Žena čistí houby v lese

Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

Kdy vrcholí houbařská sezóna

Houbám prospívá vlhko a teplo, ale všeho moc škodí. Ideální jsou mírné a dlouhodobé deště, doprovázené teplotami od 10 po 25 °C. Čeští houbaři mají největší šanci na úspěch od července do září, ale záleží na aktuálním lokálním počasí. Hřibům a bedlám škodí extrémní vedra a sucha, přerušovaná jenom krátkými bouřkami. Houbařská sezóna obvykle končí, jakmile pomine babí léto a přijdou chladné podzimní noci.

Kde máte největší šanci na úspěch

Houbám se nejlépe daří zhruba 10 dní po vytrvalém dešti, po kterém přišlo přiměřeně teplé počasí. Aktuální podmínky popisuje Český hydrometeorologický ústav na svých internetových stránkách. Tam najdete mapu celé republiky, ve které jsou barevně vyznačeny nejslibnější regiony. V podrobnějším vyhledávači zjistíte, jaké srážky byly naměřeny ve vybraných dnech a lokalitách – například v různých pražských městských částech.

Pravděpodobnost růstu hub - mapka - ČHMÚ

Zdroj: ČHMÚ, 21. 8. 2023

Tuzemská léta bývají v posledních dekádách teplejší a sušší, než pamatují starší generace za svého mládí. Proto houby rostou spíše ve vyšších polohách, kde prší častěji a teploty se drží do 25 °C: v Beskydech, Jeseníkách, Jizerských horách, na Šumavě nebo na Vysočině. Ale po vytrvalém zářijovém dešti objevíte jejich klobouky také v trávě Moravského krasu nebo Pálavy.

Kam na houby v Praze

Naše hlavní město leží daleko od vlahých horských hvozdů, ale také tady narazíte na plodnou přírodu. Houby občas vykouknou v Klánovickém, Kunratickém a Milíčovském lese. Kozáci a smrže rostou i v Hostivařském lesoparku, Hvězdě nebo na Divoké Šárce. Ve vhodných povětrnostních podmínkách vás příjemně překvapí Čimický, Ďáblický a Chuchelský háj. 

Aktivnější Pražené vyjíždějí na Brdy, Křivoklátsko nebo do Českého krasu, eventuálně až na Šumavu a do Jizerských hor.

Policisté varují motoristy

Houbaření patří mezi české národní sporty, a proto se vzájemně inspirujme. Když uvidíte výletníky, kteří nesou košíky plné hřibů a křemenáčů, zeptejte se jich na zdrojovou lokalitu. Nebo sledujte houbařské skupiny na sociálních sítích, kde sběrači sdílejí své čerstvé zkušenosti. Jakmile se dozvíte o novém nedalekém nalezišti, neváhejte a vyrazte na místo. 

Podobné zvěsti se šíří bleskovou rychlostí a nejpohotovější gurmáni jezdí na houbové plantáže osobními automobily, aby ulovili nejlepší kousky. I v tomto případě platí staré tržní pravidlo, že štědrá nabídka přitahuje masovou poptávku. Někteří profesionální sběrači hub dokonce cíleně hledají houbová epicentra tam, kde na příjezdových cestách parkuje mnoho automobilů.

Pozor na zloděje aut

Policie ovšem každoročně upozorňuje, že opuštěné vozy na lesních silničkách hledají také zloději, kteří rozbíjejí okna a kradou autorádia, zavazadla a další předměty. Škoda potom běžně dosahuje desetitisíců Kč.

Trápení vám ušetří správně sjednané havarijní pojištění, které se vztahuje na havárie, přírodní pohromy, vandalismus nebo krádeže. Využijte naši nezávislou online kalkulačku, abyste nepromeškali nejlepší podmínky za výhodnou cenu. 

Jak poznat jedovaté houby

Ultramaratonec Miloš Škorpil několikrát oběhl Českou republiku, doklusal z Prahy do Vídně nebo z Athén do Sparty. Dlouho taky houbařil. 50 let sbíral masáky, kteří jsou jedlí a chutní. Jenže potom omylem snědl muchomůrku tygrovanou, otrávil se a pravděpodobně by zemřel, kdyby mu lékaři nevypumpovali žaludek. 

Fatální omyly se nevyhýbají ani zkušeným sběračům. Pokud vás zajímá, jak poznat jedovaté houby, učte se od nejlepších odborníků. Sledujte přednášky a navštěvujte terénní semináře České mykologické společnosti.

Sbírejte pouze houby, které stoprocentně znáte! Kdybyste se zmýlili, snědli nějakou jedovku a pocítili nevolnost, okamžitě zavolejte na Toxikologické informační středisko nebo do nejbližší nemocnice!

Věděli jste?

Léčba a rekonvalescence po těžké otravě běžně trvá několik měsíců? Dobré životního pojištění se přitom vztahuje také na intoxikaci z hub.

Zákazníci potom dostávají takové pojistné plnění, aby jejich příjem neklesl, ani když jsou v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Vyplňte náš kontaktní formulář, abychom vám srovnali ceny a podmínky životního pojištění na míru. Poptávka je zcela nezávazná.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?