Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

Kdy v těhotenství můžete cestovat

Cestování v těhotenství je potřeba posuzovat podle individuálního zdravotního stavu každé ženy. Obecně se nedoporučuje cestovat v prvních týdnech těhotenství – v prvním trimestru, kdy se zvyšuje riziko nechtěného přerušení těhotenství. Kromě největšího rizika potratu může vaši dovolenou ohrozit i nadměrná únava nebo časté nevolnosti, které v prvních týdnech těhotenství trápí mnoho budoucích maminek.

Pokud se cítíte dobře a máte v pořádku zdravotní vyšetření, v druhém trimestru vám v cestování nic nebrání. Nejvhodnější čas je v období mezi 18. a 24. týdnem těhotenství. O vaší plánované cestě ale vždy informujte svého ošetřujícího gynekologa a poraďte se s ním o možných rizicích.

Spočítat ceny cestovního pojištění

Kdy v těhotenství necestovat

Lékaři nedoporučují delší cesty ženám s rizikovým nebo vícečetným těhotenstvím. Dále může být cestování rizikové pro těhotné, které trpí:

 • těhotenskou cukrovkou,

 • vysokým krevním tlakem,

 • potížemi s placentou,

 • nebo pokud v minulosti potratily nebo porodily předčasně.

Cesty letadlem v těhotenství

Při dodržování základních pravidel nepředstavuje letecká doprava pro těhotnou ženu velké nebezpečí. Jestliže těhotenství probíhá bez jakýchkoliv komplikací, je létání bezpečné až do 36. týdne těhotenství.

Konkrétní podmínky přepravy těhotných žen se však u jednotlivých leteckých společností liší – vždy se proto raději informujte předem. Obvykle je možné létat nejpozději do 32. až 36 týdne těhotenství. V pozdějších fázích těhotenství vás aerolinka vůbec nepřijme do přepravy a nebo bude požadovat dodatečné potvrzení od lékaře, že můžete letět. Přečtěte si, co si s sebou sbalit na palubu.

Stejně jako ostatní cestování v těhotenství, i pro létání platí, že je nejbezpečnější v druhém trimestru. V prvním trimestru může změna tlaku při letu zvýšit riziko nechtěného potratu, v tom třetím zase dřívější odtok plodové vody.

Kromě toho byste měla myslet i na větší náchylnost k tvorbě krevních sraženin (trombózy), a to především při delším letu.

Jak se vyhnout riziku krevních sraženin

 • Dbejte na pitný režim. Dejte přednost čisté vodě před slazenými nápoji, zcela se vyhněte nápojům s kofeinem.

 • Vyberte si místo u uličky a alespoň každou půlhodinu se projděte.

 • Odborníci doporučují kompresní punčocháče, které stimulují proudění krve v nohách.

 • Na letišti využijte možnost přednostního odbavení, případně si zařiďte salónek, kde si zajistíte pohodlné místo k odpočinku a necháte veškeré záležitosti na personálu.

Jízda autem v těhotenství

V těhotenství se jedná o pravděpodobně nejpohodlnější variantu cestování. Vše máte ve svých rukách – můžete si udělat přestávku, odpočinout si, projít se a protáhnout se. V případě únavy můžete cestu úplně přerušit a vzít si ubytování na cestě do cílové destinace.

V autě se nikdy nezapomeňte připoutat. Spodní popruh pásu by měl vést pod břichem přes pánev a vrchní nad břichem mezi prsy. Pokud vám pás nesedí dobře nebo si chcete být jistá, že se v případě nehody neposune vzhůru na bříško, využijte speciální bezpečnostní pás pro těhotné. Ten zafixuje spodní pás pod břichem a navíc obvykle obsahuje pohodlnější polstrování.

Připoutaná těhotná žena za volantem

Airbagu v autě se nemusíte bát a rozhodně ho nevypínejte. Posuňte sedadlo dál od palubní desky a volant seřiďte tak, aby nemířil přímo na bříško.

Jste krátce před termínem porodu? Pak zvažte, nakolik řízení vozu nebo delší cestu autem opravdu zvládnete. I když jste aktivní řidička, od 6. až 7. měsíce těhotenství může být jízda autem velmi vyčerpávající. Můžete mít problémy se soustředěním nebo dostat křeče do nohou a podobně. V každém případě je lepší, když budete jezdit autem s doprovodem.

Jakým destinacím se v těhotenství vyhnout?

Při výběru dovolené mějte na paměti, že vývoj nenarozeného dítěte může negativně ovlivnit jakákoliv infekce, úraz nebo nezvyklé nemoci, se kterými se během cest v zahraničí můžete setkat. Proto se raději zcela vyhněte zemím se zvýšeným rizikem infekcí a těm, kam je nutné mít očkování. V těhotenství byste neměla podstoupit očkování živou vakcínou, mezi něž patří například očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici. Neživé vakcíny se považují za bezpečné, i tak byste ale očkování měla konzultovat s lékařem.

Pro cestování v těhotenství nejsou vhodné ani země s častým výskytem malárie, proti které se u nás neočkuje. Pokud se cestám do těchto zemí nemůžete vyhnout, zkonzultujte se svým lékařem možnost užívání antimalarik nebo prevenci v podobě moskytiér nebo repelentů. Co dalšího si přibalit do cestovní lékárničky a proč si ji raději vybavit z domova, vysvětluje cestovatel Pepa Vrtal v podcastu Nepodceňto.

Všeobecně platí, že v těhotenství byste neměla cestovat do horkých a tropických destinací. Ideální jsou místa, kde teplota nepřesáhne 28 stupňů. V těhotenství pracuje krevní oběh na plný výkon, a proto pro něj horko představuje další zátěž.

Dále se nedoporučuje cestování do hor do nadmořské výšky nad 1 800 m n. m., a to z důvodu nízkého atmosférického tlaku. Nicméně v nižších polohách vám pobyt na čerstvém horském vzduchu určitě prospěje, v těhotenství se ale vyhněte namáhavým výstupům a túrám.

Na co si dát při cestování v těhotenství pozor?

Pokud se pohybujete v zemích s nižším hygienickým standardem, nepijte vodu z veřejného zdroje a nejezte jídlo prodávané na ulici. Vyhněte se potápění a vodním sportům, sauně a termálům, neprovozujte silové a kontaktní sporty. Od 7. měsíce se nedoporučuje koupání v rybnících, termálních lázních a v bazénech (intimní partie jsou náchylnější k infekcím). Pořád se ale můžete koupat v moři – s pozvolným vstupem do vody, bez velkých vln a raději blízko břehu. Po vykoupání se nejlépe hned osprchujte čistou vodou.

Vynechejte také dlouhé pobyty na slunci. V těhotenství jsou ženy náchylnější k přehřátí organismu, dehydrataci a spálení. Při přímém pobytu na slunci se v důsledku změněné hormonální činnosti mohou objevit trvalé skvrny na pleti. Volte raději kratší pobyty u vody bez vystavení přímému slunci (nebo alespoň ne delšímu než 20 minut).

Předem si zjistěte kvalitu a dostupnost lékařské péče v cílové destinaci. Určitě si s sebou zabalte těhotenský průkaz a kartičku pojištěnce. Co se týče cestovního pojištění, budete nejspíš muset více hledat. Řada pojišťoven má těhotenství jako výluku z pojištění. I ty pojišťovny, které cestovní pojištění pro těhotné nabízí, ale stanovují maximální týden těhotenství, do nějž vás pojistí. Od přibližně 7. měsíce těhotenství je pak možné, že cestovní pojištění neseženete vůbec.

Chci porovnat ceny cestovního pojištění
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • nizkonakladovy-let
  Cestování
  08. května 2022|Veronika Čermáková
  Vše o nízkonákladových letenkách

  Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  20. prosince 2021|Monika Šaríková
  Zimní dovolená v roce 2021 aneb kam vyrazit přes svátky na lyže?

  Loni byla lyžařská střediska i veškeré hotely a penziony zavřeny kvůli pandemii téměř celou zimu. Letos jsou pobyty na horách a lyžování povoleny, ovšem ne všude a jen za splnění přísných podmínek.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

 • Test na covid
  Cestování
  22. září 2021|Monika Šaríková
  Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

  V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

 • Žena v klobouku se opaluje
  Cestování
  17. září 2021|Veronika Čermáková
  Podzimní dovolená v době Covidu

  Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

 • Pár na kolech
  Cestování
  28. srpna 2021|Jana Poncarová
  Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

  Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

 • Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě
  Cestování
  27. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

  Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

 • Mladý pár v bazénu
  Cestování
  25. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Jak využít konec letní sezóny na maximum?

  Blíží se konec léta a s ním souvisí i konec turistické sezóny. Pokud ji chcete využít na maximum a vyrazit někam za sluncem, zde je pár tipů na místa, která stojí za to navštívit.

 • Muž na vlakovém nástupišti
  Cestování
  10. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

  Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

 • Stan na kopci
  Cestování
  05. července 2021|Monika Šaríková
  Užijte si bezstarostné léto pod stanem: Tipy, jak si poradit se zloději i bouřkou

  Stanování v kempech, bivakování, spaní a táboření na divoko patří k oblíbeným letním činnostem spousty Čechů. Vedle nezbytné kempingové výbavy a dobrodružné nátury se hodí znát nepsaná pravidla bezpečného stanování i to, jak chránit věci před zloději i nepřízní počasí.

 • Žena sedí na zemi
  Cestování
  25. června 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Tisíce Čechů již mají vlastní zkušenost se ztrátou nebo krádeží osobních dokladů v zahraničí. Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanských průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co vše je potřeba udělat v případě krádeže či ztráty osobních dokladů za hranicemi České republiky.

 • Znuděný muž a žena se dívají na dovolené do počítače
  Cestování
  24. června 2021|Petra Silná
  Jak řešit problémy při cestování přes cestovní kancelář

  Dovolená s využitím služeb cestovní kanceláře u nás patří mezi velmi oblíbenou formu cestování. Zkušení pracovníci najdou vše dle vašich preferencí a finančních možností. Vy se už nemusíte téměř o nic starat. Přes veškerou snahu ale může dojít k nenadálým komplikacím, které mohou dovolenou narušit. Jak nejlépe řešit vady zájezdu?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).