Balkónové solární panely

Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

15. 11. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

Fotovoltaika zažívá boom

Nevyzpytatelný vývoj cen energií, touha po energetické soběstačnosti nebo ochrana životního prostředí. Tak vypadají hlavní důvody, proč se domácnosti a firmy poohlíží po alternativních zdrojích energie. Boom zažívají zejména fotovoltaické panely, které získávají energii ze slunečního záření. Solární energie poslouží například k ohřevu vody, vytápění nebo provozu domácích spotřebičů. Žijete stejně jako další 3 miliony lidí v ČR v panelovém domě? Ani to vám dnes nemusí zabránit v pořízení domácí fotovoltaiky – stačí, když máte k dispozici balkon.

Výrobci přichází s malými solárními systémy s výkonem v řádu stovek watt-peaků (Wp). Dají se umístit na stěnu, zahradní přístřešek nebo právě na balkon. Některé systémy jsou pro využití na balkoně přímo navržené. Umístění na balkoně dává v mnoha ohledech smysl. Jedná se o nevyužitý prostor s ideálním rovným tvarem, ve vyšších patrech navíc většinou neřešíte zastínění okolními stromy či budovami.

Zajímavost

Rostoucí popularitu fotovoltaiky dokládají statistiky. V roce 2022 se v ČR připojilo do sítě zhruba 240 MWp nových solárů. Oproti roku 2021 je nárůst téměř čtyřnásobný.

Solární panel připojíte i do klasické zásuvky

Solární panely na balkon mohou mít různou podobu. Obecně se dají rozdělit na jednodušší fotovoltaiky bez baterie a propracovanější systémy s akumulátorem. Řešení bez baterie často připojíte do běžné zásuvky. Solární panel tak zprovozníte sami a bez nutnosti technických úprav. Jiné modely vyžadují k oddělení od elektrické sítě instalaci dodatečných transformátorů, případně fungují ve speciálních síťových zásuvkách. Získaná energie je v těchto případech určena k přímé spotřebě.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.


„Lidem doporučujeme pečlivé prostudování pokynů výrobce a ověření, že provoz uvedeného typu a jeho instalace není v rozporu s českou legislativou a např. v kanceláři místně příslušné energetické distribuční společnosti ověřit, jestli zařízení je kompatibilní s českými standardy,“ říká Martin Schreier, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ.

„Zkušenosti z trhu hovoří o tom, že drtivá většina modelů obsahuje poměrně přesné informace o možnostech přímého zapojení do elektrické sítě v zemích, kam je FV zařízení importováno. V případě složitějších variant (hlavně u nutnosti předchozí instalace speciálních síťových zásuvek, speciálních elektroměrů atd.) neudělá zákazník chybu, pokud bude instalaci konzultovat např. i se specializovanou elektroinstalační firmou,“ dodává Schreier.


Za přetoky do sítě hrozí pokuty

Fotovoltaické panely na balkon se v posledních měsících objevují v nabídkách mnoha prodejců. Narazíte na ně v obchodech s elektrem, kutilskými potřebami a dokonce i v supermarketech. Zatímco koupě solárních panelů je jednoduchá, provoz se vám může zkomplikovat. Některé balkonové fotovoltaiky totiž umí posílat nevyužitou elektřinu zpět do sítě. V sousedním Německu, odkud se k nám tyto modely dostávají, jsou přetoky povolené. U nás vám za ně ale hrozí pokuta.

Jestli chcete podobné balkonové elektrárny využívat, musíte je nahlásit distributorovi. Je zapotřebí s ním sepsat novou smlouvu nebo zabránit přetokům do sítě pomocí speciálního zařízení. Jinak riskujete penále za překročení rezervovaného výkonu a neoprávněné dodávky do sítě. Pokuta může v závislosti na distributorovi činit až 1 700 Kč bez DPH za 1 kWh.

Věděli jste?

Neohlášený provoz solárních panelů na balkoně vám přinese problémy i při jednání s pojišťovnou. Pokud má pojistná událost přímou souvislost s provozem panelů, může pojišťovna přistoupit k odmítnutí či krácení pojistného plnění. Škody pak musíte zaplatit z vlastních úspor.

Ke stejnému kroku může pojišťovna sáhnout i v situaci, kdy elektrárna není provozovaná v souladu s projektem elektroinstalace. Proto je vhodnější montáž přenechat odborníkům. Neodborná instalace může vést k poškození domácích spotřebičů, požáru nebo úrazu elektrickým proudem.

Kam s baterií?

Komplexnější volbu představují fotovoltaické systémy s baterií. Akumulátory slouží k uchování přebytečné energie na pozdější potřebu. Pořízení balkonové fotovoltaiky s baterií je pochopitelně dražší – počítat musíte s částkou okolo 50–60 tisíc Kč. Základní sety do zásuvky začínají na zhruba 10 tisících Kč.

Více než vyšší cena vás ale u akumulátorových systémů bude trápit otázka umístění baterie. Akumulátor by se neměl nacházet v obytných prostorách, navíc u něj potřebujete zajistit patřičné odvětrávání a chlazení. V panelových bytech nebývá k dispozici technická místnost, která k těmto účelům poslouží například v rodinných domech. Na balkonech proto často uvidíte podomácku vyrobené boxy na baterii.


Vyplatí se fotovoltaika na balkoně?

Návratnost investice ovlivňuje řada faktorů. „Teoreticky by se ekonomika provozu balkonových FVE neměla nijak výrazně lišit od fotovoltaik provozovaných jinde v ČR. Snižují ho však často místní podmínky na balkonech, se kterými díky dispozici domů nebo bytů jde těžko něco dělat – např. ne všechny balkony jsou orientované na jih, ne všude jde dosáhnout optimálního sklonu panelů cca 25 stupňů atd.,“ popisuje Schreier specifika balkonových systémů.

Balkonový solární systém dokáže v závislosti na typu vyrobit až 1 000 kWh elektrické energie ročně. Finální číslo ale ovlivní lokalita a místní podmínky. Ve výsledku může být produkce o poznání nižší.

Příklad

Při průměrné ceně elektřiny okolo 5 Kč/kWh vám balkonový solární systém vyrábějící 400 kWh ušetří až 2 000 Kč za rok. Počáteční investice ve výši 15 tisíc Kč by se vám tak měla vrátit za 7–8 let. Počítat přitom můžete zhruba s 20 lety provozu.

Bez dotace a jen se souhlasem SVJ

Při instalaci balkonových solárních panelů se nejspíš budete potýkat s několika překážkami. Problém může nastat již při hledání montážní a revizní firmy. Zatímco u velkých fotovoltaických systémů na střechu vám instalaci na klíč nabízí řada společností včetně mnoha dodavatelů elektřiny, v oblasti balkonových solárních panelů panuje zcela jiná situace. „Nemáme s tím žádnou praktickou zkušenost, tato řešení nerealizujeme,“ uvádí k balkonovým fotovoltaikám Karel Hanzelka, vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí Pražské energetiky (PRE).

Podobně hovoří i Martin Schreier ze Skupiny ČEZ: „Naše zkušenost říká, že lidé si tyto typy panelů většinou instalují sami, příp. s pomocí elektroinstalačních firem.“ Zároveň však dodává, že mnoho společností na toto odvětví zatím specializovaných není. Další zájemce může odradit absence státních dotací. Aktuálně vypsané dotační programy, které pomáhají s financováním fotovoltaických elektráren, se na balkonové solární panely nevztahují.

Ušetřit na elektřině můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za elektřinu, patří i změna dodavatele. Spočítejte si ceny u jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.Tím potenciální problémy bohužel nekončí. Ve stanovách společenství vlastníků jednotek (SVJ) bývá vyžadován souhlas ostatních vlastníků v situacích, kdy má dojít ke změně vzhledu budovy. Instalace solárních panelů na balkon do této kategorie rozhodně spadá. Ostatně, balkony jsou z právního hlediska považovány za společné části budovy – a to i v případě, že jsou přístupné jen z vašeho bytu. U nájemního bydlení pochopitelně potřebujete ještě souhlas majitele bytu.

I kvůli uvedeným skutečnostem jsou fotovoltaické panely na balkoně zatím okrajovou záležitostí. Jejich nákup a instalace vyžadují výrazně vyšší míru zapojení ze strany pořizovatele než střešní fotovoltaika. Proto podobná řešení aktuálně uvidíme spíše u solárních nadšenců. Nízká cena a snadná dostupnost ale nejspíš povedou k rychlému rozšíření balkonových solárních panelů. Například v Německu jsou tyto systémy velmi populární a v některých oblastech na ně občané mohou čerpat i dotace.


Zajímavost

Finanční příspěvek na balkonové solární panely nabízí svým obyvatelům například město Düsseldorf. Místní občané mohou získat dotaci až 600 eur. Celková částka zároveň nesmí být vyšší než 50 % pořizovací ceny.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.