Nastavení kotle

Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

17. 5. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

O výměně kotle už lidé neuvažují pouze tehdy, když dosluhuje starý. V současné době, kdy jsou ceny energií vysoko, hraje koupě moderního úspornějšího kotle důležitou roli při snižování rostoucích výdajů za bydlení. Od roku 2024 budou navíc zakázány kotle na pevné paliva, které patří do nižší než 3. emisní třídy. Otázka výběru nového kotle se tak bude týkat spousty domácností.

Náš tip

Chcete se o povinné výměně kotlů dozvědět víc? Podrobnosti najdete v našem článku Kotlíkové dotace.

Výměna kotle aneb jak vybrat nový

Prvním krokem je výběr správného typu kotle. Se špatně zvoleným typem velké úspory nikdy nedosáhnete. Při výběru nového kotle je zásadní sledovat:

 • celkové náklady zahrnující pořizovací cenu, instalaci a průběžné provozní náklady,

 • polohu, orientaci a velikost vytápěného objektu,

 • nároky na skladovací prostory paliva,

 • úroveň zateplení objektu,

 • nároky na komfort vytápění - obsluha a údržba,

 • způsob využití - pouze k topení nebo i k ohřevu teplé vody,

 • počet členů domácnosti, včetně věku (rodiny s malými dětmi, bezdětné páry či starší osoby).


Největší efektivity a úspory dosáhnete vhodným typem kotle s optimálně zvoleným výkonem. Kotle s nižším výkonem sice vyjdou na méně peněz, ale spotřebují více energie, vytápí-li větší prostor, než na který jsou konstruované.

Kotle dle druhu paliva:

 • Kotel na tuhá paliva - Vyžadují prostor na skladování paliva, jsou náročnější na obsluhu i údržbu, nejlepší volbou jsou automatické kotle, které jsou dražší, ale dlouhodobě úspornější.

 • Kotel na elektřinu - Bezstarostný způsob vytápění bez skladovacích prostor, nízké nároky na obsluhu i údržbu, provozní náklady jsou ale mnohem vyšší a ovlivňuje je cena energií.

 • Kotel na plyn - Na pořízení nejdražší, ale dlouhodobě nejúspornější vychází kondenzační plynové kotle, stejně jako u elektřiny platí minimální nároky na obsluhu a údržbu.

Než se pro některý z kotlů rozhodnete, seznamte se s jejich rozdíly. Všechny mají své výhody a nevýhody. Zatímco pro jeden dům bude nejlepší kondenzační kotel, jiná domácnosti ušetří více peněz díky dobře vybranému kotli na elektřinu.

Náš tip

Využijte dotace na kotel. Předtím, než nový kotel koupíte, zjistěte, zda vám stát část nákladů spojených s výměnou za ekologický a úsporný kotel neproplatí a za jakých podmínek.

Tipy, jak správně nastavit nový kotel

Pokud nový plynový kotel či tepelné čerpadlo nenastavíte správně, peníze vám budou dál utíkat z okna. Zatímco u kotlů na tuhá paliva jsou výkyvy teplot normální, u plynových kotlů a tepelných čerpadel jsou vyloženě nežádoucí, protože způsobují růst spotřeby energií.

Jak správně topit

Při využívání plynového kotle nebo kotle na elektřinu je doporučeno nechat dům přes zimu neustále temperovat, a to i tehdy, když jste delší dobu pryč. Pokud kotel úplně vypnete, spotřeba na opětovné vytopení bude vyšší, než když teplotu jen o⁠ pár stupňů snížíte. Větší úspory také dosáhnete s termostatem, který umožňuje nastavení optimální teploty v jednotlivých místnostech.

Nezapomínejte na údržbu

Budete-li se o kotel od jeho koupě řádně starat, prodloužíte jeho životnost a předejte drahým opravám, protože každou závadu odhalíte a odstraníte včas. Dobře udržovaný kotel funguje bezpečně a vytápí maximálně úsporně co nejdelší dobu. Některé revize jsou navíc povinné ze zákona.

Jak si vybrat levnějšího dodavatele energií

Výdaje za vytápění ovlivňují aktuální ceny energií, které můžete zčásti ovlivnit volbou a případnou změnou vašeho dodavatele plynu či elektřiny. V České republice je energetický trh liberalizovaný a čeští spotřebitele mají možnost si dodavatele energií vybrat sami.

Rozhodujete-li se mezi plynem a elektřinou, doporučujeme vám jako první provést srovnání nákladů na vytápění. Spočítejte si, kolik byste zaplatili za topení elektřinou nebo plynem.

Ušetřete změnou dodavatele energií

S porovnáním cen dodavatelů energií v ČR vám pomůže online kalkulačka cen elektřiny nebo plynu. Během chvilky si z předloženého srovnání nabídek snadno zvolíte nejvýhodnější z nich. Navíc kvůli nově smlouvě nemusíte nikam chodit. Vše zařídíte z pohodlí⁠ domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.