Úrazové životní pojištění

 • Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?

 • Všechno vyřídíte online

životní pojištění header

Úrazové a životní pojištění: základní rozdíly

Zatímco úrazové pojištění kryje rizika spojená s úrazem, životní pojištění nabízí mnohem komplexnější ochranu. Úrazová pojistka obvykle zahrnuje trvalé následky, invaliditu nebo smrt úrazem, denní odškodné za dobu nezbytného léčení a hospitalizaci v případě těžšího úrazu.

Kvalitně a správně nastavené životní pojištění pak kryje výše zmíněná rizika, ale i smrt následkem nemoci, závažná onemocnění (například infarkt nebo rakovina) a kromě hospitalizace související s úrazem i pobyt v nemocnici, k němuž může dojít vlivem těžké nemoci pojistníka. Protože má ale každá mince dvě strany, u životního pojištění musíme zmínit, že je často mnohem dražší, než pojištění úrazové.

Životní pojištění nebo úrazové: O jakém uvažovat?

Životní pojištění je ideální pro ty osoby, na jejichž příjmech je závislý zbytek rodiny. Pojistka totiž ochrání nejen vás, ale v případě nemoci, úrazu nebo smrti i vaše nejbližší. Pokud chcete životní pojištění s garantovanou rezervotvornou spořící složkou a s možností odečítat zaplacené pojistné z daní, sjednejte si kapitálové životní pojištění.

Úrazové pojištění je pak vhodné pro ostatní členy rodiny, na jejichž příjmech ale nejsou ostatní závislí. Sjednat ho můžete i pro děti, které jsou obecně k úrazům náchylnější a to zejména v prvních deseti letech věku. Poměrně častou situací v tuzemských domácnostech je sjednání životního pojištění pro rodiče a úrazového pro děti.

Životní a úrazové pojištění: Jak ho správně nastavit

U životného pojištění je nesmírně důležitá kalkulace, kterou provedete sami nebo si ji necháte zpracovat zkušeným pojišťovacím specialistou. Ten situaci namodeluje, na základě vašich příjmů a nezbytných výdajů spočítá jednotlivé pojistné částky tak, abyste byli spokojeni jak s cenou, tak i s výší zajištění v případě pojistné události.

Úrazové pojištění je na sjednání mnohem jednodušší. Vyřídit ho můžete jak online, tak třeba přes telefon. Kromě měsíčního pojistného se ale informujte zejména o pojistné ochraně, rozsahu pojistného krytí, podmínkách a výlukách pojištění a také výši denního odškodného.

Jeho výši byste měli přizpůsobit vaší aktuální mzdě a nezbytným výdajům, které z ní měsíčně hradíte. Ideální je, aby měsíční součet denního odškodného dosáhl alespoň 50 % vaší mzdy. V kombinaci s ostatními dávkami nemocenského pojištění si po dobu léčení zachováte dostatečný příjem.

Srovnaný magazín

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.