Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti

Jak řešit nabourané auto na parkovišti

Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

Odřené či nabourané auto na parkovišti řešte hned

Spousta nehod se vůbec nedostane do statistik, protože je řidiči zkrátka neřeší, ať už ji zaviní, nebo se stanou obětí. Šance na vypátrání pachatele, který od vašeho odřeného auta na parkovišti ujel, je totiž často velmi malá, a jestliže se na veřejných parkovištích pohybujete často, může se snadno stát, že chvíli po vyřešení jednoho škrábance přibude nový.

Pokud ale na parkovišti své auto najdete nabourané, pachatel je neznámý a věc chcete řešit, máte na to plné právo. Věc co nejdříve oznamte Policii ČR a z místa neodjíždějte.

Co dělat, pokud jste viníkem vy?

Jestliže nehodu na parkovišti zaviníte vy a nepodaří se vám najít majitele druhého auta, z místa rozhodně neodjíždějte. Nezáleží na velikosti škody, odjetí od poškozeného auta na parkovišti se považuje za ujetí od autonehody, takže jde teoreticky o závažný čin, který řidiče může stát až 5 000 Kč a 7 trestných bodů. A pokud by čin zopakoval, může dostat i zákaz řízení. Bude potřeba zavolat policii, která událost zdokumentuje a následně kontaktuje poškozeného. Nemáte se přitom čeho bát - škody se v těchto případech platí z vašeho povinného ručení. Situaci určitě neřešte vzkazem nebo vizitkou strčenou za stěrač poškozeného auta, dle zákona podobné řešení nestačí.

Jak škodám předcházet?

Je vůbec možné se poškrábání auta vyhnout? Na veřejných parkovištích se nikdy plně neochráníte, ale můžete si vybírat odlehlejší parkovací stání či místa mezi sloupy. Dobrou zprávou ale je, že na ochranu aut myslí výrobci automobilů. Kvalitní senzory a kamery řidičům pomáhají s parkováním, výsuvné gumové zarážky na dveřích zase chrání auta v okolí před oboucháním. Pokud před odřením od dveří chcete chránit vlastní auto, můžete si na něj nalepit speciální gumové pásky, které stojí pár korun, ale budete se muset smířit s tím, že nevypadají zrovna pěkně.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Odřené auto a havarijní pojištění

Ve chvíli, kdy vám někdo auto poškodí, z místa ujede a nepodaří se ho najít, může vám škodu pokrýt i vaše havarijní pojištění nebo připojištění na vandalismus, které lze sjednat v rámci povinného ručení.

Je ale třeba počítat se spoluúčastí, která se většinou pohybuje v částkách mezi 5 000 a 10 000 Kč. Řešit malé škody se vám proto ve výsledku nemusí vyplatit řešit přes pojišťovnu.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Škody na hlídaném parkovišti

Hlídané parkoviště většina řidičů vnímá jako bezpečné místo, které výrazně snižuje šanci, že vám auto někdo vykrade nebo ho rovnou ukradne. Málokdo ale ví, že provozovatel hlídaného parkoviště ručí i za menší škody, které na vašem autě mohou vzniknout. Věc je třeba neprodleně nahlásit policii a do 15 dnů se obrátit také na provozovatele daného parkoviště. Šance, že se v těchto případech dočkáte odškodnění, je vysoká.

Při výběru parkování si ale dejte pozor. Placené stání automaticky neznamená, že jde o hlídané parkoviště. Hlídaná parkoviště musí být jasně označena a bezpečnost na nich zaručuje kvalitní nonstop ostraha.

Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Žena nahlašuje telefonem své poškrábané auto

Cena opravy odřeného auta

Cena náhradních dílů, materiálu, práce i energií každým dnem roste. I oprava malého odření vás proto může stát spoustu peněz.

Lakování menších dílů, jako jsou zrcátka nebo lišty, vychází na tisíce korun. U větších částí auta je třeba počítat s desítkami tisíc korun, obzvlášť pokud dojde i k promáčklinám. V menších lakovnách mimo autorizovaný servis se ale ​​můžete dostat na příznivější ceny. Představu o konkrétních cenách získáte na webových stránkách jednotlivých opraven.

Větší problém představují náročnější opravy. Jestliže budete mít smůlu a kromě kosmetických vad dojde také k poškození senzorů nebo světlometů, cena opravy velmi snadno povyskočí do desetitisícových řádů. A v extrému se může přehoupnout i přes stotisícovou hranici. U aut vyšší střední třídy vás na více než 100 000 Kč může přijít už jen samotná výměna LED světlometů.

Vždy proto myslete na sjednání kvalitního pojištění, které pokryje malé i velké škody.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

 • Přezutí pneumatik v servisu
  05. října 2023|Petr Pohůdka
  Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

  Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?