Liška na silnici před autem

Jak řešit srážku se zvěří?

Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

V roce 2022 policie evidovala 14 402 střetů se zvěří. Nejvíce srážek se zvěří se stane ve Středočeském kraji, vůbec nejrizikovější oblast je u Litvínova v Ústeckém kraji. Jak jsou na tom silnice v okolí vašeho bydliště si můžete zkontrolovat pomocí SRNA indexu. Nejčastěji pod koly aut skončí srny, divoká prasata a zajíci. Pojišťovny však evidují i sražení psů –⁠ ročně dojde k asi 200 případům.

Nejčastěji hrozí střet se zvěří na jaře a na podzim za soumraku a za úsvitu. Riziko roste také v noci, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat při oslnění světly vozidel. K místům s vysokým výskytem zvěře patří silnice v lese a na rozhraní lesa a pole. Častou skrýší zvířat jsou nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může nepozorovaně dostat až těsně k vozovce.

Graf - počet srážek se zvěří

Havarijní pojištění střetu se zvěří se vyplatí hlavně u dražších aut

Při srážce se zvěří se způsobená škoda na vozidle vyšplhá průměrně na 40 000 Kč. Ale pokud řídíte dražší vůz, třeba nové SUV, může vás oprava malého ťukance vyjít na stovky tisíc korun. Zjistěte, jaké nabídky havarijního pojištění pro vás mají různé pojišťovny na českém trhu.

Co dělat po nehodě se zvěří?

Po střetu nezapomeňte na bezpečnostní postupy, kterých byste se měli držet při jakékoliv nehodě:

 • zapněte výstražná světla,

 • oblečte si reflexní vestu, 

 • umístěte za auto výstražný trojúhelník (50 metrů za vozidlo na běžné silnici a 100 metrů za auto na dálnici),

 • v bezpečí (mimo silnici) počkejte na policii či asistenční službu.

Pokud dojde ke zranění zvěře, musíte k nehodě vždy přivolat Policii ČR. A to i v případě, že nemáte na autě žádné poškození. Nemusíte mít obavy –⁠ za srážku se zvěří pokuta nehrozí, ani se vám nepřipíšou trestné body. Policie s vámi sepíše protokol, který předložíte pojišťovně. Zajistí také odvoz zvěře mysliveckým sdružením.

V žádném případě nemanipulujte se zvířetem, mohlo by dojít k nákaze vzteklinou. Nikdy také zvíře nenakládejte do vozu a neodvážejte z místa nehody, to by bylo z hlediska zákona považováno za trestný čin pytláctví.

Podcast Nepodceňto

Když při srážce zvíře uteče, nemusíte volat policii

„Pokud se zvířeti nic nestane a škoda na vašem autě nepřesáhne 100 000 Kč, policii volat nemusíte, uvádí expert na pojištění Martin Daneš v epizodě podcastu Nepodceňto o srážkách se zvěří.

Jak řešit srážku se zvěří s pojišťovnou

Hned po nehodě volejte nejen policii, ale také své asistenční služby. Poradí vám s dalším postupem, případně zajistí odtah auta, pokud zůstalo nepojízdné. Na místě nehody pořiďte fotografie a videa, které vám jednání s pojišťovnou usnadní. 

Následně už zbývá jen nahlásit škodu na pojišťovnu. To už dnes obvykle můžete udělat online, bez nutnosti návštěvy pobočky.

Kdo hradí škodu na vozidle při střetu se zvěří?

V případě střetu se zvířetem, které má majitele (např. pes nebo kráva), vám je povinen škodu uhradit majitel zvířete. Při většině nehod se však jedná o srážku s divokou zvěří, která nemá majitele, a tak není po kom žádat náhradu škody. Pokud nemáte na srážku se zvěří pojištění, opravu vozidla si budete muset uhradit ze svého.

Připojištění proti srážce se zvěří si můžete sjednat k havarijnímu pojištění nebo k povinnému ručení. Obvykle se jedná o balíček srážky se zvěří a okus zvířetem. Vyjde vás přibližně na 600–⁠800 Kč ročně. Dejte si ovšem pozor, zda se pojištění vztahuje na všechna zvířata. Některé pojišťovny rozlišují pojmy zvíře a zvěř a škodu vám uhradí jen v případě, že vám ji způsobila divoká zvěř.

Střet se zvěří v rámci havarijního pojištění

Podívejte se na příklady havarijního pojištění z naší kalkulačky. Střet se zvěří bývá automaticky zahrnutý do pojistných balíčků.

Havarijní pojištění pro Škoda Kodiaq, cena 1 mil. Kč, řidič 40 let z Prahy

krytá rizikaspoluúčastcena pojištění

Pillow mini havárie

havárie, živel, střet se zvěří

10 000 Kč

od 4 692 Kč

Direct all risk

havárie, odcizení, živel, vandalismus, střet se zvěří

10 000 Kč

od 10 510 Kč

ČPP Mini

odcizení, vandalismus, živel, střet se zvěří

15 %, min. 15 000 Kč

od 12 943 Kč

Střet se zvěří v rámci povinného ručení

Většina pojišťoven nabízí připojištění střetu se zvěří k povinnému ručení za příplatek. V rámci prémiových produktů s vyšším pojistným krytím se však setkáte i s tím, že pojištění srážky se zvěří je již zahrnuto v ceně.

Povinné ručení pro Ford Focus, řidič 40 let z Prahy

cena povinného ručenícena připojištění střetu se zvěří

Pillow Premium 150/150 mil.

od 3 600 Kč

od 636 Kč

Direct Extra 150/150 mil.

od 4 823 Kč

v ceně

Slavia základ 50/50 mil.

od 2 479 Kč

od 811 Kč

Jak srážce se zvěří zabránit

 • Předvídejte, kde se zvěř může pohybovat a sundejte nohu z plynu. Dávejte pozor zejména v rizikových časech (úsvit, soumrak) a obdobích (jaro, podzim).

 • Zpomalte v úsecích, které jsou označeny dopravní značkou Zvěř.

  značka - pozor na zvěř na silnici

 • Jakmile zahlédnete zvíře u silnice, ztlumte dálková světla na potkávací. Dálková světla zvěř oslňují, a proto zůstane stát místo toho, aby utekla.

 • Jestliže vám přes cestu přeběhlo jedno zvíře, počítejte raději s tím, že další budou následovat. Lesní zvěř se často přemisťuje hromadně.

Když srážce se zvěří už nelze zabránit, nevymýšlejte žádné úhybné manévry a kličky. Nejbezpečnější je intenzivně brzdit a zvolit čelní náraz. Tak nejméně ohrozíte posádku, protože přední část vozu je konstruována na tvrdý náraz. Při úhybném manévru můžete dostat smyk a vrazit například do stromu, což má pro posádku mnohem vážnější následky.

Náš tip

Ušetřete na havarijním pojištění

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.