Liška na silnici před autem

Jak řešit srážku se zvěří?

Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

V roce 2022 policie evidovala 14 402 střetů se zvěří. Nejvíce srážek se zvěří se stane ve Středočeském kraji, vůbec nejrizikovější oblast je u Litvínova v Ústeckém kraji. Jak jsou na tom silnice v okolí vašeho bydliště si můžete zkontrolovat pomocí SRNA indexu. Nejčastěji pod koly aut skončí srny, divoká prasata a zajíci. Pojišťovny však evidují i sražení psů –⁠ ročně dojde k asi 200 případům.

Nejčastěji hrozí střet se zvěří na jaře a na podzim za soumraku a za úsvitu. Riziko roste také v noci, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat při oslnění světly vozidel. K místům s vysokým výskytem zvěře patří silnice v lese a na rozhraní lesa a pole. Častou skrýší zvířat jsou nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může nepozorovaně dostat až těsně k vozovce.

Graf - počet srážek se zvěří

Havarijní pojištění střetu se zvěří se vyplatí hlavně u dražších aut

Při srážce se zvěří se způsobená škoda na vozidle vyšplhá průměrně na 40 000 Kč. Ale pokud řídíte dražší vůz, třeba nové SUV, může vás oprava malého ťukance vyjít na stovky tisíc korun. Zjistěte, jaké nabídky havarijního pojištění pro vás mají různé pojišťovny na českém trhu.

Co dělat po nehodě se zvěří?

Po střetu nezapomeňte na bezpečnostní postupy, kterých byste se měli držet při jakékoliv nehodě:

 • zapněte výstražná světla,

 • oblečte si reflexní vestu, 

 • umístěte za auto výstražný trojúhelník (50 metrů za vozidlo na běžné silnici a 100 metrů za auto na dálnici),

 • v bezpečí (mimo silnici) počkejte na policii či asistenční službu.

Pokud dojde ke zranění zvěře, musíte k nehodě vždy přivolat Policii ČR. A to i v případě, že nemáte na autě žádné poškození. Nemusíte mít obavy –⁠ za srážku se zvěří pokuta nehrozí, ani se vám nepřipíšou trestné body. Policie s vámi sepíše protokol, který předložíte pojišťovně. Zajistí také odvoz zvěře mysliveckým sdružením.

V žádném případě nemanipulujte se zvířetem, mohlo by dojít k nákaze vzteklinou. Nikdy také zvíře nenakládejte do vozu a neodvážejte z místa nehody, to by bylo z hlediska zákona považováno za trestný čin pytláctví.

Podcast Nepodceňto

Když při srážce zvíře uteče, nemusíte volat policii

„Pokud se zvířeti nic nestane a škoda na vašem autě nepřesáhne 100 000 Kč, policii volat nemusíte, uvádí expert na pojištění Martin Daneš v epizodě podcastu Nepodceňto o srážkách se zvěří.

Jak řešit srážku se zvěří s pojišťovnou

Hned po nehodě volejte nejen policii, ale také své asistenční služby. Poradí vám s dalším postupem, případně zajistí odtah auta, pokud zůstalo nepojízdné. Na místě nehody pořiďte fotografie a videa, které vám jednání s pojišťovnou usnadní. 

Následně už zbývá jen nahlásit škodu na pojišťovnu. To už dnes obvykle můžete udělat online, bez nutnosti návštěvy pobočky.

Kdo hradí škodu na vozidle při střetu se zvěří?

V případě střetu se zvířetem, které má majitele (např. pes nebo kráva), vám je povinen škodu uhradit majitel zvířete. Při většině nehod se však jedná o srážku s divokou zvěří, která nemá majitele, a tak není po kom žádat náhradu škody. Pokud nemáte na srážku se zvěří pojištění, opravu vozidla si budete muset uhradit ze svého.

Připojištění proti srážce se zvěří si můžete sjednat k havarijnímu pojištění nebo k povinnému ručení. Obvykle se jedná o balíček srážky se zvěří a okus zvířetem. Vyjde vás přibližně na 600–⁠800 Kč ročně. Dejte si ovšem pozor, zda se pojištění vztahuje na všechna zvířata. Některé pojišťovny rozlišují pojmy zvíře a zvěř a škodu vám uhradí jen v případě, že vám ji způsobila divoká zvěř.

Střet se zvěří v rámci havarijního pojištění

Podívejte se na příklady havarijního pojištění z naší kalkulačky. Střet se zvěří bývá automaticky zahrnutý do pojistných balíčků.

Havarijní pojištění pro Škoda Kodiaq, cena 1 mil. Kč, řidič 40 let z Prahy

krytá rizikaspoluúčastcena pojištění

Pillow mini havárie

havárie, živel, střet se zvěří

10 000 Kč

od 4 692 Kč

Direct all risk

havárie, odcizení, živel, vandalismus, střet se zvěří

10 000 Kč

od 10 510 Kč

ČPP Mini

odcizení, vandalismus, živel, střet se zvěří

15 %, min. 15 000 Kč

od 12 943 Kč

Střet se zvěří v rámci povinného ručení

Většina pojišťoven nabízí připojištění střetu se zvěří k povinnému ručení za příplatek. V rámci prémiových produktů s vyšším pojistným krytím se však setkáte i s tím, že pojištění srážky se zvěří je již zahrnuto v ceně.

Povinné ručení pro Ford Focus, řidič 40 let z Prahy

cena povinného ručenícena připojištění střetu se zvěří

Pillow Premium 150/150 mil.

od 3 600 Kč

od 636 Kč

Direct Extra 150/150 mil.

od 4 823 Kč

v ceně

Slavia základ 50/50 mil.

od 2 479 Kč

od 811 Kč

Jak srážce se zvěří zabránit

 • Předvídejte, kde se zvěř může pohybovat a sundejte nohu z plynu. Dávejte pozor zejména v rizikových časech (úsvit, soumrak) a obdobích (jaro, podzim).

 • Zpomalte v úsecích, které jsou označeny dopravní značkou Zvěř.

  značka - pozor na zvěř na silnici

 • Jakmile zahlédnete zvíře u silnice, ztlumte dálková světla na potkávací. Dálková světla zvěř oslňují, a proto zůstane stát místo toho, aby utekla.

 • Jestliže vám přes cestu přeběhlo jedno zvíře, počítejte raději s tím, že další budou následovat. Lesní zvěř se často přemisťuje hromadně.

Když srážce se zvěří už nelze zabránit, nevymýšlejte žádné úhybné manévry a kličky. Nejbezpečnější je intenzivně brzdit a zvolit čelní náraz. Tak nejméně ohrozíte posádku, protože přední část vozu je konstruována na tvrdý náraz. Při úhybném manévru můžete dostat smyk a vrazit například do stromu, což má pro posádku mnohem vážnější následky.

Náš tip

Ušetřete na havarijním pojištění

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.