Skok padákem

Adrenalinové a rizikové sporty: umíte se správně pojistit?

Jedete lyžovat do Alp se základním balíčkem cestovního pojištění. Víte ale, že na vaše sporty nemusí takové pojištění stačit? Než se vydáte na další adrenalinové dobrodružství, přečtěte si pořádně pojistné podmínky. Rizikové a adrenalinové sporty vyžadují speciální připojištění. Některé sporty dokonce pojistit nelze. 

Základní cestovní pojištění při adrenalinových sportech nestačí 

Základní cestovní pojištění obvykle kryje běžné aktivity: turistiku, cyklistiku, jógu nebo třeba hraní kuliček. Ovšem už v případě náročnějších zimních sportů základní pojištění nemusí stačit. Například lyžování mimo vyznačené trasy považují pojišťovny za rizikový sport, pro který potřebujete připojištění. 

Většina pojišťoven dělí sporty podle míry rizika na rekreační, rizikové a nepojistitelné. Jejich seznam naleznete v pojistných podmínkách – důkladně si je proto před cestou pročtěte. Rekreační sporty bývají zahrnuty v základní pojistné ochraně. Příkladem může být cyklistika, potápění do 10 m, nenáročná turistika. Ostatní aktivity musíte ošetřit prostřednictvím připojištění.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Jak na pojištění rizikových sportů 

Pečlivě si promyslete, jaké adrenalinové a extrémní sporty plánujete. Způsob, jakým budete aktivitu provádět, může ovlivnit pojistné krytí. Třeba velmi oblíbené ferraty mají několik stupňů obtížnosti, přičemž stupeň F spadá obvykle pod nepojistitelné sporty (obvykle ferraty od obtížnosti B vyžadují připojištění, výjimkou je pojišťovna Slavia, která zahrnuje ferraty A–C do základního pojištění). U horské turistiky pojišťovny odlišují nadmořskou výšku – od 3 500 m n. m. se jedná o rizikový sport, nad 5 000 m n. m.  vás již nepojistí. 

Některé pojišťovny často nepojišťují sportovní aktivity, pokud je vykonáváte profesionálně. Sporty vykonávané v rámci veřejně organizovaných soutěží jsou zahrnovány mezi rizikové sporty (byť je jinak najdete v seznamu rekreačních sportů). Ověřte i limity pojistných plnění – liší se u jednotlivých pojišťoven, ale i u jednotlivých balíčků pojištění. Např. pojišťovna Union nabízí neomezené krytí léčebných výloh. Za rizikové však považuje i zimní sporty. V rámci pojištění standard také nehradí technickou pomoc při záchranné akci (např. zásah horské služby).

Pojišťovna Rizikové, adrenalinové a extrémní sporty Výhody a slevySeznam rizikových a nepojistitelných sportů

PVZP

Pojišťovna rozlišuje připojištění pro nebezpečné a extrémní sporty.

Mezi nebezpečné řadí via ferrata A-C, ferrata D je zařazena mezi extrémní.

Lyžování po vyznačených trasách je zařazeno mezi základní pojištění.

Sleva 10 % při online sjednání.

Možnost sjednání pojištění na míru.

Hradí výlohy Covid-19 až do výše 100 mil. Kč v balíčku Nadstandard.

Slavia

Lyžování na vyznačených sjezdovkách a via ferrata A-C jsou obsaženy v základním pojištění, D-E jsou zařazeny mezi rizikové.

V základních rizicích pojišťuje proti Covid-19.

Union

Za rizikové sporty považuje obecně zimní sporty.

Mezi rizikové řadí jakoukoli turistiku, pokud jsou na cestě umístěny umělé jisticí prostředky.

Léčebné výlohy hradí bez limitu.

Pojištění zimních sportů nabízí bez příplatku.

Nabízí připojištění jakýchkoliv sportů.

Allianz

Ferrata A a B v základním pojištění.

Lyžování a snowboarding mimo místa určená k provozování těchto sportů patří mezi nepojistitelné.

Nepojišťuje provozování profesionálního sportu.

Ve variantě excellence nabízí optimální rozsah krytí a vysoké limity.

Axa

Ferrata A v základním pojištění.

Lyžování a snowboarding ve snowparku zařazeny mezi rizikové.

Ve variantě excelent nabízí vysoké limity krytí pro Covid-19 v oblastech, kam není doporučeno cestovat.

V ceně je zahrnuto pojištění vozu.

Uniqa

Ferrata A je zahrnuta v základním pojištění.

Připojišťuje zimní sporty.

Lyžování a snowboarding mimo vyznačené trasy zahrnut mezi nepojistitelné sporty.

V rámci rodinného pojištění nabízí druhé dítě zdarma.

Pojišťuje i těhotné nad 26. týden.

Poslechněte si

Jak se vybavit na cestu na hory, abyste neriskovali své zdraví? Zjistíte v našem podcastu Nepodceňto.

Na kolik vás vyjde pojištění na adrenalinové sporty? 

Petr chce vyrazit na prodloužený velikonoční víkend lyžovat do Alp. 

Pokud si sjedná pouze pojištění zimních sportů (včetně úrazového pojištění), bude jej pojistka u AXA stát 589 Kč. Pokud si připojistí i rizikové sporty, bude pojištění stát 892 Kč. Pojištění je tedy zhruba o 50 % dražší. Bez obav se však může na místě vydat na běžky mimo vyznačenou trať nebo třeba vyzkoušet freeride snowboarding. V případě záchranné akce (např. záchrany vrtulníkem) je pojištěn do limitu léčebných výloh – v tomto případě 500 000 000 Kč. 

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Pojištění si snadno sjednáte v naší online kalkulačce. Ta porovná jednotlivé limity léčebných výloh i detaily pojistných podmínek. Za pár kliků si tak jednoduše najdete a sjednáte pojištění přesně na míru vašim sportovním aktivitám. A to klidně i v den odjezdu!


Nejčastější adrenalinové sporty - grafika

Češi adrenalinové sporty milují 

U Čechů obliba adrenalinových sportů narůstá. Loni nějaký druh rizikového sportu vyzkoušel každý druhý. Po několika letech covidových restrikcí očekávají od dovolené jedinečné zážitky. Velmi oblíbené je zdolávání ferrat, potápění a vodní sporty, ale také seskoky padákem a jiné adrenalinové aktivity. Zejména u Čechů tradičně oblíbená horská turistika se jim však často stává osudnou – podcenění terénu nebo počasí připraví každou sezonu o život desítky turistů. 

Extrémní sporty, které nelze pojistit 

Některé aktivity jsou natolik rizikové, že se proti nim nemůžete pojistit. Hrozí totiž při nich poškození zdraví či života. Může se jednat o extrémní lyžování (lyžování na strmých neupravených svazích), lov exotické zvěře, běh s býky, vysokohorská turistika nad 5.000 mnm, potápění v jeskyních, sharkdiving, skydiving nebo plavba na zaoceánských lodích.  

Věděli jste, že…
se můžete pojistit i pro hraní famfrpálu? Tato pohádková hra známá z Harryho Pottera se stala populární i ve světě lidí. Pojišťovna Slavia ji zařadila mezi rekreační sporty. Mudlové při hře očividně umírají méně často než studenti proslulé školy v Bradavicích. 

Magdaléna Kubečková - autorka, copywriterka
Magdaléna KubečkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.