Blog
Životní pojištění
Surfování

Jste aktivní sportovec? Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit

04. dubna 2020|Monika Šaríková|

Že pro vás dovolená strávená v jedné pozici na přeplněné pláži není a raději ji trávíte aktivním odpočinkem? Lezete po horách, milujete vodní sporty nebo překonáváte svoje limity na kole? Pokud jste propadli sportu a nezaleknete se ani toho extrémního, měli byste vědět, že případné úrazy vaše běžné cestovní pojištění ne vždy kryje. Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit a u čeho máte – lidově řečeno „smolíka“.

Ještě před tím, než budete sjednávat pojištění…

Ať už se chcete na dovolené věnovat józe nebo surfování, měli byste si zjistit, do jaké kategorie sportů ten, který hodláte provozovat, spadá. Je dost dobře možné, že případnou újmu pokryje běžná cestovní pojistka, v některých případech ale rozhodně nebude dostatečná. Co se týče běžných sportů, tady řadíme ty rekreační, při nichž se nevystavujete přímému riziku. Patří sem jak základní kolektivní sporty (například fotbal, nohejbal nebo basketbal), tak různé druhy tance (aerobik i balet), jízda na kole, orientační běh, ale také třeba jóga, spinning, turistika nebo běh na lyžích.

  • Náš tip: Pojištění sportů, které patří do kategorie „běžné“ jsou součástí klasické cestovní pojistky a nemusíte si za ně extra připlácet.


Motorkář akrobat

Rizikové sporty je potřeba připojistit

Další kategorií sportů jsou ty rizikové (chcete-li nebezpečné sporty). Sem spadají všechny sportovní činnosti, které provozujete závodně nebo pod hlavičkou nejrůznějších organizací a klubů. Jde například o lyžování ve volném terénu a řadu dalších freestylových sportů, lezení po stěně, potápění, surfing, kiteboarding, potápění v hloubce větší než deset metrů nebo třeba sjezd na horském kole. Zapomenout nesmíme třeba na jízdu na koni, jízdu na „u“ rampě (in-line, skateboard, lyže, snowboard), jízdu na vodním banánu, motokáry, motoristické vodní sporty, parasailing, parašutismus, sjezd na horských kolech, paintball nebo třeba vysokohorskou turistiku.

  • Měli byste vědět: Konkrétní skupinu rizikových sportů najdete vždy v obchodních podmínkách vybrané pojišťovny. Nutno podotknout, že tyto sporty nepatří do kategorie „běžné,“ proto je třeba si k nim sjednat odpovídající připojištění. Cestovní pojištění pro rizikové sporty bude v takovém případě pochopitelně dražší.


Na extrémní sporty pozor, některé jsou nepojistitelné

Poslední kategorie zahrnuje sporty a aktivity, kterým se oddávají ti nejodvážnější. Jde třeba o lezení na ledopádech, potápění se žraloky, potápění v jeskyních nebo pod ledem, jízda na raftu či kajaku, skoky na lyžích, lov exotické divoké zvěře, ale také třeba letecké a motoristické sporty. Zmínit musíme i jachting při plavbě na oceánu, kaskadérství, letecké sporty, skoky a lety na lyžích, sjezd na sněžném skútru nebo výpravy a expedice do míst s extrémními klimatickými či přírodními podmínkami nebo do rozsáhlých neobydlených oblastí.

Co pojišťovna, to jiné podmínky

Protože se při výše zmíněných extrémních sportech (a dalších sportech dle podmínek konkrétní pojišťovny) vystavujete zjevnému riziku, každá pojišťovna na ně nahlíží jinak. Někde pojištění pro extrémní sporty prakticky neexistuje, jinde s ním nebude mít pojišťovací specialista problém. Počítejte ale, že za sporty, které spadají do kategorie „extrémní“ si celkem dost připlatíte. Na druhou stranu vyrážet do zahraničí bez kvalitně nastaveného cestovního pojištění by vás ve finále vyšlo mnohem dráž.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).