Jak dokáže kuna poškodit auto?

  • Online srovnání

  • Vše vyřídíte pohodlně od PC

  • Prohlídka Vašeho vozidla zdarma

  • Úspora až 50 %

Jedním z největších nepřátel vlastníků vozidel je paradoxně kuna. Zdánlivě banální návštěva téhle malé šelmičky o velikosti kočky, která hledá útočiště a trochu tepla, dokáže automobil během jediné noci kompletně vyřadit provozu. Kromě nepříjemného zápachu a trusu po sobě tyhle šelmy zanechávají taky rozkousané kabely, hadičky, izolace a manžety všeho druhu, což zadělává na pořádný problém. Co může kuna v motoru napáchat a jak ji od návštěvy odradit? Poradíme!

Kuna v lese

Kuna v autě nadělá pořádnou neplechu

V našich podmínkách žijí dva zástupci z rodu kun. Jde o kunu lesní (Martes martes) a kunu skalní (Martes foina). Obě šelmy se rády zdržují v blízkosti lidských obydlí, kde hledají místo vhodné k přečkání zimy. A u té příležitosti se neštítí pochutnat si na nejrůznějších součástkách automobilu, což vám může během následné opravy odčerpat z domácího rozpočtu značnou částku. Co všechno můžou kuny v motoru, potažmo v automobilu způsobit?

Překousané kabely od kuny

Jedním z nejčastějších problémů jsou překousané kabely. Podle průzkumů jedné z tuzemských pojišťoven zažilo překousání kabelů na vlastní kůži zhruba 30 % českých řidičů. Kunám chutnají kabely, ale i podtlakové hadičky a někdy i celé kabelové svazky, jejichž oprava rozhodně nepatří mezi nejlevnější. Že váš vůz navštívila kuna, poznáte celkem jednoduše podle chuchvalců chlupů pod kapotou a toho, že auto ráno párkrát škytne a vy nenastartujete.

Překousaná elektroinstalace

Kromě výše uvedeného si kuny ale často pochutnají taky na elektroinstalaci. Šelmám totiž vyloženě „voní“ kabely, respektive jejich bužírková ochrana a textilní izolační protihluková výplň kapoty v motorovém prostoru, takže se do ní během chladných zimních nocí rády pouštějí. Kromě chuchvalců chlupů poukazují na přítomnost kuny taky odpadané kusy protihlukové hmoty u baterky.

Zadřeny motor

Jedním z nejpalčivějších problémů, kterému by se naprostá většina motoristů raději vyhnula, je zadřený motor. Překousané kabely totiž můžou přispět ke zničení řídicí jednotky a zadřenému motoru.

Překousané dráty od zapalování

Jakmile si kuna v autě najde pohodlné místečko a dostatečně se zahřeje, začne okusovat vše, co jí přijde do cesty. A výjimkou samozřejmě nejsou ani dráty od zapalování. I u nich si ráda pochutná na izolaci a většinou je během hodování poškodí tak, že je auto nepojízdné.

Jak se zbavit kuny v autě? Obrňte se trpělivostí!

Mnoho řidičů se zcela mylně domnívá, že kuny v autech jsou problémem pouze vesnic. To se ale šeredně mýlí. Kuny totiž v průběhu let ztratily svou přirozenou plachost a už nějaký ten pátek se stahují i do městských částí a hustě osídlených lokalit.

Problémem je i to, že pokud kunu v autě nachytáte, rozhodně to nebude poprvé ani naposled. Kuny se totiž na inkriminované místo rády vrací, ba co hůř, jejich pach láká další zástupce z rodiny těchto šelem.

Protože je ale kuna zákonem chráněný živočich, zbavit se jí není zas tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Přesto můžete vyzkoušet následující, více, či méně účinné způsoby:

  • Spreje proti kunám: V obchodech jsou běžně k dostání speciální spreje, které mají kuny odradit od návštěvy a následného hodování. Jejich účinnost je ale často dost diskutabilní. Pořídit je nicméně můžete za pár stokorun.

  • Pepř a kuna: Mezi hojně rozšířenou a aplikovanou „babskou radu“ patří pepř, který údajně stačí nasypat okolo auta.

  • WC blok proti kunám: Zajímavou alternativou je i obyčejný WC blok, který jednoduše zavěsíte do motorového prostoru. Jeho chemická vůně by měla kuny odradit od návštěvy.

  • Akustické plašiče: Ty většinou fungují na ultrazvukovém principu a podle mnohých motoristů představují velmi účinný způsob, jak se kuny nadobro zbavit. Jejich cena nicméně není nejnižší. Je taky dobré vybírat pouze kvalitní a originální výrobky, které se nebudou s elektronikou v autě hádat.

  • Lidské vlasy a psí chlupy: Kuny mají velmi citlivý čich a přítomnost lidských vlasů nebo psích chlupů je má od dalšího hodování odradit. Stačí, když chlupy nebo vlasy umístíte do staré punčochy poblíž motoru a kuna by se vozidlu měla vyhnout.

  • Pletivo: Kromě čichu mají kuny citlivé taky packy. Pokud pod motorovou část auta umístíte husté pletivo, chůze po něm se stane kunám nepříjemná a pro příště návštěvu vašeho auta vynechají.

  • Houbička se Savem: Díky citlivému čichu a nepříjemnému zápachu desinfekce by měla obejít kuna vaše auto obloukem. Stačí, když do prostoru motoru umístíte houbičku namočenou v Savu nebo jiné desinfekci.

  • Zabezpečené garážové stání: S trochou nadsázky by se dalo říct, že jedinou stoprocentní prevencí je garáž. Tedy spíše dobře zabezpečená garáž, protože kuny se dokáží protáhnout i skulinou velkou jen několik málo centimetrů.

Auto a kuny? Chce to kvalitní pojištění

Protože poškození vozidla nebo jeho součástí mlsnou kunou nepatří mezi výjimečné situace, řada pojišťoven této skutečnosti přizpůsobila nabídku pojištění vozidel. Ve velké většině případů je krytí škod způsobených právě kunou součástí kvalitně nastaveného havarijního pojištění.

V tomto případě je nejlepší mít sjednané havarijní pojištění ve variantě all-risk, které mimo jiné kryje i „okus“ vozidla, což je právě případ poškození kunou. Navíc případné poškození automobilu kunou nemá vliv na bonusy řidiče.

Pokud si havarijní pojištění sjednávat nechcete, další variantou je připojištění proti střetu nebo poškození auta zvířetem, které si sjednáte ke stávajícímu povinnému ručení. V tomto případě vám pojistka pomůže nejen, když na silnici srazíte divočáka, ale i když vám třeba kuny nebo myši překoušou kabely u motoru.

Blog

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.