Těhotná žena na letišti

Cestování v těhotenství

Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

Kdy v těhotenství můžete cestovat

Cestování v těhotenství je potřeba posuzovat podle individuálního zdravotního stavu každé ženy. Obecně se nedoporučuje cestovat v prvních týdnech těhotenství – v prvním trimestru, kdy se zvyšuje riziko nechtěného přerušení těhotenství. Kromě největšího rizika potratu může vaši dovolenou ohrozit i nadměrná únava nebo časté nevolnosti, které v prvních týdnech těhotenství trápí mnoho budoucích maminek.

Pokud se cítíte dobře a máte v pořádku zdravotní vyšetření, v druhém trimestru vám v cestování nic nebrání. Nejvhodnější čas je v období mezi 18. a 24. týdnem těhotenství. O vaší plánované cestě ale vždy informujte svého ošetřujícího gynekologa a poraďte se s ním o možných rizicích.

Kdy v těhotenství necestovat

Lékaři nedoporučují delší cesty ženám s rizikovým nebo vícečetným těhotenstvím. Dále může být cestování rizikové pro těhotné, které trpí:

 • těhotenskou cukrovkou,

 • vysokým krevním tlakem,

 • potížemi s placentou,

 • nebo pokud v minulosti potratily nebo porodily předčasně.

Cesty letadlem v těhotenství

Při dodržování základních pravidel nepředstavuje letecká doprava pro těhotnou ženu velké nebezpečí. Jestliže těhotenství probíhá bez jakýchkoliv komplikací, je létání bezpečné až do 36. týdne těhotenství.

Konkrétní podmínky přepravy těhotných žen se však u jednotlivých leteckých společností liší – vždy se proto raději informujte předem. Obvykle je možné létat nejpozději do 32. až 36 týdne těhotenství. V pozdějších fázích těhotenství vás aerolinka vůbec nepřijme do přepravy a nebo bude požadovat dodatečné potvrzení od lékaře, že můžete letět. Přečtěte si, co si s sebou sbalit na palubu.

Stejně jako ostatní cestování v těhotenství, i pro létání platí, že je nejbezpečnější v druhém trimestru. V prvním trimestru může změna tlaku při letu zvýšit riziko nechtěného potratu, v tom třetím zase dřívější odtok plodové vody.

Kromě toho byste měla myslet i na větší náchylnost k tvorbě krevních sraženin (trombózy), a to především při delším letu.

Jak se vyhnout riziku krevních sraženin

 • Dbejte na pitný režim. Dejte přednost čisté vodě před slazenými nápoji, zcela se vyhněte nápojům s kofeinem.

 • Vyberte si místo u uličky a alespoň každou půlhodinu se projděte.

 • Odborníci doporučují kompresní punčocháče, které stimulují proudění krve v nohách.

 • Na letišti využijte možnost přednostního odbavení, případně si zařiďte salónek, kde si zajistíte pohodlné místo k odpočinku a necháte veškeré záležitosti na personálu.

Jízda autem v těhotenství

V těhotenství se jedná o pravděpodobně nejpohodlnější variantu cestování. Vše máte ve svých rukách – můžete si udělat přestávku, odpočinout si, projít se a protáhnout se. V případě únavy můžete cestu úplně přerušit a vzít si ubytování na cestě do cílové destinace.

V autě se nikdy nezapomeňte připoutat. Spodní popruh pásu by měl vést pod břichem přes pánev a vrchní nad břichem mezi prsy. Pokud vám pás nesedí dobře nebo si chcete být jistá, že se v případě nehody neposune vzhůru na bříško, využijte speciální bezpečnostní pás pro těhotné. Ten zafixuje spodní pás pod břichem a navíc obvykle obsahuje pohodlnější polstrování.

Připoutaná těhotná žena za volantem

Airbagu v autě se nemusíte bát a rozhodně ho nevypínejte. Posuňte sedadlo dál od palubní desky a volant seřiďte tak, aby nemířil přímo na bříško.

Jste krátce před termínem porodu? Pak zvažte, nakolik řízení vozu nebo delší cestu autem opravdu zvládnete. I když jste aktivní řidička, od 6. až 7. měsíce těhotenství může být jízda autem velmi vyčerpávající. Můžete mít problémy se soustředěním nebo dostat křeče do nohou a podobně. V každém případě je lepší, když budete jezdit autem s doprovodem.

Jakým destinacím se v těhotenství vyhnout?

Při výběru dovolené mějte na paměti, že vývoj nenarozeného dítěte může negativně ovlivnit jakákoliv infekce, úraz nebo nezvyklé nemoci, se kterými se během cest v zahraničí můžete setkat. Proto se raději zcela vyhněte zemím se zvýšeným rizikem infekcí a těm, kam je nutné mít očkování. V těhotenství byste neměla podstoupit očkování živou vakcínou, mezi něž patří například očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici. Neživé vakcíny se považují za bezpečné, i tak byste ale očkování měla konzultovat s lékařem.

Pro cestování v těhotenství nejsou vhodné ani země s častým výskytem malárie, proti které se u nás neočkuje. Pokud se cestám do těchto zemí nemůžete vyhnout, zkonzultujte se svým lékařem možnost užívání antimalarik nebo prevenci v podobě moskytiér nebo repelentů. Co dalšího si přibalit do cestovní lékárničky a proč si ji raději vybavit z domova, vysvětluje cestovatel Pepa Vrtal v podcastu Nepodceňto.

Všeobecně platí, že v těhotenství byste neměla cestovat do horkých a tropických destinací. Ideální jsou místa, kde teplota nepřesáhne 28 stupňů. V těhotenství pracuje krevní oběh na plný výkon, a proto pro něj horko představuje další zátěž.

Dále se nedoporučuje cestování do hor do nadmořské výšky nad 1 800 m n. m., a to z důvodu nízkého atmosférického tlaku. Nicméně v nižších polohách vám pobyt na čerstvém horském vzduchu určitě prospěje, v těhotenství se ale vyhněte namáhavým výstupům a túrám.

Na co si dát při cestování v těhotenství pozor?

Pokud se pohybujete v zemích s nižším hygienickým standardem, nepijte vodu z veřejného zdroje a nejezte jídlo prodávané na ulici. Vyhněte se potápění a vodním sportům, sauně a termálům, neprovozujte silové a kontaktní sporty. Od 7. měsíce se nedoporučuje koupání v rybnících, termálních lázních a v bazénech (intimní partie jsou náchylnější k infekcím). Pořád se ale můžete koupat v moři – s pozvolným vstupem do vody, bez velkých vln a raději blízko břehu. Po vykoupání se nejlépe hned osprchujte čistou vodou.

Vynechejte také dlouhé pobyty na slunci. V těhotenství jsou ženy náchylnější k přehřátí organismu, dehydrataci a spálení. Při přímém pobytu na slunci se v důsledku změněné hormonální činnosti mohou objevit trvalé skvrny na pleti. Volte raději kratší pobyty u vody bez vystavení přímému slunci (nebo alespoň ne delšímu než 20 minut).

Předem si zjistěte kvalitu a dostupnost lékařské péče v cílové destinaci. Určitě si s sebou zabalte těhotenský průkaz a kartičku pojištěnce. Co se týče cestovního pojištění, budete nejspíš muset více hledat. Řada pojišťoven má těhotenství jako výluku z pojištění. I ty pojišťovny, které cestovní pojištění pro těhotné nabízí, ale stanovují maximální týden těhotenství, do nějž vás pojistí. Od přibližně 7. měsíce těhotenství je pak možné, že cestovní pojištění neseženete vůbec.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.