených domů se podlahové topení většinou nevyplácí, protože je nutné instalovat vysoký výkon a navíc ho doplnit přídavným tepelným zdrojem.

Cena elektrických rohoží začíná na 400 Kč/m2, kabely s nízkým výkonem jsou ještě levnější. Cena teplovodního podlahového topení se pohybuje od 600 Kč/m2. Jedná se však o cenu pouze za topný systém. K té se připočítává cena lité anhydritové podlahy (cca 300 Kč/m2), která se používá častěji než beton, protože má lepší vodivé vlastnosti. Samozřejmě nesmíme zapomenout zohlednit ještě cenu vrchní krytiny. Někteří dodavatelé podlahového topení nabízí slevu, pokud si od nich necháte provést kompletní montáž na klíč.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).