Výhody pojištění domácnosti v nájemním bydlení
Bydlíte v pronajatém bytě nebo domě? To ještě neznamená, že veškeré pojištění obstará majitel nemovitosti. Podceňovat byste neměli zejména pojištění domácnosti a odpovědnosti za škodu. Proč se vyplatí sjednat pojištění bytu v nájmu a v jakých případech vás smlouva s pojišťovnou ochrání před nepříjemnostmi?
Nájemce, nájemník, pronajímatel: Kdo je kdo?
Na úvod si ujasněme pár základních pojmů. Občas v nich totiž bývá pořádný zmatek.
Pronajímatel: Osoba, která nemovitost pronajímá. Na základě nájemní smlouvy poskytuje nájemci byt k užívání. Typicky se jedná o majitele dané nemovitosti, ale nemusí to být pravidlem.
Nájemce: Osoba, která na základě smlouvy s pronajímatelem získá byt k užívání. Pronajímateli za to platí nájemné.
Nájemník: Méně užívané označení pro nájemce.
Pojištění bytu v nájmu: Co platí nájemník?
Někteří nájemci mají dojem, že pojištění nepotřebují. Předpokládají, že zaplatí nájemné a o vše ostatní se postará majitel bytu. V případě nepříjemné události jim pak zbydou jen oči pro pláč. Chyba spočívá především v nedostatečné informovanosti. Dotyční si pletou dva rozdílné termíny – pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti.
Pojištění nemovitosti by si měl skutečně sjednat majitel objektu. Tento typ pojištění chrání primárně samotnou stavbu a součásti, které jsou s budovou pevně spojeny. Vztahuje se na zdi, stropy, podlahy, radiátory či schody. Naproti tomu pojištění domácnosti týká konkrétního vybavení – nábytku, elektroniky, spotřebičů, cenností a dalších věcí uložených v domácnosti. Pojištění domácnosti uzavírá zpravidla nájemce.
Pro pochopení rozdílů mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti existuje jednoduchá pomůcka. Představte si, že byt otočíte vzhůru nohama. Vše, co se vysype, spadá pod pojištění domácnosti. Na zbytek se vztahuje pojištění nemovitosti. Některé vybavení bývá v tomto ohledu sporné. Jde například o vestavěné skříně či kuchyňské linky. Před podpisem smlouvy si tedy raději ověřte, jak se k problematice staví zvažovaná pojišťovna.
Podle údajů České asociace pojišťoven má pojištění domácnosti sjednáno pouze 2,5 milionu Čechů. Zbytek občanů svůj majetek nijak nechrání. Uzavřené smlouvy jsou navíc v mnoha případech podpojištěné a pojistné částky by nestačily na kompenzaci vzniklé škody.
Pojištění může být vyžadováno v nájemní smlouvě
Jen málokdy vám pronajímatel poskytne kompletně zařízený byt, do kterého si nemusíte pořídit vůbec nic. Navíc si do domácnosti přestěhujete řadu svých věcí včetně cenností. Pojištění domácnosti proto obvykle sjednává nájemce. Platí to i v nejběžnějších situacích, kdy každá ze zainteresovaných stran vlastní část vybavení.
V první chvíli vás možná napadne, že by si měl pojištění domácnosti sjednat pronajímatel i nájemce – každý na své vybavení. Jenže uzavření dvojího pojištění smysl nedává. Při pojistné události nelze čerpat dvě pojistná plnění na jednu domácnost. Nejlepší řešení tak představuje, když pojištění domácnosti zařídí nájemce a pojistí zároveň i vybavení majitele. Proto je důležité, aby pronajímatel konkrétní předměty specifikoval v nájemní smlouvě nebo předávacím protokolu. Nájemce by podle tohoto seznamu měl přizpůsobit limity pojistného plnění.
Příklad: Rodina se stěhuje do nájemního bytu. Pronajímatel poskytuje větší část zařízení včetně nábytku a elektrospotřebičů.
Varianta 1: Pojištění domácnosti uzavřel pronajímatel a podle výše pojistného upravil nájemné. Majetek, který si do bytu přestěhuje rodina, není v případě pojistné události chráněn.
Varianta 2: Pojištění domácnosti sjedná i s ohledem na majetek pronajímatele člen rodiny. Uzavřená smlouva se vztahuje na kompletní vybavení bytu.
Požadavek na sjednání pojištění ze strany nájemce se stále častěji objevuje přímo v nájemní smlouvě. Pokud nájemce tento bod smlouvy poruší, může na něm pronajímatel vymáhat škodu na svém majetku.
Zkontrolujte si, zda se pojištění domácnosti vztahuje i na vybavení a součásti bytu, které patří jiným osobám (pronajímateli). Některé pojišťovny poskytují plnění jen u předmětů vlastněných osobou, jež pojištění sjednala.
Nepodceňujte odpovědnost za škodu
Nájem bytu přináší i další rizika. Kromě pojištění nemovitosti a domácnosti se proto hojně využívá ještě pojištění odpovědnosti za škodu. To nejspíš znáte pod lidovějším označením „pojistka na blbost“. Pojištění odpovědnosti vás zachrání v momentu, kdy provozem své domácnosti nechtěně způsobíte škodu třetím osobám. Mezi klasické příklady patří:
poškození dalších domácností v důsledku požáru,
poškození cizího majetku pádem předmětů z vašeho okna či balkonu,
škody zapříčiněné chováním vašeho domácího mazlíčka.
V neposlední řadě vám pojištění odpovědnosti za škodu pomůže v situacích, kdy poškodíte vybavení bytu, které není vaše. Pojištění odpovědnosti se běžně vztahuje na všechny příslušníky domácnosti včetně osob v ní zaměstnaných.
Ani pronajímatelé nemovitostí by na pojištění odpovědnosti neměli zapomínat. Ke škodě totiž může dojít i ve chvíli, kdy je byt neobsazený. Za nečekanou havárii vody v prázdném bytě zodpovídá přímo majitel.
Najděte si nejlepší pojištění se Srovnejto.cz
Zvažujete pojištění domácnosti nebo odpovědnosti za škodu? Využijte naši online kalkulačku. Během pár minut vám porovnáme nabídky největších pojišťoven. Můžete si tak být jisti, že najdete tu nejvýhodnější nabídku na trhu. Pokud se vám bude zamlouvat, naši specialisté vám zdarma pomohou se sjednáním pojištění. Vše s vámi vyřídíme z pohodlí domova.