Liška na silnici před autem

Jak řešit srážku se zvěří?

Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

V roce 2022 policie evidovala 14 402 střetů se zvěří. Nejvíce srážek se zvěří se stane ve Středočeském kraji, vůbec nejrizikovější oblast je u Litvínova v Ústeckém kraji. Jak jsou na tom silnice v okolí vašeho bydliště si můžete zkontrolovat pomocí SRNA indexu. Nejčastěji pod koly aut skončí srny, divoká prasata a zajíci. Pojišťovny však evidují i sražení psů –⁠ ročně dojde k asi 200 případům.

Nejčastěji hrozí střet se zvěří na jaře a na podzim za soumraku a za úsvitu. Riziko roste také v noci, kdy se zvěř nedokáže rychle orientovat při oslnění světly vozidel. K místům s vysokým výskytem zvěře patří silnice v lese a na rozhraní lesa a pole. Častou skrýší zvířat jsou nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může nepozorovaně dostat až těsně k vozovce.

Graf - počet srážek se zvěří

Havarijní pojištění střetu se zvěří se vyplatí hlavně u dražších aut

Při srážce se zvěří se způsobená škoda na vozidle vyšplhá průměrně na 40 000 Kč. Ale pokud řídíte dražší vůz, třeba nové SUV, může vás oprava malého ťukance vyjít na stovky tisíc korun. Zjistěte, jaké nabídky havarijního pojištění pro vás mají různé pojišťovny na českém trhu.

Co dělat po nehodě se zvěří?

Po střetu nezapomeňte na bezpečnostní postupy, kterých byste se měli držet při jakékoliv nehodě:

 • zapněte výstražná světla,

 • oblečte si reflexní vestu, 

 • umístěte za auto výstražný trojúhelník (50 metrů za vozidlo na běžné silnici a 100 metrů za auto na dálnici),

 • v bezpečí (mimo silnici) počkejte na policii či asistenční službu.

Pokud dojde ke zranění zvěře, musíte k nehodě vždy přivolat Policii ČR. A to i v případě, že nemáte na autě žádné poškození. Nemusíte mít obavy –⁠ za srážku se zvěří pokuta nehrozí, ani se vám nepřipíšou trestné body. Policie s vámi sepíše protokol, který předložíte pojišťovně. Zajistí také odvoz zvěře mysliveckým sdružením.

V žádném případě nemanipulujte se zvířetem, mohlo by dojít k nákaze vzteklinou. Nikdy také zvíře nenakládejte do vozu a neodvážejte z místa nehody, to by bylo z hlediska zákona považováno za trestný čin pytláctví.

Podcast Nepodceňto

Když při srážce zvíře uteče, nemusíte volat policii

„Pokud se zvířeti nic nestane a škoda na vašem autě nepřesáhne 100 000 Kč, policii volat nemusíte, uvádí expert na pojištění Martin Daneš v epizodě podcastu Nepodceňto o srážkách se zvěří.

Jak řešit srážku se zvěří s pojišťovnou

Hned po nehodě volejte nejen policii, ale také své asistenční služby. Poradí vám s dalším postupem, případně zajistí odtah auta, pokud zůstalo nepojízdné. Na místě nehody pořiďte fotografie a videa, které vám jednání s pojišťovnou usnadní. 

Následně už zbývá jen nahlásit škodu na pojišťovnu. To už dnes obvykle můžete udělat online, bez nutnosti návštěvy pobočky.

Kdo hradí škodu na vozidle při střetu se zvěří?

V případě střetu se zvířetem, které má majitele (např. pes nebo kráva), vám je povinen škodu uhradit majitel zvířete. Při většině nehod se však jedná o srážku s divokou zvěří, která nemá majitele, a tak není po kom žádat náhradu škody. Pokud nemáte na srážku se zvěří pojištění, opravu vozidla si budete muset uhradit ze svého.

Připojištění proti srážce se zvěří si můžete sjednat k havarijnímu pojištění nebo k povinnému ručení. Obvykle se jedná o balíček srážky se zvěří a okus zvířetem. Vyjde vás přibližně na 600–⁠800 Kč ročně. Dejte si ovšem pozor, zda se pojištění vztahuje na všechna zvířata. Některé pojišťovny rozlišují pojmy zvíře a zvěř a škodu vám uhradí jen v případě, že vám ji způsobila divoká zvěř.

Střet se zvěří v rámci havarijního pojištění

Podívejte se na příklady havarijního pojištění z naší kalkulačky. Střet se zvěří bývá automaticky zahrnutý do pojistných balíčků.

Havarijní pojištění pro Škoda Kodiaq, cena 1 mil. Kč, řidič 40 let z Prahy

krytá rizikaspoluúčastcena pojištění

Pillow mini havárie

havárie, živel, střet se zvěří

10 000 Kč

od 4 692 Kč

Direct all risk

havárie, odcizení, živel, vandalismus, střet se zvěří

10 000 Kč

od 10 510 Kč

ČPP Mini

odcizení, vandalismus, živel, střet se zvěří

15 %, min. 15 000 Kč

od 12 943 Kč

Střet se zvěří v rámci povinného ručení

Většina pojišťoven nabízí připojištění střetu se zvěří k povinnému ručení za příplatek. V rámci prémiových produktů s vyšším pojistným krytím se však setkáte i s tím, že pojištění srážky se zvěří je již zahrnuto v ceně.

Povinné ručení pro Ford Focus, řidič 40 let z Prahy

cena povinného ručenícena připojištění střetu se zvěří

Pillow Premium 150/150 mil.

od 3 600 Kč

od 636 Kč

Direct Extra 150/150 mil.

od 4 823 Kč

v ceně

Slavia základ 50/50 mil.

od 2 479 Kč

od 811 Kč

Jak srážce se zvěří zabránit

 • Předvídejte, kde se zvěř může pohybovat a sundejte nohu z plynu. Dávejte pozor zejména v rizikových časech (úsvit, soumrak) a obdobích (jaro, podzim).

 • Zpomalte v úsecích, které jsou označeny dopravní značkou Zvěř.

  značka - pozor na zvěř na silnici

 • Jakmile zahlédnete zvíře u silnice, ztlumte dálková světla na potkávací. Dálková světla zvěř oslňují, a proto zůstane stát místo toho, aby utekla.

 • Jestliže vám přes cestu přeběhlo jedno zvíře, počítejte raději s tím, že další budou následovat. Lesní zvěř se často přemisťuje hromadně.

Když srážce se zvěří už nelze zabránit, nevymýšlejte žádné úhybné manévry a kličky. Nejbezpečnější je intenzivně brzdit a zvolit čelní náraz. Tak nejméně ohrozíte posádku, protože přední část vozu je konstruována na tvrdý náraz. Při úhybném manévru můžete dostat smyk a vrazit například do stromu, což má pro posádku mnohem vážnější následky.

Náš tip

Ušetřete na havarijním pojištění

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.