Cestování do zahraničí - užitečné rady

 • Srovnání a sjednání cestovního pojištění online

 • Všechny dokumenty dostanete ihned na e-mail

 • Během 2 minut sjednáte a ušetříte až 50 % ceny pojištění

 • Pro cesty autem pojistíme i Vaše vozidlo

cestovní pojištění

8 užitečných rad před odjezdem na dovolenou

Posledních pár dní před dovolenou bývá hektických a je snadné zapomenout na něco opravdu důležitého. Na mysli nemáme ani tak kartáček na zuby, který si koupíte kdekoliv, jako spíše důležité cestovní doklady, sportovní výbavu, cestovní pojištění, věci pro děti apod. Pojďme se podívat na 8 věcí, které by ve vaší “výbavě na dovolenou” chybět rozhodně neměly.

1. Informace o cílové destinaci

Před každou cestou, hlavně tou do neznáma, se vyplatí zjistit si alespoň základní informace o zemi či zemích, ve kterých se budete pohybovat. Na mysli nemáme obligátní kulturní zvyky, počasí či dopravu, ale také informace o bezpečnosti a politické situaci. Spoustu cenných, ověřených a aktuálních informací a varování najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

2. Očkování

Jedete-li do Chorvatska, Itálie či jiné evropské země, zvláštním očkováním se zabývat nemusíte. Nicméně takové platné očkování proti tetanu by mělo být samozřejmostí. Cestujete-li do exotičtějších zemích, vždy si dostatečně dopředu zjistěte všechna zdravotní rizika a s nimi související doporučená a povinná očkování. Pobyt vám může znepříjemnit například cestovatelský průjem, hepatitida A, břišní tyfus, malárie a jiné nemoci. Očkování je většinou potřeba provést ve stanoveném termínu či termínech.

3. Cestovní lékárnička

Různá zdravotní rizika hrozí na každé zahraniční cestě. Nejčastěji se jedná o střevní potíže, různé bolístky, štípance a spáleniny. Pro základní ošetření je dobré mít vybavenou cestovní lékárničku, ve které by neměly chybět kvalitní opalovací krémy, repelenty proti komárům, dezinfekce, náplasti, obvazy, kapky do očí, mastičky na spáleniny a štípance, léky proti bolesti i na běžné střevní potíže. Nezapomeňte si také přibalit léky, které pravidelně užíváte, v dostatečném množství. Před cestou navštivte svého lékaře, abyste zjistili svůj aktuální zdravotní stav a zajistili si dostatek vašich léků.

4. Osobní doklady a jejich kopie

Před každou cestou zkontrolujte, zda máte všechny potřebné doklady, jako je platný občanský průkaz nebo cestovní pas, evropský průkaz zdravotního pojištění, doklad o uzavřeném cestovním pojištění, řidičský průkaz s mezinárodní platností a zelená karta, cestujete-li vlastní autem. Při cestování automobilem si zjistěte, zda-li je váš řidičský průkaz v navštívené zemi platný.

Do některých zemí je nutné mít vyřízeno vízum. Jiné země zase vyžadují, aby cestovní doklady byly platné ještě minimálně šest měsíců po opuštění země (např. Egypt, Mexiko, Thajsko). Zkontrolujte si tedy platnost svého pasu a v případě nutnosti si raději včas vybavte nový. Rozumné je si doklady okopírovat a originály uložit na bezpečné místo.

5. Platební karty a hotovost

Placení platebními kartami je nejrychlejší, nejpohodlnější a nejbezpečnější. Ne všude je to ale možné, takže s sebou mějte nejen platební karty, ale také dostatečnou finanční hotovost. Vyplatí se mít zajištěnou finanční rezervu pro případné problémy. Někdy je například nutné uhradit zdravotní péči na místě. Pojišťovna vám vše proplatí až po návratu do Čech.

6. Seznam věcí na dovolenou

Bojíte se, že zapomenete přibalit něco opravdu důležitého? Pár dní před dovolenou, než vás postihne cestovní horečka, si sepište seznam potřebných věcí. Rozdělte si je do kategorií, ať neztratíte přehled (např. oblečení, drogerie, věci na pláž, sportovní výbava, elektronika, věci pro děti). Několikrát si jej zkontrolujte, upravte či doplňte. Až začnete balit, položky na seznamu si jednoduše odškrtávejte.

7. Vhodné zavazadlo do letadla

Cestujete letadlem? Než začnete balit, vyberte si vhodné uzamykatelné zavazadlo. Při cestě na pár dní si vystačíte s příručním zavazadlem. Na delší dobu už je vhodný kufr. Při jeho koupi se vyplatí nešetřit a koupit lehčí variantu. Přece jen se jedná o věc, která vám vydrží spoustu let. Pro ty, kteří se plánují na dovolené přemisťovat častěji, je vhodnější batoh-krosna. Všechna zavazadla vždy opatřete jmenovkou na kufr.

8. Sportovní a jiná výbava

Pokud plánujete sportovat a berete si vlastní výbavu, před odjezdem ji pečlivě zkontrolujte. Některé sporty vyžadují používání speciální a ochrannou výbavu. Jedná se například o cyklistické helmy, chrániče loktů, kolen a holení, ochranné vesty na rafting, lezecké a ferratové úvazky apod.

Cestovní pojištění

Při výběru cestovního pojištění zohledněte především náplň dovolené v zahraničí. Pro běžnou turistickou dovolenou postačí základní cestovní pojištění. Pro zapálené sportovce je vhodné připojistit si rizikové a adrenalinové sporty. Ujistěte se přitom, že váš sport vybrané cestovní pojištění opravdu kryje! Součástí dobrého cestovního pojištění by mělo být rovněž pojištění odpovědnosti a ideálně úrazové pojištění. Nespoléhejte se na cestách pouze na evropský průkaz pojištěnce, ani na pojištění k platebním kartám. Tato pojištění mají své nedostatky, hned si vysvětlíme jaké.
1

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EPZP, EHIC)

V rámci zemí Evropské unie platí společná pravidla pro lékařské ošetření. Na základě těchto pravidel a průkazu vydávaného zdravotními pojišťovnami mají občané zemí EU nárok na stejnou lékařskou péči jako obyvatel země, v níž se nachází. To však neznamená, že za vás pojišťovna uhradí veškeré náklady. Pojišťovna uhradí pouze to, co hradí pojišťovna v dané zemi, a vy si připlatíte to samé jako občan v této zemi. V zahraničí je lékařská péče daleko dražší než u nás, doplácí se spoluúčast za zákroky, ošetření, léky i převoz vrtulníkem.

2

Cestovní pojištění k platebním kartám

Jako bonus banky k platební kartám často nabízí cestovní pojištění zdarma. Je to sice zajímavý produkt, který nabízí cestovní pojištění bez starostí na celý rok. Má to ale svá “ale”. Cestovní pojištění na platebních kartách mívá menší rozsah pojištění a daleko nižší pojistné limity. Rozhodně se na takové pojištění nespoléhejte, pokud neznáte smluvní podmínky.

3

Jak si vybrat kvalitní cestovní pojištění

Komerční cestovní pojištění není tak drahé, aby se o něm polemizovalo. Každé cestovní pojištění kryje nezbytné náklady vynaložené na léčbu a repatriace. Jeho automatickou součásti jsou navíc užitečné asistenční služby, které vám v případě problémů pomohou v kteroukoliv denní i noční dobu na dovolené. Pojistnou ochranu si však můžete rozšířit a vylepšit. Rozdíl ve výši pojistného nebývá nijak výrazný a vyplatí se.

Doporučená připojištění

připojištění
 • pojištění odpovědnosti

 • pojištění úrazu

 • pojištění rizikových a adrenalinových sportů

 • pojištění zavazadel

 • pojištění storna

 • pojištění právní ochrany

 • pojištění nevyužité cesty

Cestovní pojištění a pojistné limity

Za zvážení také stojí navýšení základních pojistných limitů. Původní částky se zdají být vysoké, ale bohužel se mohou v případě vážných úrazů či nemoci ukázat jako nedostatečné.

Doporučené minimální pojistné limity u cestovního pojištění:

 • Pojištění léčebných výloh v rámci EU: 2 000 000 Kč

 • Pojištění léčebných výloh mimo EU: 4 000 000 Kč

 • Pojištění odpovědnosti: 2 000 000 Kč

Rekreační vs. rizikové sporty

Důrazně je třeba zmínit rozdíl mezi rekreačními a rizikovými sporty. Ty rekreační totiž bývají kryty už základním cestovním pojištěním. jedná se například o běžnou turistiku, cyklistiku či lyžování na vyznačených trasách. Velká část sportů je však považovaná za riskantní a je nutné si sjednat připojištění. Jedná se například o vysokohorskou turistiku nad 3 000 m.n.m., ferraty, rafting, potápění s dýchacím přístrojem, horolezectví, speleologie, skialpinismus, jachting, bungee jumping a další. Ještě jednou upozorňujeme, abyste si rozsah pojištění vždy důkladně ověřili.

Cestovní pojištění a výluky

S každým pojištění souvisí výluky, což jsou události, na které se pojištění nevztahuje. To znamená, že od pojišťovny nedostanete ani korunu. 

K nejběžnějším výlukám u cestovního pojištění patří:

 • alkohol, drogy a jiné omamné látky

 • úmyslné zavinění a jednání

 • chronická onemocnění

 • úkony spojené s těhotenství cca od 26. týdne

 • rizikové sporty, které nejsou připojištěné

Cestovní pojištění online

Cestovní pojištění si samozřejmě můžete sjednat osobně na pobočce pojišťovny. Mnohem pohodlnější, rychlejší a výhodnější je sjednání cestovního pojištění online. Nejlepší je porovnat si v online kalkulačce více nabídek na cestovní pojištění od konkurenčních pojišťovně. S tím vám pomůže srovnání online. Díky tomu si snadno vyberete pojištění, které odpovídá vaší dovolené, a neunikne vám tak nejlevnější nabídka. Vybrané pojištění si pak můžete doplnit, objednat a zaplatit. Pojistná smlouva a kartička pojištěnce vám přijde obratem do vašeho e-mailu. Cestovní pojištění si tak můžete sjednat těsně před odjezdem na dovolenou.

Cestovní kanceláře a pojištění

Na závěr se ještě zmíníme o pojištění cestovních kanceláří a agentur. Cestujete-li s cestovní kanceláří, vždy si ověřte, zda má platné zákonné pojištění proti úpadku. Tato zákonná povinnost platí pouze pro cestovní kanceláře, nikoliv pro cestovní agentury, které zájezdy pouze zprostředkovávají.

3 typy dovolené a jak se na ně připravit

Někdo dává přednost opalování na pláži a procházkám po městech, jiný potřebuje neustále něco dělat, aby si dovolenou užil. Vždy přitom myslete na své zdraví a bezpečnost. I sebeklidnější dovolená má svá rizika. Jde tedy spíše o míru rizika, která je vyšší na akčních a sportovních dovolených.

Pohodová dovolená

Co vám může hrozit na all-inclusive dovolené strávené primárně na pláži, v restauraci nebo v baru u sklenky vína? Nemusí vám sednout místní jídlo, hned první den to přeženete s opalováním a přiženete si úžeh nebo úpal, případně si na procházce po městě zvrtnete kotník. Není to pravděpodobně, ale chcete to riskovat?

Aktivní dovolená

Stále více lidí preferuje aktivní dovolené, které zahrnují vše od opalování a koupání v moři, přes poznávání městeček a vesniček až po různé fyzické aktivity. Na dovolené si půjčí kolo, svezou se na banánu nebo terénním vozidlem, chtějí si vyzkoušet potápění, skočit bungee jumping nebo vyrazí na trek do hor. Můžete vyrazit na cyklistickou dovolenou, na rafting, na ferraty či canyoning. Fantazii a odvaze se meze nekladou, vždy si však sjednejte odpovídající pojištění.

Adrenalinová dovolená

Ne zrovna malou skupinu představují cestovatelé, kteří k životu potřebují adrenalin, ať už na zemi, pod vodou nebo ve vzduchu. Jedná se o milovníky adrenalinových a tím pádem vysoce rizikových sportů. Dovolenou tráví lezením po horách, vysokohorskou turistikou po ledovcích ve výšce nad 3 000 m.n.m., lyžování mimo vyznačené trasy a sjezdovky apod. Tito lidé by obzvlášť měli pamatovat na kvalitní pojištění, mít pořádnou výbavu a necestovat sami. Včasné poskytnutí pomoci často rozhoduje o životě a smrti.

Společná pravidla pro každou dovolenou - zdraví a hygiena

Zdravotní problémy může způsobit nedodržování základních cestovatelských hygienických pravidel. Vždy pijte balenou vodou, ovoce a zeleninu si důkladně omyjte a ideálně tepelně upravte. Pozor si dávejte i na led. Nevíte, z jaké vody je připravován. Doporučená není konzumace jídel z různých venkovních stánků a fast foodu. Vhodné nejsou ani zmrzliny či mléčné výrobky. Místním sice nijak neublíží, protože jsou zvyklí, vám však mohou způsobit nepříjemné potíže. Nezapomeňte si před každým jídlem mýt ruce, hodí se mít s sebou dezinfekční a antibakteriální ubrousky.

Jak se zachovat při pojistné události

Dovolená, která se obejde bez zdravotních problémů, nemocí a úrazů, je šťastná dovolená. Bohužel neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, jak se říká. Vždy při sobě mějte kartičku pojištěnce a nejlépe uděláte, pokud si důležitá čísla uložíte do svého telefonu ještě před odjezdem na dovolenou.

V momentě pojistné události se zachovejte dle závažnosti situace. Některé případy vyžadují co nejrychlejší lékařskou pomoc. Teprve poté volejte asistenční službu a ptejte se na nejlepší postup. Není-li situace natolik kritická, o pomoc nejprve požádejte asistenci. Asistenční služby vám jsou ve většině případů k dispozici na telefonu 24 hodin denně, 365 dní v roce, ať jste kdekoliv. Rádi vám vysvětlí správný postup, abyste nepřišli o čas, peníze a především o zdraví.

Asistenční služba bude od vás potřebovat:

Škody na zdraví

Škody na majetku

Odpovědnostní škody

Co udělat po návratu z dovolené

Srovnaný magazín

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.