Fotovoltaika na bytovém domě

Je možné mít fotovoltaiku v bytovém domě?

20. 5. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Využívání energie získané z vlastních střešních solárních panelů je čím dál populárnější. Sluneční záření je zadarmo, takže po navrácení počáteční investice do panelů dochází k výrazným úsporám na účtech za elektřinu. Je ale možné mít fotovoltaiku i v bytovém domě? Podívejte se, jaké jsou vaše možnosti, chcete-li využívat solární energii v bytě.

Vývoj cen nastartoval budování fotovoltaik v bytových domech

Fotovoltaické panely v bytových domech byly dlouho vnímány jako projekty, jež se nevyplatí. Pozornost při výstavbě solárních elektráren se tak upírala především na velké solární parky a rodinné domy. Tento stav však již neplatí. Může za to především vývoj cen solárních technologií. Ceny fotovoltaických modulů se snížily o více než 80 % za posledních deset let.

Když k tomu připočteme možnost využití státní podpory, například prostřednictvím programů Nová zelená úsporám nebo Integrovaný regionální operační program (IROP), a rostoucí ceny energií, je vlastní výroba energie nejdostupnější v historii. Tyto skutečnosti se projevily na zkrácení doby návratnosti počáteční investice a vrátily do hry dříve nevýhodné fotovoltaiky v bytových domech.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Bytový dům vystupuje jako jeden odběratel

Nejvýhodnějším řešením pro bytový dům je fotovoltaika na klíč. Na střechu se instalují solární panely a vytvoří se jedno odběrné místo, které vyžaduje vytvoření tzv. mikrosítě. Bytový dům jako celek poté nakupuje elektřinu od jedné firmy – jednotlivé byty si nemohou vybrat vlastního dodavatele.

Na patě domu je jeden hlavní jistič pro celý bytový dům, kde probíhá i měření distributora. V každém bytě je elektroměr, jenž měří spotřebu uvnitř bytové jednotky. Distributor má pouze informaci, kolik elektřiny spotřeboval celý dům, nikoliv jednotlivé byty. Družstvo nebo Společenství vlastníků jednotek (SVJ) poté rozúčtovává spotřebu uvnitř domu.


Samotné zřízení takové mikrosítě přináší náklady na výměnu jističů a vytvoření centrálního odběrného místa. Na druhou stranu sloučení elektroměrů zajistí úspory na platbách za jistič –všichni v domě platí za jedno jediné odběrné místo. Již takový stav stále ještě bez fotovoltaiky a baterie přináší roční úspory na celý dům v řádu několika desítek tisíc korun.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně nastavené pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody nejen fotovoltaiky. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Problémem může být dohoda bytových jednotek

Hlavní výzva, které fotovoltaika v bytovém domě čelí, je domluva všech bytových jednotek. Najít shodu na takovém tématu v již stojícím bytovém domě nemusí být vůbec snadné – standardně musí s takovými úpravami podle stanov souhlasit většina nebo dokonce všichni členové družstva či SVJ.

Zajímavost

Mnohem snazší je situace u novostaveb, kde o instalaci fotovoltaiky rozhodne sám investor. Poté záleží jen na samotných kupujících, zda se rozhodnou byt v takovém domě koupit, nebo ne.

Investice do fotovoltaiky se může rychle vrátit

Instalací solárních elektráren na bytových domech se do detailu zabývá publikace připravená kanceláří europoslance Luďka Niedermayera ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost a advokátní kanceláří Doucha Šikola zveřejněná na konci loňského roku. Publikace nazvaná „Možnosti samovýroby elektřiny pro bytové domy a komplexy budov“ počítá ekonomickou návratnost u různých možností výroby elektřiny z vlastních zdrojů na konkrétních modelových případech.

Modelový bytový dům s 30 byty o průměrné spotřebě elektřiny může dosáhnout při zavedení mikrosítě a fotovoltaiky návratnosti investice za 4 roky.

 • Počítá se přitom s fotovoltaickými panely o výkonu 15 kilowattů.

 • Podobná fotovoltaika na klíč by se měla pohybovat mezi 450–500 tisíci korun.

 • Tuto investici lze využitím dostupné státní podpory snížit o téměř 190 tisíc korun.

 • Roční výroba elektrárny by měla být s ohledem na české podmínky zhruba 15 MWh. Pokud by se obyvatelé bytového domu rozhodli ještě pro pořízení domovního akumulátoru, musí počítat s návratností minimálně v horizontu 14 let – ceny baterií totiž dosud nezlevnily v takové míře jako fotovoltaika samotná.

Byrokratické problémy v cestě by mohly být odstraněny

Fotovoltaika na klíč je tedy běžnou službou i pro bytové domy. Jejich realizace by v budoucnu měla být ještě snazší. Dnes stále stojí v cestě několik byrokratických překážek, které výstavbu komplikují. Řada z nich by měla zmizet v důsledku energetického balíčku EU, který by Česká republika měla implementovat do svých zákonů do konce tohoto roku. Stěžejní je především definice role aktivního spotřebitele energie. Ten je obecně chápán jako jednotlivec nebo skupina jednotlivců vyrábějící elektřinu, jejíž výroba však není předmětem podnikání.

Kalkulačka cen elektřiny

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů elektřiny v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.


Mezi hlavní výhody aktivního spotřebitele energie by mělo patřit právo působit na energetickém trhu bez nutnosti vlastnit licenci nebo možnost sdílet vyrobenou elektřinu bez poplatků a zbytečných překážek. Kromě toho by měl být v ČR v důsledku přijetí evropského balíčku zcela zrušen limit, do kterého lze provozovat výrobu elektřiny bez licencí. Aktuálně je to povolené jen u zařízení s instalovaným výkonem do 10 kW.

Je však otázka, zda k přijetí těchto zákonů letos skutečně dojde. Předseda české vlády Andrej Babiš se v průběhu března letošního roku nechal slyšet, že Evropa by teď měla zapomenout na Green Deal a soustředit se na koronavirus. V podobném duchu hovořil také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?