Balkónové solární panely

Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

14. 11. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

Fotovoltaika zažívá boom

Ceny energií v posledních měsících nepříjemně narůstají. Domácnosti i firmy se tak poohlíží po alternativních zdrojích energie. Boom zažívají zejména solární panely, které získávají energii ze slunečního záření. Ta může posloužit například k ohřevu vody, vytápění nebo výrobě elektřiny. Žijete stejně jako zhruba další 3 miliony lidí v ČR v panelovém domě? Ani to vám dnes nemusí zabránit v pořízení domácí fotovoltaiky – stačí, když máte k dispozici balkon.

Výrobci přichází s malými solárními systémy s výkonem v řádu stovek watt-peaků (Wp). Dají se umístit na stěnu, zahradní přístřešek nebo třeba na balkon. Některé systémy jsou pro využití na balkoně přímo navržené. Umístění na balkoně dává v mnoha ohledech smysl. Jedná se o nevyužitý prostor s ideálním rovným tvarem, ve vyšších patrech navíc většinou neřešíte zastínění okolními stromy či předměty.

Zajímavost

Rostoucí popularitu fotovoltaiky dokládají aktuální statistiky. Za první pololetí roku 2022 bylo v ČR nainstalováno více fotovoltaických elektráren než za celý loňský rok. V porovnání s prvním pololetím roku 2021 je nárůst téměř trojnásobný.

Solární panel připojíte i do klasické zásuvky

Solární panely na balkon mohou mít různou podobu. Obecně se dají rozdělit na jednodušší fotovoltaiky bez baterie a propracovanější systémy s akumulátorem. Řešení bez baterie často připojíte do běžné zásuvky. Solární panel tak zprovozníte sami a bez nutnosti technických úprav. Jiné modely vyžadují k oddělení od elektrické sítě instalaci dodatečných transformátorů, případně fungují ve speciálních síťových zásuvkách. Získaná energie je v těchto případech určena k přímé spotřebě.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

„Lidem doporučujeme pečlivé prostudování pokynů výrobce a ověření, že provoz uvedeného typu a jeho instalace není v rozporu s českou legislativou a např. v kanceláři místně příslušné energetické distribuční společnosti ověřit, jestli zařízení je kompatibilní s českými standardy,“ říká Martin Schreier, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ.

„Zkušenosti z trhu hovoří o tom, že drtivá většina modelů obsahuje poměrně přesné informace o možnostech přímého zapojení do elektrické sítě v zemích, kam je FV zařízení importováno. V případě složitějších variant (hlavně u nutnosti předchozí instalace speciálních síťových zásuvek, speciálních elektroměrů atd.) neudělá zákazník chybu, pokud bude instalaci konzultovat např. i se specializovanou elektroinstalační firmou,“ dodává Schreier.

Komplexnější volbu představují fotovoltaické systémy s baterií. Akumulátory slouží k uchování přebytečné energie na pozdější potřebu. Pořízení balkonové fotovoltaiky s baterií je pochopitelně dražší – počítat musíte s částkou okolo 50–60 tisíc Kč. Základní sety do zásuvky začínají na zhruba 15 tisících Kč.

Více než vyšší cena vás ale u akumulátorových systémů bude trápit otázka umístění baterie. Akumulátor by se neměl nacházet v obytných prostorách, navíc u něj potřebujete zajistit patřičné odvětrávání a chlazení. V panelových bytech nebývá k dispozici technická místnost, která k těmto účelům poslouží například v rodinných domech. Na balkonech proto často uvidíte podomácku vyrobené boxy na baterii.

Vyplatí se fotovoltaika na balkoně?

Návratnost investice ovlivňuje řada faktorů. „Teoreticky by se ekonomika provozu balkonových FVE neměla nijak výrazně lišit od fotovoltaik provozovaných jinde v ČR. Snižují ho však často místní podmínky na balkonech, se kterými díky dispozici domů nebo bytů jde těžko něco dělat – např. ne všechny balkony jsou orientované na jih, ne všude jde dosáhnout optimálního sklonu panelů cca 25 stupňů atd.,“ popisuje Schreier specifika balkonových systémů.

Balkonový solární systém dokáže v závislosti na typu vyrobit až 600 kWh elektrické energie ročně. Finální číslo ale ovlivní lokalita a místní podmínky. Ve výsledku může být produkce o poznání nižší. Střízlivější odhady proto kalkulují spíše s 400 kWh ročně.

Příklad

Při aktuální průměrné ceně elektřiny okolo 8 Kč/kWh vám balkonový solární systém vyrábějící 400 kWh ušetří až 3200 Kč za rok. Počáteční investice ve výši 20 tisíc Kč by se vám tak měla vrátit za 6–7 let. Počítat přitom můžete zhruba s 20 lety provozu.

Bez dotace a jen se souhlasem SVJ

Z dosud uvedených informací se balkonové solární panely jeví jako poměrně ideální volba. Vše tak růžové ale není, při instalaci se budete potýkat s mnoha překážkami. Problém může nastat již při hledání montážní a revizní firmy. Zatímco u velkých fotovoltaických systémů na střechu vám instalaci na klíč nabízí řada společností včetně mnoha dodavatelů elektřiny, v oblasti balkonových solárních panelů panuje zcela jiná situace. „Nemáme s tím žádnou praktickou zkušenost, tato řešení nerealizujeme,“ uvádí k balkonovým fotovoltaikám Karel Hanzelka, vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí Pražské energetiky (PRE).

Podobně hovoří i Martin Schreier ze Skupiny ČEZ: „Naše zkušenost říká, že lidé si tyto typy panelů většinou instalují sami, příp. s pomocí elektroinstalačních firem.“ Zároveň však dodává, že mnoho firem na toto odvětví zatím specializovaných není. Další zájemce může odradit absence státních dotací. Aktuálně vypsané dotační programy, které pomáhají s financováním fotovoltaických elektráren, se na balkonové solární panely nevztahují.

Ušetřit na elektřině můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za elektřinu, patří i změna dodavatele. Spočítejte si ceny u jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.


Tím potenciální problémy bohužel nekončí. Ve stanovách společenství vlastníků jednotek (SVJ) bývá vyžadován souhlas ostatních vlastníků v situacích, kdy má dojít ke změně vzhledu budovy. Instalace solárních panelů na balkon do této kategorie rozhodně spadá. Ostatně, balkony jsou z právního hlediska považovány za společné části budovy – a to i v případě, že jsou přístupné jen z vašeho bytu. U nájemního bydlení pochopitelně potřebujete ještě souhlas majitele bytu.

I kvůli uvedeným skutečnostem jsou solární panely na balkoně zatím okrajovou záležitostí. Jejich nákup a instalace vyžaduje výrazně vyšší míru zapojení ze strany pořizovatele než střešní fotovoltaika. Proto podobná řešení aktuálně uvidíme spíše u solárních nadšenců. Vzhledem k vysokým cenám elektřiny by ale nijak nepřekvapilo masové rozšíření balkonových solárních panelů. Například u našich západních sousedů popularita těchto systémů narůstá a v některých oblastech na ně němečtí občané mohou dokonce čerpat i dotace.

Zajímavost

Finanční příspěvek na balkonové solární panely nabízí svým obyvatelům například město Düsseldorf. Místní občané mohou získat dotaci až 400 eur. Celková částka zároveň nesmí být vyšší než 50 % pořizovací ceny.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?