Starší pár s vyúčtováním

Zkontrolujte si vyúčtování od Bohemky a jiných zkrachovalých dodavatelů, společnosti spotřebu často odhadují

7. 12. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Energetické společnosti nyní nestíhají, takže elektřinu i zemní plyn často vyúčtovávají odhadem. Pokud přitom nadhodnotí nebo podhodnotí vaši skutečnou spotřebu, můžete zbytečně přijít o několik tisícikorun. Proto jakmile změníte svého dodavatele, do 5 pracovních dnů proveďte takzvaný samoodečet. Eventuálně zvažte reklamaci fakturované spotřeby, která pro vás může, ale nemusí být výhodná.

Vyúčtování záleží na vašem domovském regionu, zvoleném ceníku a individuální spotřebě. Proto místní distributor (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce, GasNet či Pražská plynárenská Distribuce) k vašemu odběrnému místu nainstaloval elektroměr anebo plynoměr. V ideálním případě přijde každoročně technik, aby osobně opsal naměřené hodnoty. Jenomže v České republice jsou miliony odběrných míst, která vyžadují pravidelnou či mimořádnou fakturaci.

 • Každý odběratel by měl aspoň jednou ročně dostat řádné vyúčtování

 • Poté, co změníte svého dodavatele, byste měli do 25 dnů obdržet mimořádné vyúčtování.

Nečekejte na odhad a využijte samoodečet

Názorný příklad najdeme v nedávné minulosti. Skupina Bohemia Energy přestala maloodběratelům dodávat elektřinu (14. 10. 2021) a potom i zemní plyn (17. 10. 2021). Statisíce opuštěných odběratelů byly převedeny pod dodavatele poslední instance (ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, innogy Energie, Pražská plynárenská). Distributoři měli následně do 10 dnů odečíst jejich elektroměry a plynoměry, aby byly nejlépe do 25 dnů (do 8. 11., respektive do 11. 11.) rozeslány faktury.

Takhle vypadal dokonalý scénář, ale popravdě –⁠ takový fofr nelze stihnout. Technici distribučních společností mají málo času na to, aby všechna odběrná místa a měřidla každoročně oběhli osobně. Proto podle Energetického regulačního úřadu mohou: 

 • vaši spotřebu odhadovat (maximálně 2 roky po sobě) a 

 • využít váš samoodečet (maximálně 3 roky po sobě).

Distributoři odhadují individuální spotřebu podle přesných pravidel, která jsou popsána ve vyhláškách Energetického regulačního úřadu. Pokud chcete ještě přesnější vyúčtování, využijte samoodečet. Svému distributorovi pošlete e-mail, ve kterém uvedete: EAN či EIC (identifikátor vašeho odběrného místa, bývá na faktuře), případně číslo elektroměru či plynoměru, a naměřenou spotřebu v kilowatthodinách (máte-li dvoutarifní distribuční sazbu, specifikujte vysoký i nízký tarif). Připojte aktuální fotografii daného měřícího přístroje.  

Pozor! Samoodečet můžete provést 31. prosincenebo 5 pracovních dnů poté, co změníte dodavatele! Technik distribuční společnosti musí váš elektroměr nebo plynoměr osobně odečíst minimálně jednou za 4 roky.

Reklamace se může, ale nemusí vyplatit

Možná jste dostali vyúčtování, které neodpovídá tomu, co naměřil váš elektroměr či plynoměr. Distributor vaši spotřebu nadhodnotil, nebo naopak podhodnotil. V takovém případě zvažte, zda fakturu reklamujete. Uveďme modelové příklady (čísla jsou pouze ilustrační):

 1. Přecházíte k dodavateli poslední instance. Doposud jste platili 1 500 Kč/MWh, nyní vám megawatthodina zdraží na 5 000 Kč. Podle faktury máte původnímu dodavateli uhradit pouze 2 MWh, ačkoli elektroměr ukazuje 3 MWh. To pro vás není výhodné, protože zbylou megawatthodinu byste pravděpodobně museli doplatit později a dráž. 

 2. Přecházíte od dodavatele poslední instance na standardní ceník. Předtím jste platili 5 000 Kč/MWh, nyní vám megawatthodina zlevňuje na 3 000 Kč/MWh. Podle faktury máte zaplatit 5 MWh, ačkoli elektroměr ukazuje pouze 4 MWh. To pro vás evidentně není výhodné.

Případnou reklamaci zašlete fakturující společnosti písemně. Uveďte své identifikační údaje (jméno, adresu apod.), upřesněte smluvní vztah (například číslo vaší smlouvy) a popište chybu. Opět přiložte aktuální fotografii elektroměru nebo plynoměru. Protistrana má omezenou dobu (obvykle 30 dnů) na odpověď, za prodlevu získáváte právo na finanční náhradu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.