Žena čistí houby v lese

Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

Kdy vrcholí houbařská sezóna

Houbám prospívá vlhko a teplo, ale všeho moc škodí. Ideální jsou mírné a dlouhodobé deště, doprovázené teplotami od 10 po 25 °C. Čeští houbaři mají největší šanci na úspěch od července do září, ale záleží na aktuálním lokálním počasí. Hřibům a bedlám škodí extrémní vedra a sucha, přerušovaná jenom krátkými bouřkami. Houbařská sezóna obvykle končí, jakmile pomine babí léto a přijdou chladné podzimní noci.

Kde máte největší šanci na úspěch

Houbám se nejlépe daří zhruba 10 dní po vytrvalém dešti, po kterém přišlo přiměřeně teplé počasí. Aktuální podmínky popisuje Český hydrometeorologický ústav na svých internetových stránkách. Tam najdete mapu celé republiky, ve které jsou barevně vyznačeny nejslibnější regiony. V podrobnějším vyhledávači zjistíte, jaké srážky byly naměřeny ve vybraných dnech a lokalitách – například v různých pražských městských částech.

Pravděpodobnost růstu hub - mapka - ČHMÚ

Zdroj: ČHMÚ, 21. 8. 2023

Tuzemská léta bývají v posledních dekádách teplejší a sušší, než pamatují starší generace za svého mládí. Proto houby rostou spíše ve vyšších polohách, kde prší častěji a teploty se drží do 25 °C: v Beskydech, Jeseníkách, Jizerských horách, na Šumavě nebo na Vysočině. Ale po vytrvalém zářijovém dešti objevíte jejich klobouky také v trávě Moravského krasu nebo Pálavy.

Kam na houby v Praze

Naše hlavní město leží daleko od vlahých horských hvozdů, ale také tady narazíte na plodnou přírodu. Houby občas vykouknou v Klánovickém, Kunratickém a Milíčovském lese. Kozáci a smrže rostou i v Hostivařském lesoparku, Hvězdě nebo na Divoké Šárce. Ve vhodných povětrnostních podmínkách vás příjemně překvapí Čimický, Ďáblický a Chuchelský háj. 

Aktivnější Pražené vyjíždějí na Brdy, Křivoklátsko nebo do Českého krasu, eventuálně až na Šumavu a do Jizerských hor.

Policisté varují motoristy

Houbaření patří mezi české národní sporty, a proto se vzájemně inspirujme. Když uvidíte výletníky, kteří nesou košíky plné hřibů a křemenáčů, zeptejte se jich na zdrojovou lokalitu. Nebo sledujte houbařské skupiny na sociálních sítích, kde sběrači sdílejí své čerstvé zkušenosti. Jakmile se dozvíte o novém nedalekém nalezišti, neváhejte a vyrazte na místo. 

Podobné zvěsti se šíří bleskovou rychlostí a nejpohotovější gurmáni jezdí na houbové plantáže osobními automobily, aby ulovili nejlepší kousky. I v tomto případě platí staré tržní pravidlo, že štědrá nabídka přitahuje masovou poptávku. Někteří profesionální sběrači hub dokonce cíleně hledají houbová epicentra tam, kde na příjezdových cestách parkuje mnoho automobilů.

Pozor na zloděje aut

Policie ovšem každoročně upozorňuje, že opuštěné vozy na lesních silničkách hledají také zloději, kteří rozbíjejí okna a kradou autorádia, zavazadla a další předměty. Škoda potom běžně dosahuje desetitisíců Kč.

Trápení vám ušetří správně sjednané havarijní pojištění, které se vztahuje na havárie, přírodní pohromy, vandalismus nebo krádeže. Využijte naši nezávislou online kalkulačku, abyste nepromeškali nejlepší podmínky za výhodnou cenu. 

Jak poznat jedovaté houby

Ultramaratonec Miloš Škorpil několikrát oběhl Českou republiku, doklusal z Prahy do Vídně nebo z Athén do Sparty. Dlouho taky houbařil. 50 let sbíral masáky, kteří jsou jedlí a chutní. Jenže potom omylem snědl muchomůrku tygrovanou, otrávil se a pravděpodobně by zemřel, kdyby mu lékaři nevypumpovali žaludek. 

Fatální omyly se nevyhýbají ani zkušeným sběračům. Pokud vás zajímá, jak poznat jedovaté houby, učte se od nejlepších odborníků. Sledujte přednášky a navštěvujte terénní semináře České mykologické společnosti.

Sbírejte pouze houby, které stoprocentně znáte! Kdybyste se zmýlili, snědli nějakou jedovku a pocítili nevolnost, okamžitě zavolejte na Toxikologické informační středisko nebo do nejbližší nemocnice!

Věděli jste?

Léčba a rekonvalescence po těžké otravě běžně trvá několik měsíců? Dobré životního pojištění se přitom vztahuje také na intoxikaci z hub.

Zákazníci potom dostávají takové pojistné plnění, aby jejich příjem neklesl, ani když jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Vyplňte náš kontaktní formulář, abychom vám srovnali ceny a podmínky životního pojištění na míru. Poptávka je zcela nezávazná.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.