Blog
Energie
Nový kotel

Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

30. června 2021|Jana Březinová|

Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen kekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát pozor, aby se vám provoz nového kotle vyplatil?

Odvzdušnit radiátory, utěsnit škvíry kolem oken nebo neblokovat topná tělesa nábytkem –⁠ základní pravidla, jak šetřit náklady na vytápění, pro tentokrát vynecháme. V článku se zaměříme na to, jak dosáhnout maximální úspory, když si pořizujete nový zdroj vytápění jako náhradu za nevyhovující kotel na tuhá paliva. Základem je správné nastavení kotle i⁠ výběr dodavatele.

Porovnat ceny energií

Zvolte správný výkon kotle nebo tepelného čerpadla

Ať už si pořizujete kondenzační plynový kotel nebo tepelné čerpadlo, nechte si raději poradit od odborníků. Zdroj vytápění pro rodinný dům by měl být dimenzován podle mnoha faktorů:

  • velikost obytné plochy,

  • celkový objem vytápěných místností,

  • úroveň zateplení, resp. tepelné ztráty objektu,

  • poloha a orientace stavby,

  • počet členů domácnosti a další.

Pouze kotel nebo tepelné čerpadlo s optimálně zvoleným výkonem pracuje efektivně a⁠ maximálně úsporně.

Kondenzační kotel může při nesprávně projektovaném výkonu příliš často spínat při mírných teplotách. K tomu dochází především v přechodných obdobích, na jaře či na podzim, kdy kotel pracuje pouze na nižší výkon. Každý plynový kotel má pouze omezené množství cyklů –⁠ čím častěji bude spínat, tím kratší bude mít životnost.

U tepelného čerpadla se vám špatně dimenzovaný výkon může prodražit na provozu. Zařízení s nižším výkonem sice pořídíte levněji, ale o to vyšší bude spotřeba elektřiny v⁠ chladných dnech. Správně zvolený výkon je proto pro úsporu energie naprosto nezbytný.

Naučte se správně topit a nastavit termostat

Ani když si pořídíte vhodný kotel, nemáte ještě vyhráno. Spoustu peněz vám uteče oknem, pokud nový kotel správně nenastavíte a nenaučíte se s ním topit úsporně. Právě při přechodu z⁠ kotlů na tuhá paliva se domácnosti často dopouští mnoha chyb. Typický cyklus topení uhlím nebo dřevem způsobuje výkyvy teplot –⁠ jakmile do kotle přiložíte, jsou radiátory rozžhavené. Poté ale kotel pomalu vyhasíná a mnoho domácností ho nechává přes noc vyhořet úplně. Ráno pak vstáváte do chladu.

Při využívání plynového kotle nebo tepelného čerpadla je potřeba přistupovat k vytápění jinak. Pokud by docházelo k velkým výkyvům teplot, bude vaše spotřeba energie příliš vysoká. Je nutné nechat dům neustále temperovat, a to i⁠ když odjíždíte třeba na víkend pryč. Jestliže topení zcela vypnete, bude jednorázová spotřeba energie na opětovné vytopení místností vyšší, než když ho ztlumíte pouze o⁠ pár stupňů.

Při průběžném vytápění budete mít v celém domě komfortně, a⁠ tak nemusíte topit na tak vysokou teplotu. Naprosto dostačující je teplota 19–⁠21⁠ stupňů.

Podívejte se na doporučenou optimální teplotu v jednotlivých místnostech:

  • obývací pokoj, pracovna, dětský pokoj: 20–21⁠ °C,

  • ložnice: 16–18⁠ °C,

  • kuchyně: 18⁠ °C,

  • chodba, předsíň: 13–15⁠ °C.

Pravidelná údržba vám ušetří náklady

O nový zdroj vytápění je potřeba se řádně starat. Zejména u plynového kotle vám pravidelná údržba zajistí nižší spotřebu plynu a delší životnost, ale také jeho bezpečný provoz. Některé revize jsou dokonce povinné ze zákona.

Před uvedením plynového kotle do provozu musí zařízení projít výchozí revizí. Další provozní revize musí ze zákona provádět pouze právnické osoby, a to jednou za 3⁠ roky. Přestože fyzickým osobám zákon tuto povinnost neukládá, neměli byste údržbu zařízení zanedbat. Necháte-li každý rok provést servisní prohlídku kotle, nejen že bude topit za nižší náklady, ale doklad o pravidelné údržbě se vám bude hodit i⁠ v⁠ případě pojistné události. Stejně tak je údržba důležitá z hlediska bezpečnosti a⁠ ochrany zdraví. Špatně funkční plynový kotel může způsobit otravu oxidem uhelnatým nebo požár.

Naopak ani jako fyzická osoba se nevyhnete povinnosti kontroly spalinových cest. Ta se musí provádět u všech kotlů alespoň jednou ročně.

Také u ostatních zdrojů vytápění, jako je tepelné čerpadlo, se vám údržba vyplatí. Mnoho výrobců nabízí při pravidelném servisu prodlouženou záruku a⁠ v⁠ každém případě se prodlouží životnost zařízení.

Výměna kotle

Vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele

Čím méně elektřiny nebo plynu na vytápění spotřebujete, tím méně platíte. To je jednoduchá úměra. Často ale domácnosti zapomínají na to, že celkové účty za energie netvoří jen spotřeba, ale rovněž cena za každou spotřebovanou kilowatthodinu. A⁠ ta se u⁠ každého dodavatele liší.

Trh s energiemi je v České republice již řadu let liberalizovaný, což znamená, že si svého dodavatele energií můžete svobodně vybrat. Není tedy důvod k tomu, abyste zůstávali u⁠ drahého dodavatele, když stejně kvalitní elektřinu nebo plyn můžete pořídit i⁠ levněji.

V současné době působí na trhu desítky různých dodavatelů. Jak se v takové záplavě nabídek vyznat a vybrat toho nejvýhodnějšího dodavatele? Se srovnáním vám pomůže online kalkulačka cen elektřiny nebo kalkulačka cen plynu. Vyplníte svoji spotřebu a⁠ za pár sekund získáte přehledný seznam nabídek, ze kterých si zvolíte tu nejlepší podle svých potřeb. Výhodou je, že ani kvůli uzavírání nové smlouvy nemusíte nikam chodit –⁠ zvládnete to z pohodlí⁠ domova.

U elektřiny si dejte pozor na správnou sazbu

Při vytápění elektrokotlem, přímotopy nebo tepelným čerpadlem máte nárok na dvoutarifní sazbu elektřiny, která vám elektrickou energii zásadně zlevní. Dvoutarifní sazba znamená, že elektřinu čerpáte v nízkém tarifu a ve vysokém tarifu. Právě v nízkém tarifu, který se často nazývá jako noční proud, platíte za elektřinu až o polovinu méně než ve vysokém tarifu.

Domácnosti využívající elektrické vytápění mají nárok na distribuční sazbu D57d, v⁠ níž běží nízký tarif 20 hodin denně. O výhodnou distribuční sazbu D57d si žádáte u⁠ svého distributora elektřiny. Výhodou je, že levnější tarif elektřiny můžete používat pro všechny spotřebiče či osvětlení v domácnosti. To vám přinese dodatečnou úsporu nákladů.

Mějte na paměti, že časové vymezení pásem nízkého tarifu nemusí být stejné pro všechny odběratele a jednotlivé dny. Konkrétní časy, kdy elektřina proudí v nízkém tarifu, najdete u svého distributora podle časů spínání HDOpodle časů spínání HDO:

S výměnou starého kotle neotálejte

Týká se vás zákaz provozu starého kotle na uhlí a dřevo? Pak jeho výměnu rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. V České republice zbývá vyměnit ještě stovky tisíc kotlů, a tak se dodací lhůty topenářských firem prodlužují.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).