Žena hledá v batohu pas

Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

Přijít o osobní doklady v zahraničí není nic příjemného. Nejenže vás čeká vysvětlování na úřadech v zahraničí, ale také vyřizování nových dokladů po návratu zpět do ČR. Abyste se nepříjemnostem vyhnuli, chraňte své osobní doklady před krádeží, ztrátou, poškozením či zneužitím. Pokud je to možné, uschovejte si doklady na bezpečném místě. Například na pláži nebo při procházce nočním městem se bez cestovního dokladu jistě obejdete.

Jak je možné přijít o doklady v zahraničí

 • Krádež dokladů: Turisté jsou terčem kapsářů zejména na rušných místech, jako jsou nádraží, letiště, trhy nebo památky. Doklady nejčastěji zmizí z batohu či kabelky, kterou nemáte pod dohledem.

 • Ztráta dokladů: Zapomenout občanský průkaz nebo cestovní pas můžete na rozličných místech – na hotelovém pokoji, na nádražní přepážce při koupi jízdenek, v kapse sedadla před vámi v letadle, ale i na letištních toaletách.

 • Poškození dokladů: Cestovnímu pasu rozhodně neprospěje, když ho přihodíte do pračky se špinavým prádlem nebo se vám na něj rozlije pití. Také natržený pas, případně pas s chybějícími stránkami celníci vyhodnotí jako neplatný.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí?

 • Co nejdříve nahlaste krádež či ztrátu dokladů místní policii a nechte si od ní vystavit potvrzení. Jednejte rychle, aby nedošlo ke zneužití dokladů.

 • S potvrzením od policie navštivte nejbližší zastupitelský úřad České republiky. Kontakty najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 • Na zastupitelském úřadě požádejte o vystavení cestovního průkazu (náhradního cestovního dokladu).

 • Formulář obdržíte přímo na zastupitelském úřadě. K žádosti budete potřebovat dvě fotografie o rozměru 35×45 mm. Uhradíte poplatek 400 Kč.

 • Úřad musí ověřit vaši totožnost. Pokud nemáte k dispozici jiný doklad totožnosti, může vaši totožnost potvrdit jiný občan ČR.

 • Náhradní cestovní průkaz má omezenou platnost. Po návratu do ČR si požádejte o nový cestovní pas.


Náklady na nové doklady pokryje cestovní pojištění

Věděli jste, že někteří poskytovatelé nabízí k cestovnímu pojištění připojištění ztráty dokladů? Takové pojištění obvykle pokrývá nejen poplatek za vydání nového dokladu, ale také náklady na cestu na zastupitelský úřad.

Každá pojišťovna ovšem k pojištění dokladů přistupuje jinak, někdy ho najdete v rámci pojištění zavazadel, jindy v asistenčních službách. Naštěstí si v naší kalkulačce můžete projít podmínky pojišťoven přehledně na jednom místě. Porovnejte si cestovní pojištění a najděte to, které bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Lze v zahraničí rovnou žádat o nový cestovní pas?

Zastupitelský úřad vám vydá cestovní průkaz obratem, případně během několika dnů. Náhradní doklad má územně i časově omezenou platnost, slouží zejména k návratu do České republiky. Pokud se budete v zahraničí zdržovat dlouhodobě, můžete na zastupitelském úřadě požádat o vydání nového cestovního pasu.

Počítejte ale s tím, že vaše žádost poputuje k vyřízení do České republiky, přičemž lhůta na vydání cestovního pasu s biometrickými údaji je 120 dnů. Za vydání cestovního pasu na zastupitelském úřadu zaplatí osoba starší 15 let poplatek ve výši 1 200 Kč a osoby mladší 15 let 400 Kč.

Náš tip

V jakých destinacích si dát pozor na kapsáře

Někde se doklady a další cennosti kradou více než jinde. Britský portál Money sestavil podle hodnocení turistů na Tripadvisoru nejnebezpečnější destinace, kde byste se měli mít na pozoru před kapesními zloději. Bohužel v první desítce figuruje dvakrát i Česká republika.

 • Las Ramblas, Barcelona
 • Eiffelova věž, Paříž
 • Fontána di Trevi, Řím
 • Karlův most, Praha
 • Sacré-Coeur, Paříž
 • Koloseum, Řím
 • Staroměstské náměstí, Praha
 • Louvre, Paříž
 • Notre-Dame, Paříž
 • Sagrada Familia, Barcelona

Znovunalezené doklady nepoužívejte

Pamatujte na to, že jakmile jednou nahlásíte ztrátu nebo odcizení cestovního pasu či občanského průkazu, platnost těchto osobních dokladů končí. Jestliže své osobní doklady později najdete, rozhodně se je nesnažte dále používat. Jsou již evidovány v databázích neplatných dokladů a v případě jejich dalšího používání se můžete znovu dostat na policejní stanici. Navíc riskujete i pokutu. Neplatné osobní doklady si můžete dohledat online na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Věděli jste?

Podle zákona se dopouštíte přestupku, když porušíte svoji povinnost chránit doklady totožnosti před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením či nebezpečím zneužití. Za tento přestupek hrozí pokuta až 10 000 Kč. Reálně se ale pokuta za ztrátu pasu nebo občanského průkazu neuděluje.

Nicméně musíte počítat s tím, že za vystavení nového dokladu uhradíte správní poplatek. Přitom úřady nerozlišují, zda jste cestovní pas či občanský průkaz ztratili nebo vám doklady byly odcizeny, výše poplatku je stejná.

Nový řidičský průkaz získáte až po návratu domů

Pokud na cestách ztratíte nebo vám někdo ukradne řidičský průkaz, nový v zahraničí nezískáte. Krádež či ztrátu řidičského průkazu je potřeba nahlásit na policii a českém konzulátu či velvyslanectví.

Zastupitelský úřad ověří, zda nebyla platnost řidičského průkazu nějak omezena či pozastavena nebo vám nebyl odebrán. Je-li vše v pořádku, místní policie vám vystaví provizorní doklad, který vás opravňuje k dočasnému řízení vozidla. O nový řidičský průkaz si zažádáte až po návratu zpět do České republiky.

Je možné mít dva cestovní pasy?

Do zahraničí vyráží většina Čechů s jedním osobním dokladem totožnosti. Podle cílové země je to buď občanský průkaz, nebo cestovní pas. Někteří cestovatelé se ale chrání proti komplikacím při ztrátě či krádeži dokladů tím, že se na cesty vybaví dvěma platnými cestovními pasy. Jak je možné získat dva pasy, když jste povinni ten starý odevzdat?

Dva cestovní pasy vám na úřadě vydají jen v odůvodněných případech. Například když plánujete cestu do Izraele a do Íránu či jiných znesvářených zemí, nebo když žádáte o vízum a musíte pas poslat na ambasádu, ale v mezičase se chystáte vycestovat do zahraničí. Důvod držení dvou platných cestovních pasů je obvykle nutné napsat do čestného prohlášení.

Jak se vyhnout krádeži či ztrátě dokladů?

 1. Uchovávejte své doklady na bezpečném místě, jako je například hotelový trezor.

 2. Neberte si s sebou doklady na rušná a nebezpečná místa – památky, trhy, pláž, kavárny aj.

 3. Venku a při cestách dopravními prostředky mějte doklady neustále pod dohledem, noste je například ve speciálním pásu přímo na těle.

 4. Nikdy nenechávejte doklady v zadní kapse kalhot, v batohu nebo kabelce, odkud je může zloděj nepozorovaně vytáhnout.

 5. Nepokládejte doklady a další cennosti na stůl v kavárně či restauraci. Než se nadějete, zloděj je může sebrat a utéct pryč.

 6. Nenechávejte doklady ve vozidle. Když je to nevyhnutelné, dejte je do zavazadlového prostoru.

 7. Pořiďte si kopie dokladů a uschovejte je odděleně od originálů. Je-li to možné, používejte k identifikaci pouze kopie.

 8. Pravidelně kontrolujte, zda doklady máte u sebe.

 9. Dávejte si doklady na stejné místo. Jakmile je někde předkládáte, opět je uschovejte. Nenoste doklady v ruce, protože tak je snadno někde můžete položit a zapomenout.

 10. Neukazujte své doklady neoprávněným osobám.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.