Ceny povinného ručení -
garance nejnižší ceny

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte ihned

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Spočítat cenu povinného ručení

Co je to povinné ručení?

Zákonné pojištění vozidla, známé též jako povinné ručení, musí mít sjednané každý majitel vozidla. A to, ať už vlastní auto nebo motocykl. Jde o pojištění odpovědnosti z provozu, což znamená, že pokud způsobíte nehodu, škoda na zdraví a majetku třetí osoby bude vyplacena právě z povinného ručení.

Povinné ručení kryje pouze škody na zdraví, majetku, případně životech ostatních účastníků dopravní nehody. Pro krytí škod na vlastním vozidle je vhodné sjednat si havarijní pojištění.


Náš tip: Některé pojišťovny nabízejí zajímavé slevy nebo nižší ceny v případě, že si u nich sjednáte povinné ručení a havarijní pojištění zároveň.

Kolik stojí povinné ručení a proč zdražuje?

Cenu povinného ručení ovlivňuje několik důležitých faktorů a parametrů. Během sjednávání povinného ručení bude přihlíženo nejen k technickým parametrům vozidla, ale také třeba k věku nebo bydlišti majitele vozu. Pojišťovny bude zajímat i míra nehodovosti řidiče, od níž se odvíjejí tzv. bonusy, které cenu pojistného dokážou o dost snížit.

Bohužel i ceny povinného ručení meziročně stoupají. V roce 2022 se toto zdražování pohybuje okolo hranice 10 %. Nejmarkantnější nárůst ceny pojistného lze pozorovat u kombinace povinného ručení s havarijním pojištěním, která průměrně řidiče vyjde na 15,5 tisíc korun

Důvodem citelného zdražování povinného ručení a havarijního pojištění je nejen ochlazení ekonomiky způsobené více než dvouletou pandemií nemoci Covid-19, ale také současný konflikt na Ukrajině a s ním související zdražování energií, materiálů i lidské práce.

Věděli jste že...

Nejrychleji ceny pojistek stoupají v menších městech a to místy až o 177 Kč. V hlavním městě činil meziměsíční nárůst 74 Kč.

Jak vybrat povinné ručení?

Při výběru vhodné pojišťovny a konkrétního povinného ručení se kromě ceny zajímejte také o rozsah pojistné ochrany, limity pojistného plnění a výluky, na základě kterých může pojišťovna povinné ručení krátit nebo ho dokonce odmítnout úplně. 

Typickou výlukou je například požití alkoholu nebo jiných omamných látek, které stojí za zhruba 5 procenty dopravních nehod.

Nejlevnější povinné ručení

Pokud je pro vás stěžejní cena pojištění auta, pak se vám opět bude hodit naše kalkulačka povinného ručení, která pro vás jednotlivé produkty tuzemských pojišťoven nezávazně porovná a seřadí dle nejnižší ceny. Srovnání povinného ručení je nesmírně jednoduché a zabere vám jen několik málo minut.

Vy si následně můžete z obsáhlé a denně aktualizované nabídky vybrat takové povinné ručení, které vám bude vyhovovat nejen cenou, ale také dalšími parametry. Povinné ručení si navíc můžete nejen srovnat, ale také rovnou sjednat. Nemusíte opouštět pohodlí domova, protože vše vyřídíte jednoduše, rychle a online. 

Spočítat povinné ručení

Cena pojistky na auto v krajích

Větší riziko nehody na řidiče číhá ve velkých městech s hustou silniční dopravou. To představuje i větší hrozbu pro pojišťovny. Nejvíce za povinné ručení zaplatí už tradičně řidiči v Praze. Hlavní město následuje Moravskoslezský, Jihočeský, Karlovarský, Ústecký a Královéhradecký kraj. Naopak nejlevnější povinné ručení sjednají řidiči v Pardubickém, Olomouckém a Zlínském kraji a na Vysočině.

Pokud jste rizikový řidič (tzn. řidiči do 21 a ti nad 75 let) a navíc bydlíte v lokalitě s vysokou mírou nehodovosti, může se cena povinného ručení vyšplhat i na částku blížící se k 10 tisícům korun, o čemž informuje reprezentativní příklad níže.

Reprezentativní příklad

Pokud bychom propočítali cenu povinného ručení u řidiče, kterému je 45 let a vlastní Škodu Octavii (85 kW) z roku 1998, pak zjistíme, že v Praze za povinné ručení zaplatí bez bonusů 10 659 Kč. Pokud řidiči náleží maximální bonusy, pak je cena o poznání nižší a bude dle propočtů činit 3 654 Kč.

Naopak nejméně řidič Octavie zaplatí na Vysočině, a to 7 262 Kč bez bonusů a 2 655 s maximálními bonusy.

KrajVeny s maximálními bonusyCeny bez bonusů

Kraj

Ceny s maximálními bonusy

Ceny bez bonusů

Hlavní město Praha

3 654 Kč

10 659 Kč

Středočeský kraj

3 248 Kč

9 320 Kč

Jihočeský kraj

2 880 Kč

7 880 Kč

Plzeňský kraj

3 011 Kč

8 050 Kč

Karlovarský kraj

3 020 Kč

8 074 Kč

Ústecký kraj

3 342 Kč

8 932 Kč

Liberecký kraj

3 073 Kč

8 406 Kč

Královehradecký kraj

3 042 Kč

8 131 Kč

Pardubický kraj

2 746 Kč

7 508 Kč

Olomoucký kraj

2 482 Kč

6 788 Kč

Moravskoslezský kraj

2 750 Kč

7 523 Kč

Jihomoravský kraj

2 639 Kč

7 056 Kč

Zlínský kraj

2 629 Kč

7 189 Kč

Vysočina

2 655 Kč

7 261 Kč


Přehled výše pojistného pro povinné ručení v krajích

Chcete zjistit, kolik za povinné ručení zaplatíte v místě vašeho bydliště? Využijte naši kalkulačku povinného ručení, do které stačí zadat několik vstupních údajů a zjistíte, zda za povinné ručení neplatíte víc, než je nezbytně nutné.

Spočítat povinné ručení

6 tipů, jak cenu povinného ručení snížit

Jak ušetřit
Využijte bonus jízdy bez nehod,

který vám dokáže ušetřit až 60 % nákladů a je mezi pojišťovnami převeditelný

Porovnejte si

nabídky tuzemských pojišťoven online.

Získejte slevu

za komplexní pojistku na auto (povinné ručení + havarijní pojištění u jedné pojišťovny)

Uzavřete pojistku na rodiče

Pokud spadáte do rizikové skupiny řidičů (věk pod 21 let), uzavřete pojistku na svoje rodiče nebo prarodiče, kteří mohou mít s nasbíranými bonusy lepší cenu povinného ručení.

Nastavte si roční splátky

povinného ručení, protože čtvrtletní nebo půlroční splátky bývají v některých případech dražší.

Pojistnou smlouvu aktualizujte

každoročně a porovnávejte aktuální nabídky. Pojišťovny mají ve zvyku při výročí pojistné smlouvy cenu zvyšovat, zákazník na zdražení ale nemusí přistoupit a pojišťovnu tak může s naší pomocí snadno a bez sankcí změnit.

Co je to zelená karta?

Zelená karta je mezinárodní potvrzení o tom, že máte sjednané povinné ručení. Dostanete ji v okamžiku uzavření smlouvy s pojišťovnou. Při sjednání povinného ručení online získáte zelenou kartu elektronicky na e-mail, v případě požadavku vám zašleme kartu i poštou. Od roku 2022 však nově nemusíte zelenou kartu nosit fyzicky u sebe, a proto vám postačí mít kartu uloženou ve vašem mobilu.

Pokud zelenou kartu ztratíte nebo ji v papírové podobě zničíte, není nic jednoduššího, než pojišťovnu požádat o zaslání nové karty. Většina pojišťoven tuto službu nezpoplatňuje.

3 zajímavosti o zelené kartě

 • 1

  Zelená karta nemusí mít zelenou barvu

  Na této novince se dohodly státy Evropského hospodářského prostoru a další země, kde platí povinné ručení. Zelená karta tak může být natisknuta na bílém podkladu nebo jednoduše uložená v mobilu, či aplikaci.

 • 2

  Pojišťovna posílá originál i duplikát zelené karty

  Zákon neupřesňuje, jestli je nutné mít při jízdě v autě oba dokumenty. Duplikát se vám nicméně bude hodit hlavně v zahraničí, kde po nehodě musíte odevzdat zelenou kartu místní policii.

 • 3

  Za ztracenou nebo zapomenutou zelenou kartu hrozí pokuta

  Pokud zelenou kartu zapomenete nebo ji ztratíte a nemáte ji u sebe ani v aplikaci nebo mobilu, dopouštíte se přestupku, za který vám policista může udělit pokutu ve výši 3 000 Kč.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Chci lepší nabídku povinného ručení

Srovnaný magazín

 • Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.