Vytopení souseda

 • Stačí jen chvilka nepozornosti a problém je na světě

 • Co dělat, pokud se vám podaří vytopit souseda?

 • V takovém případě pomůže dobře nastavená pojistka

Chraňte svůj majetek

Pro sjednání pojištění majetku vyberte jednu z možností:

Když voda škodí…

Vytopení bytu je podle statistik pojišťoven jednou z nejčastěji řešených pojistných událostí. Mezi nejčastější příčiny vytopení vodou patří prasklé vodovodní potrubí, vyteklá pračka či myčka, nefunkční vodovodní kohoutek nebo závady na koupelnovém či kuchyňském vybavení.

Prakticky kvůli maličkostem jde většinou o škody v řádu desetitisíců korun. Pokud ale voda nateče do drahé elektroniky nebo poškodí luxusní podlahu, která se dneska už nevyrábí, může se šplhat k astronomickým výšinám.

Žít s promočeným stropem, zvlněnou podlahou nebo mapami na stěnách se nechce pravděpodobně nikomu z nás. Estetická stránka je samozřejmě jedna věc. Nesnesitelná vlhkost v domě či bytě druhá.

Kdo ale za škodu způsobenou unikající vodou zodpovídá? A jakou pojistku sjednat, abyste mohli v klidu spát nebo odjet na zaslouženou zahraniční dovolenou?

Měli byste vědět!

Odstranění škod napáchaných vodou musíte zvládnout do 30 dnů. Pokud není náprava z vaší strany do této doby realizovaná, soused si může škodu odstranit sám a po vás pak bude vymáhat všechny vynaložené náklady.

Co dělat, pokud vytopíte souseda?

V případě vytopení je obvykle potřeba počítat s tím, že škody v naší domácnosti bývají obecně menšího rozsahu než ty u sousedů, jimž voda často poškodí omítky, vybavení bytu nebo dokonce elektroinstalaci.

V první řadě je nicméně potřeba neprodleně zavřít přívod vody a kontaktovat souseda pod vámi. Vaší povinností je co nejdříve zajistit náhradu škod, které voda napáchala. A tady se dostáváme k finanční náročnosti celé operace.

Pokud nemáte uzavřené pojištění odpovědnosti, veškeré škody musíte uhradit z vlastní kapsy. Problémem mohou být také nevhodně nastavené nebo zastaralé pojistné smlouvy, které nekryjí všechna rizika.

Jistou komplikací představují i výluky z pojistného plnění nebo třeba skutečnost, že škoda byla způsobena v důsledku výrobní vady elektrospotřebiče (typicky pračky nebo myčky). V takovém případě bude potřeba vymáhat škodu na dodavateli.
Co dělat, pokud soused vytopí vás

Opačnou situací je, pokud soused pro změnu vytopí vás. V první řadě je potřeba odhalit příčinu. Za mokrý strop nejčastěji může poškození odpadu, stupaček nebo rozvodů. Problémem může být ale i protékající pračka, myčka nebo přetékající vana. V každém případě byste měli sousedy neprodleně kontaktovat a trvat na tom, ať u sebe doma zastaví přívod vody.

Pokud jsou majitelé bytu zrovna na dovolené nebo mimo domov, není od věci kontaktovat správce domu a požádat ho o zastavení hlavního přívodu vody. To proto, aby se škoda dále nezvětšovala a voda neprotékala do dalších pater.

Škodu bez většího odkladu zdokumentujte a vyfoťte. Fotografie se vám budou hodit pro pojišťovnu. Připravte si také soupis veškerého poškozeného majetku, včetně faktur nebo dokladů souvisejících s jeho pořízením.

Viník (soused) má povinnost uvést váš byt či dům do původního stavu (tj. stavu před vytopením), a to buď vlastními silami, nebo s pomocí najatého řemeslníka a uhradit veškeré náklady, které přitom vzniknou.

I zde samozřejmě platí, že pokud škodu neodstraní ve lhůtě do 30 dnů, můžete ji odstranit svépomocí a veškeré náklady pak nárokovat po viníkovi. Pokud se nemůžete s viníkem dohodnout po dobrém, můžete kvůli vytopenému bytu podat na souseda žalobu o náhradu škody.

Jaké pojištění vás ochrání?

I v tomto případě se vyplatí mít uzavřené pojištění nemovitosti a domácnosti, kdy vám vaše pojišťovna vyplatí peníze za opravu a odstranění škod způsobených unikající vodou. Pojišťovna pak bude úhradu škody vymáhat po vašem sousedovi. Složitější je varianta, kdy pojištění domácnosti sjednané nemáte, a soused odmítá vinu za vytopený byt. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než řešit spor žalobou.

Pamatujte, ale že pojištění domácnosti se vztahuje pouze na domácnost pojistníka, nikoli domácnost souseda. Proto doporučujeme uzavřít též pojištění odpovědnosti, ze kterého se úhrada škod hradí v případě, kdy pro změnu vy vytopíte souseda. Pokud k této situaci opravdu dojde, stačí pojistnou událost nahlásit pojišťovně, která k sousedovi vyšle likvidátora. V případě, že výše uvedené pojištění nemáte, počítejte s tím, že škodu budete muset uhradit z vlastní kapsy.

Chci zjistit více o pojištění majetku

Kdo zodpovídá za škodu?

 • U nájemního nebo družstevního bytu

  V nájemním bytě nebo v družstevním domě řeší tento problém obvykle pronajímatel či družstvo. Vždy nicméně doporučujeme pročíst smlouvy a stanovy a sjednat si odpovídající pojistku. Řada majitelů bytových domů a bytů pojištění odpovědnosti přímo vyžaduje.

 • U soukromého bytu

  U soukromého bytu zodpovídáte za svůj byt vy, ovšem v dokumentu, kde jsou rozdělena práva k nemovité věci, mohou být uvedené některé části, které jsou společné všem vlastníkům.

Jak předejít vytopení?

 1. Dbejte na dobrý technický stav vybavení domácnosti

 2. Například u pračky kontrolujte těsnící gumu u dvířek, hadici a její těsnění, filtr a jeho čistotu

 3. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu dřezu, myčky, umyvadla a toalety

 4. Nepoužívejte agresivní saponáty

 5. Nezatěžujte hadice a vývody těžkými předměty (typicky mokrými hadříky)

 6. Nenechávejte pračky a myčky v provozu, když nejste doma

 7. Pokud dům nebo byt opouštíte na delší dobu, zavřete hlavní uzávěr vody

 8. Alespoň 2x do roka zkontrolujte topení, jestli neobjevíte známky poškození

 9. Udržujte odpadní potrubí v bezvadném stavu

 10. Sjednejte si pojištění odpovědnosti a pravidelně aktualizujte smlouvy týkající se pojištění nemovitosti a domácnosti

Spočítejte si cenu pojištění vašeho majetku

Srovnaný magazín

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Satelit k televizi
  Dům a domácnost
  25. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

  Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Jana Březinová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.