Nastavení kotle

Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

17. 5. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

O výměně kotle už lidé neuvažují pouze tehdy, když dosluhuje starý. V současné době, kdy jsou ceny energií vysoko, hraje koupě moderního úspornějšího kotle důležitou roli při snižování rostoucích výdajů za bydlení. Od roku 2024 budou navíc zakázány kotle na pevné paliva, které patří do nižší než 3. emisní třídy. Otázka výběru nového kotle se tak bude týkat spousty domácností.

Náš tip

Chcete se o povinné výměně kotlů dozvědět víc? Podrobnosti najdete v našem článku Kotlíkové dotace.

Výměna kotle aneb jak vybrat nový

Prvním krokem je výběr správného typu kotle. Se špatně zvoleným typem velké úspory nikdy nedosáhnete. Při výběru nového kotle je zásadní sledovat:

 • celkové náklady zahrnující pořizovací cenu, instalaci a průběžné provozní náklady,

 • polohu, orientaci a velikost vytápěného objektu,

 • nároky na skladovací prostory paliva,

 • úroveň zateplení objektu,

 • nároky na komfort vytápění - obsluha a údržba,

 • způsob využití - pouze k topení nebo i k ohřevu teplé vody,

 • počet členů domácnosti, včetně věku (rodiny s malými dětmi, bezdětné páry či starší osoby).


Největší efektivity a úspory dosáhnete vhodným typem kotle s optimálně zvoleným výkonem. Kotle s nižším výkonem sice vyjdou na méně peněz, ale spotřebují více energie, vytápí-li větší prostor, než na který jsou konstruované.

Kotle dle druhu paliva:

 • Kotel na tuhá paliva - Vyžadují prostor na skladování paliva, jsou náročnější na obsluhu i údržbu, nejlepší volbou jsou automatické kotle, které jsou dražší, ale dlouhodobě úspornější.

 • Kotel na elektřinu - Bezstarostný způsob vytápění bez skladovacích prostor, nízké nároky na obsluhu i údržbu, provozní náklady jsou ale mnohem vyšší a ovlivňuje je cena energií.

 • Kotel na plyn - Na pořízení nejdražší, ale dlouhodobě nejúspornější vychází kondenzační plynové kotle, stejně jako u elektřiny platí minimální nároky na obsluhu a údržbu.

Než se pro některý z kotlů rozhodnete, seznamte se s jejich rozdíly. Všechny mají své výhody a nevýhody. Zatímco pro jeden dům bude nejlepší kondenzační kotel, jiná domácnosti ušetří více peněz díky dobře vybranému kotli na elektřinu.

Náš tip

Využijte dotace na kotel. Předtím, než nový kotel koupíte, zjistěte, zda vám stát část nákladů spojených s výměnou za ekologický a úsporný kotel neproplatí a za jakých podmínek.

Tipy, jak správně nastavit nový kotel

Pokud nový plynový kotel či tepelné čerpadlo nenastavíte správně, peníze vám budou dál utíkat z okna. Zatímco u kotlů na tuhá paliva jsou výkyvy teplot normální, u plynových kotlů a tepelných čerpadel jsou vyloženě nežádoucí, protože způsobují růst spotřeby energií.

Jak správně topit

Při využívání plynového kotle nebo kotle na elektřinu je doporučeno nechat dům přes zimu neustále temperovat, a to i tehdy, když jste delší dobu pryč. Pokud kotel úplně vypnete, spotřeba na opětovné vytopení bude vyšší, než když teplotu jen o⁠ pár stupňů snížíte. Větší úspory také dosáhnete s termostatem, který umožňuje nastavení optimální teploty v jednotlivých místnostech.

Nezapomínejte na údržbu

Budete-li se o kotel od jeho koupě řádně starat, prodloužíte jeho životnost a předejte drahým opravám, protože každou závadu odhalíte a odstraníte včas. Dobře udržovaný kotel funguje bezpečně a vytápí maximálně úsporně co nejdelší dobu. Některé revize jsou navíc povinné ze zákona.

Jak si vybrat levnějšího dodavatele energií

Výdaje za vytápění ovlivňují aktuální ceny energií, které můžete zčásti ovlivnit volbou a případnou změnou vašeho dodavatele plynu či elektřiny. V České republice je energetický trh liberalizovaný a čeští spotřebitele mají možnost si dodavatele energií vybrat sami.

Rozhodujete-li se mezi plynem a elektřinou, doporučujeme vám jako první provést srovnání nákladů na vytápění. Spočítejte si, kolik byste zaplatili za topení elektřinou nebo plynem.

Ušetřete změnou dodavatele energií

S porovnáním cen dodavatelů energií v ČR vám pomůže online kalkulačka cen elektřiny nebo plynu. Během chvilky si z předloženého srovnání nabídek snadno zvolíte nejvýhodnější z nich. Navíc kvůli nově smlouvě nemusíte nikam chodit. Vše zařídíte z pohodlí⁠ domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?