papíry počítaní energie

Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

Dodavatel končí, ale o energie nepřijdete

Dozvěděli jste se, že váš dodavatel energií končí? Nebojte, o elektřinu ani plyn nepřijdete. V těchto situacích vám kryje záda tzv. dodavatel poslední instance (DPI), který přebírá zákazníky od společností, které již nejsou schopny zajistit dodávky energie.

Přechod do režimu DPI proběhne automaticky. Jako odběratel nemusíte podávat žádnou žádost, ani se k dodavateli poslední instance hlásit – bude vám přiřazen automaticky podle distributora.


Dodavatelé poslední instance pro elektřinu:

 • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy a Morava),

 • Pražská energetika (distribuční území PREdistribuce – Praha a okolí),

 • ČEZ Prodej (distribuční území ČEZ Distribuce – zbytek ČR).


Dodavatelé poslední instance pro zemní plyn:

 • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy),

 • Pražská plynárenská (distribuční území Pražská plynárenská Distribuce – Praha a okolí),

 • innogy (distribuční území GasNet – zbytek ČR).


Dodavatel poslední instance se vám ozve během několika dní a zašle vám informace o cenách dodávek energií. Ani v případě, že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, nemusíte mít obavy. Přechodem do režimu DPI tento závazek zaniká.

Začněte si hledat nového dodavatele

Dodavatel poslední instance vás sice ochrání před odříznutím od dodávek energií, ale má i své nevýhody. V režimu DPI můžete setrvat maximálně 6 měsíců. Do té doby musíte uzavřít novou smlouvu, jinak vám budou přerušeny dodávky energií.

Navíc odběr elektřiny či zemního plynu v režimu DPI bývá výrazně dražší, jelikož společnost má právo zahrnout do ceny energií i náklady na obsloužení zákazníků na krátkou dobu. Po krachu Bohemia Energy se její zákazníci museli vypořádat s několikanásobným růstem cen. Měli totiž zafixované nízké ceny z minulosti, zatímco dodavatel poslední instance nakupuje energie za aktuální ceny na burze, které za poslední rok vzrostly přibližně na trojnásobek. 

Proto je ideální nezůstávat v režimu DPI déle, než musíte, a co nejdříve si najít nového dodavatele elektrické energie nebo zemního plynu.

Jak vybrat nového dodavatele

S výběrem nového dodavatele neotálejte, ale ani se nenechte zlákat první nabídkou. Ukončení činnosti vašeho dodavatele mohou využít různí podvodníci – po krachu Bohemia Energy se na trhu vyrojilo spoustu energetických šmejdů. Raději neuzavírejte smlouvy s podomními prodejci nebo po telefonu.

S výběrem nejlepšího dodavatele energií vám pomůže online kalkulačka. Vezměte v úvahu nejen nejnižší cenu, ale také spolehlivost dodavatele, podmínky smlouvy a zákaznický servis. Klidně si můžete zvolit stejnou společnost, která vám dodává energie jako dodavatel poslední instance. Nicméně i v tomto případě s ní musíte uzavřít běžnou smlouvu. K novému dodavateli přejděte nejpozději do 6 měsíců od zahájení režimu DPI.

Nový dodavatel by vám měl nabídnout nižší ceny než v režimu DPI. Přesto se vám může zdát, že nabídka mnohonásobně převyšuje ceny u vašeho bývalého dodavatele. To je dáno právě enormním zdražením na burze v posledních měsících. Ani nejlepší dodavatel energií vám teď nenabídne nízké ceny. Abyste si ale mohli být jistí férovostí nabídky, porovnejte si dodavatele elektrické energie nebo dodavatele zemního plynu.

Jak se vypořádat s původním dodavatelem

Sjednáním smlouvy s novým dodavatelem si zajistíte dodávky energií do budoucna, ale ještě zbývá vypořádání se zkrachovalým dodavatelem. Bohužel není možné využít již zaplacené zálohy u bývalého dodavatele a převést je k DPI nebo k novému dodavateli. 

Pokud zkrachovalý dodavatel vstoupí do insolvenčního řízení, bude postupně uspokojovat své věřitele – mezi ně se zařadíte i vy. Nicméně při krachu firmy obvykle nezbyde dostatek peněz pro vrácení již zaplacených záloh a nebo získáte zpět pouze jejich část.

Proto je velmi důležité zrušit trvalé příkazy nebo SIPO platby na zálohy hned, jak zjistíte, že váš dodavatel energií zkrachoval.

Co dělat, když mám problémy s úhradou energií

Peníze za zaplacené zálohy od zkrachovalého dodavatele už možná nikdy neuvidíte a navíc platíte mnohem dražší energie u dodavatele poslední instance. Tato situace může mnoho domácností přivést do finančních problémů.

Při krachu Bohemia Energy vyzvala vláda Energetický regulační úřad, aby ceny pro režim DPI zastropovala. To však není dost dobře možné, protože ERÚ nemá pravomoce nutit dodavatele, aby nabízeli energie pod tržní cenou. Nakonec se v listopadu a prosinci 2021 alespoň snížily zálohy v režimu DPI o 50 %, ale plnou cenu budou muset odběratelé doplatit po vyúčtování.

Zatím není jasné, jak se tento problém bude řešit, pokud zkrachují další dodavatelé v budoucnu. V roce 2022 bylo schváleno odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje do výše spotřeby 3 MWh ročně, což znamená maximálně částku 1.500 Kč za rok. Pro domácnosti, které se kvůli vysokým platbám za energie dostanou do finančních potíží, se nabízí ještě příspěvek na bydlení a další formy podpory od Úřadu práce. Přečtěte si další tipy, jak se s dírou v rozpočtu kvůli drahým energiím vypořádat.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.