Balkónové solární panely

Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

Fotovoltaika zažívá boom

Ceny energií v posledních měsících nepříjemně narůstají. Domácnosti i firmy se tak poohlíží po alternativních zdrojích energie. Boom zažívají zejména solární panely, které získávají energii ze slunečního záření. Ta může posloužit například k ohřevu vody, vytápění nebo výrobě elektřiny. Žijete stejně jako zhruba další 3 miliony lidí v ČR v panelovém domě? Ani to vám dnes nemusí zabránit v pořízení domácí fotovoltaiky – stačí, když máte k dispozici balkon.

Výrobci přichází s malými solárními systémy s výkonem v řádu stovek watt-peaků (Wp). Dají se umístit na stěnu, zahradní přístřešek nebo třeba na balkon. Některé systémy jsou pro využití na balkoně přímo navržené. Umístění na balkoně dává v mnoha ohledech smysl. Jedná se o nevyužitý prostor s ideálním rovným tvarem, ve vyšších patrech navíc většinou neřešíte zastínění okolními stromy či předměty.

Zajímavost

Rostoucí popularitu fotovoltaiky dokládají aktuální statistiky. Za první pololetí roku 2022 bylo v ČR nainstalováno více fotovoltaických elektráren než za celý loňský rok. V porovnání s prvním pololetím roku 2021 je nárůst téměř trojnásobný.

Solární panel připojíte i do klasické zásuvky

Solární panely na balkon mohou mít různou podobu. Obecně se dají rozdělit na jednodušší fotovoltaiky bez baterie a propracovanější systémy s akumulátorem. Řešení bez baterie často připojíte do běžné zásuvky. Solární panel tak zprovozníte sami a bez nutnosti technických úprav. Jiné modely vyžadují k oddělení od elektrické sítě instalaci dodatečných transformátorů, případně fungují ve speciálních síťových zásuvkách. Získaná energie je v těchto případech určena k přímé spotřebě.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci porovnat ceny elektřiny

„Lidem doporučujeme pečlivé prostudování pokynů výrobce a ověření, že provoz uvedeného typu a jeho instalace není v rozporu s českou legislativou a např. v kanceláři místně příslušné energetické distribuční společnosti ověřit, jestli zařízení je kompatibilní s českými standardy,“ říká Martin Schreier, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ.

„Zkušenosti z trhu hovoří o tom, že drtivá většina modelů obsahuje poměrně přesné informace o možnostech přímého zapojení do elektrické sítě v zemích, kam je FV zařízení importováno. V případě složitějších variant (hlavně u nutnosti předchozí instalace speciálních síťových zásuvek, speciálních elektroměrů atd.) neudělá zákazník chybu, pokud bude instalaci konzultovat např. i se specializovanou elektroinstalační firmou,“ dodává Schreier.

Komplexnější volbu představují fotovoltaické systémy s baterií. Akumulátory slouží k uchování přebytečné energie na pozdější potřebu. Pořízení balkonové fotovoltaiky s baterií je pochopitelně dražší – počítat musíte s částkou okolo 50–60 tisíc Kč. Základní sety do zásuvky začínají na zhruba 15 tisících Kč.

Více než vyšší cena vás ale u akumulátorových systémů bude trápit otázka umístění baterie. Akumulátor by se neměl nacházet v obytných prostorách, navíc u něj potřebujete zajistit patřičné odvětrávání a chlazení. V panelových bytech nebývá k dispozici technická místnost, která k těmto účelům poslouží například v rodinných domech. Na balkonech proto často uvidíte podomácku vyrobené boxy na baterii.

Vyplatí se fotovoltaika na balkoně?

Návratnost investice ovlivňuje řada faktorů. „Teoreticky by se ekonomika provozu balkonových FVE neměla nijak výrazně lišit od fotovoltaik provozovaných jinde v ČR. Snižují ho však často místní podmínky na balkonech, se kterými díky dispozici domů nebo bytů jde těžko něco dělat – např. ne všechny balkony jsou orientované na jih, ne všude jde dosáhnout optimálního sklonu panelů cca 25 stupňů atd.,“ popisuje Schreier specifika balkonových systémů.

Balkonový solární systém dokáže v závislosti na typu vyrobit až 600 kWh elektrické energie ročně. Finální číslo ale ovlivní lokalita a místní podmínky. Ve výsledku může být produkce o poznání nižší. Střízlivější odhady proto kalkulují spíše s 400 kWh ročně.

Příklad

Při aktuální průměrné ceně elektřiny okolo 8 Kč/kWh vám balkonový solární systém vyrábějící 400 kWh ušetří až 3200 Kč za rok. Počáteční investice ve výši 20 tisíc Kč by se vám tak měla vrátit za 6–7 let. Počítat přitom můžete zhruba s 20 lety provozu.

Bez dotace a jen se souhlasem SVJ

Z dosud uvedených informací se balkonové solární panely jeví jako poměrně ideální volba. Vše tak růžové ale není, při instalaci se budete potýkat s mnoha překážkami. Problém může nastat již při hledání montážní a revizní firmy. Zatímco u velkých fotovoltaických systémů na střechu vám instalaci na klíč nabízí řada společností včetně mnoha dodavatelů elektřiny, v oblasti balkonových solárních panelů panuje zcela jiná situace. „Nemáme s tím žádnou praktickou zkušenost, tato řešení nerealizujeme,“ uvádí k balkonovým fotovoltaikám Karel Hanzelka, vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí Pražské energetiky (PRE).

Podobně hovoří i Martin Schreier ze Skupiny ČEZ: „Naše zkušenost říká, že lidé si tyto typy panelů většinou instalují sami, příp. s pomocí elektroinstalačních firem.“ Zároveň však dodává, že mnoho firem na toto odvětví zatím specializovaných není. Další zájemce může odradit absence státních dotací. Aktuálně vypsané dotační programy, které pomáhají s financováním fotovoltaických elektráren, se na balkonové solární panely nevztahují.

Ušetřit na elektřině můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za elektřinu, patří i změna dodavatele. Spočítejte si ceny u jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Chci výhodnější elektřinu


Tím potenciální problémy bohužel nekončí. Ve stanovách společenství vlastníků jednotek (SVJ) bývá vyžadován souhlas ostatních vlastníků v situacích, kdy má dojít ke změně vzhledu budovy. Instalace solárních panelů na balkon do této kategorie rozhodně spadá. Ostatně, balkony jsou z právního hlediska považovány za společné části budovy – a to i v případě, že jsou přístupné jen z vašeho bytu. U nájemního bydlení pochopitelně potřebujete ještě souhlas majitele bytu.

I kvůli uvedeným skutečnostem jsou solární panely na balkoně zatím okrajovou záležitostí. Jejich nákup a instalace vyžaduje výrazně vyšší míru zapojení ze strany pořizovatele než střešní fotovoltaika. Proto podobná řešení aktuálně uvidíme spíše u solárních nadšenců. Vzhledem k vysokým cenám elektřiny by ale nijak nepřekvapilo masové rozšíření balkonových solárních panelů. Například u našich západních sousedů popularita těchto systémů narůstá a v některých oblastech na ně němečtí občané mohou dokonce čerpat i dotace.

Zajímavost

Finanční příspěvek na balkonové solární panely nabízí svým obyvatelům například město Düsseldorf. Místní občané mohou získat dotaci až 400 eur. Celková částka zároveň nesmí být vyšší než 50 % pořizovací ceny.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapínání indukčního sporáku
  Energie
  13. března 2023|Pavla Pavelková
  Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

  Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

 • Síť elektrického vedení při západu slunce
  Energie
  07. března 2023|Jana Březinová
  Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

  Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

 • Dům s větrnou elektrárnou v pozadí
  Energie
  01. března 2023|Petr Pohůdka
  Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

  Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

 • Energetický štítek domu
  Energie
  17. února 2023|Jana Březinová
  Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

  Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

 • Ostrovní dům na okraji lesa
  Energie
  11. února 2023|Petr Woff
  Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

  V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

 • Moderní pasivní dům
  Energie
  07. února 2023|Petr Pohůdka
  Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

  Uvažujete o výstavbě rodinného domu? Vzhledem k cenám energií rozhodně stojí za zvážení stavba v pasivním standardu. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody? S jakou spotřebou energie můžete v podobných budovách počítat? Shrnuli jsme pro vás základní informace o pasivních domech.

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  Energie
  31. ledna 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo EP Energy Trading nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Pokud se potvrdí aktuální trendy, ještě letos se dočkáme početnějších a výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

 • Žena ve svetru sedí na topení
  Energie
  04. října 2022|Jana Březinová
  Jak šetřit na vytápění

  Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.