Cestovní pojištění – srovnání cen

Topení na plyn

Zdá se vám, že za topení platíte příliš a poohlížíte se po novém zdroji? Musíte vyměnit kotel na pevná paliva nebo vybíráte vytápění do novostavby? Jednou z možností je topení plynem. Zjistěte, komu se plynové topení vyplatí a na kolik vás topná sezóna s plynem vyjde.

Topení plynem – do jakého domu se hodí?

Topení na plyn patří k nejoblíbenějším způsobům vytápění v českých domácnostech. Hlavní výhodou zůstává nízká cena za 1 kWh plynu – vychází přibližně dvakrát až třikrát levněji než stejné množství elektřiny. Ale vyplatí se opravdu ve všech domech?

porovnání cen plynu

Co všechno zohlednit při výběru způsobu topení:

  • tepelné ztráty objektu (úroveň zateplení),
  • velikost vytápěné plochy,
  • počet osob v domácnosti,
  • dostupnost paliva,
  • pořizovací náklady na kotel,
  • náklady na servis,
  • kolik času vyžaduje obsluha kotle.

Plynové topení se vyplatí při vysoké spotřebě

Plynové topení se vyplatí spíše v domech s vysokou tepelnou ztrátou. Jedná se především o starší, nezateplené domy, které mají vysokou roční spotřebu. Za 1 kWh plynu zaplatíte jen 1,2–2 Kč. Vyšší pořizovací náklady na kotel a pravidelnou údržbu se tak rozpustí v nízkých provozních nákladech.

Naopak u novostaveb, které mají nízkou tepelnou ztrátu, se plynové topení nemusí vyplatit. To je případ například pasivních nebo nulových domů. Jejich roční spotřeba energie je tak malá, že se nevyplatí investovat do plynového kotle. Levnější způsob vytápění je v tomto případě elektřina, která se pojí s nižšími pořizovacími náklady.

Kde není přípojka, musíte si připravit desetitisíce

Nesmíme zapomenout ani na to, že plynová přípojka není na rozdíl od elektřiny dostupná všude. Pokud je ve vaší obci zaveden plyn, můžete si nechat zhotovit svoji plynovou přípojku. Kromě toho, že budete muset do peněženky sáhnout pro desítky tisíc korun, pojí se s vybudováním přípojky i nemalá byrokratická zátěž.

Kolik stojí plynový kotel?

V současné době se na trhu setkáte téměř výhradně s kondenzačními plynovými kotli. Jedná se o vysoce účinná a ekologicky šetrná zařízení. Nejoblíbenější kondenzační kotle se cenově pohybují mezi 25–50 tisíci korun. Cena se odvíjí nejen od výkonu, ale také od typu a funkce pro ohřev teplé vody.

Výhodou kondenzačních kotlů je, že na ně můžete získat dotaci. Z programu Nová zelená úsporám můžete na nákup nového kotle čerpat až 35 tisíc korun.

Nezapomeňte na pravidelný servis plynového topení

Při kalkulaci, zda se vám topení plynem vyplatí, nezapomeňte vzít v úvahu také vyšší náklady na servis. Plynové topení vyžaduje pravidelné revize z důvodu bezpečnosti a to jak samotného kotle, tak spalinových cest. Při pravidelné údržbě dosahuje životnost plynového kotle 15–20 let.

Pozitivní je, že běžná obsluha plynového kotle je velmi jednoduchá. Na rozdíl od topení uhlím ušetříte spoustu času. Moderní kondenzační kotle můžete ovládat stiskem jednoho tlačítka na termostatu, nebo dokonce na dálku pomocí mobilní aplikace.

vyplatí se topit plynem?

Ceny za topení na plyn: Jak se budou vyvíjet?

Nejspíš jste si všimli, že ceny elektřiny v posledních dvou letech značně stouply. Momentálně se cena elektřiny v základním tarifu D02d pohybuje kolem 5 Kč/kWh, pokud elektřinou i vytápíte, je cena o něco nižší (3–3,5 Kč). Naopak plyn si drží víceméně stabilní cenu a dodavatelé ho nabízí od 1,20 Kč/kWh. Bude to tak i do budoucna?

Zemní plyn je na burze o dost stabilnější komodita, než je právě elektřina. V České republice pochází téměř polovina výroby elektřiny z uhelných elektráren, a tak se do její ceny odráží stoupající ceny tzv. emisních povolenek. Naopak zemní plyn je považován za výrazně ekologičtější palivo než uhlí. Některými odborníky je dokonce označován jako most k bezemisní budoucnosti. To je snad jediný důvod, proč bychom se do budoucna mohli obávat jeho zdražení – vzroste po něm poptávka. Přesto lze očekávat, že cena plynu neporoste tak rychle, jako je tomu u elektřiny.

Je výhodnější topit plynem, uhlím nebo elektřinou?

Teď už víte, co všechno je potřeba vzít v úvahu pro výpočet, zda se vám plynové topení vyplatí. Pojďme se podívat na konkrétní příklad – rodinný dům s čtyřčlennou domácností, s podlahovou plochou 150 m2 a výpočtovou tepelnou ztrátou 7 kW.

Porovnání ročních nákladů na energie v rodinném domě

 

Vytápění

Teplá voda

Elektrické spotřebiče

Pravidelné měsíční platby

Investice a údržba

Celkem

Zemní plyn

(kondenzační kotel)

11 469 Kč

5 181 Kč

15 512 Kč

5 400 Kč

15 550 Kč

53 112 Kč

Elektrická akumulační kamna

24 668 Kč

10 630 Kč

9 775 Kč

6 336 Kč

11 000 Kč

64 410 Kč

Elektrický přímotop

23 110 Kč

11 054 Kč

9 276 Kč

5 364 Kč

4 000 Kč

52 804 Kč

Hnědé uhlí

10 146 Kč

3 929 Kč

15 512 Kč

2 280 Kč

15 050 Kč

46 917 Kč

Zdroj: kalkulačka tzb.info, hodnoty platné k 26. 3. 2020

Ze srovnání je patrné, že pro podobný rodinný dům vychází stále nejlevněji topení uhlím. Od září 2022 však budou již zakázány kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, a tak by se jejich majitelé měli co nejrychleji začít rozhlížet po alternativě. Elektřina a plyn vychází z tohoto srovnání téměř stejně.

Přesto platí, že čím vyšší má objekt tepelnou ztrátu a spotřebu, tím spíše se vyplatí topení plynem. Pro zhodnocení vhodnosti právě pro váš dům je potřeba vzít v úvahu všechny výše uvedené faktory.

Shrnutí výhod a nevýhod topení plynem

Výhody plynového topení

Nevýhody plynového topení

Nízká cena za 1 kWh plynu

Plynová přípojka není všude

Hodí se pro domy s vysokou spotřebou

Vyšší pořizovací náklady

Rychlá a jednoduchá obsluha

Nutné pravidelné revize

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 19