Žena čistí houby v lese

Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

Kdy vrcholí houbařská sezóna

Houbám prospívá vlhko a teplo, ale všeho moc škodí. Ideální jsou mírné a dlouhodobé deště, doprovázené teplotami od 10 po 25 °C. Čeští houbaři mají největší šanci na úspěch od července do září, ale záleží na aktuálním lokálním počasí. Hřibům a bedlám škodí extrémní vedra a sucha, přerušovaná jenom krátkými bouřkami. Houbařská sezóna obvykle končí, jakmile pomine babí léto a přijdou chladné podzimní noci.

Kde máte největší šanci na úspěch

Houbám se nejlépe daří zhruba 10 dní po vytrvalém dešti, po kterém přišlo přiměřeně teplé počasí. Aktuální podmínky popisuje Český hydrometeorologický ústav na svých internetových stránkách. Tam najdete mapu celé republiky, ve které jsou barevně vyznačeny nejslibnější regiony. V podrobnějším vyhledávači zjistíte, jaké srážky byly naměřeny ve vybraných dnech a lokalitách – například v různých pražských městských částech.

Pravděpodobnost růstu hub - mapka - ČHMÚ

Zdroj: ČHMÚ, 21. 8. 2023

Tuzemská léta bývají v posledních dekádách teplejší a sušší, než pamatují starší generace za svého mládí. Proto houby rostou spíše ve vyšších polohách, kde prší častěji a teploty se drží do 25 °C: v Beskydech, Jeseníkách, Jizerských horách, na Šumavě nebo na Vysočině. Ale po vytrvalém zářijovém dešti objevíte jejich klobouky také v trávě Moravského krasu nebo Pálavy.

Kam na houby v Praze

Naše hlavní město leží daleko od vlahých horských hvozdů, ale také tady narazíte na plodnou přírodu. Houby občas vykouknou v Klánovickém, Kunratickém a Milíčovském lese. Kozáci a smrže rostou i v Hostivařském lesoparku, Hvězdě nebo na Divoké Šárce. Ve vhodných povětrnostních podmínkách vás příjemně překvapí Čimický, Ďáblický a Chuchelský háj. 

Aktivnější Pražené vyjíždějí na Brdy, Křivoklátsko nebo do Českého krasu, eventuálně až na Šumavu a do Jizerských hor.

Policisté varují motoristy

Houbaření patří mezi české národní sporty, a proto se vzájemně inspirujme. Když uvidíte výletníky, kteří nesou košíky plné hřibů a křemenáčů, zeptejte se jich na zdrojovou lokalitu. Nebo sledujte houbařské skupiny na sociálních sítích, kde sběrači sdílejí své čerstvé zkušenosti. Jakmile se dozvíte o novém nedalekém nalezišti, neváhejte a vyrazte na místo. 

Podobné zvěsti se šíří bleskovou rychlostí a nejpohotovější gurmáni jezdí na houbové plantáže osobními automobily, aby ulovili nejlepší kousky. I v tomto případě platí staré tržní pravidlo, že štědrá nabídka přitahuje masovou poptávku. Někteří profesionální sběrači hub dokonce cíleně hledají houbová epicentra tam, kde na příjezdových cestách parkuje mnoho automobilů.

Pozor na zloděje aut

Policie ovšem každoročně upozorňuje, že opuštěné vozy na lesních silničkách hledají také zloději, kteří rozbíjejí okna a kradou autorádia, zavazadla a další předměty. Škoda potom běžně dosahuje desetitisíců Kč.

Trápení vám ušetří správně sjednané havarijní pojištění, které se vztahuje na havárie, přírodní pohromy, vandalismus nebo krádeže. Využijte naši nezávislou online kalkulačku, abyste nepromeškali nejlepší podmínky za výhodnou cenu. 

Jak poznat jedovaté houby

Ultramaratonec Miloš Škorpil několikrát oběhl Českou republiku, doklusal z Prahy do Vídně nebo z Athén do Sparty. Dlouho taky houbařil. 50 let sbíral masáky, kteří jsou jedlí a chutní. Jenže potom omylem snědl muchomůrku tygrovanou, otrávil se a pravděpodobně by zemřel, kdyby mu lékaři nevypumpovali žaludek. 

Fatální omyly se nevyhýbají ani zkušeným sběračům. Pokud vás zajímá, jak poznat jedovaté houby, učte se od nejlepších odborníků. Sledujte přednášky a navštěvujte terénní semináře České mykologické společnosti.

Sbírejte pouze houby, které stoprocentně znáte! Kdybyste se zmýlili, snědli nějakou jedovku a pocítili nevolnost, okamžitě zavolejte na Toxikologické informační středisko nebo do nejbližší nemocnice!

Věděli jste?

Léčba a rekonvalescence po těžké otravě běžně trvá několik měsíců? Dobré životního pojištění se přitom vztahuje také na intoxikaci z hub.

Zákazníci potom dostávají takové pojistné plnění, aby jejich příjem neklesl, ani když jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Vyplňte náš kontaktní formulář, abychom vám srovnali ceny a podmínky životního pojištění na míru. Poptávka je zcela nezávazná.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?