Skok padákem

Adrenalinové a rizikové sporty: umíte se správně pojistit?

Jedete lyžovat do Alp se základním balíčkem cestovního pojištění. Víte ale, že na vaše sporty nemusí takové pojištění stačit? Než se vydáte na další adrenalinové dobrodružství, přečtěte si pořádně pojistné podmínky. Rizikové a adrenalinové sporty vyžadují speciální připojištění. Některé sporty dokonce pojistit nelze. 

Základní cestovní pojištění při adrenalinových sportech nestačí 

Základní cestovní pojištění obvykle kryje běžné aktivity: turistiku, cyklistiku, jógu nebo třeba hraní kuliček. Ovšem už v případě náročnějších zimních sportů základní pojištění nemusí stačit. Například lyžování mimo vyznačené trasy považují pojišťovny za rizikový sport, pro který potřebujete připojištění. 

Většina pojišťoven dělí sporty podle míry rizika na rekreační, rizikové a nepojistitelné. Jejich seznam naleznete v pojistných podmínkách – důkladně si je proto před cestou pročtěte. Rekreační sporty bývají zahrnuty v základní pojistné ochraně. Příkladem může být cyklistika, potápění do 10 m, nenáročná turistika. Ostatní aktivity musíte ošetřit prostřednictvím připojištění.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Jak na pojištění rizikových sportů 

Pečlivě si promyslete, jaké adrenalinové a extrémní sporty plánujete. Způsob, jakým budete aktivitu provádět, může ovlivnit pojistné krytí. Třeba velmi oblíbené ferraty mají několik stupňů obtížnosti, přičemž stupeň F spadá obvykle pod nepojistitelné sporty (obvykle ferraty od obtížnosti B vyžadují připojištění, výjimkou je pojišťovna Slavia, která zahrnuje ferraty A–C do základního pojištění). U horské turistiky pojišťovny odlišují nadmořskou výšku – od 3 500 m n. m. se jedná o rizikový sport, nad 5 000 m n. m.  vás již nepojistí. 

Některé pojišťovny často nepojišťují sportovní aktivity, pokud je vykonáváte profesionálně. Sporty vykonávané v rámci veřejně organizovaných soutěží jsou zahrnovány mezi rizikové sporty (byť je jinak najdete v seznamu rekreačních sportů). Ověřte i limity pojistných plnění – liší se u jednotlivých pojišťoven, ale i u jednotlivých balíčků pojištění. Např. pojišťovna Union nabízí neomezené krytí léčebných výloh. Za rizikové však považuje i zimní sporty. V rámci pojištění standard také nehradí technickou pomoc při záchranné akci (např. zásah horské služby).

Pojišťovna Rizikové, adrenalinové a extrémní sporty Výhody a slevySeznam rizikových a nepojistitelných sportů

PVZP

Pojišťovna rozlišuje připojištění pro nebezpečné a extrémní sporty.

Mezi nebezpečné řadí via ferrata A-C, ferrata D je zařazena mezi extrémní.

Lyžování po vyznačených trasách je zařazeno mezi základní pojištění.

Sleva 10 % při online sjednání.

Možnost sjednání pojištění na míru.

Hradí výlohy Covid-19 až do výše 100 mil. Kč v balíčku Nadstandard.

Slavia

Lyžování na vyznačených sjezdovkách a via ferrata A-C jsou obsaženy v základním pojištění, D-E jsou zařazeny mezi rizikové.

V základních rizicích pojišťuje proti Covid-19.

Union

Za rizikové sporty považuje obecně zimní sporty.

Mezi rizikové řadí jakoukoli turistiku, pokud jsou na cestě umístěny umělé jisticí prostředky.

Léčebné výlohy hradí bez limitu.

Pojištění zimních sportů nabízí bez příplatku.

Nabízí připojištění jakýchkoliv sportů.

Allianz

Ferrata A a B v základním pojištění.

Lyžování a snowboarding mimo místa určená k provozování těchto sportů patří mezi nepojistitelné.

Nepojišťuje provozování profesionálního sportu.

Ve variantě excellence nabízí optimální rozsah krytí a vysoké limity.

Axa

Ferrata A v základním pojištění.

Lyžování a snowboarding ve snowparku zařazeny mezi rizikové.

Ve variantě excelent nabízí vysoké limity krytí pro Covid-19 v oblastech, kam není doporučeno cestovat.

V ceně je zahrnuto pojištění vozu.

Uniqa

Ferrata A je zahrnuta v základním pojištění.

Připojišťuje zimní sporty.

Lyžování a snowboarding mimo vyznačené trasy zahrnut mezi nepojistitelné sporty.

V rámci rodinného pojištění nabízí druhé dítě zdarma.

Pojišťuje i těhotné nad 26. týden.

Poslechněte si

Jak se vybavit na cestu na hory, abyste neriskovali své zdraví? Zjistíte v našem podcastu Nepodceňto.

Na kolik vás vyjde pojištění na adrenalinové sporty? 

Petr chce vyrazit na prodloužený velikonoční víkend lyžovat do Alp. 

Pokud si sjedná pouze pojištění zimních sportů (včetně úrazového pojištění), bude jej pojistka u AXA stát 589 Kč. Pokud si připojistí i rizikové sporty, bude pojištění stát 892 Kč. Pojištění je tedy zhruba o 50 % dražší. Bez obav se však může na místě vydat na běžky mimo vyznačenou trať nebo třeba vyzkoušet freeride snowboarding. V případě záchranné akce (např. záchrany vrtulníkem) je pojištěn do limitu léčebných výloh – v tomto případě 500 000 000 Kč. 

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Pojištění si snadno sjednáte v naší online kalkulačce. Ta porovná jednotlivé limity léčebných výloh i detaily pojistných podmínek. Za pár kliků si tak jednoduše najdete a sjednáte pojištění přesně na míru vašim sportovním aktivitám. A to klidně i v den odjezdu!


Nejčastější adrenalinové sporty - grafika

Češi adrenalinové sporty milují 

U Čechů obliba adrenalinových sportů narůstá. Loni nějaký druh rizikového sportu vyzkoušel každý druhý. Po několika letech covidových restrikcí očekávají od dovolené jedinečné zážitky. Velmi oblíbené je zdolávání ferrat, potápění a vodní sporty, ale také seskoky padákem a jiné adrenalinové aktivity. Zejména u Čechů tradičně oblíbená horská turistika se jim však často stává osudnou – podcenění terénu nebo počasí připraví každou sezonu o život desítky turistů. 

Extrémní sporty, které nelze pojistit 

Některé aktivity jsou natolik rizikové, že se proti nim nemůžete pojistit. Hrozí totiž při nich poškození zdraví či života. Může se jednat o extrémní lyžování (lyžování na strmých neupravených svazích), lov exotické zvěře, běh s býky, vysokohorská turistika nad 5.000 mnm, potápění v jeskyních, sharkdiving, skydiving nebo plavba na zaoceánských lodích.  

Věděli jste, že…
se můžete pojistit i pro hraní famfrpálu? Tato pohádková hra známá z Harryho Pottera se stala populární i ve světě lidí. Pojišťovna Slavia ji zařadila mezi rekreační sporty. Mudlové při hře očividně umírají méně často než studenti proslulé školy v Bradavicích. 

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.