Déšť a vítr na pláži

Cestování po sezóně: Kam NEjezdit?

I když je léto pro cestování na první pohled nejvhodnější, dovolená v září, ale klidně i v zimě může být ještě lepší. Víte, jak na cestování po sezóně? Kam byste jezdit neměli – a kam naopak ano? A proč? Nejen na tyto otázky vám dnes odpovíme.

Proč jet na dovolenou po sezóně?

Dovolená mimo sezónu s sebou přináší mnoho výhod. Mezi ně patří například finanční úspora. Vlivem menší obsazenosti je i cenová relace za ubytování či celou dovolenou výhodnější. Někdy může být dovolená levnější klidně o polovinu než v létě. Mezi další výhody patří menší davy turistů, levnější letenky, ale také příjemnější klima.

Kam nejezdit na dovolenou po sezóně?

Nezapomínejte na to, že ne všechna místa jsou pro cestování mimo sezónu vhodná. Je spousta destinací, kde po letních prázdninách začíná období dešťů s hurikány. Nebo je tam zkrátka chladněji, než by vám bylo příjemné. A to znamená absenci koupání. Nebyla by to škoda? Obzvlášť na dovolené v exotice. Tam jsou sice teploty obvykle příjemné po celý rok, ale propršený týden by vám mohl požitek ze zaslouženého volna zkazit.

Doporučujeme

Na co nezapomenout před odjezdem

Před vycestováním na dovolenou nezapomínejte na sjednání cestovního pojištění. Nikdy nevíte, co vás na cestách potká a je lepší být chráněn. Léčba v zahraničí je velmi drahá – a to i v případě drobných zranění. Sjednat si jej můžete jednoduše přes naši online kalkulačku. Pojištění je platné ihned po zaplacení

I proto se u všech zemí, kde hrozí hurikány, období dešťů a další nepříjemnosti, informujte předem o tom, kdy se daná destinace s výše uvedenými problémy potýká.

Mimo sezónu není dobré jezdit na Bali, kde je od listopadu do března období dešťů. Ve vnitrozemí bude navíc chladněji – ranní teploty se pohybují kolem 15 °C. 

U ostrovů v Karibiku sice období dešťů trvající od června do října nepostihuje všechny ostrovy najednou, přesto buďte při výběru dovolené pozorní. S tornády a hurikány se nejčastěji potýkají ostrovy nacházející se v pásmu hurikánů (například Bahamy, ale i Kuba a Dominikánská republika). 

Indonésii se období dešťů vyskytuje mezi listopadem a dubnem – a tamní deště stojí za to. V době mezi říjnem a dubnem jsou monzuny běžné pro střední Malajsii. V Singapuru od listopadu do ledna. V Thajsku vrcholí období dešťů v září. Pro dovolenou v Thajsku volte období mezi prosincem až březnem.

Věděli jste?

V Indii během června až září dopadne až 80 % ročních srážek? V období od dubna do června teploty dosahují až 45 °C.

Během období dešťů jsou zde teploty lehce nad 20 °C, na severu mohou teploty v zimě dosahovat 12 až 15°C.


Zapomenout byste měli také na sever Itálie, kde je počasí začátkem podzimu chladnější (lehce nad 20 °C). Letoviska jako Bibione, Rimini nebo Caorle si nechte spíše na léto.

Náš tip

Kde kontrolovat hrozící nebezpečí

O aktuálním počasí a hrozících přírodních katastrofách (v případě, že cestujete do oblasti hurikánů a dešťů) se můžete dočíst na stránkách National Hurricane Center.

Při cestování je vhodné zaregistrovat se do databáze DROZD. V této databázi naleznete aktuální upozornění k cestám. V případě mimořádných události napomáhá organizovat pomoc českým občanům, o nichž se ví, že byli v danou chvíli na zasaženém místě.

Kam cestovat v září a říjnu?

Pro cestování v září a říjnu jsou perfektní volbou řecká letoviska, vhodná je Kréta či Kypr. Dovolenou si můžete užít také na jihu Španělska, případně na jihu Itálie – v Kalábrii a na Sicílii. Skvělá dovolená váš čeká i na Turecké riviéře. Pokud toužíte po exotické dovolené, v září se vám bude líbit na Filipínách. Podzim u moře si užijete také v Tunisku, Egyptě, ale i na Maledivách.

Chcete si na podzim užít cestu do zahraničí, ale na týden u moře se necítíte? Spíše než ležení na pláži oceníte výlety po památkách? Pak můžete vyrazit na eurotripy po evropských městech. Nejen, že bude příjemné počasí, ale můžete sehnat i levnější letenky.

Buďte opatrní s výběrem

I když se najde pár adrenalinových nadšenců, kteří se vydají do zemí v období dešťů cíleně, nezapomínejte na to, že v kombinaci s dalšími pohromami (povodně či hurikány) se vaše dovolená může změnit v noční můru. Na která místa byste v zimě nikdy nejeli? Podělte se s námi o své zážitky na sociálních sítích. 

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Nikola Zatloukalová - autor, copywriter
Nikola ZatloukalováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.