Prasknuté potrubí v kuchyni

Výhody pojištění domácnosti v nájemním bydlení

Bydlíte v pronajatém bytě nebo domě? To ještě neznamená, že veškeré pojištění obstará majitel nemovitosti. Podceňovat byste neměli zejména pojištění domácnosti a odpovědnosti za škodu. Proč se vyplatí sjednat pojištění bytu v nájmu a v jakých případech vás smlouva s pojišťovnou ochrání před nepříjemnostmi?

Nájemce, nájemník, pronajímatel: Kdo je kdo?

Na úvod si ujasněme pár základních pojmů. Občas v nich totiž bývá pořádný zmatek.

 • Pronajímatel: Osoba, která nemovitost pronajímá. Na základě nájemní smlouvy poskytuje nájemci byt k užívání. Typicky se jedná o majitele dané nemovitosti, ale nemusí to být pravidlem.

 • Nájemce: Osoba, která na základě smlouvy s pronajímatelem získá byt k užívání. Pronajímateli za to platí nájemné.

 • Nájemník: Méně užívané označení pro nájemce.

Pojištění domácnosti

Nezapomínejte na pojištění domácnosti ani v pronájmu.

Spočítejte si nabídky jednotlivých pojišťoven v naší kalkulačce. S výběrem té nejvýhodnější vám rádi pomůžeme.

Chci si pojistit vybavení pronajatého bytu

Pojištění bytu v nájmu: Co platí nájemník?

Někteří nájemci mají dojem, že pojištění nepotřebují. Předpokládají, že zaplatí nájemné a o vše ostatní se postará majitel bytu. V případě nepříjemné události jim pak zbydou jen oči pro pláč. Chyba spočívá především v nedostatečné informovanosti. Dotyční si pletou dva rozdílné termíny – pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti.

Pojištění nemovitosti by si měl skutečně sjednat majitel objektu. Tento typ pojištění chrání primárně samotnou stavbu a součásti, které jsou s budovou pevně spojeny. Vztahuje se na zdi, stropy, podlahy, radiátory či schody. Naproti tomu pojištění domácnosti týká konkrétního vybavení – nábytku, elektroniky, spotřebičů, cenností a dalších věcí uložených v domácnosti. Pojištění domácnosti uzavírá zpravidla nájemce.

Náš tip

Pro pochopení rozdílů mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti existuje jednoduchá pomůcka. Představte si, že byt otočíte vzhůru nohama. Vše, co se vysype, spadá pod pojištění domácnosti. Na zbytek se vztahuje pojištění nemovitosti. Některé vybavení bývá v tomto ohledu sporné. Jde například o vestavěné skříně či kuchyňské linky. Před podpisem smlouvy si tedy raději ověřte, jak se k problematice staví zvažovaná pojišťovna.


Podle údajů České asociace pojišťoven má pojištění domácnosti sjednáno pouze 2,5 milionu Čechů. Zbytek občanů svůj majetek nijak nechrání. Uzavřené smlouvy jsou navíc v mnoha případech podpojištěné a pojistné částky by nestačily na kompenzaci vzniklé škody.

Pojištění může být vyžadováno v nájemní smlouvě

Jen málokdy vám pronajímatel poskytne kompletně zařízený byt, do kterého si nemusíte pořídit vůbec nic. Navíc si do domácnosti přestěhujete řadu svých věcí včetně cenností. Pojištění domácnosti proto obvykle sjednává nájemce. Platí to i v nejběžnějších situacích, kdy každá ze zainteresovaných stran vlastní část vybavení.

V první chvíli vás možná napadne, že by si měl pojištění domácnosti sjednat pronajímatel i nájemce – každý na své vybavení. Jenže uzavření dvojího pojištění smysl nedává. Při pojistné události nelze čerpat dvě pojistná plnění na jednu domácnost. Nejlepší řešení tak představuje, když pojištění domácnosti zařídí nájemce a pojistí zároveň i vybavení majitele. Proto je důležité, aby pronajímatel konkrétní předměty specifikoval v nájemní smlouvě nebo předávacím protokolu. Nájemce by podle tohoto seznamu měl přizpůsobit limity pojistného plnění.

Příklad: Rodina se stěhuje do nájemního bytu. Pronajímatel poskytuje větší část zařízení včetně nábytku a elektrospotřebičů.

 • Varianta 1: Pojištění domácnosti uzavřel pronajímatel a podle výše pojistného upravil nájemné. Majetek, který si do bytu přestěhuje rodina, není v případě pojistné události chráněn.

 • Varianta 2: Pojištění domácnosti sjedná i s ohledem na majetek pronajímatele člen rodiny. Uzavřená smlouva se vztahuje na kompletní vybavení bytu.


Požadavek na sjednání pojištění ze strany nájemce se stále častěji objevuje přímo v nájemní smlouvě. Pokud nájemce tento bod smlouvy poruší, může na něm pronajímatel vymáhat škodu na svém majetku.

Zkontrolujte si, zda se pojištění domácnosti vztahuje i na vybavení a součásti bytu, které patří jiným osobám (pronajímateli). Některé pojišťovny poskytují plnění jen u předmětů vlastněných osobou, jež pojištění sjednala.

Nepodceňujte odpovědnost za škodu

Nájem bytu přináší i další rizika. Kromě pojištění nemovitosti a domácnosti se proto hojně využívá ještě pojištění odpovědnosti za škodu. To nejspíš znáte pod lidovějším označením „pojistka na blbost“. Pojištění odpovědnosti vás zachrání v momentu, kdy provozem své domácnosti nechtěně způsobíte škodu třetím osobám. Mezi klasické příklady patří:

 • vytopení souseda,

 • poškození dalších domácností v důsledku požáru,

 • poškození cizího majetku pádem předmětů z vašeho okna či balkonu,

 • škody zapříčiněné chováním vašeho domácího mazlíčka.


V neposlední řadě vám pojištění odpovědnosti za škodu pomůže v situacích, kdy poškodíte vybavení bytu, které není vaše. Pojištění odpovědnosti se běžně vztahuje na všechny příslušníky domácnosti včetně osob v ní zaměstnaných.

Náš tip

Ani pronajímatelé nemovitostí by na pojištění odpovědnosti neměli zapomínat. Ke škodě totiž může dojít i ve chvíli, kdy je byt neobsazený. Za nečekanou havárii vody v prázdném bytě zodpovídá přímo majitel.

Najděte si nejlepší pojištění se Srovnejto.cz

Zvažujete pojištění domácnosti nebo odpovědnosti za škodu? Využijte naši online kalkulačku. Během pár minut vám porovnáme nabídky největších pojišťoven. Můžete si tak být jisti, že najdete tu nejvýhodnější nabídku na trhu. Pokud se vám bude zamlouvat, naši specialisté vám zdarma pomohou se sjednáním pojištění. Vše s vámi vyřídíme z pohodlí domova.

S výběrem nejvýhodnějšího pojištění domácnosti vám rádi pomůžeme.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Dům a domácnost
  15. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

 • Hořící svíčka na vánočním stromku
  Dům a domácnost
  15. prosince 2022|Jana Březinová
  Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

  Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

 • Nemáte pojištěný dům - Rodina na ulici před svým domem
  Dům a domácnost
  18. listopadu 2022|Veronika Doskočilová
  Nemáte podpojištěný dům? I při malé škodě a vysokém krytí nemusíte dostat skoro nic

  Při podpojištění nemovitosti pojišťovny nemusí, ale většinou krátí pojistné plnění, a to stejným poměrem, jakým je nemovitost podpojištěná. Za určitých okolností tak můžete dostat jen zlomek toho, co vynaložíte za opravu.

 • Vosí hnízdo pod střechou
  Dům a domácnost
  22. října 2022|Veronika Doskočilová
  Kryje pojištění majetku pád parašutisty na dům nebo encefalitidu? Aneb o čem lidé často neví, že mají pojištěno

  Pojištění domácnosti a nemovitosti je nejčastěji využíváno pro situace jako vichřice, vytopení sousedů, vloupání a další. Najde se ale i řada netradičních situací, na které tato pojištění myslí. Jen o nich lidé často neví.

 • Chaty a chalupy jako trend - Roubenka
  Dům a domácnost
  20. října 2022|Veronika Doskočilová
  Chaty a chalupy jako trend

  Češi se ve velkém stěhují na chaty a chalupy. Zapomínají ale na aktualizaci pojistek. Rekonstrukce i nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

 • Drahý obraz si můžete připojistit v rámci druhého domácího pojištění - Domácí zátiší z obrazem
  Dům a domácnost
  18. října 2022|Veronika Doskočilová
  Drahý obraz si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti, ale i samostatně

  Máte doma drahý obraz na plátně? Většinou ho stačí zahrnout do pojištění domácnosti. U dražších kusů je ale potřeba samostatné pojištění i posudek. A hodnotí se i zabezpečení nemovitosti.

 • Průvodce koupí pozemku a výstavbou - manželé prochází stavbu domu
  Dům a domácnost
  15. října 2022|Jana Březinová
  Průvodce koupí stavebního pozemku a výstavbou

  V dnešní době představuje koupě pozemku investici v řádech milionů korun, proto jeho výběr neuspěchejte. Jinak se může stát, že se vám výstavba rodinného domu prodraží nebo vůbec nebude možná. Po zahájení výstavby předcházejte neočekávaným výdajům pomocí pojištění hrubé stavby.

 • Podpis smlouvy o pojištění majetku
  Dům a domácnost
  10. října 2022|Veronika Doskočilová
  Máte podpojištěnou nemovitost? Následky mohou být finančně likvidační

  Podpojištění nemovitosti vám v případě pojistné události plnění od pojišťovny výrazně zkrátí. Místo peněz za skutečnou škodu tak můžete dostat jen zlomek, který vám škodu nenahradí.

 • Žena maluje po rekonstrukci bytu
  Dům a domácnost
  16. září 2022|Jana Březinová
  Ceny za rekonstrukci šly rapidně nahoru, nepodceňujte to

  V posledních měsících výrazně vzrostla cena stavebních materiálů i práce řemeslníků. To znamená jediné – rekonstrukce bytu se prodraží. Na kolik teď rekonstrukce vyjde a má smysl čekat na zlevnění? Na co si dát pozor a jak ušetřit, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě?

 • Poškozená střecha domu po pádu stromu
  Dům a domácnost
  12. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Buďte připraveni na všechny živelné pohromy

  Přírodní živly udeří svoji silou mnohdy nečekaně a působí velké škody na relativně malém území. Tornáda, vichřice, povodně, ale i krupobití nebo oheň a sníh představují v posledních letech podstatnou část pojistných událostí, které musí pojišťovny řešit. Jen loni vyplatily za škody na majetku 6,45 miliardy korun, což byl proti roku 2020 nárůst o 117 %. Proto je nezbytně nutné pojištění nepodceňovat a samotnou pojistku správně nastavit.

 • Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům - Chata s terasou pod kopcem, kamenná cesta
  Dům a domácnost
  07. září 2022|Jana Březinová
  Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům

  Léto se chýlí ke konci a brzy začnou žně pro vykradače chat a chalup. Opuštěné rekreační objekty jsou snadnou kořistí, protože v zimních měsících mají zloději na vloupání klid. Navíc v letošním roce počet vloupání do chat a chalup vzrostl. Jak na zabezpečení chaty, aby se vám lupiči vyhnuli? A jak si správně nastavit pojištění chaty, aby vám pokrylo případné škody?

 • Pár mezi krabicemi v novém bytě
  Dům a domácnost
  29. srpna 2022|Jana Březinová
  Odpovědnost jako součást pojištění nemovitosti

  Stačí chvilka nepozornosti a můžete zavinit škody za miliony –⁠ ať už vytopíte sousedy nebo někoho srazíte na kole. Nezanedbatelné škody na cizím majetku mohou způsobit také vaše děti či domácí mazlíčci. I když máte „den blbec“, pojištění odpovědnosti vás spolehlivě ochrání. Přesto ho má sjednáno jen 39 % Čechů.

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • asistence
  Dům a domácnost
  26. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Asistenční služby u majetku: Víte, v jakých situacích se vám můžou hodit?

  Zabouchnuté dveře, deratizace nebo třeba servis elektrospotřebičů. Víte, co mají všechny tyto služby společného? Mnohé pojišťovny je nabízejí v rámci balíčků asistenčních služeb. Asistenční služby jsou totiž (minimálně v základní verzi) součástí všech majetkových pojistných smluv a extra se za ně nepřiplácí. Proto jsou často opomíjené a řada pojistníků dokonce ani netuší, že je může aktivně využívat.

 • pronájem
  Dům a domácnost
  10. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Pronájem bytu: Kde hledat ty nejlepší nabídky a na co se ptát při osobní prohlídce?

  Vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám a současné situaci jste se rozhodli pro pronájem bytu. Kde takový pronájem hledat a jak se na celý proces vlastně připravit? Máme pro vás praktické rady i tipy, které využijete při samotné prohlídce.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Prohlídka bytu před koupí
  Dům a domácnost
  22. března 2022|Jana Březinová
  Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

  Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

 • Pojištění majetku - dům pod deštníkem
  Dům a domácnost
  10. října 2021|Jana Poncarová
  Jak si správně pojistit majetek?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Jedním z nástrojů je pojištění. Produkty pojišťoven jsou dnes natolik rozsáhlé, že pojistit lze téměř vše. Důležité je dobře nastavit hodnotu majetku a pojištění pravidelně aktualizovat – třeba nyní, kdy zdražují nemovitosti i stavební materiál.

 • Vloupání do auta
  Dům a domácnostAuto
  27. července 2021|Petr Woff
  Které okresy ČR jsou nejrizikovější pro řidiče a majitele nemovitostí?

  Praha, Brno a Ostrava jsou nejlidnatějšími městy České republiky, takže nejčastěji figurují v tuzemské černé kronice. Ale jakmile porovnáme stejné populační jednotky, vyjdou jiné výsledky. V silničních nehodách smutně vyniká Lounsko. Vloupačky do rodinných domů a bytů jsou nejpravděpodobnější v Plzni. Srovnejme, jaké okresy ČR představují vysoké, nebo nízké riziko.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.