Těhotná žena na letišti

Cestování v těhotenství

Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

Kdy v těhotenství můžete cestovat

Cestování v těhotenství je potřeba posuzovat podle individuálního zdravotního stavu každé ženy. Obecně se nedoporučuje cestovat v prvních týdnech těhotenství – v prvním trimestru, kdy se zvyšuje riziko nechtěného přerušení těhotenství. Kromě největšího rizika potratu může vaši dovolenou ohrozit i nadměrná únava nebo časté nevolnosti, které v prvních týdnech těhotenství trápí mnoho budoucích maminek.

Pokud se cítíte dobře a máte v pořádku zdravotní vyšetření, v druhém trimestru vám v cestování nic nebrání. Nejvhodnější čas je v období mezi 18. a 24. týdnem těhotenství. O vaší plánované cestě ale vždy informujte svého ošetřujícího gynekologa a poraďte se s ním o možných rizicích.

Kdy v těhotenství necestovat

Lékaři nedoporučují delší cesty ženám s rizikovým nebo vícečetným těhotenstvím. Dále může být cestování rizikové pro těhotné, které trpí:

 • těhotenskou cukrovkou,

 • vysokým krevním tlakem,

 • potížemi s placentou,

 • nebo pokud v minulosti potratily nebo porodily předčasně.

Cesty letadlem v těhotenství

Při dodržování základních pravidel nepředstavuje letecká doprava pro těhotnou ženu velké nebezpečí. Jestliže těhotenství probíhá bez jakýchkoliv komplikací, je létání bezpečné až do 36. týdne těhotenství.

Konkrétní podmínky přepravy těhotných žen se však u jednotlivých leteckých společností liší – vždy se proto raději informujte předem. Obvykle je možné létat nejpozději do 32. až 36 týdne těhotenství. V pozdějších fázích těhotenství vás aerolinka vůbec nepřijme do přepravy a nebo bude požadovat dodatečné potvrzení od lékaře, že můžete letět. Přečtěte si, co si s sebou sbalit na palubu.

Stejně jako ostatní cestování v těhotenství, i pro létání platí, že je nejbezpečnější v druhém trimestru. V prvním trimestru může změna tlaku při letu zvýšit riziko nechtěného potratu, v tom třetím zase dřívější odtok plodové vody.

Kromě toho byste měla myslet i na větší náchylnost k tvorbě krevních sraženin (trombózy), a to především při delším letu.

Jak se vyhnout riziku krevních sraženin

 • Dbejte na pitný režim. Dejte přednost čisté vodě před slazenými nápoji, zcela se vyhněte nápojům s kofeinem.

 • Vyberte si místo u uličky a alespoň každou půlhodinu se projděte.

 • Odborníci doporučují kompresní punčocháče, které stimulují proudění krve v nohách.

 • Na letišti využijte možnost přednostního odbavení, případně si zařiďte salónek, kde si zajistíte pohodlné místo k odpočinku a necháte veškeré záležitosti na personálu.

Jízda autem v těhotenství

V těhotenství se jedná o pravděpodobně nejpohodlnější variantu cestování. Vše máte ve svých rukách – můžete si udělat přestávku, odpočinout si, projít se a protáhnout se. V případě únavy můžete cestu úplně přerušit a vzít si ubytování na cestě do cílové destinace.

V autě se nikdy nezapomeňte připoutat. Spodní popruh pásu by měl vést pod břichem přes pánev a vrchní nad břichem mezi prsy. Pokud vám pás nesedí dobře nebo si chcete být jistá, že se v případě nehody neposune vzhůru na bříško, využijte speciální bezpečnostní pás pro těhotné. Ten zafixuje spodní pás pod břichem a navíc obvykle obsahuje pohodlnější polstrování.

Připoutaná těhotná žena za volantem

Airbagu v autě se nemusíte bát a rozhodně ho nevypínejte. Posuňte sedadlo dál od palubní desky a volant seřiďte tak, aby nemířil přímo na bříško.

Jste krátce před termínem porodu? Pak zvažte, nakolik řízení vozu nebo delší cestu autem opravdu zvládnete. I když jste aktivní řidička, od 6. až 7. měsíce těhotenství může být jízda autem velmi vyčerpávající. Můžete mít problémy se soustředěním nebo dostat křeče do nohou a podobně. V každém případě je lepší, když budete jezdit autem s doprovodem.

Jakým destinacím se v těhotenství vyhnout?

Při výběru dovolené mějte na paměti, že vývoj nenarozeného dítěte může negativně ovlivnit jakákoliv infekce, úraz nebo nezvyklé nemoci, se kterými se během cest v zahraničí můžete setkat. Proto se raději zcela vyhněte zemím se zvýšeným rizikem infekcí a těm, kam je nutné mít očkování. V těhotenství byste neměla podstoupit očkování živou vakcínou, mezi něž patří například očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici. Neživé vakcíny se považují za bezpečné, i tak byste ale očkování měla konzultovat s lékařem.

Pro cestování v těhotenství nejsou vhodné ani země s častým výskytem malárie, proti které se u nás neočkuje. Pokud se cestám do těchto zemí nemůžete vyhnout, zkonzultujte se svým lékařem možnost užívání antimalarik nebo prevenci v podobě moskytiér nebo repelentů. Co dalšího si přibalit do cestovní lékárničky a proč si ji raději vybavit z domova, vysvětluje cestovatel Pepa Vrtal v podcastu Nepodceňto.

Všeobecně platí, že v těhotenství byste neměla cestovat do horkých a tropických destinací. Ideální jsou místa, kde teplota nepřesáhne 28 stupňů. V těhotenství pracuje krevní oběh na plný výkon, a proto pro něj horko představuje další zátěž.

Dále se nedoporučuje cestování do hor do nadmořské výšky nad 1 800 m n. m., a to z důvodu nízkého atmosférického tlaku. Nicméně v nižších polohách vám pobyt na čerstvém horském vzduchu určitě prospěje, v těhotenství se ale vyhněte namáhavým výstupům a túrám.

Na co si dát při cestování v těhotenství pozor?

Pokud se pohybujete v zemích s nižším hygienickým standardem, nepijte vodu z veřejného zdroje a nejezte jídlo prodávané na ulici. Vyhněte se potápění a vodním sportům, sauně a termálům, neprovozujte silové a kontaktní sporty. Od 7. měsíce se nedoporučuje koupání v rybnících, termálních lázních a v bazénech (intimní partie jsou náchylnější k infekcím). Pořád se ale můžete koupat v moři – s pozvolným vstupem do vody, bez velkých vln a raději blízko břehu. Po vykoupání se nejlépe hned osprchujte čistou vodou.

Vynechejte také dlouhé pobyty na slunci. V těhotenství jsou ženy náchylnější k přehřátí organismu, dehydrataci a spálení. Při přímém pobytu na slunci se v důsledku změněné hormonální činnosti mohou objevit trvalé skvrny na pleti. Volte raději kratší pobyty u vody bez vystavení přímému slunci (nebo alespoň ne delšímu než 20 minut).

Předem si zjistěte kvalitu a dostupnost lékařské péče v cílové destinaci. Určitě si s sebou zabalte těhotenský průkaz a kartičku pojištěnce. Co se týče cestovního pojištění, budete nejspíš muset více hledat. Řada pojišťoven má těhotenství jako výluku z pojištění. I ty pojišťovny, které cestovní pojištění pro těhotné nabízí, ale stanovují maximální týden těhotenství, do nějž vás pojistí. Od přibližně 7. měsíce těhotenství je pak možné, že cestovní pojištění neseženete vůbec.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?