papíry počítaní energie

Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

Dodavatel končí, ale o energie nepřijdete

Dozvěděli jste se, že váš dodavatel energií končí? Nebojte, o elektřinu ani plyn nepřijdete. V těchto situacích vám kryje záda tzv. dodavatel poslední instance (DPI), který přebírá zákazníky od společností, které již nejsou schopny zajistit dodávky energie.

Přechod do režimu DPI proběhne automaticky. Jako odběratel nemusíte podávat žádnou žádost, ani se k dodavateli poslední instance hlásit – bude vám přiřazen automaticky podle distributora.


Dodavatelé poslední instance pro elektřinu:

 • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy a Morava),

 • Pražská energetika (distribuční území PREdistribuce – Praha a okolí),

 • ČEZ Prodej (distribuční území ČEZ Distribuce – zbytek ČR).


Dodavatelé poslední instance pro zemní plyn:

 • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy),

 • Pražská plynárenská (distribuční území Pražská plynárenská Distribuce – Praha a okolí),

 • innogy (distribuční území GasNet – zbytek ČR).


Dodavatel poslední instance se vám ozve během několika dní a zašle vám informace o cenách dodávek energií. Ani v případě, že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, nemusíte mít obavy. Přechodem do režimu DPI tento závazek zaniká.

Začněte si hledat nového dodavatele

Dodavatel poslední instance vás sice ochrání před odříznutím od dodávek energií, ale má i své nevýhody. V režimu DPI můžete setrvat maximálně 6 měsíců. Do té doby musíte uzavřít novou smlouvu, jinak vám budou přerušeny dodávky energií.

Navíc odběr elektřiny či zemního plynu v režimu DPI bývá výrazně dražší, jelikož společnost má právo zahrnout do ceny energií i náklady na obsloužení zákazníků na krátkou dobu. Po krachu Bohemia Energy se její zákazníci museli vypořádat s několikanásobným růstem cen. Měli totiž zafixované nízké ceny z minulosti, zatímco dodavatel poslední instance nakupuje energie za aktuální ceny na burze, které za poslední rok vzrostly přibližně na trojnásobek. 

Proto je ideální nezůstávat v režimu DPI déle, než musíte, a co nejdříve si najít nového dodavatele elektrické energie nebo zemního plynu.

Jak vybrat nového dodavatele

S výběrem nového dodavatele neotálejte, ale ani se nenechte zlákat první nabídkou. Ukončení činnosti vašeho dodavatele mohou využít různí podvodníci – po krachu Bohemia Energy se na trhu vyrojilo spoustu energetických šmejdů. Raději neuzavírejte smlouvy s podomními prodejci nebo po telefonu.

S výběrem nejlepšího dodavatele energií vám pomůže online kalkulačka. Vezměte v úvahu nejen nejnižší cenu, ale také spolehlivost dodavatele, podmínky smlouvy a zákaznický servis. Klidně si můžete zvolit stejnou společnost, která vám dodává energie jako dodavatel poslední instance. Nicméně i v tomto případě s ní musíte uzavřít běžnou smlouvu. K novému dodavateli přejděte nejpozději do 6 měsíců od zahájení režimu DPI.

Nový dodavatel by vám měl nabídnout nižší ceny než v režimu DPI. Přesto se vám může zdát, že nabídka mnohonásobně převyšuje ceny u vašeho bývalého dodavatele. To je dáno právě enormním zdražením na burze v posledních měsících. Ani nejlepší dodavatel energií vám teď nenabídne nízké ceny. Abyste si ale mohli být jistí férovostí nabídky, porovnejte si dodavatele elektrické energie nebo dodavatele zemního plynu.

Jak se vypořádat s původním dodavatelem

Sjednáním smlouvy s novým dodavatelem si zajistíte dodávky energií do budoucna, ale ještě zbývá vypořádání se zkrachovalým dodavatelem. Bohužel není možné využít již zaplacené zálohy u bývalého dodavatele a převést je k DPI nebo k novému dodavateli. 

Pokud zkrachovalý dodavatel vstoupí do insolvenčního řízení, bude postupně uspokojovat své věřitele – mezi ně se zařadíte i vy. Nicméně při krachu firmy obvykle nezbyde dostatek peněz pro vrácení již zaplacených záloh a nebo získáte zpět pouze jejich část.

Proto je velmi důležité zrušit trvalé příkazy nebo SIPO platby na zálohy hned, jak zjistíte, že váš dodavatel energií zkrachoval.

Co dělat, když mám problémy s úhradou energií

Peníze za zaplacené zálohy od zkrachovalého dodavatele už možná nikdy neuvidíte a navíc platíte mnohem dražší energie u dodavatele poslední instance. Tato situace může mnoho domácností přivést do finančních problémů.

Při krachu Bohemia Energy vyzvala vláda Energetický regulační úřad, aby ceny pro režim DPI zastropovala. To však není dost dobře možné, protože ERÚ nemá pravomoce nutit dodavatele, aby nabízeli energie pod tržní cenou. Nakonec se v listopadu a prosinci 2021 alespoň snížily zálohy v režimu DPI o 50 %, ale plnou cenu budou muset odběratelé doplatit po vyúčtování.

Zatím není jasné, jak se tento problém bude řešit, pokud zkrachují další dodavatelé v budoucnu. V roce 2022 bylo schváleno odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje do výše spotřeby 3 MWh ročně, což znamená maximálně částku 1.500 Kč za rok. Pro domácnosti, které se kvůli vysokým platbám za energie dostanou do finančních potíží, se nabízí ještě příspěvek na bydlení a další formy podpory od Úřadu práce. Přečtěte si další tipy, jak se s dírou v rozpočtu kvůli drahým energiím vypořádat.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?