Havarijní pojištění – spoluúčast

  • Online srovnání

  • Vše vyřídíte pohodlně od PC

  • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

  • Úspora až 70 %

Spočítat ceny
havarijní pojištění

Co je spoluúčast u havarijního pojištění?

Havarijní pojistka může zahrnovat několik různých rizik, v rámci kterých vás ochrání – havárie, odcizení vozidla, poškození zvířetem či vandaly. Neměli byste však porovnávat pouze pojištěná rizika a výši pojistných limitů. Při sjednávání je velmi důležité zohlednit spoluúčast havarijního pojištění.

Spoluúčast u havarijního pojištění je částka, kterou v případě škody zaplatíte ze svého. Zbytek zaplatí pojišťovna. Nejčastěji je spoluúčast udávaná v procentech, které v rámci pojistného plnění ukážou, jakou část škody pojišťovna naúčtuje vám. Zároveň je obvykle stanovená minimální částka spoluúčasti.

Vybrat havarijní pojištění

Výše spoluúčasti ovlivňuje cenu havarijního pojištění

Co je v souvislosti se spoluúčastí nezbytné dodat je fakt, že má velký vliv na cenu pojištění. Platí, že čím je spoluúčast menší, tím je havarijní pojištění dražší, a naopak. Spoluúčast se nejčastěji pohybuje mezi 5–10 %, ale jsou i možnosti, kdy ji lze získat nulovou. Naopak se můžete setkat i se spoluúčastí ve výši 20–30 %.

Nelze jednoznačně říci, zda je lepší nízká či vysoká spoluúčast. Je důležité sledovat poměr ceny havarijního pojištění a výše spoluúčasti. S tím vám pomůže srovnání havarijního pojištění. Na jednom místě si porovnáte několik nabídek, a tak si vyberete to nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše potřeby. Následně máte možnost pojistku také ihned uzavřít.

Jak se počítá spoluúčast u havarijního pojištění?

Řidiči nejčastěji uzavírají pojištění se spoluúčastí 5 %, min. 5000 Kč. To znamená, že pokud škoda na vozidle nepřekročí 100 000 Kč, zaplatíte při plnění z havarijního pojištění spoluúčast ve výši 5000 Kč. 95 tisíc korun zaplatí pojišťovna. Při škodě nad 100 tisíc korun se již spoluúčast navyšuje přesně podle daného procentuálního poměru – například při škodě 300 000 Kč byste na spoluúčasti zaplatili 15 000 Kč, zbytek uhradí pojišťovna.

Havarijní pojištění – spoluúčast může být i nulová

Zdá se vám spoluúčast příliš vysoká? Pak můžete najít i havarijní pojištění se spoluúčastí nulovou. Musíte však počítat s tím, že daná pojistka bude dražší, než stejný produkt s nižší spoluúčastí. Proto se vyplatí využít online srovnání, které vám porovná pojištění od různých pojišťoven s různou výší spoluúčasti. Snáze tak najdete havarijní pojištění s nižší spoluúčastí, ale za skvělou cenu.

Vybrat havarijní pojištění
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).