Blog
Energie
papíry počítaní energie

Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

12. března 2022|Jana Březinová|

V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

Porovnat ceny energií

Dodavatel končí, ale o energie nepřijdete

Dozvěděli jste se, že váš dodavatel energií končí? Nebojte, o elektřinu ani plyn nepřijdete. V těchto situacích vám kryje záda tzv. dodavatel poslední instance (DPI), který přebírá zákazníky od společností, které již nejsou schopny zajistit dodávky energie.

Přechod do režimu DPI proběhne automaticky. Jako odběratel nemusíte podávat žádnou žádost, ani se k dodavateli poslední instance hlásit – bude vám přiřazen automaticky podle distributora.


Dodavatelé poslední instance pro elektřinu:

  • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy a Morava),

  • Pražská energetika (distribuční území PREdistribuce – Praha a okolí),

  • ČEZ Prodej (distribuční území ČEZ Distribuce – zbytek ČR).


Dodavatelé poslední instance pro zemní plyn:

  • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy),

  • Pražská plynárenská (distribuční území Pražská plynárenská Distribuce – Praha a okolí),

  • innogy (distribuční území GasNet – zbytek ČR).


Dodavatel poslední instance se vám ozve během několika dní a zašle vám informace o cenách dodávek energií. Ani v případě, že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, nemusíte mít obavy. Přechodem do režimu DPI tento závazek zaniká.

Začněte si hledat nového dodavatele

Dodavatel poslední instance vás sice ochrání před odříznutím od dodávek energií, ale má i své nevýhody. V režimu DPI můžete setrvat maximálně 6 měsíců. Do té doby musíte uzavřít novou smlouvu, jinak vám budou přerušeny dodávky energií.

Navíc odběr elektřiny či zemního plynu v režimu DPI bývá výrazně dražší, jelikož společnost má právo zahrnout do ceny energií i náklady na obsloužení zákazníků na krátkou dobu. Po krachu Bohemia Energy se její zákazníci museli vypořádat s několikanásobným růstem cen. Měli totiž zafixované nízké ceny z minulosti, zatímco dodavatel poslední instance nakupuje energie za aktuální ceny na burze, které za poslední rok vzrostly přibližně na trojnásobek. 

Proto je ideální nezůstávat v režimu DPI déle, než musíte, a co nejdříve si najít nového dodavatele elektrické energie nebo zemního plynu.

Jak vybrat nového dodavatele

S výběrem nového dodavatele neotálejte, ale ani se nenechte zlákat první nabídkou. Ukončení činnosti vašeho dodavatele mohou využít různí podvodníci – po krachu Bohemia Energy se na trhu vyrojilo spoustu energetických šmejdů. Raději neuzavírejte smlouvy s podomními prodejci nebo po telefonu.

S výběrem nejlepšího dodavatele energií vám pomůže online kalkulačka. Vezměte v úvahu nejen nejnižší cenu, ale také spolehlivost dodavatele, podmínky smlouvy a zákaznický servis. Klidně si můžete zvolit stejnou společnost, která vám dodává energie jako dodavatel poslední instance. Nicméně i v tomto případě s ní musíte uzavřít běžnou smlouvu. K novému dodavateli přejděte nejpozději do 6 měsíců od zahájení režimu DPI.

Nový dodavatel by vám měl nabídnout nižší ceny než v režimu DPI. Přesto se vám může zdát, že nabídka mnohonásobně převyšuje ceny u vašeho bývalého dodavatele. To je dáno právě enormním zdražením na burze v posledních měsících. Ani nejlepší dodavatel energií vám teď nenabídne nízké ceny. Abyste si ale mohli být jistí férovostí nabídky, porovnejte si dodavatele elektrické energie nebo dodavatele zemního plynu.

Jak se vypořádat s původním dodavatelem

Sjednáním smlouvy s novým dodavatelem si zajistíte dodávky energií do budoucna, ale ještě zbývá vypořádání se zkrachovalým dodavatelem. Bohužel není možné využít již zaplacené zálohy u bývalého dodavatele a převést je k DPI nebo k novému dodavateli. 

Pokud zkrachovalý dodavatel vstoupí do insolvenčního řízení, bude postupně uspokojovat své věřitele – mezi ně se zařadíte i vy. Nicméně při krachu firmy obvykle nezbyde dostatek peněz pro vrácení již zaplacených záloh a nebo získáte zpět pouze jejich část.

Proto je velmi důležité zrušit trvalé příkazy nebo SIPO platby na zálohy hned, jak zjistíte, že váš dodavatel energií zkrachoval.

Co dělat, když mám problémy s úhradou energií

Peníze za zaplacené zálohy od zkrachovalého dodavatele už možná nikdy neuvidíte a navíc platíte mnohem dražší energie u dodavatele poslední instance. Tato situace může mnoho domácností přivést do finančních problémů.

Při krachu Bohemia Energy vyzvala vláda Energetický regulační úřad, aby ceny pro režim DPI zastropovala. To však není dost dobře možné, protože ERÚ nemá pravomoce nutit dodavatele, aby nabízeli energie pod tržní cenou. Nakonec se v listopadu a prosinci 2021 alespoň snížily zálohy v režimu DPI o 50 %, ale plnou cenu budou muset odběratelé doplatit po vyúčtování.

Zatím není jasné, jak se tento problém bude řešit, pokud zkrachují další dodavatelé v budoucnu. V roce 2022 bylo schváleno odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje do výše spotřeby 3 MWh ročně, což znamená maximálně částku 1.500 Kč za rok. Pro domácnosti, které se kvůli vysokým platbám za energie dostanou do finančních potíží, se nabízí ještě příspěvek na bydlení a další formy podpory od Úřadu práce. Přečtěte si další tipy, jak se s dírou v rozpočtu kvůli drahým energiím vypořádat.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).