Nastavení teploty na radiátoru

Plynové topení: Komu se vyplatí?

6. 5. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

Topení na plyn je pohodlné

Nejlevnějším palivem zůstává uhlí nebo dřevo, zatímco v novostavbách přibývají tepelná čerpadla. Ale většina českých domácností nadále používá zemní plyn, který znamená kompromis mezi pohodlím a přijatelnou cenou. Podívejme se, co je výhodné pro vás. Pakliže na následující otázky odpovíte kladně, uvažujte o plynovém topení:

 • Hledáte komfortní vytápění, které není časově ani fyzicky náročné?

 • Máte omezený rozpočet, takže vám nezbývají peníze na komplexní rekonstrukci celého domu, tepelné čerpadlo a solární panely?

 • Obáváte se, že by hučení tepelného čerpadla rušilo vaše sousedy?

 • Vede kolem plynovod?

 • Chcete ušetřit?

Kde vyjde plynové topení levně

Nejpohodlnější jsou z hlediska vytápění moderní zateplené domy, které větrají přes rekuperaci. Stále udržují příjemnou pokojovou teplotu (20 až 22 °C), přestože se po většinu topné sezóny obejdou bez vytápění. Kdybyste chtěli, aby takhle fungovala stará nemovitost, za rekonstrukci byste dali statisíce až miliony Kč. Centrum pasivního domu spočítalo, že taková renovace je o 50 až 70 % levnější než novostavba.

Investoři dostávají dotace v programu Nová zelená úsporám. Avšak jakožto majitel rodinného domu obdržíte maximálně 650 000 Kč na zateplení, 140 000 Kč na tepelné čerpadlo a 100 000 Kč na rekuperaci, zatímco nové plynové kotle momentálně podporované nejsou. Průměrná česká domácnost nemá tolik peněz, aby doplatila zbylou investici, a proto žije ve starším domě nebo bytě. Každopádně plynové topení vychází lépe než elektrický přímotop.

Dům Vytápění TechnologieRoční provozCena za 10 let

Pasivní

Tepelné čerpadlo

277 000 Kč

19 720 Kč

474 200 Kč

Pasivní

Plynový kotel

210 000 Kč

30 752 Kč

517 520 Kč

Pasivní

Přímotopy a bojler

10 000 Kč

59 161 Kč

601 610 Kč

Průměrný

Tepelné čerpadlo

348 000 Kč

44 350 Kč

791 500 Kč

Průměrný

Plynový kotel

210 000 Kč

65 029 Kč

860 290 Kč

Průměrný

Přímotopy a bojler

35 000 Kč

133 051 Kč

1 365 510 Kč

V tabulce srovnáváme, kolik stojí vytápění, ohřev užitkové vody a vaření. V našem modelovém příkladu figuruje čtyřčlenná rodina, která používá tepelné čerpadlo, elektrický přímotop a bojler, nebo plynový kondenzační kotel. Celoročně využije 9 060 kilowatthodin tepelné energie v pasivním domě, či 20 510 kWh v průměrné nemovitosti. 

Spotřebu odvozujeme z poslední Roční zprávy o provozu plynárenské soustavy, kterou vydal Energetický regulační úřad (ERÚ). Započítáváme letošní vládní cenové stropy, ale budoucí vývoj samozřejmě neznáme. V dalších článcích srovnáváme náklady na vytápění zemním plynem a dalšími palivy.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu nabízí dodavatelé?

Spočítejte si v naší kalkulačce, jaké ceny plynu vám momentálně nabídnou jednotliví dodavatelé.


Tepelná čerpadla pracují chytře, ekologicky a efektivně. Nicméně některé modely, které získávají energii ze vzduchu, bývají relativně hlučné. Pokud mají nekrytou venkovní jednotku mezi bytovými nebo rodinnými domy, potom se stávají potenciálním problémem pro sousedy. Kontinuálně hučí, což citlivým jedincům vadí. Naproti tomu plyn hoří tiše, takže se hodí na poklidný venkov a do okrajových městských čtvrtí.

Cena plynového kotle a přípojky 

Český statistický úřad spočítal, že třetina tuzemských obcí není připojena na zemní plyn. Náklady na novou plynovou přípojku vyčísluje distribuční společnost GasNet, která provozuje plynovody od Aše po Jablunkov: 

 • 15 000 Kč za projektovou dokumentaci, inženýring, revizi apod. 

 • 31 500 Kč za první 2 metry 

 • 2 500 Kč za každý další započatý metr

Staré plynové spotřebiče mají nízkou účinnost, protože svoje spaliny vypouštějí ven. Takže započítejme kondenzační kotel, který zužitkuje energii zemního plynu i vodní páry. Pro průměrnou českou domácnost stačí výkon 2 až 12 kilowatt (kW) a nádoba na teplou vodu o objemu 90 litrů. Cena plynového kotle potom začíná na 40 000 Kč. Nejmodernější modely nastavíte jednoduše přes termostat nebo v mobilní aplikaci.

Vnitřní domovní rozvody (trubky a radiátory pro ohřátou vodu) stojí kolem 100 000 Kč. Nový komín přijde na 40 000 až 100 000 Kč, podle výšky rodinného domu a okolní zástavby.

Pamatujte na pravidelný servis

Na nový plynový kotel dostanete dvouletou nebo delší záruku, která se vztahuje na případné poruchy. Ovšem lepší bude, když eventuální závadu objevíte dříve, než vám způsobí problémy. Mezi topnými sezónami zavolejte servisního technika, aby kotel zkontroloval, vyčistil a seřídil. Přesvědčíte se, jestli do domácnosti neuniká oxid uhelnatý nebo nehrozí jiné riziko. Udržovaný kotel vám pravděpodobně poslouží déle než zanedbaný spotřebič, možná až 20 let.

Výrobci doporučují svoje partnerské servisní firmy, které jejich technologiím rozumějí. Jednorázová prohlídka obvykle stojí 2 000 až 3 000 Kč. Záleží na konkrétní firmě a také na vzdálenosti, která vás dělí. Takže svůj nový plynový kotel vybírejte podle jeho vlastností, ale také podle dostupnosti autorizovaného servisu.

Finální cena za topení plynem

Nespoléhejte na laciný a bleskový servis, který stojí pětistovku a trvá čtvrthodinku. Jde o vaši bezpečnost –⁠ a kvalitní technici jsou drazí. Kilowatthodina zemního plynu má však stejnou užitnou hodnotu, ať už stojí 2,22 Kč nebo 3,47 Kč. Právě takové cenové rozdíly panují mezi tuzemskými dodavateli, jak ukazuje naše nezávislá kalkulačka.

Plynové topení se vyplatí domácnostem, které bydlí nedaleko plynovodu a touží po komfortu, ale nemají peníze na náročnější investice. Energetický regulační úřad rozhoduje, jakou odměnu dostane místní distributor – GasNet, Pražská plynárenská či EG.D. Ovšem celkovou cenu ovlivňujete i vy, když kupujete plyn od společnosti innogy, ČEZ, E.ON, MND, Centropol nebo od jiného dodavatele.

Výhody plynového vytápění

 • Komfortní a tichý provoz
 • Levnější než elektrické přímotopy
 • Různí dodavatelé a slevy

Nevýhody plynového vytápění

 • Plynová přípojka není všude
 • Vysoké pořizovací náklady
 • Závislost na importu za zahraničí


Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?