Jak řešit srážku se zvěří?

Jak řešit srážku se zvěří?

Nemusíte nutně projíždět lesem či polní krajinou, aby vám pod koly vozu skončilo zvíře. Jak se zachovat v případě, že není možné střetu se zvířetem či divokou zvěří zabránit? Jak řešit vzniklou škodu a lze se proti ní pojistit?

Ze statistik vyplývá, že druhým nejčastějším viníkem dopravních nehod v České republice je divoká zvěř. Průměrně způsobená škoda na vozidle představuje 40 000 Kč a celkový roční objem škod každoročně přesahuje 100 mil. Kč. V roce 2019 došlo podle tzv. SRNA indexu k více než 12 tisícům dopravních nehod se zvěří – a to bereme v úvahu pouze ty nahlášené.

Jak se zachovat v situaci, kdy dojde ke střetu se zvěří?

V případech, kdy nelze srážce se zvěří již zabránit a dojde ke zranění zvěře, je nutné přivolat k nehodě Policii ČR. Přivolat policii musíte vždy, i když nemáte na autě žádné poškození. Policie zjistí vlastníka zvěře a její odvoz vlastníkem, případně mysliveckým sdružením. Doporučujeme též pořídit fotografie z místa nehody, případně jiným vhodným způsobem zajistit důkazy, že došlo k poškození vozidla střetem se zvěří. Fotografie vám usnadní jednání s pojišťovnou.

V žádném případě nemanipulujte se zvířetem, mohlo by dojít k nákaze vzteklinou. Nikdy také zvíře nenakládejte do vozu a neodvážejte z místa nehody, takováto manipulace se zvěří je z hlediska zákona považována za trestný čin – jednalo by se totiž o krádež.

,,Pokud se zvířeti nic nestane a škoda na vašem autě nepřesáhne 100 000 korun, policii volat nemusíte”, jak uvedl expert na pojištění Martin Daneš v epizodě podcastu Nepodceňto o srážkách se zvěří.

Po střetu nezapomeňte na bezpečnostní postupy, kterých byste se měli držet při jakékoliv nehodě: 

  • zapněte výstražná světla,

  • oblečte si reflexní vestu, 

  • umístěte za auto výstražný trojúhelník (50 metrů za vozidlo na běžné silnici a 100 metrů za auto na dálnici),

  • v bezpečí (mimo silnici) počkejte na policii či asistenční službu.

Kdo hradí škodu na vozidle při střetu se zvěří?

V případě střetu se zvířetem, které má majitele (např. chovná zvěř), vám je povinen škodu uhradit majitel zvířete. Jelikož se ale v naprosté většině případů jedná o srážku s divokou zvěří, která nemá majitele, není po kom žádat náhradu škody. Pokud nemáte havarijní pojištění či připojištění k povinnému ručení, nezbývá než si opravu vozidla hradit sami. Prověřte si, že vaše pojistka kryje i střet se zvěří, pokud ne, určitě se vyplatí se připojistit. Obvykle se jedná o balíček srážka se zvěří a okus zvířetem.

Kde a kdy hrozí nehoda se zvířetem nejčastěji?

K typicky nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře, se řadí především rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat jsou též nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může dostat nepozorováno až těsně k vozovce a řidiči mnohdy nezbývá mnoho času na zareagování.

Především při cestách mimo město v časných ranních nebo večerních hodinách se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Rizikovou dobou je také noc, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat v kuželích dopadajícího světla jedoucích vozidel. Odborníci upozorňují také na dobu po dešti, kdy zejména menší zvířata mohou vyhledávat na tmavém asfaltu teplejší místa, na kterých by rychleji oschla. Podle odhadu myslivců je zvýšené riziko střetu se zvěří v období změny času ze zimního na letní.

Existují preventivní opatření jak srážce se zvěří zabránit?

Vždy je důležité předvídat možná místa a období střetu se zvěří, dodržovat zásady opatrné jízdy a v kritických místech sundat nohu z plynu. V případě, že jedete vysokou rychlostí a srážce se zvěří již nelze zabránit, zachovejte vždy chladnou hlavu a nesnažte se o riskantní úhybný manévr. Střet se zvířetem vás může stát několik desítek tisíc korun, ale střet se stromem či protijedoucím vozidlem vás může s vysokou pravděpodobností stát i život. Vozidla jsou konstruována pro tvrdý náraz v přední části, proto je nejlepším způsobem, jak vyřešit srážku se zvěří, zvolit čelní náraz.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?