Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou

Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

31. 5. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

Z čeho se skládá cena elektřiny

Cena elektřiny zahrnuje dvě části – regulovanou a neregulovanou složku.

 • Regulovaná cena elektřiny zahrnuje poplatky za distribuci elektřiny a další služby související s fyzickými dodávkami elektřiny. Její výše je neměnná v rámci distribučního území. Regulovanou cenu elektřiny stanovuje Energetický regulační úřad. Jako zákazník ji nemůžete ovlivnit.

 • Neregulovanou (obchodní) cenu platíte dodavateli, kterého si můžete svobodně vybrat. Dodavatel nakupuje elektřinu na burze a prodává ji domácnostem a firmám za cenu, kterou stanovuje. Vy jako zákazník ji můžete ovlivnit tím, jakého dodavatele si vyberete, a tak ušetřit za elektřinu.

Dodavatelé už nabízí ceny pod vládním stropem

V letošním roce vláda zastropovala ceny elektřiny kvůli extrémně vysokým cenám, za něž dodavatelé nakupovali energii na burze. V současné době se ale situace zklidnila a ceny elektřiny na burze klesají. První dodavatelé už vydali nové ceny elektřiny pod vládním stropem. Zjistěte, kdo vám nabídne levnější elektřinu.


Regulovaná složka ceny elektřiny

Regulovaná cena obvykle tvoří přibližně polovinu plateb, které během roku hradíte za elektrickou energii. V současné době se ale složení ceny elektřiny změnilo kvůli vysokým cenám silové elektřiny – regulovaná složka tak tvoří asi jen čtvrtinu celkové ceny.

Regulovanou cenu vyhlašuje Energetický regulační úřad a je platná po celý kalendářní rok. V roce 2023 klesla regulovaná cena elektřiny pro domácnosti v průměru o 16,7 %. Její největší část tvoří poplatek za distribuci elektřiny.

Poplatek za distribuci elektřiny

V České republice působí tři distributoři elektřiny, kteří zajišťují fyzickou dodávku elektřiny ke konečnému spotřebiteli:

 • EG.D Distribuce a. s. (jižní Čechy a jižní Morava),

 • PREdistribuce a. s. (Praha),

 • ČEZ Distribuce a. s. (zbytek ČR).


Zatímco dodavatele si mohou zákazníci vybrat svobodně, distributor je místně příslušný. Kdo je váš distributor zjistíte ve svém vyúčtování elektřiny. Cena za distribuci elektřiny zahrnuje:

 • Cena za distribuované množství elektřiny: Platíte za odebrané množství elektřiny ve vysokém a nízkém tarifu, které se počítá podle skutečné spotřeby a na faktuře je uvedeno v megawatthodinách (MWh).

 • Platba za jistič: Fixní měsíční poplatek, který vychází z toho, jak velký jistič doma máte. Jinak se této položce říká také platba za rezervovaný příkon.

Platby za související služby

Kromě distributorů se na dodávkách elektřiny podílí i další subjekty, kterým platíte poplatky v rámci regulované ceny elektřiny.

 • Poplatky za systémové služby: Pokrývají náklady společnosti ČEPS, která se stará o přenos elektřiny a reguluje výrobu a spotřebu elektřiny v soustavě. Platí se podle spotřeby v MWh.

 • Platba za činnost OTE: Tato fixní platba kryje náklady Operátora trhu s elektřinou, jenž organizuje denní trh s elektřinou a provádí zúčtování odchylek.

 • Podpora výkupu elektřiny z POZE: Poplatek se počítá v závislosti na spotřebě v MWh a slouží ke krytí nákladů na výkup elektřiny z podporovaných zdrojů energií (např. ze solárních nebo vodních elektráren). Pro rok 2023 je odpuštěn.

Ušetřete na účtech za elektřinu

Od roku 2006 je trh s elektřinou liberalizovaný, to znamená, že si dodavatele můžete sami vybrat. V České republice jich působí desítky a každý nabízí jiné ceny, smluvní podmínky a služby. Nezůstávejte u nevýhodného dodavatele jen proto, že jste tak zvyklí už roky. Srovnejte si dodavatele a zjistěte, kdo vám nabídne elektřinu nejlevněji. Ušetřit můžete tisíce korun ročně.

Neregulovaná složka ceny elektřiny

Neregulovaná, tržní neboli obchodní složka ceny elektřiny se dělí na dvě části – platbu za odebranou energii (v megawatthodinách) a měsíční paušál. Obě tyto ceny si stanovuje každý dodavatel podle svého uvážení.

Věděli jste?

Do platby za spotřebovanou energii se promítá zejména cena, za níž dodavatel nakoupil elektřinu na burze. Záleží také na jeho strategii a jak dobře umí číst vývoj na trhu. Někteří dodavatelé nakupují elektřinu v předstihu i několika let, protože je jejich prioritou zajistit stabilní dodávky elektřiny (např. ČEZ).

Jiní dodavatelé spekulují na nízké ceny a nakupují elektřinu ve chvíli, kdy je její cena nejvýhodnější. Díky tomu dokážou zajistit velmi nízké ceny pro zákazníky, ale pokud ceny elektřiny rostou dlouhodobě, může se to dodavateli vymstít, jako se to stalo například zkrachovalé Bohemia Energy.


Cena za odebranou elektřinu: Platba za skutečnou spotřebu silové elektřiny. Spotřeba se počítá v MWh. Pokud elektřinou topíte nebo ohříváte vodu, dělí se ještě na spotřebu ve vysokém a nízkém tarifu.

Měsíční paušál: V cenících dodavatelů bývá uveden také jako „pevná cena za měsíc“ nebo „stálý plat“. I když nespotřebujete ani trochu energie, zaplatíte dodavateli měsíční poplatek za samotnou existenci odběrného místa.

DPH elektřina a ekologická daň

Aby byla cena elektřiny kompletní, je nutné připočítat daně. Na elektřinu se vztahuje daň z přidané hodnoty ve výši 21 %. Zároveň je zatížena takzvanou ekologickou daní, která se vypočítává ze spotřeby. Sazba je 28,30 Kč za každou megawatthodinu.

Cena elektřiny: Sečteno a podtrženo

Abyste získali celkovou cenu elektřiny, je nutné vypočítat a sečíst všechny výše zmíněné položky. I proto je faktura za elektřinu tak komplikovaná. V současné době ještě o to víc, že platí cenový strop, který určuje maximální cenu za odebranou elektřinu ve výši 6 050 Kč za MWh.

Neodkládejte řešení cen elektřiny

Cenový strop je platný pouze do konce roku 2023 a poté vám nejspíš zůstane aktuální ceník s velmi vysokými cenami elektřiny. Proto byste se o změnu dodavatele měli zajímat už teď. Navíc někteří dodavatelé (např. E.ON, Pražská plynárenská, innogy, Centropol a další) už nabídli ceny pod vládním stropem.

Pomůžeme vám posoudit, jestli se vám změna dodavatele momentálně vyplatí, případně dáme vědět, jakmile budou ceny ještě příznivější.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.