revize-kotle-soustava

Jak často absolvovat revizi plynového kotle?

Topná sezona se blíží, a tak je potřeba připravit i váš plynový kotel. Jak často je nutné provádět revizi plynového kotle a jaké další povinnosti jako jeho majitel máte? V dnešním článku se dozvíte všechny důležité informace, abyste nic nezanedbali.

Revize, servisní prohlídka nebo kontrola? Ujasněte si pojmy

Ještě než zavoláte ke svému plynovému kotli odborníka, je dobré si ujasnit, jakou údržbu váš kotel před sezonou vyžaduje. Ačkoliv se běžně zaměňují pojmy revize, servisní prohlídka nebo kontrola plynového kotle, ve skutečnosti se jedná o odlišné úkony. Problém je také v tom, že každou kontrolu plynového kotle provádí jiná osoba.

Revize plynové kotle: Jak často ji potřebujete?

Revize plynového kotle se dělí na dva typy:

  • výchozí revize je povinná před spuštěním kotle do provozu,

  • provozní revize je povinná pouze pro právnické osoby.

Výchozí revize plynového kotle

Každý nový majitel plynového kotle musí nechat provést výchozí revizi před uvedením zařízení do provozu. Dělá ji revizní technik a většinou vám ji domluví montážní firma, která plynový kotel instalovala. Součástí výchozí revize plynového kotle je tlaková zkouška sloužící k ověření těsnosti rozvodů plynu. Technik dále provádí revizi plynových spotřebičů. Plynový kotel musí splňovat podmínky bezpečného provozu, především mít dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Výchozí revizní zprávu obdržíte ihned po provedení zkoušek.

Provozní revize plynového kotle

Za zákona mají povinnost absolvovat provozní revizi plynového kotle pouze právnické osoby a podnikatelé, a to každé 3 roky. Zejména pro vaši bezpečnost je však dobré nechat dělat pravidelné revize plynového kotle i v domácnosti. Během provozní revize plynového kotle se ověřuje především provozuschopnost a bezpečnost spotřebiče, ale rovněž těsnost potrubí nebo ovladatelnost plynových uzávěrů.

Servisní prohlídka plynového kotle se provádí každý rok

Servisní prohlídku plynového kotle dělá servisní technik, který se specializuje na vaši značku kotle. Jeho úkolem je kotel vyčistit a seřídit tak, aby byl jeho provoz nejen bezpečný, ale také úsporný. Správné nastavení plynového kotle vám může ušetřit na plynu až stovky korun ročně. Servisní prohlídku byste měli nechat provést každý rok –⁠ někteří výrobci kotlů ji dokonce vyžadují, pokud jste si u nich vyřídili prodlouženou záruku.

Na rozdíl od revize plynového kotle se během servisní prohlídky nekontroluje těsnost plynových rozvodů ani funkčnost ostatních plynových spotřebičů v domácnosti (např. sporáku).

Pravidelné kontroly plynového kotle jsou důležité pro pojišťovnu

Nejlepší variantou pro bezpečný provoz plynového kotle je kombinace každoročních servisních prohlídek s revizí plynového zařízení každé tři roky. Přestože nemáte jako domácnost tuto povinnost ze zákona, chráníte tak nejen své zdraví, ale také majetek. Pokud by došlo k pojistné události, bude chtít pojišťovna vidět doklady o tom, že jste údržbu plynového zařízení nezanedbávali. O kontrolách plynového kotle si tak vždy nechte vystavit protokol a pečlivě ho uschovejte.

Nezapomínejte ani na své povinnosti ohledně údržby spalinových cest. U plynových kotlů se musí provádět alespoň jednou ročně čištění a kontrola komína. Na tento úkon si zavolejte kominíka.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě.