Ceny povinného ručení -
garance nejnižší ceny

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte na e-mail

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Co je to povinné ručení?

Zákonné pojištění vozidla, známé též jako povinné ručení, musí mít sjednané každý majitel vozidla. A to, ať už vlastní auto nebo motocykl. Jde o pojištění odpovědnosti z provozu, což znamená, že pokud způsobíte nehodu, škoda na zdraví a majetku třetí osoby bude vyplacena právě z povinného ručení.

Povinné ručení kryje pouze škody na zdraví, majetku, případně životech ostatních účastníků dopravní nehody. Pro krytí škod na vlastním vozidle je vhodné sjednat si havarijní pojištění.


Náš tip: Některé pojišťovny nabízejí zajímavé slevy nebo nižší ceny v případě, že si u nich sjednáte povinné ručení a havarijní pojištění zároveň.

Kolik stojí povinné ručení a proč zdražuje?

Cenu povinného ručení ovlivňuje několik důležitých faktorů a parametrů. Během sjednávání povinného ručení bude přihlíženo nejen k technickým parametrům vozidla, ale také třeba k věku nebo bydlišti majitele vozu. Pojišťovny bude zajímat i míra nehodovosti řidiče, od níž se odvíjejí tzv. bonusy, které cenu pojistného dokážou o dost snížit.

Bohužel i ceny povinného ručení meziročně stoupají. V roce 2022 se toto zdražování pohybuje okolo hranice 10 %. Nejmarkantnější nárůst ceny pojistného lze pozorovat u kombinace povinného ručení s havarijním pojištěním, která průměrně řidiče vyjde na 15,5 tisíc korun

Důvodem citelného zdražování povinného ručení a havarijního pojištění je nejen ochlazení ekonomiky způsobené více než dvouletou pandemií nemoci Covid-19, ale také současný konflikt na Ukrajině a s ním související zdražování energií, materiálů i lidské práce.

Věděli jste že...

Nejrychleji ceny pojistek stoupají v menších městech a to místy až o 177 Kč. V hlavním městě činil meziměsíční nárůst 74 Kč.

Jak vybrat povinné ručení?

Při výběru vhodné pojišťovny a konkrétního povinného ručení se kromě ceny zajímejte také o rozsah pojistné ochrany, limity pojistného plnění a výluky, na základě kterých může pojišťovna povinné ručení krátit nebo ho dokonce odmítnout úplně. 

Typickou výlukou je například požití alkoholu nebo jiných omamných látek, které stojí za zhruba 5 procenty dopravních nehod.

Nejlevnější povinné ručení

Pokud je pro vás stěžejní cena pojištění auta, pak se vám opět bude hodit naše kalkulačka povinného ručení, která pro vás jednotlivé produkty tuzemských pojišťoven nezávazně porovná a seřadí dle nejnižší ceny. Srovnání povinného ručení je nesmírně jednoduché a zabere vám jen několik málo minut.

Vy si následně můžete z obsáhlé a denně aktualizované nabídky vybrat takové povinné ručení, které vám bude vyhovovat nejen cenou, ale také dalšími parametry. Povinné ručení si navíc můžete nejen srovnat, ale také rovnou sjednat. Nemusíte opouštět pohodlí domova, protože vše vyřídíte jednoduše, rychle a online. 

Cena pojistky na auto v krajích

Větší riziko nehody na řidiče číhá ve velkých městech s hustou silniční dopravou. To představuje i větší hrozbu pro pojišťovny. Nejvíce za povinné ručení zaplatí už tradičně řidiči v Praze. Hlavní město následuje Moravskoslezský, Jihočeský, Karlovarský, Ústecký a Královéhradecký kraj. Naopak nejlevnější povinné ručení sjednají řidiči v Pardubickém, Olomouckém a Zlínském kraji a na Vysočině.

Pokud jste rizikový řidič (tzn. řidiči do 21 a ti nad 75 let) a navíc bydlíte v lokalitě s vysokou mírou nehodovosti, může se cena povinného ručení vyšplhat i na částku blížící se k 10 tisícům korun, o čemž informuje reprezentativní příklad níže.

Reprezentativní příklad

Pokud bychom propočítali cenu povinného ručení u řidiče, kterému je 45 let a vlastní Škodu Octavii (85 kW) z roku 1998, pak zjistíme, že v Praze za povinné ručení zaplatí bez bonusů 10 659 Kč. Pokud řidiči náleží maximální bonusy, pak je cena o poznání nižší a bude dle propočtů činit 3 654 Kč.

Naopak nejméně řidič Octavie zaplatí na Vysočině, a to 7 262 Kč bez bonusů a 2 655 s maximálními bonusy.

KrajVeny s maximálními bonusyCeny bez bonusů

Kraj

Ceny s maximálními bonusy

Ceny bez bonusů

Hlavní město Praha

3 654 Kč

10 659 Kč

Středočeský kraj

3 248 Kč

9 320 Kč

Jihočeský kraj

2 880 Kč

7 880 Kč

Plzeňský kraj

3 011 Kč

8 050 Kč

Karlovarský kraj

3 020 Kč

8 074 Kč

Ústecký kraj

3 342 Kč

8 932 Kč

Liberecký kraj

3 073 Kč

8 406 Kč

Královehradecký kraj

3 042 Kč

8 131 Kč

Pardubický kraj

2 746 Kč

7 508 Kč

Olomoucký kraj

2 482 Kč

6 788 Kč

Moravskoslezský kraj

2 750 Kč

7 523 Kč

Jihomoravský kraj

2 639 Kč

7 056 Kč

Zlínský kraj

2 629 Kč

7 189 Kč

Vysočina

2 655 Kč

7 261 Kč


Přehled výše pojistného pro povinné ručení v krajích

Chcete zjistit, kolik za povinné ručení zaplatíte v místě vašeho bydliště? Využijte naši kalkulačku povinného ručení, do které stačí zadat několik vstupních údajů a zjistíte, zda za povinné ručení neplatíte víc, než je nezbytně nutné.

6 tipů, jak cenu povinného ručení snížit

Jak ušetřit
Využijte bonus jízdy bez nehod,

který vám dokáže ušetřit až 60 % nákladů a je mezi pojišťovnami převeditelný

Porovnejte si

nabídky tuzemských pojišťoven online.

Získejte slevu

za komplexní pojistku na auto (povinné ručení + havarijní pojištění u jedné pojišťovny)

Uzavřete pojistku na rodiče

Pokud spadáte do rizikové skupiny řidičů (věk pod 21 let), uzavřete pojistku na svoje rodiče nebo prarodiče, kteří mohou mít s nasbíranými bonusy lepší cenu povinného ručení.

Nastavte si roční splátky

povinného ručení, protože čtvrtletní nebo půlroční splátky bývají v některých případech dražší.

Pojistnou smlouvu aktualizujte

každoročně a porovnávejte aktuální nabídky. Pojišťovny mají ve zvyku při výročí pojistné smlouvy cenu zvyšovat, zákazník na zdražení ale nemusí přistoupit a pojišťovnu tak může s naší pomocí snadno a bez sankcí změnit.

Co je to zelená karta?

Zelená karta je mezinárodní potvrzení o tom, že máte sjednané povinné ručení. Dostanete ji v okamžiku uzavření smlouvy s pojišťovnou. Při sjednání povinného ručení online získáte zelenou kartu elektronicky na e-mail, v případě požadavku vám zašleme kartu i poštou. Od roku 2022 však nově nemusíte zelenou kartu nosit fyzicky u sebe, a proto vám postačí mít kartu uloženou ve vašem mobilu.

Pokud zelenou kartu ztratíte nebo ji v papírové podobě zničíte, není nic jednoduššího, než pojišťovnu požádat o zaslání nové karty. Většina pojišťoven tuto službu nezpoplatňuje.

3 zajímavosti o zelené kartě

 • 1

  Zelená karta nemusí mít zelenou barvu

  Na této novince se dohodly státy Evropského hospodářského prostoru a další země, kde platí povinné ručení. Zelená karta tak může být natisknuta na bílém podkladu nebo jednoduše uložená v mobilu, či aplikaci.

 • 2

  Pojišťovna posílá originál i duplikát zelené karty

  Zákon neupřesňuje, jestli je nutné mít při jízdě v autě oba dokumenty. Duplikát se vám nicméně bude hodit hlavně v zahraničí, kde po nehodě musíte odevzdat zelenou kartu místní policii.

 • 3

  Za ztracenou nebo zapomenutou zelenou kartu hrozí pokuta

  Pokud zelenou kartu zapomenete nebo ji ztratíte a nemáte ji u sebe ani v aplikaci nebo mobilu, dopouštíte se přestupku, za který vám policista může udělit pokutu ve výši 3 000 Kč.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Srovnaný magazín

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.