Starší pár s vyúčtováním

Zkontrolujte si vyúčtování od Bohemky a jiných zkrachovalých dodavatelů, společnosti spotřebu často odhadují

7. 12. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Energetické společnosti nyní nestíhají, takže elektřinu i zemní plyn často vyúčtovávají odhadem. Pokud přitom nadhodnotí nebo podhodnotí vaši skutečnou spotřebu, můžete zbytečně přijít o několik tisícikorun. Proto jakmile změníte svého dodavatele, do 5 pracovních dnů proveďte takzvaný samoodečet. Eventuálně zvažte reklamaci fakturované spotřeby, která pro vás může, ale nemusí být výhodná.

Vyúčtování záleží na vašem domovském regionu, zvoleném ceníku a individuální spotřebě. Proto místní distributor (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce, GasNet či Pražská plynárenská Distribuce) k vašemu odběrnému místu nainstaloval elektroměr anebo plynoměr. V ideálním případě přijde každoročně technik, aby osobně opsal naměřené hodnoty. Jenomže v České republice jsou miliony odběrných míst, která vyžadují pravidelnou či mimořádnou fakturaci.

 • Každý odběratel by měl aspoň jednou ročně dostat řádné vyúčtování

 • Poté, co změníte svého dodavatele, byste měli do 25 dnů obdržet mimořádné vyúčtování.

Nečekejte na odhad a využijte samoodečet

Názorný příklad najdeme v nedávné minulosti. Skupina Bohemia Energy přestala maloodběratelům dodávat elektřinu (14. 10. 2021) a potom i zemní plyn (17. 10. 2021). Statisíce opuštěných odběratelů byly převedeny pod dodavatele poslední instance (ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, innogy Energie, Pražská plynárenská). Distributoři měli následně do 10 dnů odečíst jejich elektroměry a plynoměry, aby byly nejlépe do 25 dnů (do 8. 11., respektive do 11. 11.) rozeslány faktury.

Takhle vypadal dokonalý scénář, ale popravdě –⁠ takový fofr nelze stihnout. Technici distribučních společností mají málo času na to, aby všechna odběrná místa a měřidla každoročně oběhli osobně. Proto podle Energetického regulačního úřadu mohou: 

 • vaši spotřebu odhadovat (maximálně 2 roky po sobě) a 

 • využít váš samoodečet (maximálně 3 roky po sobě).

Distributoři odhadují individuální spotřebu podle přesných pravidel, která jsou popsána ve vyhláškách Energetického regulačního úřadu. Pokud chcete ještě přesnější vyúčtování, využijte samoodečet. Svému distributorovi pošlete e-mail, ve kterém uvedete: EAN či EIC (identifikátor vašeho odběrného místa, bývá na faktuře), případně číslo elektroměru či plynoměru, a naměřenou spotřebu v kilowatthodinách (máte-li dvoutarifní distribuční sazbu, specifikujte vysoký i nízký tarif). Připojte aktuální fotografii daného měřícího přístroje.  

Pozor! Samoodečet můžete provést 31. prosincenebo 5 pracovních dnů poté, co změníte dodavatele! Technik distribuční společnosti musí váš elektroměr nebo plynoměr osobně odečíst minimálně jednou za 4 roky.

Reklamace se může, ale nemusí vyplatit

Možná jste dostali vyúčtování, které neodpovídá tomu, co naměřil váš elektroměr či plynoměr. Distributor vaši spotřebu nadhodnotil, nebo naopak podhodnotil. V takovém případě zvažte, zda fakturu reklamujete. Uveďme modelové příklady (čísla jsou pouze ilustrační):

 1. Přecházíte k dodavateli poslední instance. Doposud jste platili 1 500 Kč/MWh, nyní vám megawatthodina zdraží na 5 000 Kč. Podle faktury máte původnímu dodavateli uhradit pouze 2 MWh, ačkoli elektroměr ukazuje 3 MWh. To pro vás není výhodné, protože zbylou megawatthodinu byste pravděpodobně museli doplatit později a dráž. 

 2. Přecházíte od dodavatele poslední instance na standardní ceník. Předtím jste platili 5 000 Kč/MWh, nyní vám megawatthodina zlevňuje na 3 000 Kč/MWh. Podle faktury máte zaplatit 5 MWh, ačkoli elektroměr ukazuje pouze 4 MWh. To pro vás evidentně není výhodné.

Případnou reklamaci zašlete fakturující společnosti písemně. Uveďte své identifikační údaje (jméno, adresu apod.), upřesněte smluvní vztah (například číslo vaší smlouvy) a popište chybu. Opět přiložte aktuální fotografii elektroměru nebo plynoměru. Protistrana má omezenou dobu (obvykle 30 dnů) na odpověď, za prodlevu získáváte právo na finanční náhradu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.