Ceny povinného ručení -
garance nejnižší ceny

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte na e-mail

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Co je to povinné ručení?

Zákonné pojištění vozidla, známé též jako povinné ručení, musí mít sjednané každý majitel vozidla. A to, ať už vlastní auto nebo motocykl. Jde o pojištění odpovědnosti z provozu, což znamená, že pokud způsobíte nehodu, škoda na zdraví a majetku třetí osoby bude vyplacena právě z povinného ručení.

Povinné ručení kryje pouze škody na zdraví, majetku, případně životech ostatních účastníků dopravní nehody. Pro krytí škod na vlastním vozidle je vhodné sjednat si havarijní pojištění.


Náš tip: Některé pojišťovny nabízejí zajímavé slevy nebo nižší ceny v případě, že si u nich sjednáte povinné ručení a havarijní pojištění zároveň.

Kolik stojí povinné ručení a proč zdražuje?

Cenu povinného ručení ovlivňuje několik důležitých faktorů a parametrů. Během sjednávání povinného ručení bude přihlíženo nejen k technickým parametrům vozidla, ale také třeba k věku nebo bydlišti majitele vozu. Pojišťovny bude zajímat i míra nehodovosti řidiče, od níž se odvíjejí tzv. bonusy, které cenu pojistného dokážou o dost snížit.

Bohužel i ceny povinného ručení meziročně stoupají. V roce 2022 se toto zdražování pohybuje okolo hranice 10 %. Nejmarkantnější nárůst ceny pojistného lze pozorovat u kombinace povinného ručení s havarijním pojištěním, která průměrně řidiče vyjde na 15,5 tisíc korun

Důvodem citelného zdražování povinného ručení a havarijního pojištění je nejen ochlazení ekonomiky způsobené více než dvouletou pandemií nemoci Covid-19, ale také současný konflikt na Ukrajině a s ním související zdražování energií, materiálů i lidské práce.

Věděli jste že...

Nejrychleji ceny pojistek stoupají v menších městech a to místy až o 177 Kč. V hlavním městě činil meziměsíční nárůst 74 Kč.

Jak vybrat povinné ručení?

Při výběru vhodné pojišťovny a konkrétního povinného ručení se kromě ceny zajímejte také o rozsah pojistné ochrany, limity pojistného plnění a výluky, na základě kterých může pojišťovna povinné ručení krátit nebo ho dokonce odmítnout úplně. 

Typickou výlukou je například požití alkoholu nebo jiných omamných látek, které stojí za zhruba 5 procenty dopravních nehod.

Nejlevnější povinné ručení

Pokud je pro vás stěžejní cena pojištění auta, pak se vám opět bude hodit naše kalkulačka povinného ručení, která pro vás jednotlivé produkty tuzemských pojišťoven nezávazně porovná a seřadí dle nejnižší ceny. Srovnání povinného ručení je nesmírně jednoduché a zabere vám jen několik málo minut.

Vy si následně můžete z obsáhlé a denně aktualizované nabídky vybrat takové povinné ručení, které vám bude vyhovovat nejen cenou, ale také dalšími parametry. Povinné ručení si navíc můžete nejen srovnat, ale také rovnou sjednat. Nemusíte opouštět pohodlí domova, protože vše vyřídíte jednoduše, rychle a online. 

Cena pojistky na auto v krajích

Větší riziko nehody na řidiče číhá ve velkých městech s hustou silniční dopravou. To představuje i větší hrozbu pro pojišťovny. Nejvíce za povinné ručení zaplatí už tradičně řidiči v Praze. Hlavní město následuje Moravskoslezský, Jihočeský, Karlovarský, Ústecký a Královéhradecký kraj. Naopak nejlevnější povinné ručení sjednají řidiči v Pardubickém, Olomouckém a Zlínském kraji a na Vysočině.

Pokud jste rizikový řidič (tzn. řidiči do 21 a ti nad 75 let) a navíc bydlíte v lokalitě s vysokou mírou nehodovosti, může se cena povinného ručení vyšplhat i na částku blížící se k 10 tisícům korun, o čemž informuje reprezentativní příklad níže.

Reprezentativní příklad

Pokud bychom propočítali cenu povinného ručení u řidiče, kterému je 45 let a vlastní Škodu Octavii (85 kW) z roku 1998, pak zjistíme, že v Praze za povinné ručení zaplatí bez bonusů 10 659 Kč. Pokud řidiči náleží maximální bonusy, pak je cena o poznání nižší a bude dle propočtů činit 3 654 Kč.

Naopak nejméně řidič Octavie zaplatí na Vysočině, a to 7 262 Kč bez bonusů a 2 655 s maximálními bonusy.

KrajVeny s maximálními bonusyCeny bez bonusů
Kraj

Kraj

Veny s maximálními bonusy

Ceny s maximálními bonusy

Ceny bez bonusů

Ceny bez bonusů

Kraj

Hlavní město Praha

Veny s maximálními bonusy

3 654 Kč

Ceny bez bonusů

10 659 Kč

Kraj

Středočeský kraj

Veny s maximálními bonusy

3 248 Kč

Ceny bez bonusů

9 320 Kč

Kraj

Jihočeský kraj

Veny s maximálními bonusy

2 880 Kč

Ceny bez bonusů

7 880 Kč

Kraj

Plzeňský kraj

Veny s maximálními bonusy

3 011 Kč

Ceny bez bonusů

8 050 Kč

Kraj

Karlovarský kraj

Veny s maximálními bonusy

3 020 Kč

Ceny bez bonusů

8 074 Kč

Kraj

Ústecký kraj

Veny s maximálními bonusy

3 342 Kč

Ceny bez bonusů

8 932 Kč

Kraj

Liberecký kraj

Veny s maximálními bonusy

3 073 Kč

Ceny bez bonusů

8 406 Kč

Kraj

Královehradecký kraj

Veny s maximálními bonusy

3 042 Kč

Ceny bez bonusů

8 131 Kč

Kraj

Pardubický kraj

Veny s maximálními bonusy

2 746 Kč

Ceny bez bonusů

7 508 Kč

Kraj

Olomoucký kraj

Veny s maximálními bonusy

2 482 Kč

Ceny bez bonusů

6 788 Kč

Kraj

Moravskoslezský kraj

Veny s maximálními bonusy

2 750 Kč

Ceny bez bonusů

7 523 Kč

Kraj

Jihomoravský kraj

Veny s maximálními bonusy

2 639 Kč

Ceny bez bonusů

7 056 Kč

Kraj

Zlínský kraj

Veny s maximálními bonusy

2 629 Kč

Ceny bez bonusů

7 189 Kč

Kraj

Vysočina

Veny s maximálními bonusy

2 655 Kč

Ceny bez bonusů

7 261 Kč


Přehled výše pojistného pro povinné ručení v krajích

Chcete zjistit, kolik za povinné ručení zaplatíte v místě vašeho bydliště? Využijte naši kalkulačku povinného ručení, do které stačí zadat několik vstupních údajů a zjistíte, zda za povinné ručení neplatíte víc, než je nezbytně nutné.

6 tipů, jak cenu povinného ručení snížit

Jak ušetřit
Využijte bonus jízdy bez nehod,

který vám dokáže ušetřit až 60 % nákladů a je mezi pojišťovnami převeditelný

Porovnejte si

nabídky tuzemských pojišťoven online.

Získejte slevu

za komplexní pojistku na auto (povinné ručení + havarijní pojištění u jedné pojišťovny)

Uzavřete pojistku na rodiče

Pokud spadáte do rizikové skupiny řidičů (věk pod 21 let), uzavřete pojistku na svoje rodiče nebo prarodiče, kteří mohou mít s nasbíranými bonusy lepší cenu povinného ručení.

Nastavte si roční splátky

povinného ručení, protože čtvrtletní nebo půlroční splátky bývají v některých případech dražší.

Pojistnou smlouvu aktualizujte

každoročně a porovnávejte aktuální nabídky. Pojišťovny mají ve zvyku při výročí pojistné smlouvy cenu zvyšovat, zákazník na zdražení ale nemusí přistoupit a pojišťovnu tak může s naší pomocí snadno a bez sankcí změnit.

Co je to zelená karta?

Zelená karta je mezinárodní potvrzení o tom, že máte sjednané povinné ručení. Dostanete ji v okamžiku uzavření smlouvy s pojišťovnou. Při sjednání povinného ručení online získáte zelenou kartu elektronicky na e-mail, v případě požadavku vám zašleme kartu i poštou. Od roku 2022 však nově nemusíte zelenou kartu nosit fyzicky u sebe, a proto vám postačí mít kartu uloženou ve vašem mobilu.

Pokud zelenou kartu ztratíte nebo ji v papírové podobě zničíte, není nic jednoduššího, než pojišťovnu požádat o zaslání nové karty. Většina pojišťoven tuto službu nezpoplatňuje.

3 zajímavosti o zelené kartě

 • 1

  Zelená karta nemusí mít zelenou barvu

  Na této novince se dohodly státy Evropského hospodářského prostoru a další země, kde platí povinné ručení. Zelená karta tak může být natisknuta na bílém podkladu nebo jednoduše uložená v mobilu, či aplikaci.

 • 2

  Pojišťovna posílá originál i duplikát zelené karty

  Zákon neupřesňuje, jestli je nutné mít při jízdě v autě oba dokumenty. Duplikát se vám nicméně bude hodit hlavně v zahraničí, kde po nehodě musíte odevzdat zelenou kartu místní policii.

 • 3

  Za ztracenou nebo zapomenutou zelenou kartu hrozí pokuta

  Pokud zelenou kartu zapomenete nebo ji ztratíte a nemáte ji u sebe ani v aplikaci nebo mobilu, dopouštíte se přestupku, za který vám policista může udělit pokutu ve výši 3 000 Kč.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Srovnaný magazín

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.