Cestování do zahraničí - užitečné rady

 • Srovnání a sjednání cestovního pojištění online

 • Všechny dokumenty dostanete ihned na e-mail

 • Během 2 minut sjednáte a ušetříte až 50 % ceny pojištění

 • Pro cesty autem pojistíme i Vaše vozidlo

cestovní pojištění

8 užitečných rad před odjezdem na dovolenou

Posledních pár dní před dovolenou bývá hektických a je snadné zapomenout na něco opravdu důležitého. Na mysli nemáme ani tak kartáček na zuby, který si koupíte kdekoliv, jako spíše důležité cestovní doklady, sportovní výbavu, cestovní pojištění, věci pro děti apod. Pojďme se podívat na 8 věcí, které by ve vaší “výbavě na dovolenou” chybět rozhodně neměly.

1. Informace o cílové destinaci

Před každou cestou, hlavně tou do neznáma, se vyplatí zjistit si alespoň základní informace o zemi či zemích, ve kterých se budete pohybovat. Na mysli nemáme obligátní kulturní zvyky, počasí či dopravu, ale také informace o bezpečnosti a politické situaci. Spoustu cenných, ověřených a aktuálních informací a varování najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

2. Očkování

Jedete-li do Chorvatska, Itálie či jiné evropské země, zvláštním očkováním se zabývat nemusíte. Nicméně takové platné očkování proti tetanu by mělo být samozřejmostí. Cestujete-li do exotičtějších zemích, vždy si dostatečně dopředu zjistěte všechna zdravotní rizika a s nimi související doporučená a povinná očkování. Pobyt vám může znepříjemnit například cestovatelský průjem, hepatitida A, břišní tyfus, malárie a jiné nemoci. Očkování je většinou potřeba provést ve stanoveném termínu či termínech.

3. Cestovní lékárnička

Různá zdravotní rizika hrozí na každé zahraniční cestě. Nejčastěji se jedná o střevní potíže, různé bolístky, štípance a spáleniny. Pro základní ošetření je dobré mít vybavenou cestovní lékárničku, ve které by neměly chybět kvalitní opalovací krémy, repelenty proti komárům, dezinfekce, náplasti, obvazy, kapky do očí, mastičky na spáleniny a štípance, léky proti bolesti i na běžné střevní potíže. Nezapomeňte si také přibalit léky, které pravidelně užíváte, v dostatečném množství. Před cestou navštivte svého lékaře, abyste zjistili svůj aktuální zdravotní stav a zajistili si dostatek vašich léků.

4. Osobní doklady a jejich kopie

Před každou cestou zkontrolujte, zda máte všechny potřebné doklady, jako je platný občanský průkaz nebo cestovní pas, evropský průkaz zdravotního pojištění, doklad o uzavřeném cestovním pojištění, řidičský průkaz s mezinárodní platností a zelená karta, cestujete-li vlastní autem. Při cestování automobilem si zjistěte, zda-li je váš řidičský průkaz v navštívené zemi platný.

Do některých zemí je nutné mít vyřízeno vízum. Jiné země zase vyžadují, aby cestovní doklady byly platné ještě minimálně šest měsíců po opuštění země (např. Egypt, Mexiko, Thajsko). Zkontrolujte si tedy platnost svého pasu a v případě nutnosti si raději včas vybavte nový. Rozumné je si doklady okopírovat a originály uložit na bezpečné místo.

5. Platební karty a hotovost

Placení platebními kartami je nejrychlejší, nejpohodlnější a nejbezpečnější. Ne všude je to ale možné, takže s sebou mějte nejen platební karty, ale také dostatečnou finanční hotovost. Vyplatí se mít zajištěnou finanční rezervu pro případné problémy. Někdy je například nutné uhradit zdravotní péči na místě. Pojišťovna vám vše proplatí až po návratu do Čech.

6. Seznam věcí na dovolenou

Bojíte se, že zapomenete přibalit něco opravdu důležitého? Pár dní před dovolenou, než vás postihne cestovní horečka, si sepište seznam potřebných věcí. Rozdělte si je do kategorií, ať neztratíte přehled (např. oblečení, drogerie, věci na pláž, sportovní výbava, elektronika, věci pro děti). Několikrát si jej zkontrolujte, upravte či doplňte. Až začnete balit, položky na seznamu si jednoduše odškrtávejte.

7. Vhodné zavazadlo do letadla

Cestujete letadlem? Než začnete balit, vyberte si vhodné uzamykatelné zavazadlo. Při cestě na pár dní si vystačíte s příručním zavazadlem. Na delší dobu už je vhodný kufr. Při jeho koupi se vyplatí nešetřit a koupit lehčí variantu. Přece jen se jedná o věc, která vám vydrží spoustu let. Pro ty, kteří se plánují na dovolené přemisťovat častěji, je vhodnější batoh-krosna. Všechna zavazadla vždy opatřete jmenovkou na kufr.

8. Sportovní a jiná výbava

Pokud plánujete sportovat a berete si vlastní výbavu, před odjezdem ji pečlivě zkontrolujte. Některé sporty vyžadují používání speciální a ochrannou výbavu. Jedná se například o cyklistické helmy, chrániče loktů, kolen a holení, ochranné vesty na rafting, lezecké a ferratové úvazky apod.

Cestovní pojištění

Při výběru cestovního pojištění zohledněte především náplň dovolené v zahraničí. Pro běžnou turistickou dovolenou postačí základní cestovní pojištění. Pro zapálené sportovce je vhodné připojistit si rizikové a adrenalinové sporty. Ujistěte se přitom, že váš sport vybrané cestovní pojištění opravdu kryje! Součástí dobrého cestovního pojištění by mělo být rovněž pojištění odpovědnosti a ideálně úrazové pojištění. Nespoléhejte se na cestách pouze na evropský průkaz pojištěnce, ani na pojištění k platebním kartám. Tato pojištění mají své nedostatky, hned si vysvětlíme jaké.
1

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EPZP, EHIC)

V rámci zemí Evropské unie platí společná pravidla pro lékařské ošetření. Na základě těchto pravidel a průkazu vydávaného zdravotními pojišťovnami mají občané zemí EU nárok na stejnou lékařskou péči jako obyvatel země, v níž se nachází. To však neznamená, že za vás pojišťovna uhradí veškeré náklady. Pojišťovna uhradí pouze to, co hradí pojišťovna v dané zemi, a vy si připlatíte to samé jako občan v této zemi. V zahraničí je lékařská péče daleko dražší než u nás, doplácí se spoluúčast za zákroky, ošetření, léky i převoz vrtulníkem.

2

Cestovní pojištění k platebním kartám

Jako bonus banky k platební kartám často nabízí cestovní pojištění zdarma. Je to sice zajímavý produkt, který nabízí cestovní pojištění bez starostí na celý rok. Má to ale svá “ale”. Cestovní pojištění na platebních kartách mívá menší rozsah pojištění a daleko nižší pojistné limity. Rozhodně se na takové pojištění nespoléhejte, pokud neznáte smluvní podmínky.

3

Jak si vybrat kvalitní cestovní pojištění

Komerční cestovní pojištění není tak drahé, aby se o něm polemizovalo. Každé cestovní pojištění kryje nezbytné náklady vynaložené na léčbu a repatriace. Jeho automatickou součásti jsou navíc užitečné asistenční služby, které vám v případě problémů pomohou v kteroukoliv denní i noční dobu na dovolené. Pojistnou ochranu si však můžete rozšířit a vylepšit. Rozdíl ve výši pojistného nebývá nijak výrazný a vyplatí se.

Doporučená připojištění

připojištění
 • pojištění odpovědnosti

 • pojištění úrazu

 • pojištění rizikových a adrenalinových sportů

 • pojištění zavazadel

 • pojištění storna

 • pojištění právní ochrany

 • pojištění nevyužité cesty

Cestovní pojištění a pojistné limity

Za zvážení také stojí navýšení základních pojistných limitů. Původní částky se zdají být vysoké, ale bohužel se mohou v případě vážných úrazů či nemoci ukázat jako nedostatečné.

Doporučené minimální pojistné limity u cestovního pojištění:

 • Pojištění léčebných výloh v rámci EU: 2 000 000 Kč

 • Pojištění léčebných výloh mimo EU: 4 000 000 Kč

 • Pojištění odpovědnosti: 2 000 000 Kč

Rekreační vs. rizikové sporty

Důrazně je třeba zmínit rozdíl mezi rekreačními a rizikovými sporty. Ty rekreační totiž bývají kryty už základním cestovním pojištěním. jedná se například o běžnou turistiku, cyklistiku či lyžování na vyznačených trasách. Velká část sportů je však považovaná za riskantní a je nutné si sjednat připojištění. Jedná se například o vysokohorskou turistiku nad 3 000 m.n.m., ferraty, rafting, potápění s dýchacím přístrojem, horolezectví, speleologie, skialpinismus, jachting, bungee jumping a další. Ještě jednou upozorňujeme, abyste si rozsah pojištění vždy důkladně ověřili.

Cestovní pojištění a výluky

S každým pojištění souvisí výluky, což jsou události, na které se pojištění nevztahuje. To znamená, že od pojišťovny nedostanete ani korunu. 

K nejběžnějším výlukám u cestovního pojištění patří:

 • alkohol, drogy a jiné omamné látky

 • úmyslné zavinění a jednání

 • chronická onemocnění

 • úkony spojené s těhotenství cca od 26. týdne

 • rizikové sporty, které nejsou připojištěné

Cestovní pojištění online

Cestovní pojištění si samozřejmě můžete sjednat osobně na pobočce pojišťovny. Mnohem pohodlnější, rychlejší a výhodnější je sjednání cestovního pojištění online. Nejlepší je porovnat si v online kalkulačce více nabídek na cestovní pojištění od konkurenčních pojišťovně. S tím vám pomůže srovnání online. Díky tomu si snadno vyberete pojištění, které odpovídá vaší dovolené, a neunikne vám tak nejlevnější nabídka. Vybrané pojištění si pak můžete doplnit, objednat a zaplatit. Pojistná smlouva a kartička pojištěnce vám přijde obratem do vašeho e-mailu. Cestovní pojištění si tak můžete sjednat těsně před odjezdem na dovolenou.

Cestovní kanceláře a pojištění

Na závěr se ještě zmíníme o pojištění cestovních kanceláří a agentur. Cestujete-li s cestovní kanceláří, vždy si ověřte, zda má platné zákonné pojištění proti úpadku. Tato zákonná povinnost platí pouze pro cestovní kanceláře, nikoliv pro cestovní agentury, které zájezdy pouze zprostředkovávají.

3 typy dovolené a jak se na ně připravit

Někdo dává přednost opalování na pláži a procházkám po městech, jiný potřebuje neustále něco dělat, aby si dovolenou užil. Vždy přitom myslete na své zdraví a bezpečnost. I sebeklidnější dovolená má svá rizika. Jde tedy spíše o míru rizika, která je vyšší na akčních a sportovních dovolených.

Pohodová dovolená

Co vám může hrozit na all-inclusive dovolené strávené primárně na pláži, v restauraci nebo v baru u sklenky vína? Nemusí vám sednout místní jídlo, hned první den to přeženete s opalováním a přiženete si úžeh nebo úpal, případně si na procházce po městě zvrtnete kotník. Není to pravděpodobně, ale chcete to riskovat?

Aktivní dovolená

Stále více lidí preferuje aktivní dovolené, které zahrnují vše od opalování a koupání v moři, přes poznávání městeček a vesniček až po různé fyzické aktivity. Na dovolené si půjčí kolo, svezou se na banánu nebo terénním vozidlem, chtějí si vyzkoušet potápění, skočit bungee jumping nebo vyrazí na trek do hor. Můžete vyrazit na cyklistickou dovolenou, na rafting, na ferraty či canyoning. Fantazii a odvaze se meze nekladou, vždy si však sjednejte odpovídající pojištění.

Adrenalinová dovolená

Ne zrovna malou skupinu představují cestovatelé, kteří k životu potřebují adrenalin, ať už na zemi, pod vodou nebo ve vzduchu. Jedná se o milovníky adrenalinových a tím pádem vysoce rizikových sportů. Dovolenou tráví lezením po horách, vysokohorskou turistikou po ledovcích ve výšce nad 3 000 m.n.m., lyžování mimo vyznačené trasy a sjezdovky apod. Tito lidé by obzvlášť měli pamatovat na kvalitní pojištění, mít pořádnou výbavu a necestovat sami. Včasné poskytnutí pomoci často rozhoduje o životě a smrti.

Společná pravidla pro každou dovolenou - zdraví a hygiena

Zdravotní problémy může způsobit nedodržování základních cestovatelských hygienických pravidel. Vždy pijte balenou vodou, ovoce a zeleninu si důkladně omyjte a ideálně tepelně upravte. Pozor si dávejte i na led. Nevíte, z jaké vody je připravován. Doporučená není konzumace jídel z různých venkovních stánků a fast foodu. Vhodné nejsou ani zmrzliny či mléčné výrobky. Místním sice nijak neublíží, protože jsou zvyklí, vám však mohou způsobit nepříjemné potíže. Nezapomeňte si před každým jídlem mýt ruce, hodí se mít s sebou dezinfekční a antibakteriální ubrousky.

Jak se zachovat při pojistné události

Dovolená, která se obejde bez zdravotních problémů, nemocí a úrazů, je šťastná dovolená. Bohužel neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, jak se říká. Vždy při sobě mějte kartičku pojištěnce a nejlépe uděláte, pokud si důležitá čísla uložíte do svého telefonu ještě před odjezdem na dovolenou.

V momentě pojistné události se zachovejte dle závažnosti situace. Některé případy vyžadují co nejrychlejší lékařskou pomoc. Teprve poté volejte asistenční službu a ptejte se na nejlepší postup. Není-li situace natolik kritická, o pomoc nejprve požádejte asistenci. Asistenční služby vám jsou ve většině případů k dispozici na telefonu 24 hodin denně, 365 dní v roce, ať jste kdekoliv. Rádi vám vysvětlí správný postup, abyste nepřišli o čas, peníze a především o zdraví.

Asistenční služba bude od vás potřebovat:

Škody na zdraví

Škody na majetku

Odpovědnostní škody

Co udělat po návratu z dovolené

Srovnaný magazín

 • Těhotná žena na letišti
  02. července 2024|Jana Březinová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • Žena s batohem a letenkami
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.