Žena čistí houby v lese

Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

Kdy vrcholí houbařská sezóna

Houbám prospívá vlhko a teplo, ale všeho moc škodí. Ideální jsou mírné a dlouhodobé deště, doprovázené teplotami od 10 po 25 °C. Čeští houbaři mají největší šanci na úspěch od července do září, ale záleží na aktuálním lokálním počasí. Hřibům a bedlám škodí extrémní vedra a sucha, přerušovaná jenom krátkými bouřkami. Houbařská sezóna obvykle končí, jakmile pomine babí léto a přijdou chladné podzimní noci.

Kde máte největší šanci na úspěch

Houbám se nejlépe daří zhruba 10 dní po vytrvalém dešti, po kterém přišlo přiměřeně teplé počasí. Aktuální podmínky popisuje Český hydrometeorologický ústav na svých internetových stránkách. Tam najdete mapu celé republiky, ve které jsou barevně vyznačeny nejslibnější regiony. V podrobnějším vyhledávači zjistíte, jaké srážky byly naměřeny ve vybraných dnech a lokalitách – například v různých pražských městských částech.

Pravděpodobnost růstu hub - mapka - ČHMÚ

Zdroj: ČHMÚ, 21. 8. 2023

Tuzemská léta bývají v posledních dekádách teplejší a sušší, než pamatují starší generace za svého mládí. Proto houby rostou spíše ve vyšších polohách, kde prší častěji a teploty se drží do 25 °C: v Beskydech, Jeseníkách, Jizerských horách, na Šumavě nebo na Vysočině. Ale po vytrvalém zářijovém dešti objevíte jejich klobouky také v trávě Moravského krasu nebo Pálavy.

Kam na houby v Praze

Naše hlavní město leží daleko od vlahých horských hvozdů, ale také tady narazíte na plodnou přírodu. Houby občas vykouknou v Klánovickém, Kunratickém a Milíčovském lese. Kozáci a smrže rostou i v Hostivařském lesoparku, Hvězdě nebo na Divoké Šárce. Ve vhodných povětrnostních podmínkách vás příjemně překvapí Čimický, Ďáblický a Chuchelský háj. 

Aktivnější Pražené vyjíždějí na Brdy, Křivoklátsko nebo do Českého krasu, eventuálně až na Šumavu a do Jizerských hor.

Policisté varují motoristy

Houbaření patří mezi české národní sporty, a proto se vzájemně inspirujme. Když uvidíte výletníky, kteří nesou košíky plné hřibů a křemenáčů, zeptejte se jich na zdrojovou lokalitu. Nebo sledujte houbařské skupiny na sociálních sítích, kde sběrači sdílejí své čerstvé zkušenosti. Jakmile se dozvíte o novém nedalekém nalezišti, neváhejte a vyrazte na místo. 

Podobné zvěsti se šíří bleskovou rychlostí a nejpohotovější gurmáni jezdí na houbové plantáže osobními automobily, aby ulovili nejlepší kousky. I v tomto případě platí staré tržní pravidlo, že štědrá nabídka přitahuje masovou poptávku. Někteří profesionální sběrači hub dokonce cíleně hledají houbová epicentra tam, kde na příjezdových cestách parkuje mnoho automobilů.

Pozor na zloděje aut

Policie ovšem každoročně upozorňuje, že opuštěné vozy na lesních silničkách hledají také zloději, kteří rozbíjejí okna a kradou autorádia, zavazadla a další předměty. Škoda potom běžně dosahuje desetitisíců Kč.

Trápení vám ušetří správně sjednané havarijní pojištění, které se vztahuje na havárie, přírodní pohromy, vandalismus nebo krádeže. Využijte naši nezávislou online kalkulačku, abyste nepromeškali nejlepší podmínky za výhodnou cenu. 

Jak poznat jedovaté houby

Ultramaratonec Miloš Škorpil několikrát oběhl Českou republiku, doklusal z Prahy do Vídně nebo z Athén do Sparty. Dlouho taky houbařil. 50 let sbíral masáky, kteří jsou jedlí a chutní. Jenže potom omylem snědl muchomůrku tygrovanou, otrávil se a pravděpodobně by zemřel, kdyby mu lékaři nevypumpovali žaludek. 

Fatální omyly se nevyhýbají ani zkušeným sběračům. Pokud vás zajímá, jak poznat jedovaté houby, učte se od nejlepších odborníků. Sledujte přednášky a navštěvujte terénní semináře České mykologické společnosti.

Sbírejte pouze houby, které stoprocentně znáte! Kdybyste se zmýlili, snědli nějakou jedovku a pocítili nevolnost, okamžitě zavolejte na Toxikologické informační středisko nebo do nejbližší nemocnice!

Věděli jste?

Léčba a rekonvalescence po těžké otravě běžně trvá několik měsíců? Dobré životního pojištění se přitom vztahuje také na intoxikaci z hub.

Zákazníci potom dostávají takové pojistné plnění, aby jejich příjem neklesl, ani když jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Vyplňte náš kontaktní formulář, abychom vám srovnali ceny a podmínky životního pojištění na míru. Poptávka je zcela nezávazná.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?