Cestovní pojištění – srovnání cen

Rizikové destinace - západ slunce

Jsou určité destinace, do kterých bychom rozhodně neměli jezdit, pokud nechceme riskovat jakoukoliv neočekávanou událost. Ta se může týkat únosu, útoků teroristů i celé řady dalších věcí. I když si pro tyto cesty sjednáte cestovní pojištění, nebude vám nic platné. Spousta pojišťoven vás navíc při cestě do těch nejvíce rizikových zemí ani nemusí pojistit. I na to je tedy dobré myslet ve chvíli, kdy zatoužíte po dobrodružné dovolené a začnete plánovat netradiční cestu. Pamatujte, že je mnohdy lepší zvolit bezpečnou destinaci, než se zbytečně vystavovat riziku.

porovnání cestovního pojištění

Jaké země Ministerstvo zahraničí nedoporučuje? 

Africký kontinent 

Na seznamu destinací, které Ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové, je až několik desítek států. Najdeme zde i relativně bezpečné země pro cestování, jako jsou třeba Turecko, Tunisko nebo Madagaskar. Na africkém kontinentu byste se měli vyhnout Somálsku, Pobřeží Slonoviny, Etiopii, Alžírsku, Nigérii a Súdánu. Tyto země byly vyhlášeny jako skutečně rizikové, tím pádem se nehodí jak pro volnočasové poznávání, tak pro služební cesty. V Jihoafrické republice se pak v návaznosti na informace o možných teroristických útocích doporučuje vyhýbat místům s velkou koncentrací osob. Cestovatelé v JAR by také měli sledovat aktuální vývoj situace v médiích a počítat s nutností přizpůsobit své cestovní plány. 

Blízký východ 

Rizikové jsou i země Blízkého východu. MZV ČR v tuto chvíli zásadně nedoporučuje občanům České republiky vycestovat do Jemenu a občany, kteří se zde nacházejí, vyzývá k opuštění země. S ohledem na bezpečnostní situaci je v hlavním městě Sanáá zavřena rovněž celá řada zastupitelských úřadů, a to včetně všech členských zemí EU. Možnosti konzulární asistence jsou tedy velmi omezené. V Jordánsku se dají všechny hlavní turistické lokality označit jako bezpečné, vyhnout byste se ale měli místům blízko jordánsko-syrské a jordánsko-irácké hranice, kde se dají očekávat demonstrace a lokální nepokoje. V Libanonu se kvůli pokračujícím protestům a demonstracím doporučuje zvýšená obezřetnost na celém území a také dodržování pokynů místních složek. I když je situace momentálně příznivá, Velvyslanectví ČR v Bejrútu negarantuje bezpečnost cestovatelů, a to zvláště v případech individuální turistiky a u cestování mimo turistická centra. Vysoce rizikovou oblastí je stále Sýrie vzhledem k pokračujícímu ozbrojenému konfliktu. Pokud jste plánovali navštívit Izrael, máte na nějakou dobu smůlu. Tento stát totiž kvůli pandemii koronaviru uzavřel své hranice. Za „běžného stavu“ je ale bezpečnost cestování v Izraeli velmi příznivá i pro nezkušené turisty. 

Asie 

Jako přímo nebezpečné země pro cestování jsou vyhodnoceny Afghánistán, Ázerbájdžán, Irák nebo Pákistán. Nejedná se o destinace spojené s turistickým ruchem, vysokou produktivitou a rozvojem daných zemí a místní nepokoje a konflikty celkové riziko ještě zvyšují. Lépe je na tom po stránce bezpečnosti cestování Írán. U tohoto státu Ministerstvo zahraničí turistům doporučuje, aby se vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí, nefotili a nenatáčeli shromáždění a vládní budovy a dodržovali všechna aktuální nařízení. Nedoporučuje se také cestovat do pohraničních a pobřežních oblastí. 

Velkou neznámou je pro turisty Severní Korea, která je jednou z nejizolovanějších zemí světa. Cestování do Severní Koreje má být velmi bezpečné díky nízkému počtu zaznamenaných trestných činů, vydat se sem ovšem můžete pouze v rámci organizovaného zájezdu pod dohledem cestovních průvodců, a to i pokud cestujete coby jednotlivec. Není možné se potulovat po ulicích, klást citlivé a politické otázky a fotit smíte pouze na určených místech. 

Exotické destinace 

Ani oblíbeným turistickým destinacím, které nás lákají svou exotikou, se potíže nevyhýbají. Například v Thajsku dochází k občasným teroristickým útokům separatistů, kvůli kterým se nedoporučuje cestovat do jižních provincií Yala, Pattani a Narathiwat. I při pohybu mimo tato území je potřeba sledovat aktuální situaci a respektovat instrukce ze strany úřadů a policie. Vyhýbat byste se také měli místům se zvýšenou koncentrací osob, a to především v Bangkoku. Obezřetní buďte i při cestování do Malajsie, v níž se eviduje poměrně velký počet loupežných přepadení, a to i v rušných oblastech. Maximálně opatrní buďte při cestách na pobřeží východního Sabahu, kde panuje zvýšené nebezpečí únosu jak pro místní obyvatele, tak pro turisty. Srí Lanka pro změnu hlásí výskyt horečky Dengue, především v oblasti metropole Colomba. Proti viru, který toto onemocnění způsobuje, zatím neexistuje očkování. Proto je potřeba se chránit repelenty určenými pro tropické oblasti a rovněž dlouhými rukávy a nohavicemi. 

Zhoršená bezpečnostní situace panuje i v Mexiku kvůli násilí mezi drogovými kartely, které způsobuje nárůst závažné pouliční kriminality. Výjimkou nejsou přepadení, krádeže cenností či automobilů. Tato situace se nevyhnula ani Ciudad de México, které monitoruje zhoršení bezpečnostní situace v historickém centru i v turistických lokalitách. Pokud se chystáte na pobyt v přímořských turistických letoviscích (Cancún, Paya del Carman a další), upřednostňujte pohyb ve střežených turistických zónách a sledujte aktuální doporučení místních orgánů a bezpečnostních složek

Infografika - rizikové země

Nevystavujte se zbytečnému riziku 

Než se tedy vydáte do zahraničí, zjistěte si předem potřebné bezpečnostní informace a doporučení týkající se vaší cílové destinace. Projděte si možná rizika a zhodnoťte, zda je do dané země dobrý nápad vycestovat. Ministerstvo zahraničí také doporučuje všem cestovatelům registraci v databázi DROZD

Pamatujte též na to, že i když se rozhodnete do rizikové oblasti vyrazit, pojišťovna má právo vám v případě potřeby nevyplatit pojistné plnění. Nebo je možné i to, že vás před odjezdem nikdo nepojistí. Vzhledem k tomu půjdou všechny možné náklady na ošetření a hospitalizaci jen a pouze z vaší kapsy.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4