Havarijní pojištění – spoluúčast

 • Online srovnání

 • Vše vyřídíte pohodlně od PC

 • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

 • Úspora až 50 %

Spočítat ceny
havarijní pojištění

Co je spoluúčast u havarijního pojištění?

Havarijní pojistka může zahrnovat několik různých rizik, v rámci kterých vás ochrání – havárie, odcizení vozidla, poškození zvířetem či vandaly. Neměli byste však porovnávat pouze pojištěná rizika a výši pojistných limitů. Při sjednávání je velmi důležité zohlednit spoluúčast havarijního pojištění.

Spoluúčast u havarijního pojištění je částka, kterou v případě škody zaplatíte ze svého. Zbytek zaplatí pojišťovna. Nejčastěji je spoluúčast udávaná v procentech, které v rámci pojistného plnění ukážou, jakou část škody pojišťovna naúčtuje vám. Zároveň je obvykle stanovená minimální částka spoluúčasti.

Vybrat havarijní pojištění

Výše spoluúčasti ovlivňuje cenu havarijního pojištění

Co je v souvislosti se spoluúčastí nezbytné dodat je fakt, že má velký vliv na cenu pojištění. Platí, že čím je spoluúčast menší, tím je havarijní pojištění dražší, a naopak. Spoluúčast se nejčastěji pohybuje mezi 5–10 %, ale jsou i možnosti, kdy ji lze získat nulovou. Naopak se můžete setkat i se spoluúčastí ve výši 20–30 %.

Nelze jednoznačně říci, zda je lepší nízká či vysoká spoluúčast. Je důležité sledovat poměr ceny havarijního pojištění a výše spoluúčasti. S tím vám pomůže srovnání havarijního pojištění. Na jednom místě si porovnáte několik nabídek, a tak si vyberete to nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše potřeby. Následně máte možnost pojistku také ihned uzavřít.

Jak se počítá spoluúčast u havarijního pojištění?

Řidiči nejčastěji uzavírají pojištění se spoluúčastí 5 %, min. 5000 Kč. To znamená, že pokud škoda na vozidle nepřekročí 100 000 Kč, zaplatíte při plnění z havarijního pojištění spoluúčast ve výši 5000 Kč. 95 tisíc korun zaplatí pojišťovna. Při škodě nad 100 tisíc korun se již spoluúčast navyšuje přesně podle daného procentuálního poměru – například při škodě 300 000 Kč byste na spoluúčasti zaplatili 15 000 Kč, zbytek uhradí pojišťovna.

Havarijní pojištění – spoluúčast může být i nulová

Zdá se vám spoluúčast příliš vysoká? Pak můžete najít i havarijní pojištění se spoluúčastí nulovou. Musíte však počítat s tím, že daná pojistka bude dražší, než stejný produkt s nižší spoluúčastí. Proto se vyplatí využít online srovnání, které vám porovná pojištění od různých pojišťoven s různou výší spoluúčasti. Snáze tak najdete havarijní pojištění s nižší spoluúčastí, ale za skvělou cenu.

Vybrat havarijní pojištění

Blog

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Satelit k televizi
  Dům a domácnost
  25. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

  Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Jana Březinová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.