Blog
Cestování
Žena sedí na zemi

Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

25. června 2021|Monika Šaríková|

Tisíce Čechů již mají vlastní zkušenost se ztrátou nebo krádeží osobních dokladů v zahraničí. Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanských průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co vše je potřeba udělat v případě krádeže či ztráty osobních dokladů za hranicemi České republiky.

Přijít o osobní doklady v zahraničí není nic příjemného. Nejenže vás čeká vysvětlování na policejní stanici a návštěva českého zastupitelského úřadu v místě pobytu, ale také vyřizování nových dokladů po návratu zpět do České republiky. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, chraňte své osobní doklady před případnou krádeží, ztrátou, poškozením či zneužitím. Pokud je to možné, uschovejte si doklady na bezpečném místě. Například na pláži nebo při procházce nočním městem se bez cestovního dokladu jistě obejdete.

Porovnat pojištění

Jaké doklady s sebou vozíme do zahraničí?

Do zahraničí vyráží většina Čechů s jedním osobním dokladem totožnosti. Podle cílové země je to buď občanský průkaz, nebo cestovní pas. Někteří cestovatelé jsou při cestách do vzdálenějších zemí s vysokým rizikem krádeže vybaveni dvěma platnými cestovními pasy. Důvod držení dvou platných cestovních pasů je však nutné řádně odůvodnit v čestném prohlášení.

V zahraničí u sebe Češi běžně mívají i další doklady, jako například řidičský průkaz, malý technický průkaz od vozidla, průkazku zdravotní pojišťovny nebo průkaz ZTP a ZTP/P. Mezi méně časté doklady patří třeba zbrojní průkazy.

Co dělat v případě ztráty nebo odcizení osobních dokladů?

Při ztrátě nebo krádeži občanského průkazu či cestovního pasu v zahraničí je potřeba co nejdříve nahlásit tuto skutečnost místní policii a nechat si od ní vystavit potvrzení. Důležité je jednat rychle, aby nedošlo ke zneužití dokladů. Pokud máte zapsaná čísla osobních dokladů nebo přímo jejich fotokopie, ušetříte policii práci. S dokladem od policie následně navštívíte nejbližší zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. Kontakty na tyto úřady jsou dostupné na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Krádež peněženky

Znovunalezené doklady nepoužívejte

Pamatujte na to, že jakmile jednou nahlásíte ztrátu nebo odcizení cestovního pasu či občanského průkazu, platnost těchto osobních dokladů končí. Pokud tedy své osobní doklady později najdete, rozhodně se je nesnažte dále používat. Jsou totiž již evidovány v databázích neplatných dokladů a v případě jejich dalšího používání se můžete znovu dostat na policejní stanici. Navíc riskujete i pokutu.

TIP: Neplatné osobní doklady si můžete dohledat online na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR přes tento odkaz.

Cestovní průkaz pro návrat do České republiky

O nový cestovní doklad můžete zažádat přímo na českém zastupitelském úřadě v místě pobytu. Pro návrat zpět do České republiky vám tento úřad vystaví v co nejkratším termínu cestovní průkaz, což je náhradní cestovní doklad. Správní poplatek za vydání cestovního průkazu je 16 euro.

Pokud plánujete zůstat v zahraničí delší dobu nebo cestovat do dalších zemí, můžete na zastupitelském úřadě zažádat o vystavení nového cestovního pasu. Počítejte ale s tím, že vaše žádost poputuje k vyřízení do České republiky, přičemž lhůta na vydání cestovního pasu s biometrickými údaji je 120 dnů. Za vydání cestovního pasu na zastupitelském úřadu zaplatí osoba starší 15 let poplatek ve výši 1 200 korun a osoby mladší 15 let 400 korun.

Nový řidičský průkaz získáte až po návratu domů

V zahraničí si můžete nechat vystavit jen některé ze svých osobních dokladů. Pokud ztratíte nebo vám někdo ukradne řidičský průkaz, nový v zahraničí nezískáte. Krádež či ztrátu řidičského průkazu je potřeba nahlásit na policii a českém konzulátu nebo velvyslanectví.

Konzulát ověří, zda nebyla platnost řidičského průkazu nějak omezena či pozastavena nebo vám nebyl odebrán. Pokud je vše v pořádku, místní policie vám vystaví provizorní doklad, který vás opravňuje k dočasnému řízení vozidla. O nový řidičský průkaz si zažádáte až po návratu zpět do České republiky.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).