Ceny povinného ručení -
garance nejnižší ceny

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte na e-mail

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Co je to povinné ručení?

Zákonné pojištění vozidla, známé též jako povinné ručení, musí mít sjednané každý majitel vozidla. A to, ať už vlastní auto nebo motocykl. Jde o pojištění odpovědnosti z provozu, což znamená, že pokud způsobíte nehodu, škoda na zdraví a majetku třetí osoby bude vyplacena právě z povinného ručení.

Povinné ručení kryje pouze škody na zdraví, majetku, případně životech ostatních účastníků dopravní nehody. Pro krytí škod na vlastním vozidle je vhodné sjednat si havarijní pojištění.


Náš tip: Některé pojišťovny nabízejí zajímavé slevy nebo nižší ceny v případě, že si u nich sjednáte povinné ručení a havarijní pojištění zároveň.

Kolik stojí povinné ručení a proč zdražuje?

Cenu povinného ručení ovlivňuje několik důležitých faktorů a parametrů. Během sjednávání povinného ručení bude přihlíženo nejen k technickým parametrům vozidla, ale také třeba k věku nebo bydlišti majitele vozu. Pojišťovny bude zajímat i míra nehodovosti řidiče, od níž se odvíjejí tzv. bonusy, které cenu pojistného dokážou o dost snížit.

Bohužel i ceny povinného ručení meziročně stoupají. V roce 2022 se toto zdražování pohybuje okolo hranice 10 %. Nejmarkantnější nárůst ceny pojistného lze pozorovat u kombinace povinného ručení s havarijním pojištěním, která průměrně řidiče vyjde na 15,5 tisíc korun

Důvodem citelného zdražování povinného ručení a havarijního pojištění je nejen ochlazení ekonomiky způsobené více než dvouletou pandemií nemoci Covid-19, ale také současný konflikt na Ukrajině a s ním související zdražování energií, materiálů i lidské práce.

Věděli jste že...

Nejrychleji ceny pojistek stoupají v menších městech a to místy až o 177 Kč. V hlavním městě činil meziměsíční nárůst 74 Kč.

Jak vybrat povinné ručení?

Při výběru vhodné pojišťovny a konkrétního povinného ručení se kromě ceny zajímejte také o rozsah pojistné ochrany, limity pojistného plnění a výluky, na základě kterých může pojišťovna povinné ručení krátit nebo ho dokonce odmítnout úplně. 

Typickou výlukou je například požití alkoholu nebo jiných omamných látek, které stojí za zhruba 5 procenty dopravních nehod.

Nejlevnější povinné ručení

Pokud je pro vás stěžejní cena pojištění auta, pak se vám opět bude hodit naše kalkulačka povinného ručení, která pro vás jednotlivé produkty tuzemských pojišťoven nezávazně porovná a seřadí dle nejnižší ceny. Srovnání povinného ručení je nesmírně jednoduché a zabere vám jen několik málo minut.

Vy si následně můžete z obsáhlé a denně aktualizované nabídky vybrat takové povinné ručení, které vám bude vyhovovat nejen cenou, ale také dalšími parametry. Povinné ručení si navíc můžete nejen srovnat, ale také rovnou sjednat. Nemusíte opouštět pohodlí domova, protože vše vyřídíte jednoduše, rychle a online. 

Cena pojistky na auto v krajích

Větší riziko nehody na řidiče číhá ve velkých městech s hustou silniční dopravou. To představuje i větší hrozbu pro pojišťovny. Nejvíce za povinné ručení zaplatí už tradičně řidiči v Praze. Hlavní město následuje Moravskoslezský, Jihočeský, Karlovarský, Ústecký a Královéhradecký kraj. Naopak nejlevnější povinné ručení sjednají řidiči v Pardubickém, Olomouckém a Zlínském kraji a na Vysočině.

Pokud jste rizikový řidič (tzn. řidiči do 21 a ti nad 75 let) a navíc bydlíte v lokalitě s vysokou mírou nehodovosti, může se cena povinného ručení vyšplhat i na částku blížící se k 10 tisícům korun, o čemž informuje reprezentativní příklad níže.

Reprezentativní příklad

Pokud bychom propočítali cenu povinného ručení u řidiče, kterému je 45 let a vlastní Škodu Octavii (85 kW) z roku 1998, pak zjistíme, že v Praze za povinné ručení zaplatí bez bonusů 10 659 Kč. Pokud řidiči náleží maximální bonusy, pak je cena o poznání nižší a bude dle propočtů činit 3 654 Kč.

Naopak nejméně řidič Octavie zaplatí na Vysočině, a to 7 262 Kč bez bonusů a 2 655 s maximálními bonusy.

KrajVeny s maximálními bonusyCeny bez bonusů
Kraj

Kraj

Veny s maximálními bonusy

Ceny s maximálními bonusy

Ceny bez bonusů

Ceny bez bonusů

Kraj

Hlavní město Praha

Veny s maximálními bonusy

3 654 Kč

Ceny bez bonusů

10 659 Kč

Kraj

Středočeský kraj

Veny s maximálními bonusy

3 248 Kč

Ceny bez bonusů

9 320 Kč

Kraj

Jihočeský kraj

Veny s maximálními bonusy

2 880 Kč

Ceny bez bonusů

7 880 Kč

Kraj

Plzeňský kraj

Veny s maximálními bonusy

3 011 Kč

Ceny bez bonusů

8 050 Kč

Kraj

Karlovarský kraj

Veny s maximálními bonusy

3 020 Kč

Ceny bez bonusů

8 074 Kč

Kraj

Ústecký kraj

Veny s maximálními bonusy

3 342 Kč

Ceny bez bonusů

8 932 Kč

Kraj

Liberecký kraj

Veny s maximálními bonusy

3 073 Kč

Ceny bez bonusů

8 406 Kč

Kraj

Královehradecký kraj

Veny s maximálními bonusy

3 042 Kč

Ceny bez bonusů

8 131 Kč

Kraj

Pardubický kraj

Veny s maximálními bonusy

2 746 Kč

Ceny bez bonusů

7 508 Kč

Kraj

Olomoucký kraj

Veny s maximálními bonusy

2 482 Kč

Ceny bez bonusů

6 788 Kč

Kraj

Moravskoslezský kraj

Veny s maximálními bonusy

2 750 Kč

Ceny bez bonusů

7 523 Kč

Kraj

Jihomoravský kraj

Veny s maximálními bonusy

2 639 Kč

Ceny bez bonusů

7 056 Kč

Kraj

Zlínský kraj

Veny s maximálními bonusy

2 629 Kč

Ceny bez bonusů

7 189 Kč

Kraj

Vysočina

Veny s maximálními bonusy

2 655 Kč

Ceny bez bonusů

7 261 Kč


Přehled výše pojistného pro povinné ručení v krajích

Chcete zjistit, kolik za povinné ručení zaplatíte v místě vašeho bydliště? Využijte naši kalkulačku povinného ručení, do které stačí zadat několik vstupních údajů a zjistíte, zda za povinné ručení neplatíte víc, než je nezbytně nutné.

6 tipů, jak cenu povinného ručení snížit

Jak ušetřit
Využijte bonus jízdy bez nehod,

který vám dokáže ušetřit až 60 % nákladů a je mezi pojišťovnami převeditelný

Porovnejte si

nabídky tuzemských pojišťoven online.

Získejte slevu

za komplexní pojistku na auto (povinné ručení + havarijní pojištění u jedné pojišťovny)

Uzavřete pojistku na rodiče

Pokud spadáte do rizikové skupiny řidičů (věk pod 21 let), uzavřete pojistku na svoje rodiče nebo prarodiče, kteří mohou mít s nasbíranými bonusy lepší cenu povinného ručení.

Nastavte si roční splátky

povinného ručení, protože čtvrtletní nebo půlroční splátky bývají v některých případech dražší.

Pojistnou smlouvu aktualizujte

každoročně a porovnávejte aktuální nabídky. Pojišťovny mají ve zvyku při výročí pojistné smlouvy cenu zvyšovat, zákazník na zdražení ale nemusí přistoupit a pojišťovnu tak může s naší pomocí snadno a bez sankcí změnit.

Co je to zelená karta?

Zelená karta je mezinárodní potvrzení o tom, že máte sjednané povinné ručení. Dostanete ji v okamžiku uzavření smlouvy s pojišťovnou. Při sjednání povinného ručení online získáte zelenou kartu elektronicky na e-mail, v případě požadavku vám zašleme kartu i poštou. Od roku 2022 však nově nemusíte zelenou kartu nosit fyzicky u sebe, a proto vám postačí mít kartu uloženou ve vašem mobilu.

Pokud zelenou kartu ztratíte nebo ji v papírové podobě zničíte, není nic jednoduššího, než pojišťovnu požádat o zaslání nové karty. Většina pojišťoven tuto službu nezpoplatňuje.

3 zajímavosti o zelené kartě

 • 1

  Zelená karta nemusí mít zelenou barvu

  Na této novince se dohodly státy Evropského hospodářského prostoru a další země, kde platí povinné ručení. Zelená karta tak může být natisknuta na bílém podkladu nebo jednoduše uložená v mobilu, či aplikaci.

 • 2

  Pojišťovna posílá originál i duplikát zelené karty

  Zákon neupřesňuje, jestli je nutné mít při jízdě v autě oba dokumenty. Duplikát se vám nicméně bude hodit hlavně v zahraničí, kde po nehodě musíte odevzdat zelenou kartu místní policii.

 • 3

  Za ztracenou nebo zapomenutou zelenou kartu hrozí pokuta

  Pokud zelenou kartu zapomenete nebo ji ztratíte a nemáte ji u sebe ani v aplikaci nebo mobilu, dopouštíte se přestupku, za který vám policista může udělit pokutu ve výši 3 000 Kč.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Srovnaný magazín

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.