Stále více lidí dává přednost aktivní dovolené před poleháváním na pláži u moře. Tedy ne, že by by se plážím úplně vyhýbali, ale zpět domů si chtějí přivézt taky zážitky. Cestují po vysokých horách, sjíždí těžké terény na kolech nebo lyžích a vyhledávají adrenalinové vodní sporty. Chybět by proto na cestách nemělo odpovídající cestovní pojištění.
Většina cestovatelů už cestovní pojištění považuje za běžný standard, bez kterého nevyráží do zahraniční ani na jeden jediný den. Nikdy předem neví, co se jim na cestě v cizině může přihodit. Méně dobrá zpráva už je to, že si online sjednají to nejlevnější cestovní pojištění, aniž by se předem dostatečně ujistili, že vybrané pojištění odpovídá jejich plánům.
Při výběru cestovního pojištění by zásadní roli měly hrát všechny plánované aktivity na dovolené. Základní cestovní pojištění se obvykle vztahuje pouze na běžné turistické aktivity a základní sporty, které sami o sobě nejsou nijak nebezpečné a pojištěný se při nich nevystavujte přímému riziku (např. cyklistika, turistika, tanec, běžné kolektivní sporty, jóga, spinning, běh na lyžích a další).
Pak tu ale máme kategorii rizikových, adrenalinových a extrémních sportů. Některé adrenalinové sporty lze za menší či větší příplatek připojistit, některé jsou však kvůli příliš velkému riziku nepojistitelné.
Do skupiny rizikových sportů zpravidla spadají běžné adrenalinové sporty provozované ve volném čase (např. lyžování mimo sjezdovky, skialpy, potápění, surfing, sjezdy na horském kole a další), a sportovní aktivity provozované závodně nebo pod hlavičkou různých klubů a organizacích při závodech.
V případě rizikových a adrenalinových sportů pojišťovny běžné nabízí možnost rizikové sporty si připojistit. Před podpisem pojistné smlouvy je doporučeno ujistit se, že v seznamu adrenalinových sportů jsou všechny plánované sportovní aktivity. Je třeba si uvědomit, že každá pojišťovna má vlastní pojistné podmínky a rozsah pojištění se může lišit.
Většina pojišťoven umožňuje sjednat pojištění rizikových sportů pouze na dny, kdy je budete provozovat. Učinit tak lze při sjednávání pojistky nebo si adrenalinové sporty můžete k uzavřené pojistce sjednat až na místě online. Vždy se ale předem ujistěte, že to tak lze udělat.
Nejčastější adrenalinové sporty seznam:
aikido, judo, karate, taekwondo, kickbox a další bojová umění a sporty
vodní skútr
čtyřkolky
vodní lyžování
rafting
windsurfing
canyoning
jachting – pobřežní plavba, mořská plavba
potápění
sjíždění divoké řeky
vysokohorské turistika
horolezectví
ferraty vyšší obtížnosti
lyžování ve volném terénu
freestylové sporty
kiteboarding
flyboarding
sjezdy na horských kolech
skákání padákem
zorbing
potápění s použitím dýchacího přístroje do 40 metrů s potřebným certifikátem
rugby, podvodní rugby
rychlobruslení (na ledě, in-line)
sjezd na horských kolech
skikros
bungee jumping
snowbungeekayaking
snowbungeerafting
streetluge
Poslední skupinou jsou vysoce nebezpečné a extrémní sporty, které pojišťovny odmítají pojistit. Pokud s připojištěním souhlasí, pak se jedná o individuální nastavení cestovního pojištění a pojistné bývá dokonce až několikanásobně vyšší. Tyto sporty jsou jednoduše nepojistitelné proto, že se při nich lidé vystavují zjevnému riziku ohrožení zdraví i života.
Přesto extrémní sporty bývají relativně snáze dostupné a pustit se do nich mohou i nezkušení lidé, čímž riziko narůstá. Mezi nejčastější extrémní sporty patří například jízda na raftu a kajaku na řekách nejvyšší obtížnosti, potápění v extrémních hloubkách (více než 40 metrů), jeskyních či pod ledem, skoky na lyžích, lovy divoké zvěře či život ohrožující letecké a motoristické sporty.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.