Cestovní pojištění – srovnání cen

Vyřízení cestovního pasu - dva cestovní pasy, mapa světa

Potřebujete si pro svou dovolenou zařídit nový cestovní pas? V našem článku najdete všechny informace o tom, jak probíhá jeho vydání či kolik peněz si musíte připravit, a podíváme se i na pár „záludností“, které vás v oblasti cestovních pasů mohou potkat.

Co je to biometrický pas 

Od roku 2016 vydávají české úřady už jen pasy s biometrickými údaji. Biometrický pas je tedy doklad, který obsahuje zobrazení obličeje a otisky prstů jeho držitele (tyto údaje jsou uloženy na čipu uvnitř pasu). Pokud vlastníte starší typ pasu, je samozřejmě stále platný, ale například hranice USA můžete překročit pouze se strojově čitelným pasem s biometrickými údaji.

Biometrický pas snadno poznáte podle stránky z tuhého plastu, na které jsou uvedeny vaše osobní informace, a také podle obdélníkového symbolu s kolečkem uprostřed obalu pod nápisem „Cestovní pas“. 

porovnání cestovního pojištění

Vydání cestovního pasu 

Cestovní pas vám vydají na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze pak také na městských úřadech. O pas můžete tedy zažádat kdekoliv, klidně i mimo místo svého trvalého bydliště. 

Pro vydání cestovního pasu musíte předložit doklad totožnosti žadatele. U dospělých se tedy nejčastěji jedná o občanský průkaz (u občanů, kteří ho nemají, jej lze nahradit například rodným nebo oddacím listem). Pokud žádáte o vydání cestovního pasu pro dítě, budete potřebovat: 

 • Jeho rodný list, případně předešlý pas. 
 • Občanský průkaz nebo cestovní pas rodiče. 
 

Pro podání žádosti musíte na daný úřad dorazit i s dítětem, vyzvednout hotový cestovní pas už ale můžete sami. Stačí, abyste se prokázali svým občanským průkazem. 

Tip 

U dětí do 5 let se cestovní pas doporučuje měnit častěji, a to i před vypršením jeho platnosti. Zvlášť u miminek je potřeba počítat s tím, že v průběhu růstu rychle mění svou podobu. Svým nejmenším ratolestem jednoduše pořiďte nový cestovní pas vždy, když si přestávají být na fotce podobné. 

Průběh zpracování žádosti o vydání cestovního pasu 

 1. Nepotřebujete žádný formulář ani pasové fotografie. 
 2. Přímo na místě zaznamená pracovník daného úřadu vaše biometrické údaje, tedy fotografii obličeje a otisky prstů (u dětí se otisky berou až od 12 let). 
 3. Žadatel o cestovní pas podepíše vytištěnou žádost. Tento podpis se následně digitalizuje a přenese do dokladu. 
 4. Dalším podpisem potvrdíte správnost a úplnost žádosti a dáte souhlas ke zpracování vašich biometrických údajů do nosiče dat cestovního pasu. Zároveň potvrzujete, že jste byli informováni o vedení biometrických údajů po dobu 60 dní od předání vyrobeného cestovního pasu výrobcem Ministerstvu vnitra v informačním systému cestovních dokladů. U nezletilých tento podpis provede jejich zákonný zástupce. 
 5. Následně dojde k elektronickému odeslání dat pro zpracování a k výrobě vašeho pasu. 
 6. Pak už jen uhradíte částku za vyhotovení cestovního pasu hotově nebo platební kartou. 
 

Cena a vydací lhůty cestovního pasu 

Cena cestovního pasu se odvíjí podle toho, jak rychle potřebujete tento doklad vydat, a záleží i na tom, zda se jedná o pas pro dítě, nebo osobu starší 15 let. 

 

Žadatel

Vydání do 30 dnů

Vydání do 5 dnů

Vydání do 24 hodin 

Občan starší 15 let 

600 Kč 

3 000 Kč 

6 000 Kč 

Děti do 15 let 

100 Kč 

1 000 Kč 

2 000 Kč 

Nezapomínejte také, že krom ceny za vydání cestovního pasu se u dětí liší i jeho platnost:

 • U dospělých cestovní pas platí 10 let. 
 • U dětí do 15 let platí cestovní pas 5 let. 
 

Zajímavosti spojené s cestovním pasem 

Dostatečná délka platnosti cestovního pasu při dovolené 

Než odjedete na dovolenou, podívejte se na přesné podmínky pro vycestování do cílové destinace. V některých státech je totiž potřeba, aby váš cestovní pas platil i 6 měsíců po překročení hranic. Informace o podmínkách pro vycestování do jednotlivých zemí najdete na webu MZV

Vyřízení cestovního pasu - Pes připravený v kufru s cestovním pasem

Platnost cestovního pasu po svatbě 

Plánujete hned po svatbě vyrazit na svatební cestu, ale máte díky sňatku nové příjmení? Nemusíte se bát. Starý cestovní pas je platný ještě 3 měsíce po svatbě, takže na něj můžete bez obav vycestovat. U letenky pak pamatujte, že je potřeba ji mít koupenou na jméno uvedené v cestovním pase. 

Dovolená bez cestovního pasu 

Nestíháte si svůj cestovní pas vyřídit, ale i tak byste se rádi podívali za hranice? Nemusíte si zoufat! Tady máte seznam destinací, do kterých se můžete podívat pouze s platným občanským průkazem. Možná vás překvapí, že mezi nimi najdete i pořádnou dávku exotiky. 

Cestovní pas pro psa 

Spousta z nás ráda cestuje i se svým psím mazlíčkem. Jak je to tedy s jeho cestovními doklady? Pokud cestujete pouze po státech Evropské unie, vystačíte si většinou jen s platným očkovacím průkazem. V některých státech je ale potřeba u zvířat splňovat určité podmínky, a to i v zemích, jimiž jen projíždíte. 

Podmínky pro vycestování se psem: 

 • Možnost identifikace mikročipem. 
 • Očkování proti vzteklině (pokud cestujete se štěnětem do 3 měsíců, je možné získat výjimku). 
 • Očkovací průkaz, případně pas. Ten vám vystaví registrovaný veterinární lékař. Jeho cena je asi 500 Kč. 
 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3