Havarijní pojištění – spoluúčast

  • Online srovnání na pár kliknutí

  • Vše vyřídíte pohodlně od PC

  • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

havarijní pojištění

Spoluúčast u havarijního pojištění

Havarijní pojištění vás chrání pro případ škody na vašem autě, když způsobíte nehodu. A také pokud vám auto poškodí nepříjemná událost: vandalismus, střet se zvěří, extrémní počasí nebo krádež . Při výběru havarijního pojištění se proto kromě rizik a výše pojištění zajímejte také o spoluúčast.

Spoluúčast havarijního pojištění představuje částku, kterou z celkové škody na vašem autě zaplatíte ze svého. Zbytek zaplatí pojišťovna. Spoluúčast může být stanovena jako konkrétní pevná částka, procento z výše škody nebo procento s uvedením minimální částky. Existuje i nulová spoluúčast. Jaký je mezi nimi rozdíl, ukazuje tabulka.

Kolik zaplatíte ze svého při různém výpočtu spoluúčasti a různé výši škody na vašem autě?

škoda ve výši 50 000 Kč

škoda ve výši 100 000 Kč

škoda ve výši 250 000 Kč

spoluúčast nulová

0 Kč

0 Kč

0 Kč

spoluúčast s pevnou částkou 5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

spoluúčast 5 % z výše škody

2 500 Kč

5 000 Kč

12 500 Kč

spoluúčast 5 % min. 5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

12 500 Kč


zdroj: Srovnejto.cz

Nejčastěji se v pojišťovnách setkáte se spoluúčastí stanovenou procentem s minimální částkou. Spoluúčast sice zaplatíte až v případě nehody, ale má vliv na cenu pojištění. Čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena pojištění.



Havarijní pojištění bez spoluúčasti

U havarijního pojištění bez spoluúčasti (tzv nulová spoluúčast) celou výši škody zaplatí pojišťovna. Nabízí ji jen některé pojišťovny a většinou jen u některých rizik (například poškození čelního skla nebo vandalismus). U jedné pojišťovny se tak můžete v rámci jednoho havarijního pojištění setkat s rozdílně stanovenou výší spoluúčasti nebo nulovou spoluúčastí pro různá rizika. Dobře si proto porovnejte nabídky jednotlivých pojišťoven. Pomůže vám s tím online srovnání, které za vás porovná i spoluúčast pro havarijní pojištění od více pojišťoven.

Spoluúčast má vliv na cenu pojištění

Čím nižší zvolíte spoluúčast, tím vyšší máte cenu pojištění. Potenciální úsporu v případě nízké spoluúčasti na škodě tedy zaplatíte celkově vyšší cenou na pojistném. Rozdíly v roční ceně pojištění při různé výši spoluúčasti mohou být až několik tisíc korun ročně, jak ukazuje tabulka.

Vyplatí se úspora na pojistném při vyšší spoluúčasti?

spoluúčast 3 % min 3 000 Kč

spoluúčast 5 % min 5 000 Kč

spoluúčast 10 % min 10 000 Kč

spoluúčast 15 % min 15 000 Kč

roční výše pojistného

24 612 Kč

19 978 Kč

ušetříte 4 634 Kč

14 603 Kč

ušetříte 10 009 Kč

11 407 Kč

ušetříte 13 205 Kč

kolik zaplatíte při škodě 100 000 Kč

3 000 Kč

5 000 Kč

10 000 Kč

15 000 Kč

kolik zaplatíte při škodě 250 000 Kč

7 500 Kč

12 500 Kč

25 000 Kč

37 500 Kč


Zdroj: Srovnejto.cz

Hypotetický příklad ukazuje rozdíl ve výši ročního zaplaceného pojistného a případné výše spoluúčasti při jedné nehodě ročně. Za rok ušetříte na zaplaceném pojistném při vyšší spoluúčasti až cca 13 000 Kč. Pokud nebudete mít nehodu, s vyšší spoluúčastí opravdu ušetříte. Pokud budete mít jednu nehodu ročně, u škody na vašem autě do 100 000 Kč zaplatíte při vyšší spoluúčasti na opravu ze svého přibližně stejnou částku, jako je výše úspory na pojistném. U vyšší škody nad 100 000 Kč už by váš příspěvek na opravu byl vyšší než úspora na pojistném.

S porovnáním ceny havarijního pojištění a výše spoluúčasti vám pomůže srovnání havarijního pojištění. Na pár kliknutí získáte přehledné srovnání několika nabídek a vyberete nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše potřeby. To hned můžete i uzavřít.



Jak vybrat správnou výši spoluúčasti na havarijním pojištění

Univerzální doporučení neexistuje. I tady hraje hlavní roli pravděpodobnost, že se stane havárie nebo jiná nepříjemná událost. Při uvažování o spoluúčasti zvažte více faktorů:
  • 1

    Čím nižší spoluúčast, tím více zaplatíte na pojistném.

    Pokud jste v situaci, kdy nemáte dostatečnou finanční rezervu pro větší nečekané výdaje a váš rozpočet je docela napnutý, můžete zvolit nižší spoluúčast. Spíše zvládnete o něco větší měsíční platbu pojistného, než velký nečekaný výdaj v podobě opravy auta.

  • 2

    Čím méně jezdíte, tím méně bouráte.

    Jezdíte denně nebo spíše příležitostně? Jezdíte spíše v okolí domova, na nákup, do práce, nebo i na delší pracovní a soukromé cesty? Čím více času trávíte v autě a čím více najedete kilometrů, tím se pravděpodobnost nehody zvyšuje.

  • 3

    Město nebo hory?

    Zvažte i způsob života a to, jak moc auto používáte a v jakém prostředí. Velké a nákladné nehody vás tolik neohrozí v městském provozu, kde nejčastěji půjde o nějaké to “ťuknutí”. Pojišťovny nabízí u havarijního pojištění různé doplňkové služby. Zamyslete se i nad tím, zda jsou pro vás vzhledem k používání auta potřebné a užitečné.

  • 4

    Čím novější a dražší auto máte, tím více stojí jeho oprava.

    Také o autech se říká, že dnes koupené auto bylo už včera staré. Zkrátka stáří a model auta mají zásadní vliv na to, jak drahá bude jeho oprava. A kolik peněz přispějete na opravu z vlastní kapsy. U vysokých částek škod v řádech mnoha stovek tisíc už efekt úspory na pojistném ani za více let nemusí třeba vaši spoluúčast byť na jediné vysoké škodě vynahradit. Na druhou stranu svou roli při výběru pojištění budou hrát i pojistné částky.

3 jednoduché tipy pro výběr nejlepšího havarijního pojištění

1

Odpovězte si na 4 otázky:

  • Jak často jezdíte a kolik kilometrů ročně najezdíte?

  • Kde nejčastěji jezdíte?

  • Jak drahé a staré je vaše auto?

  • Jaká je vaše celková finanční situace?

2

Porovnejte nabídky pojišťoven z pohledu ceny, krytých rizik, výše pojistných částek, výše spoluúčasti a doplňkových služeb. Pomůže vám s tím naše online kalkulačka.

3

Naši zákazníci nejčastěji volí havarijní pojištění se spoluúčastí 5 %, minimálně však 5 000 Kč.

Srovnaný magazín

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • Muž na motorce v helmě
    18. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat motorku pro začátečníka

    Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.