Blog
Energie
revize-kotle-soustava

Jak často absolvovat revizi plynového kotle?

10. září 2020|Jana Březinová|

Topná sezona se blíží, a tak je potřeba připravit i váš plynový kotel. Jak často je nutné provádět revizi plynového kotle a jaké další povinnosti jako jeho majitel máte? V dnešním článku se dozvíte všechny důležité informace, abyste nic nezanedbali.

Revize, servisní prohlídka nebo kontrola? Ujasněte si pojmy

Ještě než zavoláte ke svému plynovému kotli odborníka, je dobré si ujasnit, jakou údržbu váš kotel před sezonou vyžaduje. Ačkoliv se běžně zaměňují pojmy revize, servisní prohlídka nebo kontrola plynového kotle, ve skutečnosti se jedná o odlišné úkony. Problém je také v tom, že každou kontrolu plynového kotle provádí jiná osoba.

Revize plynové kotle: Jak často ji potřebujete?

Revize plynového kotle se dělí na dva typy:

  • výchozí revize je povinná před spuštěním kotle do provozu,

  • provozní revize je povinná pouze pro právnické osoby.

Chci výhodnější plyn

Výchozí revize plynového kotle

Každý nový majitel plynového kotle musí nechat provést výchozí revizi před uvedením zařízení do provozu. Dělá ji revizní technik a většinou vám ji domluví montážní firma, která plynový kotel instalovala. Součástí výchozí revize plynového kotle je tlaková zkouška sloužící k ověření těsnosti rozvodů plynu. Technik dále provádí revizi plynových spotřebičů. Plynový kotel musí splňovat podmínky bezpečného provozu, především mít dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Výchozí revizní zprávu obdržíte ihned po provedení zkoušek.

Provozní revize plynového kotle

Za zákona mají povinnost absolvovat provozní revizi plynového kotle pouze právnické osoby a podnikatelé, a to každé 3 roky. Zejména pro vaši bezpečnost je však dobré nechat dělat pravidelné revize plynového kotle i v domácnosti. Během provozní revize plynového kotle se ověřuje především provozuschopnost a bezpečnost spotřebiče, ale rovněž těsnost potrubí nebo ovladatelnost plynových uzávěrů.

Servisní prohlídka plynového kotle se provádí každý rok

Servisní prohlídku plynového kotle dělá servisní technik, který se specializuje na vaši značku kotle. Jeho úkolem je kotel vyčistit a seřídit tak, aby byl jeho provoz nejen bezpečný, ale také úsporný. Správné nastavení plynového kotle vám může ušetřit na plynu až stovky korun ročně. Servisní prohlídku byste měli nechat provést každý rok –⁠ někteří výrobci kotlů ji dokonce vyžadují, pokud jste si u nich vyřídili prodlouženou záruku.

Na rozdíl od revize plynového kotle se během servisní prohlídky nekontroluje těsnost plynových rozvodů ani funkčnost ostatních plynových spotřebičů v domácnosti (např. sporáku).

Pravidelné kontroly plynového kotle jsou důležité pro pojišťovnu

Nejlepší variantou pro bezpečný provoz plynového kotle je kombinace každoročních servisních prohlídek s revizí plynového zařízení každé tři roky. Přestože nemáte jako domácnost tuto povinnost ze zákona, chráníte tak nejen své zdraví, ale také majetek. Pokud by došlo k pojistné události, bude chtít pojišťovna vidět doklady o tom, že jste údržbu plynového zařízení nezanedbávali. O kontrolách plynového kotle si tak vždy nechte vystavit protokol a pečlivě ho uschovejte.

Nezapomínejte ani na své povinnosti ohledně údržby spalinových cest. U plynových kotlů se musí provádět alespoň jednou ročně čištění a kontrola komína. Na tento úkon si zavolejte kominíka.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).